Dünyayı İkiye Bölen Elbise!

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
elbise-sdn-1425046032.jpg

bu var.

Yok ilk bu resmi gördüğümde beyaz sarıydı şimdi ise mavi siyah olmuş benim beyin nasıl çalışıyorsa artık..

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Öncelikle bunun tamamen viral bir reklam olduğunu herkes kafasına kazıdıysa asıl olaya geçelim. Renklerle arası çok iyi bir tasarımcı olarak konuşuyorum net olarak mavi ve siyahtır. Siyah burda çevreyi yansıttığı için üst taraflara doğru sarımsı bir renge bürünmüş. Ama herhangi bir fotoğraf düzenleme uygulamasında renk skalasından renkleri taratırsanız mavi ve siyah olduğunu görebilirsiniz. Bu kadar basit. Sarı ve beyaz görenler maalesef yanılıyorlar. Burda somut olmayan bir bilgi ile ben beyaz sarı görüyorum diyerek bir sonuca varamazsınız. Taratılan renkler mavi ve siyah.

cansermo

Profesör
Reaksiyon puanı
30
Aynı elbisenin 2 farklı renk kombinasyonu olamaz mı ? [emoji1]

efe_1992

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Farklı sitelerde ve tvde de gördüm hala sarı beyaz

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Mavi-siyah gördüm direk.

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Altin sarisi ve mavi goruyorum. Defalarca farkli fotograflara bile baktim.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Kardeşim sen ne sazan.avi ndan, yok viralinden bilmemneyden bahsediyosun.Bu paçavra, yer bezi gibi elbisenin reklamı olsa ne olur olmasa ne olur !? Burada bir fenomeni tartışıyoruz.Tandıklarımın %80 i altın sarı-beyaz diyor elbiseye.Ben ise mavi-siyah diyorum.Halada hiçbirine kabul ettiremedim mavi-siyah olduğunu.Adamlar bana inanmaktansa gözlerine inanmayı tercih ediyor doğal olarak.Bende aynı şekildeyim tabi.Bu fenomende insanların beyinlerinin renkleri, ışığı ve gölgeyi birbirlerinden aslında bazen farklı analiz ettiğini görüyoruz.Dünya çapında bir fenomen bu.Ünlüsünden ünsüzüne vatandaşına kadar herkes bir yorumda bulundu ve sonuç olarak herkes hala gördüğünü savunuyor.Yok sazan.avi bilmem ne boş konuşuyosun.

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
beyaz ve altın rengi devamlı arar ara bakıyorum hala atın ve beyaz nasıl mavi görüyorlar anlamadım.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
İşin ilginç tarafı uzun bir süre resme bakmayınca beyaz altın sarısı görüyorum. 10 saniye sonra yavaş yavaş mavi siyah oluyor ben çözemedim bu resmi

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Florosan ışıgında beyaz mavi görünebilir. florasan sarı ışık yansıtıoyrsa renk değişebilir bazen elbise alırken dikkat edin ışık altında farklı eve gittiğinizde farklı renkle karşılaşabilirsiniz

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
yok arkadaş uzunda baksam kısada baksam ara arada baksam beyaz ve altından başka bişey görmüyorum.

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
iyiki ilk altın sarısı ve beyaz olanı gördüm yoksa inanmazdım :D Yıllardır hep merak etmişimdir benim gördüğüm renk ile farklı bir insanın gördüğü renk aynı mı diye :D

BlitzHan

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Bir bakıyorsun öyle , bir bakıyorsun böyle :D Amerikanın bir oyunu gençler kanmayın :):)

li10sKing

Profesör
Reaksiyon puanı
7
valla 10 dakikadır bakıyorum.. beyaz-altın görüyorum.. yarın bakarsam değişir mi bilmem :D

cagdasc

Asistan
Reaksiyon puanı
13
o kadar çok kişi benim mavi gördüğüm yere beyaz dedi ki beyaz diyenlere saygıyla yaklaşıyorum :)

Leon_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ps de görünen renkler. Renklerin seçildiği noktalar siyah yuvarlaklar ile işaretlendi.

rg1lX7.jpg

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Mavi siyah gören birisi olarak 10 dakika spor yapayım dedim spordan sonra beyaz altın rengi görüyorum gerçekten paranoyak olmaya başladım.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
İlk gördüğüm anda siyah-mavi bu dedim. Sonra başkalarına gösterdim hepsi beyaz altın sarısı felan dedi. Elbisenin aslını gösterip tekrar bak dediğimde mavi-siyah olduğunu söylediler. Ben niye beyaz göremedim la bunu :D

ismail0100

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Constract arttıkça renkler açıp asaldıkça kararır

sakarboy

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar burda yanılan kimse yok
Bunu bir bilimsel açıklaması var
Farklı yapay ışıklrda nadiren bazı kişiler. Işığın durumundan ötürü farklı yansımalar görebilir aslında renk atıyorum mavi dir ala ışıktan dolayı o renk size sarı olral geldiyse beyin o ton u sarı olarak kodlar. Bunun amacı beynin karmaş yaşamamasıdır.
Eper sonradan bu tesmin orjinaline bakıp beynin onu algılaması sağlanırsa o renk beyne mavi olarak tekrar kodlanır ve tekrar baktığınızda gold renk mavi olarak görülmeye başlar.

Belki çok iyi açıklayamadım ama bu linkte deyaylı bir anlatım mevcut.
http://www.sozcu.com.tr/m/mobil/news.php?p=756676

İşin doğrusu Bu bir görme kusuru vs değildir.

Farklı ortamlarda farklı koşullarda
Her insanız yaşayabileceği bir yanılsamadan ibarettir.özellikle yeni nesil led ekranlardan kaynaklı olabilen mavi körlüğü denilen bir durumdan ibaret...

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
ilk andan itibaren mavi siyah görüyorum. hiç sarı beyaz görmediğim gibi en ufak bir anımsama dahi olmuyor. direk mavi siyah arkadaş. aksine eşim de sarı beyaz görüyor. nasıl sarı beyaz görürsün diye çıkıştım valla. sarı beyaz görmek için para bile verebilirim, o derece saplantı oldu :)

ekran farkındandır dedim ama akşam habelerde tv de gördüm, cep telefonundan baktım, leptoptan baktım, hepsinde mavi siyah.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
​Bir müddet mavi siyah gördükten sonra beyaz altın rengi gören tek kişi ben değilmişim artık rahatça uyuyabilirim

Vikings

Dekan
Reaksiyon puanı
91
Ya arkadaşlar benim gözlerdemi beyindemi sorun var anlamadım? arkadaş demiş ki belli süre bakarsan yada kafanda o renklerin mavi siyah olduğunu kesinleştirirsen mavi siyah olucak diyor hepsini uyguluyorum hala altın ve beyaz.

Anlamadığım diğer konu bir görsel koyulmuş ve bu görsellerde aynı elbisenin mavi siyahı, kırmızılısı beyazlısı falan vardı ben bu renkleri görebiliyorum hepsinde ayrı ayrı tamam ama bu resimdeki neden altın renginde oluyor o zaman? kadının giyidiği elbiseyide altın renginde görmem gerekiyor?

çok karışık bir durum bişi anlamadım mavi siyah görmek istiyorum artık.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Şimdi bakın:

altin-sarisi-c%CC%A7izgili-beyaz-elbise.jpg

Bu elbise Altın ve Beyaz.

altin-sarisi-beyaz-mavi-siyah-elbise.jpg

Bu elbiseler Mavi siyah, Beyaz Siyah, Kırmızı Siyah, Pembemsi ve Siyah.

Şimdi ben bu elbiselerin renklerini doğuru görüyorum, en sol tarafta ki mavi ve siyah fakat yukarıda ki resime baktığımda altın ve beyaz.

Gözümde yada beyinimde bir problem olsaydı o zaman en soldaki elbiseyide altın ve beyaz olarak görücektim, neden mavi ve siyah görüyorum? diğerini altın ve beyaz? bu işte bir şey var arkadaşlar ya herkes bir birini kandırıyor ( ki bu çok saçma ) yada bir şey var...

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Kimsenin gözünde birşey yok merak etme. Bu telefonların dandik dundik foto çekmelerinden ve mağaza ışığından kaynaklanan bir durum. Benzer birşey benim de başıma gelmişti. Rengi gri diye beğenerek aldığım gömlek siyah çıktı :D Yanlış paketlemişsiniz diye kavga etmeye döndüğümde zor ikna oldum. En sonunda mankeni üzerindeki gömlekle beraber dışarı çıkarttık hakketten siyahmış :D :D

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu arada akıl oyunları diye bir belgesel dizi var denk geldikçe izliyorum, tavsiye ederim. Beynimizin bize nasıl oyunlar oynadığını öyle güzel anlatıyor ki.