Düşük PHP Ve CSS Bilgisi İle Blog Sitesi Yazıyorum

Bu konuyu okuyanlar

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Merhabalar, C# öğrenmeye ara verip PHP ve CSS denemeye karar verdim ve bu blog sitesini yazdım, ne yazık ki içimde bir tasarımcı olmadığı için sidebar'ın uyumu pek güzel olmadı bu yüzden sizlerle paylaşıp fikir almak istedim.
Çalışmalarımı localhost üzerinden yapıyorum, sizlerle paylaşmak için şimdiki halini web siteme alt alan adı oluşturup yayınladım bu yüzden önerilerinizi uyguladığımda göremeyebilirsiniz.

Siteye Git

Yapılacaklar
  • Yorum sistemi
  • Beğeni sistemi
  • Makale içerisinde sosyal medya linkleri
  • Sağ tarafı dolu gösterecek menüler (Sosyal medya URL vs.)
  • Soru/cevap sayfası
  • Hakkımda Sayfası
  • Makale sayfasının en altında bulunan son makaleler için sağa/sola kaydırmalı listeleme
  • Sef URL (site.com/post.php?id=x yerine site.com/post/ornek-makale-baslik)
  • Arama sistemi iyileştirmesi (Yönetici paneli için yazdığım arama sistemi daha sağlıklı çalışıyor, kodları aktaracağım)
Takıldığım Noktalar
  • Sidebar'ı scroll uyumlu sticky yapmak, mesela scrollbar aşağı indikçe sidebar sabit kalmalı, sidebar'ın sonuna gelindiğinde sticky moda geçip sayfayı takip etmeli.
  • Konu görüntülenme sayısını eklemek istiyorum ama IP'leri veri tabanında tutarsam oldukça gereksiz olacaktır ve veri tabanını şişirecektir, cookie ile olur mu bilmiyorum ama oluyorsa da cookie kullanımı hakkında yeterli bilgim yok daha kötüsü örnek bulamadım.
Yönetici Paneli (Sadece makale yazma ve yayınlanan makale sayfaları aktif)

1.png

22.png

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Bir kaç taktit vereyim, sitenin , statikliğini oturtmadan dinamiğe geçiş yapma , local yönünden kendin bir tasarıma oturt sonra ufak şeyleri yap,

görüntüleme için Website Visitor Report bu gibi anahtar cümlelerini kullanarak aratabilirsin.

menüye fazla hover verme, stabil kalsın akıcı olsun,

burda çok az yapılan css hatalarını söylüyor buna bak..

sidebar için : Sticky Sidebar ⬆⬇
sidebar "" : How To Create a Fixed Sidebar

sanırım onun için before after yapıcaksın....

kolay gelsin...

TRTURKEYTR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,375
Yapılacaklara kategori sistemi eklenebilir.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Bir kaç taktit vereyim, sitenin , statikliğini oturtmadan dinamiğe geçiş yapma , local yönünden kendin bir tasarıma oturt sonra ufak şeyleri yap,

görüntüleme için Website Visitor Report bu gibi anahtar cümlelerini kullanarak aratabilirsin.

menüye fazla hover verme, stabil kalsın akıcı olsun,

burda çok az yapılan css hatalarını söylüyor buna bak..

sidebar için : Sticky Sidebar ⬆⬇
sidebar "" : How To Create a Fixed Sidebar

sanırım onun için before after yapıcaksın....

kolay gelsin...
Evet sürekli dinamik olarak yapıyorum, işimi kolaylaştırıyor ama hepsini biriktirmemek için statiğe biraz erken geçiriyorum.
Eksik yerleri tamamladıktan sonra SEO ile daha derinden ilgileneceğim, zaten blog denildiğinde akla gelen ilk şeylerden birisi de SEO oluyor.
Haklısın biraz hover ile boğmuş gibiyim, listelenen içeriklerin hoverına sadece background versem yeterli gibi. Mesela kutucuk şeklinde arkaplan rengi biraz daha koyu olabilir.
Tüm kodlar bittikten sonra manuel hata ayıklama yapacağım, muhtemelen bir çok kodu değiştiririm çünkü her özellik eklememe çoğu şeyin kısa yolunu öğrendim.
Sidebar'ı yarın deneyeceğim, öneri ve geri bildirimin için teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yapılacaklara kategori sistemi eklenebilir.
Kategori ve etiket sistemini aramaya bağlı yaptım, kategoriye veya etikete tıklanıldığında o kategorideki veya etiketteki içerikleri arayıp sonucu gösteriyor.

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
okuma için ise güncelleme yapalım :

TRTURKEYTR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,375
O yöntem sağlıksız sonuçlar verdiği için pek tercih etmiyorum, istediğim şey ise her ip'den yalnızca 1 defa artması.
O zaman ip'leri veritabanına kaydedip, günün sonunda tekil ziyaretçi sayısını öğrendikten sonra veritanını otomatik sileceksin ama konu okunma saysını ip ile yapmak zor gibi.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Soru/cevap sayfası için şöyle bir listeleme düşünüyorum, sizce görünümü nasıl?

Screenshot_1.png

Yorum bölümü için şöyle bir şey yaptım

Screenshot_2.png

Listelenen yorum sayısı limitlendirilebilir, eğer aynı makale için yorum sayısı limitten fazla ise Tümünü Göster butonu görünür. Mesela burada görüntülenen yorum limiti 5 ve bu makaleye 5'ten fazla yorum yapılmış.

Screenshot_3.png

O zaman ip'leri veritabanına kaydedip, günün sonunda tekil ziyaretçi sayısını öğrendikten sonra veritanını otomatik sileceksin ama konu okunma saysını ip ile yapmak zor gibi.
Görüntülenme sayısını şimdilik iptal ettim, yorumlar için de beğeni sistemi düşünüyorum, önce makale için beğeni sistemi yazdıktan sonra aynı sistemi yorumlara uyarlayacağım. Otomatik silmekten bahsetmişken IP'leri gün sonunda sıfırlamak mantıklı gibi, kullanıcının beğenilerini IP adresine göre kontrol ettirip gün sonu sıfırlayabilirim. Zaten genel olarak dinamik IP kullanıldığı için bu IP'leri sonsuza kadar veritabanında tutmak daha da gereksiz olur.

Ozaman userları çekiceksin, user id , yada log lara göre.
Üyelik sistemi yapmayacağım bu yüzden biraz IP kısmına yöneliyorum, aslında yapması zevkli olurdu ama biraz gereksiz buluyorum çünkü hazırladığım blog da kullanıcılar sadece soru, beğeni ve yorum ile etkileşime geçebiliyor.

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Olabilir , ama şuan sade olsun zaten hemen gelişmez, animasyonlu olur ilerde daha güzel olur , mesela sana bir tane örnek atayım.

1576777175585.png

bak burda card lar gölgeli , altta yanıt yaz cartıda animasyonlu, o renkler gidip geliyor, mesela böyle geliştirilebilir ben sana örnek verdim, sen nasıl istersen öyle yap ama ilk önce projeni bi oturttur sonra tasarıma geç.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Olabilir , ama şuan sade olsun zaten hemen gelişmez, animasyonlu olur ilerde daha güzel olur , mesela sana bir tane örnek atayım.

Ekli dosyayı görüntüle 83480

bak burda card lar gölgeli , altta yanıt yaz cartıda animasyonlu, o renkler gidip geliyor, mesela böyle geliştirilebilir ben sana örnek verdim, sen nasıl istersen öyle yap ama ilk önce projeni bi oturttur sonra tasarıma geç.
Güzel görünüyor, bu tarz bir şeyler yapmayı deneyebilirim. Haklısın şimdilik tasarıma pek önem vermemek daha doğru olur, işin teknik kısmını hallettikten sonra tasarıma geçmek daha iyi gibi. Sürekli tasarım ve altyapı geçişleri olunca elim ayağıma dolaşmaya başlıyor, hangisini nereden tutsam bilemiyorum :)

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75
biraz ..biraz demeye göre bence gayet iyi. (yani baştan sona hepsini siz tasarladı iseniz)
js de uzman olmak gerekli tabi.

TRTURKEYTR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,375
Soru/cevap sayfası için şöyle bir listeleme düşünüyorum, sizce görünümü nasıl?

Ekli dosyayı görüntüle 83476

Yorum bölümü için şöyle bir şey yaptım

Ekli dosyayı görüntüle 83477

Listelenen yorum sayısı limitlendirilebilir, eğer aynı makale için yorum sayısı limitten fazla ise Tümünü Göster butonu görünür. Mesela burada görüntülenen yorum limiti 5 ve bu makaleye 5'ten fazla yorum yapılmış.

Ekli dosyayı görüntüle 83478

Görüntülenme sayısını şimdilik iptal ettim, yorumlar için de beğeni sistemi düşünüyorum, önce makale için beğeni sistemi yazdıktan sonra aynı sistemi yorumlara uyarlayacağım. Otomatik silmekten bahsetmişken IP'leri gün sonunda sıfırlamak mantıklı gibi, kullanıcının beğenilerini IP adresine göre kontrol ettirip gün sonu sıfırlayabilirim. Zaten genel olarak dinamik IP kullanıldığı için bu IP'leri sonsuza kadar veritabanında tutmak daha da gereksiz olur.

Üyelik sistemi yapmayacağım bu yüzden biraz IP kısmına yöneliyorum, aslında yapması zevkli olurdu ama biraz gereksiz buluyorum çünkü hazırladığım blog da kullanıcılar sadece soru, beğeni ve yorum ile etkileşime geçebiliyor.
Bunu çerez'ler ile yapsanız daha mantıklı olur.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
biraz ..biraz demeye göre bence gayet iyi. (yani baştan sona hepsini siz tasarladı iseniz)
js de uzman olmak gerekli tabi.
Evet tasarım tamamen bana ait. JS fazlasıyla lazım oluyor, özellikle şuan sidebar için altın değerinde diyebilirim. Kötü olan ise odak noktamın PHP ve CSS olması, araya farklı dillerin girmesi pek hoş olmadı şimdilik işin JS tarafında hazır kodlar alıp düzenleyeceğim.

Bunu çerez'ler ile yapsanız daha mantıklı olur.
Çerezler hâlâ aklımda, yarım kalan kısımları tamamlayıp biraz araştıracağım umarım başarırım.

Şöyle bir şey buldum, eğer çalışıyorsa düşündüğümden daha kolay görünüyor.
Screenshot_4.png

Son düzenleme:

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Evet tasarım tamamen bana ait. JS fazlasıyla lazım oluyor, özellikle şuan sidebar için altın değerinde diyebilirim. Kötü olan ise odak noktamın PHP ve CSS olması, araya farklı dillerin girmesi pek hoş olmadı şimdilik işin JS tarafında hazır kodlar alıp düzenleyeceğim.

Çerezler hâlâ aklımda, yarım kalan kısımları tamamlayıp biraz araştıracağım umarım başarırım.

Şöyle bir şey buldum, eğer çalışıyorsa düşündüğümden daha kolay görünüyor.
Ekli dosyayı görüntüle 83508
Bakan kişilerin ip adresinide veya ıd lerinide yazdırabilirsiniz çerezle aynı mantıkda.

我喜欢人

Asistan
Reaksiyon puanı
75

js de uzman değilseniz uzak kaynaktan veya hazır kodlar içersinde bilmediğiniz kodlar varsa (özellikle DOM kısmında) ben kullamanızı önermiyorum.
oldukça tehlikeli olabilir

yazılımcomcom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, C# öğrenmeye ara verip PHP ve CSS denemeye karar verdim ve bu blog sitesini yazdım, ne yazık ki içimde bir tasarımcı olmadığı için sidebar'ın uyumu pek güzel olmadı bu yüzden sizlerle paylaşıp fikir almak istedim.
Çalışmalarımı localhost üzerinden yapıyorum, sizlerle paylaşmak için şimdiki halini web siteme alt alan adı oluşturup yayınladım bu yüzden önerilerinizi uyguladığımda göremeyebilirsiniz.

Siteye Git

Yapılacaklar
  • Yorum sistemi
  • Beğeni sistemi
  • Makale içerisinde sosyal medya linkleri
  • Sağ tarafı dolu gösterecek menüler (Sosyal medya URL vs.)
  • Soru/cevap sayfası
  • Hakkımda Sayfası
  • Makale sayfasının en altında bulunan son makaleler için sağa/sola kaydırmalı listeleme
  • Sef URL (site.com/post.php?id=x yerine site.com/post/ornek-makale-baslik)
  • Arama sistemi iyileştirmesi (Yönetici paneli için yazdığım arama sistemi daha sağlıklı çalışıyor, kodları aktaracağım)
Takıldığım Noktalar
  • Sidebar'ı scroll uyumlu sticky yapmak, mesela scrollbar aşağı indikçe sidebar sabit kalmalı, sidebar'ın sonuna gelindiğinde sticky moda geçip sayfayı takip etmeli.
  • Konu görüntülenme sayısını eklemek istiyorum ama IP'leri veri tabanında tutarsam oldukça gereksiz olacaktır ve veri tabanını şişirecektir, cookie ile olur mu bilmiyorum ama oluyorsa da cookie kullanımı hakkında yeterli bilgim yok daha kötüsü örnek bulamadım.
Yönetici Paneli (Sadece makale yazma ve yayınlanan makale sayfaları aktif)

1.png

22.png
merhaba yorum sistemini nasıl yaptın anlatır mısın