Dünyanın en hafif ayakkabısı Kobe'nin!

Bu konuyu okuyanlar

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
Nike, Kobe Bryant için tasarladığı, markanın en alçak profilli ayakkabısı olma özelliğini taşıyan ve basketbol ayakkabıları arasında gelmiş geçmiş en hafif ayakkabı olan Nike Zoom Kobe V’i tanıttı.
http://www.facebook.com/sharer.php?... Kobe'nin! - Basketbol - Ajansspor.com&src=sp

kobe_nikezoom.jpg

Bryant, kendi imzasını taşıyan ayakkabıyı 2008-2009 şampiyonası sırasında tanıtımını yaptığı Nike Zoom IV’e göre daha hafif ve daha alçak profilli yapma konusunda Nike’ı yönlendirdi.
Nike onun bu isteğine 10 mm profilinde bir tabana sahip olan, 300 gram (Nike Zoom Kobe IV’ten 28 gram daha hafif) Nike Zoom Kobe V ile cevap verdi. Bryant yeni ayakkabısı ile ilgili şunları söylüyor: “Benim oyun stilimin ihtiyaçlarına cevap veren bir ayakkabı ile sınırları zorlamak istedim. Kobe V daha hafif, daha alçak profilli ve daha dengeli bir ayakkabı. Nike bir kez daha kendini ortaya koydu.”

Kobe Futboldan Esinlendi
Kobe’nin alçak profilli bir ayakkabı isterken esinlendiği temel şey oldukça beklenmedik bir alandan geliyordu: futbol sahası. “Çok fazla futbol maçı seyrediyorum. Gördüm ki dünyanın en iyi futbolcuları en hızlı ve keskin hamlelerini dar profilli kramponlarla yapıyorlar. Onların ayak ve bileklerinin ihtiyaç duyduğu özellikler, benim basketbol kortunda ihtiyaç duyduğum özelliklerden farklı değil. Yine de hiç kimse onların yüksek bileklikli ayakkabılarla oynaması gerektiğini düşünmüyor”

Bryant’a ilham veren gözlemden hareket eden Nike Spor Araştırmaları Laboratuarı, denge veya zemine kilitlenme özelliğinden taviz vermeyen alçak profilli bir ayakkabı yaratmak için yüzlerce saatlik testler uyguladı. Nike araştırmacıları ortadaki kavisi değiştirerek ve dış topuk aksini oyup, şekillendirerek ayakla birlikte hareket eden ve çok yönlü kesişe izin veren, bu sayede benzersiz performans sunan bir ayakkabı hazırladılar. Geliştirilmiş dirsekli çıkıntı, yan bölümlerde denge sağlarken, ayrıştırılmış topuk zemin temasını en üst düzeye çıkarıyor. Ayakkabı ayrıca orta bölümde kontrol ve esnemezlik sağlamak amacıyla cam/karbon fiber dokunuşlu bir gövde plakası da içeriyor.

Tüy Kadar Hafif
Nike Zoom Kobe V ayrıca Nike’ın yenilikçi flywire teknolojisinin daha hafif ve daha güçlü bir versiyonunu da içeriyor. Bu teknoloji ayakkabıda bulunduğu stratejik yer sayesinde, sentetik tendonlar gibi hareket ediyor ve aynı zamanda ayağı ikinci bir deri gibi sarmalıyor. Ayakkabının üzerindeki bantlar, çok daha hafif, kalıcı ve geleneksel dikiş yöntemine göre daha az aşındırıcı olan kaynak ısısı yöntemiyle ayakkabıya monte ediliyor. Topukta ve ön bölümde bulunan Nike Zoom üniteleri ve aynı zamanda tüy kadar hafif Phylon malzemenin enjekte edildiği orta taban, ayakkabıya ek bir ağırlık veya yük katmaksızın yaralanma riskini azaltan bir dolgu sistemi sağlıyor.

Nike Zoom Kobe V’in şekillendirilmesinde Bryant'ın katkıları ve esinlendiği unsurlar çok etkili oldu. Nike’ın tasarım ekibi, Bryant’ın oyun stilini ve kişiliğini ayakkabının her bir detayına yansıtmak için çalıştılar. Dış tabanda bulunan ve yer tutuşu sağlayan kalp atışı deseni, Bryant’ın basketbol kortuna getirdiği yürekli oyunun, tutkunun ve “çılgın basketbol isteğinin” bir yansıması. Ön kenardaki nokta vuruşlarından oluşan sembol (Bryant’ın bu sezonki tüm ayakkabı ve giysilerinde bulunuyor) kodlanmış bir dilin sıralanışını temsil ediyor. Nike sezon boyunca vereceği ipuçlarıyla bu sembolün ne anlama geldiğini deşifre edecek.

Nike Zoom Kobe V Ocak ayı itibariyle 229 TL perakende satış fiyatıyla mağazalardaki yerini alacak.

http://www.ajansspor.com/basketbol/..._en_hafif_ayakkabisi_kobenin.html?ref=tanflas

ben bunu alırım :D

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
229 lira iyiymiş bizde alırız ,dünyanın en hafif ayakkabısı "ufuk179" un olmuş olur :D

Rapchy

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
119
Tam bi ayakkabı hastasıyımdır ama bu tip olanları sevmiyorum ağır olacak ayakkabı dediğin (ağırlık olarak değil tabi görünüş olarak ).