DVD-R ve DVD+R Farkı ???

Bu konuyu okuyanlar

El Padrino

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
70
DVD-R ve DVD+R arasındaki fark nedir?

Birde DVD'lerin üzerinde yazan "RW" bazılarındada "R4.7" bunların anlamı, farkı nedir?

Şimdiden Teşekkürler...

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ben hep dvd+r kullandım. bir zaman sormuştum bir bilene bana + kullan demişti. nedenini unuttum şimdi..

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Yazıldıktan sonra farkı yok, hepsi DVD-ROM biçimine uyumlu oluyor. Yazılırken de iki ayrı kamp olmaları dışında bir fark yok (son kullanıcı açısından).

Teknik olarak ise +R / +RW tarafı (yani +'cılar) disklerin sonlandırılması, veri eklenmesi için yeni bir süreç (session) açılması gibi konularda daha fazla esneklik sunuyor. Ama bu son kullanıcının kafayı takacağı birşey değil.

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
Berkin Bozdoğan güzel şeyler yazmış.ben pek anlamadım yinede teşekkürler.ama bunu bir dersten hatırlıyorum.dvd lerde veri kaybı oluyo.bu tür dvd leri her dvd rom okumuyo.hatta öceleri "orjinal dvd diil ya ondan okumuyodur" deniyodu :) .dvd-rw butür cdleri okumuyo sanırım.yada tam tersi.bunu tamamen önlemek içinde dvd+-rw ler çıktı.artık neredeyse tüm dvd romlar bu şekilde.

rw rewritable demek sanırım.tekrar yazılabilen demek.4.7 ise dvd nin alabilceği maksimum veriyi ifade eder.(4.7gb)