Dünyanın En Pahalı İnterneti

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Ülkemizdeki ADSL fiyatları, gündemimizi haklı olarak uzun süredir meşgul ediyor. Şimdi adını açıklayacağımız ülkede 1.5 Mbit'lik sınırsız internetin fiyatı 3.355 Dolar.

Türk Telekom tarafından belirlenen ADSL fiyatları, birçok kullanıcıyı rahatsız ediyor ve internet kullanmak isteyen kişilerin önüne engel olarak çıkıyor. Forumlarımızda "Oooo! kotamızı doldurur. Ben bu yazılımı en iyisi okuldan indireyim" diye mesajları görmek bile mümkün. Bizde durum bu şekilde. Gelelim şimdi dünyanın en pahalı internetine.

İnanılmaz Rakamlar

Yer: Kazakistan.
İnternet hızı: 1.5 Mbit/s (Saniyede ortalama 180 Kbyte download edilebilir)
Fiyat: 3.355 Dolar / Ay (Üç bin üç yüz elli beş Dolar)

"Bu Acı Bana Yetmez"

Bu hız bana yetmez derseniz ve hızınızı 6 Mbit/s yapmak isterseniz o zaman mendilinizi hazırlayın. Çünkü durum içler acısı.

Yer: Kazakistan
İnternet hızı: 6 Mbit/s (Saniyede ortalama 750 Kbyte download edilebilir)
Fiyat: 22,032 Dolar / Ay (Yirmi iki bin otuz iki Dolar)

Bilgi için: OSCE
Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

doctor

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Abi o parayla küçük bir internet ağı geliştirilebilir.. :}
Ayriyeten o ücret! aylık mı yıllık mı acaba?

Bir dakka rakamlar virgülle mi yoksa noktayla mı ayrılıyor buna bi açıklık getirelim..

Yani anlamadım ben..

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
artık yüzümüze vurmayın ya yeter ağlamak isriyorummmmmm %(

evet troy rakamlar :}

Reaksiyon puanı
0
ben yanlış anlamışım galiba :)

Bandwidth, Kbps / Monthly fee in euros, excl. VAT
64 102.45
128 204.91
256 409.82
384 614.73
512 819.64
768 1,229.46
1024 1,639.29
1536 2,458.93
2048 3,278.57

diyor. 3 bin euro galiba. :S

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
hadi Orta asyaya açılalım
"Oooo! kotamızı doldurur. Ben bu yazılımı en iyisi okuldan indireyim" ====> Ben
:*
ulakbim-öğrenci el ele ^^

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Haberimizi, gelen yorumlar üzerine daha da anlaşılabilir hale getirdim arkadaşlar.

Yazıyla da yazdım hatta bu rakamları. PDF'te verilen rakamlar Euro olarak verilmiş. Biz de dolar olarak yayınladık.

Eee ne diosunuz, hadiyin Türkiye'den Kazakistan'a hat çekelim internet verelim :)

isot

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bu haberi okuduktan sonra seni seviyorum telekom:)

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Sakın Kazakistan'daki internet hizmeti veren kurumda bizim Telekomun ortaklığı olmasın. Buradaki deneyimlerini oralarda da değerlendirmek isteyebilirler.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
tuskilidi dedi ki:
Sakın Kazakistan'daki internet hizmeti veren kurumda bizim Telekomun ortaklığı olmasın. Buradaki deneyimlerini oralarda da değerlendirmek isteyebilirler.

Bombasınız siz :D

doctor

Asistan
Reaksiyon puanı
3
"ee ne diosunuz, hadiyin Türkiye'den Kazakistan'a hat çekelim internet verelim"

Bir tür Türk Hastalığı olan kaçakçılık davranışı nasıl da belli ediyor kendini değil mi ? :}

Walleq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Kazakistan örneği kötü bir örnek ve bizim daha iyi örneklere ihtiyacımız var. Biraz eskiler bilir bizde Dial-up bağlantılardan zamanında az çekmedik. Şimdi ttnet adsl den çekiyoruz. Sadece biraz daha ucuzlamış durumda. Ama bunların hiçbirinin şu an kullandığımız teknolojinin, çağın gerisinde kaldığı ve bu teknolojiye hak etmediği bir ücret ödediğimiz gerçeğini değiştirebileceğini sanmıyorum.

Daha iyi tarifeler ve iyi geceler dileğiyle... Zzz

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
tuskilidi dedi ki:
baska soze gerek yok :D

mahmuteser

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bunlar niye bu kadar pahalı veriyolar ki??? Acaba kabloların içine 24 ayar altın mı koymuşlar?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
isot dedi ki:
Bu haberi okuduktan sonra seni seviyorum telekom:)

Peki ya şunu duyarsan;
ABD'de 16mbps inernet (Saniyede yaklaşık 2 megabayt download) 35 $
Bizde ise 256 kbps (saniyede yaklaşık 32 kilobyte download) 35 $
Hadi kıyaslayalım :) Aynı paraya tam 64 kat daha hızlı internet.

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Kazakistan ile Türkiye karşılaştırılamaz. ortada büyük bi gelişme farkı var. eğer başkalarıyla kıyaslıcaksak japonya da süper hızlı internet çıktı 4.8gb yi 1dk da indiriyo.

emre329

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0
Benim duyduguma gore Türkiye'ye ADSL 2 gelmiş Çanakkale'den başlanmış en kısa sürede tüm Türkiye'ye yayılacakmış. Ancak ne zaman olur TTnet ne yapar hiç belli değil bence. :D

Kopmayan yavaşlamayan ucuz internet istiyoruzzzz....

Not: Çok şey istedim dimi :(

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
NecronomicoN dedi ki:
Kazakistan ile Türkiye karşılaştırılamaz. ortada büyük bi gelişme farkı var. eğer başkalarıyla kıyaslıcaksak japonya da süper hızlı internet çıktı 4.8gb yi 1dk da indiriyo.

Sorun şu ki genel olarak ülkemizin gelişmişliği ile sandığımız kadar ilgili değil internet problemimiz. Başka ülkelerde olabilir ama bizde değil. Çünkü biz yeterince hızlı internet sağlayabilecek kadar gelişmiş durumdayız. Ancak yapılmamasının sebebi gelişmişliğin bahane edilmesi. Milyonlarca YTL para kazanıyor TTNET, ama bunun yaklaşık yüzde 0'ını geliştirmeye harcıyor. Şimdi gelişmemişiz ondan internetmiz yavaş dersek TTNET'in ekmeğine yağ sürmüş oluruz. Bize oranla nüfusu %10 gibi komik rakamlarda olan İsrail yurt dışı çıkışlarını 270 Gbps gibi uçuk bir rakamla geliştirebilirken biz koca Türkiye olarak sadece 5 Gbps ile yerlerde sürünüyoruz. İsrail zengin gelişmiş falan filan diyebiliriz; ama her zaman atlanılan çok önemli bir nokta var ki İsrail internetten TTNET'in kazandığı kadar para kazanmıyor. Bu durumda kendimizi çok çok daha üst seviyeye getirebilecek olanaklarımız varmış demek ki... Sanırım şimdi anlaşılmış oldu :)

ademalp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bizim kişi başına düşen milli gelirimiz 100.000(yüz bin dolar) olduğu için biz interneti asla daha ucuza alamayacağız.

İnternet bu ülkede gereklilik olarak görülmediği için lüks tüketime giriyor. Bundan dolayı bir dünya vergi ödüyoruz. Ayrıca sevgili paul doany amcanın patronu daha cebini doldurmadı. Cebini doldurursa belki bir miktar ucuzlar. Adamlar bizi müşteri olarak görmüyorlar. Koyun sürüsüyüz hala sırasımız gelince sesimizi fazla çıkarmadan sütümüzü alıyorlar. Arada birde yünümüzü kırpıyorlar. Böyle olduğumuz süre daha çok kaybederiz.

Sivil toplum örgütlerimiz yatmaya devam. Hop kardeşim sıradayız görmüyorsun. Bekle senide sağacaklar...

pcman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
tt yi sevimli mi gostermeye calisiyorsunuz ? :D yemezler, internet artik heryerde olmasi gereken bir zimbirti. uzun lafin kisasi internet ve telefon Turk Telekom ve Turkcell'i kiniyorum... kin kin kin :D
guluyorum cunku gulunecek isler yapiyor ama en azindan ttnet cabaliyor turkcell oldugu yere kilitlendi...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
değerli arkadaşlar,

Telekom için yapılan bir haber değidli bu. Sadece sağda solda dünyanın en pahalı internetinin Türkiye olduğunu iddia eden kaynaklar vardı. O nedenle bu habere ayrı bir önem verdik.

Türk Telekom ile ilgili eleştirilerimize sık sık rastlıyorsunuz. O nedenle haberin tamamını ve foruma yönlendirdiğimiz cümlelerin her zaman için mizahi değer taşıdığını da unutmayalım.

İşin özeti; biz de sizdeniz. Siz nasıl düşünüyorsanız ve ne zahmet çekiyorsanız biz de aynısını çekiyoruz.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Evet genellikle mecazi olarak en pahalı internetin Türkiye'de olduğu söylenegelmiştir ancak Telekom'dan çekmiş olan sayın vatandaşlar bu mecazları gerçek zannetmiştir. :) Yalnız yine de üçüncü dünya diye tanımladıkları yerler haricindeki ülkelerde (aslında bu tabiri hiç sevmem sonuçtaa onlar da bizim gibi insan) en pahalı internette kesinlikle ilk 5'in içindeyiz.

Yalnız komik olan Telekom'un dünyadaki en ucuz interneti kullanan ülkelerden biriyiz gibi absürd bir açıklama yapması :)