E-Ticaret Sitelerinde Stopaj Dönemi

Bu konuyu okuyanlar

_X_

Müdavim
Katılım
22 Ağustos 2013
Mesajlar
3,017
Reaksiyon puanı
1,544
Puanları
113
  • İnternetten alışverişe banka üzerinden vergi
 • Maliye Bakanı Naci Ağbal, internetten ticaretin 200 kişilik ekiple izleneceğini söyledi. Ağbal dünya devi alışveriş sitelerine, bankadan gönderilen alışveriş tutarı üzerinden vergi keseceklerini açıkladı

  Gazete Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Maliye Bakanlığı, emlak ve ikinci el eşya alım satımı da dahil olmak üzere internet üzerinden yapılan her türlü ticareti gözaltına alacak.

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gelir İdaresi bünyesinde 200 kişilik dev bir ekip oluşturarak, e-ticarete yönelik kargo ve banka hareketleri de dahil her türlü işlemi takip edeceklerini açıkladı. Ağbal, emlak alım satımında ilanlardaki fiyatlar ile tapu kayıtlarındaki fiyatı da karşılaştıracaklarını söyledi.

  Ağbal, dünya devi alışveriş sitelerine, bankalardan gönderilen alışveriş tutarı üzerinden vergi keseceklerini de açıkladı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, sanal ticaretin vergilendirilmesi için yaptıkları çalışmaları HABERTÜRK’e anlattı. Elektronik ortamdaki ticaretin de vergiye tabi olduğuna dikkat çeken Ağbal, bu konuda birkaç boyutlu çalışma yürüttüklerini söyledi.

  1527516_dbf609517e0f1c0aa9527ab82f2f54e4.jpg


  DIŞARIYA GİDEN PARAYA VERGİ


  Ağbal, yurtdışındaki dev internet sitelerinden yapılan alışverişler için bir Bakanlar Kurulu kararı hazırladıklarını belirterek, Türkiye’de vergi kaydı olmayan yurtdışındaki bu sitelere bankalar ya da aracı kurumlar üzerinden yapılan ödemelere stopaj getireceklerini açıkladı.

  Yurtdışında merkezi olup Türkiye’de iş yapan e-ticaret sitelerinin vergilendirme hakkının Türkiye’de olduğunu kaydeden Ağbal, “Stopaj yöntemi ile Türkiye’den yurtdışına gidecek paradan vergi keseceğiz. Vatandaş kredi kartıyla ödeme yaparken, bankadan, bu ödemeden kesinti yapmasını isteyeceğim. Tüketici bu işlemden etkilenmeyecek. Ancak, Türkiye’de vergi dairesine kayıt olan internet siteleri için bu söz konusu değil” dedi.

  1527516_3e8bd104a848a9e5376225efadbce90d.jpg
  EMLAK SİTELERİ DE GÖZETİME GİRECEK


  Bakan Ağbal, gayrimenkul alım, satım ve kiralanmasıyla ilgili elektronik ortamda yoğun bir aktivite olduğunu belirterek, “Evini kiralamak, satmak isteyen değişik sitelere ilan veriyor. Tüm bu aktiviteler de izlenecek. İnternetteki emlak ilanlarındaki fiyatlar ile tapudaki kayıtları da eşleştireceklerini belirten Ağbal, “1 milyon dolara satıyorum diyor, tapuda 300 bin TL gösteriyor. Mükellefe mektup gönderip, aradaki fark için izaha davet edeceğiz. İzahta bulunamazsa inceleme başlatıp üzerine gideriz” dedi.

  "BENİ DE 'POLİSİM' DİYE ARADILAR"


  Telefonla yapılan dolandırıcılığın çok arttığına dikkat çeken Ağbal, geçtiğimiz günlerde kendisini de “Polisim” diyen birinin arayarak, bilgilerini talep ettiğini söyledi. Ağbal, dolandırıcılık girişimi olduğunu anlayıp tepki göstermesi üzerine, karşıdaki kişinin telefonu hemen kapattığının anlattı.

  "KENDİ KDV ORANLARIMIZI KENDİMİZ BELİRLEYECEĞİZ"

  KDV oranlarına yönelik açıklamalarda bulunarak Türkiye’nin bu konuda kendi ihtiyaçlarına uygun çözümleri üreteceklerini söyledi. Türkiye’de halen 18, 8 ve 1 olmak üzere üç farklı KDV oranı olduğuna değinen Bakan, “Bu oranları artırmayacağız. Türkiye, OECD’nin en düşük KDV oranına sahip. Başka ülkelerin oranlarını Türkiye’ye getirme düşüncemiz yok. Kendi oranlarımızı kendimiz belirleyeceğiz” diye konuştu. Ağbal, konutta da halen yüzde 18 olan KDV’nin peşin ödenmesinin sıkıntı yarattığını ve bunun taksitle ödenmesi taleplerinin geldiğini de anlattı.


  GIDA ENFLASYONU İÇİN VERGİ ORANLARI İNMEYECEK


  Ağbal, fiyatı artan kırmızı et ve ekmek gibi ürünler nedeniyle gelen KDV indirimi taleplerine de yanıt vererek, “Gıda enflasyonu ile mücadele için vergi indirimi yapma çalışmamız yok. Biz enflasyonu doğuran faktörlere ve aşağı çekecek yapısal tedbirlere bakıyoruz. Vergi konusunda çalışma yapınca, ilk anda fiyatları aşağı çekse dahi kısa sürede fiyatlar yukarı doğru gidiyor” diye konuştu.  Kaynak
 

treelock

Asistan
Katılım
25 Ocak 2011
Mesajlar
367
Reaksiyon puanı
59
Puanları
28
Arkadaş sizler lüks yaşayıp, devletin parasını çar çur edeceksiniz diye niye halk bu kadar fahiş vergi sistemine sokuluyor?

O zaman elektronik üründen ÖİV ve ÖTV'yi kaldırın KDV'yi de %4'e çekin. TRT payı adı altında ki haracı kaldırın. Daha sonra da mafyalaşmış Türkiye yetkililerini kâr marjı sınırı getirin. Böylelikle Samsung S8 Türkiye'de 1860TL'ye rahatlıkla satılır.

Böylelikle 4GB DDR3 bir Ram 52TL'ye satılabilir.

Hadi samimiyetinizi görelim.
 

Ben Kenobi

Müdavim
Katılım
6 Kasım 2011
Mesajlar
7,336
Reaksiyon puanı
3,155
Puanları
113
Zaten alım gücü düşük, dolar daha 2.5 yıl önce 2 seviyesindeyken hala 3.5 altına inmiyor, zaten gümrük vergisi alınıyor, şimdi bir de bu vergi çıktı.
Kira fiyatları da çok aşırı fazla, mağazayı yönetenler, çalışanlar, işi çekip çevirenler, katma değer ve hizmet sunanlar; kazançlarının yarısından fazlasını kiraya vermek zorunda kalıyorlar, yatanlar çalışanlardan çok kazanırsa herkes yatarak kazanmanın derdine düşer ve düşüyor da.
Devlet kurumlarındaki ve yöneticilerindeki lüks ve israfa girsem zaten çıkamam.
 

penguin

Müdavim
Katılım
11 Haziran 2009
Mesajlar
3,495
Reaksiyon puanı
201
Puanları
63
Vergi baskısı yapmak mühim değil ki, çünkü bunlar baskı yaptıkça kaçak yollar artacak. Sanki şu an ki vergiler çok az da, arttırmaya çalışıyorlar. İnsanlar artık vergi verecekse de bundan vazgeçip, kaçak yolları tercih eder hale geliyor. Çünkü ipin ucunu çoktan kaçırdılar. Kaç adamları olursa olsun kaçağı tamamen engellemeleri de mümkün değil. İnsanlar belediyelere emlak borçlusu hale düşmüşler, bunlar habire yenilerini türetiyor. Vergileri arttırmanın değil, adaletli hale getirmenin yolunu bulmaya çalışmaları lazım.
 

tunapleksi

Öğrenci
Katılım
17 Temmuz 2017
Mesajlar
17
Reaksiyon puanı
2
Puanları
3
Yaş
41
Hakikaten yeter artık bu vergi artırımları, 4 sene de emekli olmayın da samimiyetinizi görelim !!!
 
Üst