EDC ve Ryzen Master sorunu

Jean-Paul Marat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar. 2 sorunum var ama birbirleriyle bağlantılı olduğu için aynı konu altında yazayım dedim.
1-2 hafta önce hazır sistem aldım. Ryzen 5 2600 işlemciye sahip. Bazı oyunlarda beklediğimin ve internetteki Ryzen 5 2600-RX 580 test videolarında gösterilenin biraz altında FPS almam haricinde -ki bunun sebebinin de RAM olduğunu düşünüyorum- bir sıkıntı yaşamıyorum. Ama internette takılırken bile Ryzen Master'da gösterilen EDC değeri hep %99-%100'dü. Dengeli moda al şu moda al gibi tavsiyeler okudum ama işe yarayan olmadı. Aşırı ısınma gibi bir sorun olmuyor, sadece PC Building Simulator'da sebebini anlayamadığım bir artış gerçekleşiyor CPU sıcaklığında, 76'yı gördüğüm oldu. Ama yine de endişeleniyorum, bu sorun işlemci ömrünü kısaltır ya da performansımı azaltır mı diye.
İkinci sıkıntı da ilk sıkıntıya çözüm ararken gerçekleşti. İnternette okuduğum önerilerden biri BIOS'a girip oradan düzeltmekti. Ben de BIOS'a girdim, istediğimi yapamadım ama "ASUS Optimal" diye bir seçeneğe gözüm çarptı, konudan bağımsız olarak deneme amaçlı onu aktif ettim. Kayda değer bir FPS artışı görmeyince bilgisayarı kapatıp yeniden BIOS'a girip normale döndürdüm. Sonra Ryzen'a girdiğimde karşılaştığım manzara şuydu.
Ekran Alıntısı.PNG

İşaretlediğim göstergelerin hiçbiri artık gözükmüyor. Ve "Control Mode" kısmı eskiden Auto'ydu. Ama şu an Manual olmuş ve istesem de değiştiremiyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bıosu sıfırla. Yine değişmezse,yani eskihaline gelmezse,ryzen master,bi overclock programıdır,komple sil. Tekrar kurduğunda eski haline gelecektir.

PBO denilen, RYZEN işlemcilerin otomatik hız aşımının ,ince ayarları.
EDC işlemcinin çektiği akımın amper değeri
PPT,Anakartın voltaj değeri,
TDC anakartın amper değeri.
Bu değerler ile oynanarak ve her seferinde cinebench gibi test programıyla test edilerek,işlemcinin TJ max denilen eşik sıcaklığına ulaşırken ,işlemci ile anakart arasındaki amper- voltaj ilişkisini en optimize hale getirmek ,denilebilir olaya.

Fakat çok karışık ve bu işi hakkıyle , tam bilerek yapabilecek olan kişilerin özellklede bizde hemen hemen yok denebilecek olduğu kanısındayım. Eğer yanlış parametreler girilirse,yararından çok zararı olabilecektir.

Son düzenleme:

Jean-Paul Marat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
EDC'nin çoğunlukla %99 olması sorun yaratır mı?

Bıosu sıfırla. Yine değişmezse,yani eskihaline gelmezse,ryzen master,bi overclock programıdır,komple sil. Tekrar kurduğunda eski haline gelecektir.

PBO denilen, RYZEN işlemcilerin otomatik hız aşımının ,ince ayarları.
EDC işlemcinin çektiği akımın amper değeri
PPT,Anakartın voltaj değeri,
TDC anakartın amper değeri.
Bu değerler ile oynanarak ve her seferinde cinebench gibi test programıyla test edilerek,işlemcinin TJ max denilen eşik sıcaklığına ulaşırken ,işlemci ile anakart arasındaki amper- voltaj ilişkisini en optimize hale getirmek ,denilebilir olaya.

Fakat çok karışık ve bu işi hakkıyle , tam bilerek yapabilecek olan kişilerin özellklede bizde hemen hemen yok denebilecek olduğu kanısındayım. Eğer yanlış parametreler girilirse,yararından çok zararı olabilecektir.
Windows'u internetten satın aldığım key ile aktifleştirmiştim, BIOS sıfırlamam durumunda yeniden key lazım olur mu?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O üç ayarı hiç elleme yani. Kendi değerlerinde kalsın.

Jean-Paul Marat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
BIOS ayarlarını defaulta döndürünce çözüldü sorun, teşekkür ederim.