Dünyada ilk olacak

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
dunyada_ilk_olacak13695901030_h1031184.jpg

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, 29 Mayıs'ta temeli atılacak İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün, teknik özellikleri bakımından dünyada ilk olacağını bildirdi.

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren ''Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy Kesimi''nin temel atma töreninin 29 Mayıs'ta yapılacağını kaydetti.

İhaleyi alan ortak girişim grubunun Korelilerle anlaştığını belirten Turhan, "3. köprünün temelden üstteki kısmını yani kuleleri, tabliyeleri, kabloları, askı halatları dahil Koreli firma Hyundai ve SK firmalarıyla anlaştılar. Koreliler şu anda şantiyede çalışıyorlar. Firma, temellerin kazılarını tamamladı. Temel kotu, zemin seviyesine geldiğinde kayar kalıpla beton işlerini ve diğer köprünün kesimlerinin beton dökümüne başlanacak" diye konuştu.

3. köprünün boyutları, ölçüleri ve hizmet bakımından diğer köprülerden farklılık arz ettiğini anlatan Turhan, "Köprü tabliyesi, çok şeritli olacak. Tabliye üzerinde (2x4 araç yolu, 2x1 raylı sistem) 8 şerit araç yolu, 2 hat demiryolu yer alması nedeniyle 59 metre tabliye genişliğiyle dünyanın ilk köprüsü olacak. Raylı geçiş sisteminin aynı tabliyede olması nedeniyle de köprü dünyada ilk olacak. 320 metre kule yüksekliği olacak" ifadelerini kullandı.

Dünyadaki son teknolojinin kullanılacağı 3. köprüde bin 408 metre açıklıklı ve tek tabliye olarak inşa edilmesi nedeniyle köprünün hem asma hem de eğik kablolarla takviye özelliğinin olacağını bildiren Turhan, "Köprünün tabliyesini askı halatlar taşırken, eğik kablolarla tabliyenin rijitliği yani sağlamlığı pekiştirilecek. Yük altında deformasyon olmaması sağlanacak. Tabliyeden gelen yükler arasında denge sağlanacak ve yükler ana kuleye aktarılmış olacak" diye konuştu.

LONDRA İLE PEKİN'İ BAĞLAYACAK

29 Ekim'de hizmete girecek olan Marmaray'ın "Londra ile Pekin"i birbirine bağlayacağını anlatan Turhan, "Marmaray hattında çok yoğun bir trafik olacak. Bu nedenle Marmaray üzerindeki uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı, 2015 yılında hizmete girmesi planlanan 3. köprü üzerinden geçecek raylı siteme kaydırılırsa, 3. köprü de Londra ile Pekin'i birbirine bağlamış olacak" dedi. Turhan, 3. köprünün sadece Asya ile Avrupa'yı lastik tekerlekli olarak değil, aynı zamanda raylı sistemle de bağlayacağını ifade etti.

Kaynak

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
3. köprünün etrafı nasıl da yeşil ve güzel :)

Chriminal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
3. Köprüye 10 km mesafemiz var . yakında bizide kovarlar semtimizden.

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
3. köprü daha mı büyük olacak nerdeyse karadenize girecek ^^

Artvincenter

Profesör
Reaksiyon puanı
8
istanbula 5 köprüde olsa azda...bu yolla ticaret yolu avrupa yolu düşmanların iştahını kabartır.

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
Çok iyi oldu vallahi bu köprü ya Avrupa yakası rahatlar bunaldım bu trafikten Avrupada çok işim oluyor Silivri , çekmece , avcılar filan iyice rahatlar

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
hayırlı ugurlu olsun ne diyelim ....

YEMEKTEYİZHASAN

Profesör
Reaksiyon puanı
1
3. Köprünün çevresindeki o yeşillik 1-2 yıla kalmaz Boğaz Köprüsü çevresi gibi olur.

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İstanbula yığılamının önüne geçmek lazım. Nüfusu 10 milyona çekilmeli.

SonKraL

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bu gidişle istanbulda tahminimce 2025-2030 yılında falan tuğla ve beton yığınına dönüşecek yeşillik diye birşey kalmıcak..her taraf insanlarla ve evlerle dolacak diye düşünüyorum 3.cü köprü temeli atıldıysa devamıda gelecektir.neyse hayırlı olsun diyelim..

hidoriumen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Büyüme,genişleme,çoğalma öngörülen ve normal olan şeyler,sonuçta en az 3 çocuk var.Önemli olan bu genişlemeyi nasıl planlıyoruz,planlayacaz!Mecburen yayılacaz,ama ormanlık alanları koruyarak,insan yaşamına uygun binalar yapılarak olmalı!Bu çoğalmayıda aza indirmeliyiz.Önemli olan çok olmak değil nitelikli olmaktır!Ben bakıyorum İstanbul'a %80i yaşıyorlar ama okumadan,bilmeden...Çalışıyorlar ama aynı çarkın içindeki fare gibi,önümüze bir peynir koymuşlar,bir gün yeriz diye koşturuyoruz.Artık uyanmalı!Böyle giderse hiç bir zaman peynir yiyemeyeceğiz!Ben hergün aynı manzarayla karşılaşmaktan bıktım,yıldım...Bir curcuna,herkes bir yere yetişiyor,sonuç hiç değişmiyor.Bizleri cahil yetiştiriyor bu sistem!Nihai amaç hep para kazanmak!Buna bir dur demek lazım...