Ebay'den Facebook Marketplace Dropshipping Nasıl Yapılır Anlatıyorum

Bu konuyu okuyanlar

Shoulder

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Facebook Marketplace kısa süre önce hayata geçirildi. Türkiye'de Letgo benzeri bir çalışma diyebiliriz. Bu konuda yüzeysel olarak ebay'den facebook dropshipping nasıl yapılır anlatacağım. Sonraki yazılarda, gelir arttırma yöntemi, çok satan ürün nasıl bulunur, püf noktalar gibi temalara da değiniriz.

1. Adım

Facebook Market Place'de hemen satış yapabilmek mümkün ancak öncelik eski tarihli hesaplarda. Eskiden açtığınız ama kullanmadığınız hesapları kullanabilirsiniz. Yeni tarihli hesaplarla satış yapmaya çalışınca çok büyük ihtimalle market place'den yasaklanıyorsunuz. Tecrübeyle sabittir. Kişisel hesaplarınızı bu yüzden kullanmayın, hesabın tamamı da kapatılabiliyor. 2019 ve öncesi hesaplarda sorun yaşanmıyor.

2. Adım

Facebook hesabınızda herkese açık bilgileri United Kingdom 'da bir eyalet/il/ilçe olacak şekilde düzenleyin. Bu bilgiler herkese açık olduğu için müşterinin güvenini kazanma noktasında çok önemlidir.

3. Adım

Türkiye'de bulunup UK(UNITED KINGDOM) üzerinden marketplace satışı yapmak yasak, zaten facebook müsade de etmiyor. Bu nedenle öncelikle facebook konumunuzu telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan UK olarak ayarlayabilirsiniz. Konum ayarları nasıl yapılır? Bu linkten inceleyebilirsiniz. Konum ayarlarını yaptıktan sonra emin olmak için facebook marketplace girin ve UK'da satış yapan birine mesaj atmayı deneyin, mesaj iletiliyorsa konum ayarlanmıştır. Bu kısım bu olayın en önemli bölümü. Burayı atlar ya da yanlış yaparsanız ürün listeleyemezsiniz.

4. Adım

Ebay.co.uk üzerinden bir hesap oluşturun. Bu siteye VPN ile girmenize gerek yok. Kredi kartı ile sipariş verilebiliyor. Paypal hesabınızı da bağlayabilirsiniz. Önerilen de paypal hesabını bağlayıp sipariş vermek çünkü bir süre sonra aynı kredi kartını kullanarak birden çok alışveriş yapmanıza izin verilmiyor. (ben en fazla 3 sipariş geçebildim aynı karttan) Bu nedenle paypal ile alışveriş yaparsanız daha sağlıklı olacaktır.

5 Adım

Ebay'de çok satan ürünleri bulun. Örneğin ebay.co.uk girin. Arama kutucuğuna women yazın. Listelenen ürünlerde o ürünü takibe alan ya da satın alan sayıları gösteriliyor. Bu ürünlerden 1500 ve üzeri satılan ya da takip edilen bulursanız direk alıp marketplace'e ekleyin.

6. Adım

Ödeme alma konusu bu işte çok önemlidir. İyi bir pazarlama stratejisi ile sattığınız ürünün parasını PAYPAL ya da Transferwise hesabınıza alabilirsiniz. Parayı Türkiye'deki hesabınıza çekmek için Transferwise hesabınızın olması gerekiyor. Başka uygulamalar da var ancak ben en kolay ve en hızlı bu şekilde alıyorum. Paypal ile Transferwise hesabı da birbirine bağlanabiliyor. Transferwise hesabı nasıl açılır diye kısa bir google araması ile bulabilirsiniz. Çok kolay açılıyor. Paypaldaki paralarınızı Transferwise hesabınıza aktarıp, oradan TR'de bulunan hesabınıza aktarabilirsiniz. Komisyon oranları çok iyi. (700 TL'ye 10 küsür TL falan kesmişti benden)

Transferwise hesabı açmak için buraya tıklayın (transferwise.com)

1- FB Drop için paypal şart mı?

Şart değil, transferwise hesabı ile ödeme alabiliyorsunuz ki ben hala paypal kullanmıyorum, sadece transferwise hesabıma ödeme alıyorum. Hesap bilgilerinizi atarken normal banka hesabınızı veriyor gibi atın, özellikle transferwise hesabıdır falan yazmayın.

2- Transferwise ile ebaydan sipariş verilebilir mi?

Verilemez. Ancak fiziki olarak debit card elinizde olursa kullanabilirsiniz ama zaten türkiyeye gönderim yapmıyorlar şuan. O yüzden tw üzerinden ebay siparişi veremiyoruz.

3- Kredi kartıyla ebay siparişi verilir mi?

Ben sadece kredi kartıyla veriyorum, Vakıfbank kredi kartı kullanıyorum. Hiç bir problem yaşamadım. Problem olsa bile sanal kart oluşturup yine deneyebilirsiniz.

4- IOS/IPHONE kullanıcısıyım, cihazımın konum ayarını nasıl yaparım?

Sorunun tam cevabı burada; iPhone/IOS konum değiştirme nasıl yapılır?

5- Android cihazımın konum ayarını nasıl yaparım?

Google play store'dan "fake gps" uygulamasını indirip kurcalayın :)

6- Konum ayarlarının doğru yapıldığını nasıl teyit edebilirim?

Londradaki bir satıcıya facebook marketplace üzerinden mesaj göndermeyi deneyin, eğer gönderim başarılıysa konum ayarlarınız tamamdır. Değilse bir yerde yanlış yapmışsınızdır.

7- Transferwise hesabıma girerken VPN kullanmalı mıyım?

VPN gerek yok, direk giriş yapabilirsiniz.

8- Ebay'den ürün sipariş ederken VPN kullanmalı mıyım?

Hiç gerek yok.

9 - Transferwise'den TR hesabıma para aktarırken komisyon alınıyor mu?

Evet alınıyor, sabit bir ücret olması lazım. 700 tl gibi bir para çektiğimde 10 tl almıştı.

10- Alıcıdan para almak için Transferwise hesabımın hangi bilgilerini paylaşmalıyım ?

GBP hesabınızın hesap bilgilerini paylaşmalısınız. Burada Hesap sahibinin adı(yani sizin) sort code, hesap numarası ve IBAN paylaşın. Müşteri hangisini tercih ederse, o şekilde yatırır.

11- TW hesabıma para gönderildi ancak henüz bana düşmedi?

Bazen anında yatıyor, bazen 1-2 saat bazen de 1-2 gün. Parayı gönderenden ekran görüntüsü alıp, beklemekten başka çare yok :) Alıcıya güveniyorsanız paranın gelmesini beklemeden siparişi gönderebilirsiniz ama ben tercih etmiyorum.

Sadece Ebay ile sınırlı kalmak istemeyenlere;

İngiltere'nin hatta tüm birleşik krallığın genelinde dropshipping için Ebay ve amazondan başka kullanabileceğimiz güvenilir bir kaç eticaret sitesi;

Web sitesi: argos.co.uk - Tahmini aylık trafik: 41.9 Milyon ziyaret
Web sitesi: tesco.com - Tahmini aylık trafik: 25 Milyon ziyaret
Web sitesi: screwfix.com - Tahmini aylık trafik: 21,2 Milyon ziyaret
Web sitesi: next.co.uk - Tahmini aylık trafik: 20.5 Milyon ziyaret

Önemli not; Bu bir tavsiye, yatırım, katılım konusu değildir. Kendi kendimize öğrenip, bulduğumuz ve sizlerle paylaşmak istediğimiz bir konudur. Bu işe başlayalı 10 gün oldu totalde ciro 60 GBP( yaklaşık 600 TL). Doğru kategori, çok satan ürün ve iyi kar marjı ile güzel paralar kazanılabilir. Türkiye'de bu işi yapan tahmini olarak 500-600 kişi vardır. Rakip az, pazar büyük. Denemeye değer :)

Sen ne kazandın diyenler için 10 gün gibi bir sürede;

Sorularınızı bu konu altından yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Facebook gruplarımıza bekliyoruz =)

Facebook Gruplar

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
konu başlıüına [REHBER[ yaarsanıız bulunması kolaylaşır :) bilgilendirme için teşekkürler.

Son mesajlar