Dünyaca ünlü tarihçi açıkladı: Atatürk olmasaydı Anadolu'da tek Türk kalmazdı!

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Dünyaca ünlü tarihçi açıkladı: Atatürk olmasaydı Anadolu'da tek Türk kalmazdı!

Türk milletini ve Türk vatanını işgalden zafere, zaferden cumhuriyete taşıyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı ne olurdu? Bugün Trakya ve Anadolu'da Türk olur muydu?

Bir ABD'li için George Washington'un çok fazla önemi olmayabilir, muhtemelen de çoğu ABD vatandaşı tanımıyordur onu.
Bir Alman için Otto Van Bismark'ın ne kadar değeri vardır değersiniz?
Bir Rus için ise, Lenin'in pek değeri yoktur.
Bir İngiliz'in nezdinde Kraliçe I. Elizabeth çok önemli değildir.

Bir Çinli için Mao'nun önemi yoktur.
Bir İspanyol için Franco'nun önemi yoktur.
Bir İtalyan için Mussolini'nin çok önemi yoktur.
Ama bir Türk için Atatürk'ün çok önemi vardır. Çünkü, Türk Atatürk olmasa idi ne olurdu bunu çok iyi bilir. Atatürk olmasa idi İstanbul'da, Türk bayrağı yerine İngiliz, Fransız ve İtalyan bayrakları asılı olacaktı mesela...
Ancak gariptir ki, Türkiye'de özellikle Gazi Paşa'yı andığımız her kasım ayında özellikle siyasal İslamcı çevrelerden Atatürk'e saldırılar gerçekleşiyor ve "Olmasaydın da olurduk" temelinde dayanaksız yorumlar yapılıyor...
Gelin, "içimizdeki İrlandalıların" hezeyanları bir kenara bırakıp meseleye bir de bir yabancının gözünden bakalım.

Bakın dünyaca ünlü ABD'li tarihçi Prof. Dr. Justin McCarthy bu konuda ne diyor:
Prof. Dr. Carthy, "Eğer Atatürk olmasaydı bir Türk devleti hiçbir zaman olmazdı. Makedonya ve Bulgaristan’daki Türklere bakın, aynı kader Anadolu’daki Türklerin de başına gelirdi..."
Evet, Atatürk olmasaydı, Balkanlar'daki Türklerin akıbetini Anadolu'da yaşayacak, Orta Asya yollarına geri dönecektik.
"HİÇBİRİ TÜRKLERİN KAYBINA BENZEMİYOR"
Devam ediyor Carthy, "Türkiye’deki ölümlere bakacak olursanız, savaşlar sırasında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini görürsünüz. 1’inci Dünya Savaşı’nda Van’daki nüfus kaybı yüzde 60, Aydın’da durum biraz daha iyiydi yüzde 25 civarı, Doğu Anadolu’da insanların 4’te 1’i ölmüş. 1’inci Dünya Savaşı’nda İngiltere, Fransa, Sırbistan nüfuslarının yüzde 10’undan biraz fazla kayba uğramış, 2’nci Dünya Savaşı’nda Almanya yüzde 10’dan biraz fazla nüfus kaybetmiş.
Hiçbiri Türklerin kaybına benzemiyor. 1’inci Dünya Savaşı’nda her 4 kişiden biri ölmüştü, öyle bir durum var ki; modern tarihteki her bir olaydan daha kötü bir durum yaşanmış. Hem Doğu’da, hem de Batı’da her yer tahrip olmuş. 2’nci Dünya Savaşı’nda Berlin’deki gibi bir tahribat yaşanmış. İnsanlar bunları çok fazla düşünmüyor. Doğu Anadolu’da ölen hayvan sayısı yüz binlerce, oralar işgal edildiğinde öldürüldü bu hayvanlar. Bir ülkenin bunlara ihtiyaçları vardı, neredeyse 2 milyon hayvan ölmüş, peki mallarını taşıyabilmek için ne kullanabilirdi, orada sağ kalan insanlar.
Ne yiyeceklerdi, en önemlisi de bu. Yunanlar Batı’yı tamamen yok etmiş, yüzde 90’u yok olmuştu diyebiliriz. İzmir, Bandırma gibi yerlere gittiğinizde insanların yaşayacakları yer kalmamıştı. Kırsal alana baktığınızda yok edilmiş binaların 141 bin 874 olduğunu görürsünüz. Doğu’da da her şeyi yok ettiler. Bitlis’te savaştan önce 8 bin ev var ve savaştan sonra bin ev kalmış. Van’da 6 bin 500 ev varken bin 173 ev kalmış. Köylere bakın, Van’da bin 800 köy varken 200’e düşmüş.
Muazzam bir tahribat ve çok fazla ölen var. Doğu’da o kadar fazla ihtiyaç yoktu, çünkü insanlar ölmüştü, evlere gerek kalmamıştı."
’HİÇ KİMSE ATATÜRK KADAR BAŞARILI OLAMAZDI’
Atatürk’ün yaptığı ilk işlerden birinin yüzde 1003 olan enflasyonu düşürmek olduğunu belirtiyor Prof. Dr. McCarthy, ayrıca Atatürk’ün yaptığı reformları ondan başka hiç kimsenin başaramayacağını ifade ediyor.
Prof. Dr. McCarthy, Türklerin bugün bir mucizeye ihtiyacı olup olmadığına Türklerin karar vereceğini, artık Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ne yapması gerektiğini söyleyemeyeceğini düşünüyor.

vy.jpeg

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Siz beni hâlâ anlayamadınız,
Ve anlayamayacaksınız çağlarca da,
Hep tutturmuş "yıl 1919, Mayısın 19'u"
diyorsunuz,
Ve eskimiş sözlerle beni övüyor, övünüyorsunuz.

Mustafa Kemal'i anlamak bu değil,
Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil.

Bırakın o altın yaprağı artık,
Bırakın rahat etsin anılarda şehitler,
Siz bana neler yaptınız ondan haber verin,
Hakkından gelebildiniz mi yokluğun, sefaletin,

Mustafa Kemal'i anlamak yerinde saymak değil,

Bana muştular getirin bir daha,
Uygar uluslara eşit yeni buluşlardan;
Kuru söz değil iş istiyorum sizden anladınız mı,
Uzaya Türk adını Atatürk kapsülüyle yazdınız mı,

Mustafa Kemal'i anlamak avunmak değil,
Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil

Hâlâ o acıklı ağıtlar dudaklarınızda,
Hâlâ oturmuş 10 Kasımlarda bana ağlıyorsunuz,
Uyanın artık diyorum, uyanın, uyanın,
Uluslar, fethine çıkıyor uzak dünyaların.

Mustafa Kemal'i anlamak göz boyamak değil,
Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil

Beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız,
Laboratuvarlarda sabahlayın, kahvelerde değil,
Bilim ağartsın saçlarınızı, kitaplar,
Ancak böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar.

Mustafa Kemal'i anlamak ağlamak değil,

Demokrasiyi getirmiştim size, özgürlüğü
Görüyorum ki hâlâ aynı yerdesiniz hiç
ilerlememiş;
Birbirinize düşmüşsünüz halka eğilmek
dururken,
Hani köylerde ışık, hani bolluk, hani kaygısız
gülen,

Mustafa Kemal'i anlamak işitmek değil,

Arayı kapatmanızı istiyorum uygar uluslarla,
Bilime, sanata varılmaz rezil dalkavuklarla,
Bu vatan, bu canım vatan sizden çalışmak ister,
Paydos öğünmeye, paydos avunmaya, yeter,
yeter,

Mustafa Kemal'i anlamak aldatmak değil,

ATATÜRK'TEN SON MEKTUP
Halim Yağcıoğlu, 1985

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
’HİÇ KİMSE ATATÜRK KADAR BAŞARILI OLAMAZDI’

Bu söze katılırım.

Ama Atatürk olmasa Anadoluda tek Türk kalmazdı lafına katılmıyorum. Bu ülke yeni Atatürklerini çıkarırdı. O zamanın şartlarında 15 ile 17 milyon arası nufustan bahsediliyor az buz bir sayı değil. Bu nufusun yarısı erkek olsa ve onlarında yarısı ya İstiklal Ya ölüm kafasında olsa 4 milyona yakın insan yapar. Hepsini öldürmeden nasıl olacakmış bizi tüm Anadoludan atma ve Anadoluda 1 tane bile Türk kalmaması.

Atatürk Olmasaydı Belki Hatay bizim olmazdı Belki İzmir Yunanda olurdu Belki 3-5 vilayet daha başka ülkelerin elinde olurdu ama Türk devleti genede olurdu.

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Bu söze katılırım.

Ama Atatürk olmasa Anadoluda tek Türk kalmazdı lafına katılmıyorum. Bu ülke yeni Atatürklerini çıkarıdı. O zamanın şartlarında 15 ile 17 milyon arası nufustan bahsediliyor az buz bir sayı değil. Bu nufusun yarısı erkek olsa ve onlarında yarısı ya İstiklal Ya ölüm kafasında olsa 4 milyona yakın insan yapar. Hepsini öldürmeden nasıl olacakmış bizi tüm Anadoludan atma ve Anadoluda 1 tane bile Türk kalmaması.

Atatürk Olmasaydı Belki Hatay bizim olmazdı Belki İzmir Yunanda olurdu Belki 3-5 vilayet daha başka ülkelerin elinde olurdu ama Türk devleti genede olurdu.
Günümüzde 80 Milyon nüfustan ne çıktı da o zaman 17 Milyondan çıkacaktı?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Günümüzde 80 Milyon nüfustan ne çıktı da o zaman 17 Milyondan çıkacaktı?

Ne gibi mesela ? Neresi elimizden alındı veya işgal edindide bu cümleyi kuruyorsun ?
1984 PKK'nin ilk saldırısından beri ne için ölüyor bunca insan ? 1 karış toprak vermemek için değil mi.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Doğru elimizde sadece binlerce şehit var. Tam üstüne bastın.

Az açık ve detaylı konuşurmusun ? Ne geveliyorsun gerçekten anlamıyorum.
Sende Selahattin Demişrtaş'ı salalım Apo'ya özgürlük verelim oradan 8-9 vilayeti verelim kurtulalım Şehitler tepesi boş kalsın flan demiyecen heralde...

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Yüzyıllarca devletleri olmayan Ermeniler bile devlet kurdu. Yine yüzyıllarca devletleri olmayan Kürtler günümüzde devlet kurdu sayılır.

Yeni bir Atatürk çıkardı. Yine biz bu topraklarda olurduk. Anadolu'da Türk kalmazdı sözünü işkembeden salllamış. 1000 yıldır Anadolu'dayız biz.

Atatürk'ü küçümsediğim falan yok. Yanlış anlaşılmasın.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Az açık ve detaylı konuşurmusun ? Ne geveliyorsun gerçekten anlamıyorum.
Sende Selahattin Demişrtaş'ı salalım Apo'ya özgürlük verelim oradan 8-9 vilayeti verelim kurtulalım Şehitler tepesi boş kalsın flan demiyecen heralde...
Allah korusun, bunu diyenler açık açık bellidir. Mitinglerde ayrı konuşan, mecliste üstü kapalı konuşanlardır onu isteyenler.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bence; "80 milyon gibi büyük bir nüfustan Atatürk gibi birisi çıkmadı ki, 17 milyondan bir tane daha Atatürk çıksın." demek istiyor.

Türkiye'de yaşamıyor galiba... 1939 Hatay'ın anavatana katılmasından sonra neredede toprak vermişiz nerede Türk'ü ezdirmişiz. Bizi nereden atabilmişler üstünden 100 yıl geçecek hani 84 milyon olduk.

( Yaşamadan görmeden bilemeyiz varsayımlara göre konuşulmaz ama Belki Kazım Karabekirler Fevzi Çakmaklar dahada iyi olacaktı belki dahada kötü bilemeyiz. Hatta şuda bilinir Kütahya- Eskişehir savaşında Türk ordusu yenilince Atatürk'e meclisten 3 aylığına sınırsız yetkiler ve başkonumatlık alır. Sakarya Savaşında'da Türk ordusu yenilgi alsa Atatürk'ün yerine Enver Paşa'yı getirmeyi düşünür meclis.

Ayrıca neden çıkmasın yeni Mustafa Kemal paşalar kapı gibi Muhalefet liderlerimiz var daha ne istiyoz. Ne olmuş 10-15 seçim kaybettiyse 2023'te gelecek ve Ülkeyi kurtaracak onu beklemiyoz mu =? Ülkenin 2. Atatürk'ü olmayacaklar mı... Sandıkları patlatıp yüzde 22-23 civarı oy alıp iktidar olacaklar bizi Muhassır medeniyetler seviyesine çıkaracaklar bizi bu kötü düzenden kurtaracaklar ve Atatürk'ün yolunda gram şaşmadan ilerleyecez işte.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Ayrıca neden çıkmasın yeni Mustafa Kemal paşalar kapı gibi Muhalefet liderlerimiz var daha ne istiyoz. Ne olmuş 10-15 seçim kaybettiyse 2023'te gelecek ve Ülkeyi kurtaracak onu beklemiyoz mu =? Ülkenin 2. Atatürk'ü olmayacaklar mı... Sandıkları patlatıp yüzde 22-23 civarı oy alıp iktidar olacaklar bizi Muhassır medeniyetler seviyesine çıkaracaklar bizi bu kötü düzenden kurtaracaklar ve Atatürk'ün yolunda gram şaşmadan ilerleyecez işte.

Sadece buraya cevap yazmak geldi içimden. Demek istediğinizi anlıyorum. Sosyal medyada Ekrem İmamoğlu için 2.Atatürk yakıştırmaları yapılıyordu. Onlar bu tarafın trolleridir, umursamayınız. Aklı başında bir tane insandan böyle bir benzetme bulamazsınız. Başarılı olmasını temenni etmek başkadır, o iş başkadır.

Bizler 1000 yıldır bu topraklardayız. Türkler bu süre zarfında sayısız lider yetiştirdi, tarih ortadadır. Bize nasip olmuş son lider Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk'tür. Tarih bize bunu yaşattı, Atatürk'te üstüne aldığı sorumluluğu fazlasıyla yerine getirdi, başarı sağladı. Geri kalanı yorumlamak teoriden öteye gitmez zaten zamanı geri alıp tekrar deneyemeceğimiz için. Bilemeyiz içlerinden başkası çıkıp böyle bir liderlik edebilir miydi, edemez miydi? Çok düşünmeye gerek yok, elimizde zaten yapmışı var...

Geçmişteki değerlerimizi günümüz siyasilere benzetme konusuna gelirsek kimsenin haddine değil fikrindeyim. Bu arkadaşlara karşı üç maymunu oynamak daha doğru, zaten laftan anlamazlar.

kralloflu61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Atatürk'ü mü övüyor yoksa Türk milletini mi küçümsüyor,ya da Atatürk'ü övmüş gibi mi yapıyor,lütfen bunlara prim vermeyelim,kimse bir başkasının atasını durduk yere övmez ,takdir ettiği yönleri olabilir ancak bu adam o niyette değil

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Atatürk'ü mü övüyor yoksa Türk milletini mi küçümsüyor,ya da Atatürk'ü övmüş gibi mi yapıyor,lütfen bunlara prim vermeyelim,kimse bir başkasının atasını durduk yere övmez ,takdir ettiği yönleri olabilir ancak bu adam o niyette değil
Bu adam büyük işler başarmış her lideri övüyordur. Tarihte gerçekten komik işlere kalkışmış liderlerde var büyük işler başarmışlarda. Örneğin büyük iskender, napoleon, julias caesar, attila, cengizhan, fatih sultan mehmet gibi niceleri.
Atatürk te bu liderler arasında. O devrin çetin şartlarında o kadar işgalciyle baş eden bir milletin lideri.
Yaşarken övmezler kendi otoriteleri, kariyerleri sarsılır ancak iyi işler başarmış liderleri öldükten sonra överler bir zararı olmaz hatta daha barışçıl gözükmelerini sağlar.
Örneğin büyük iskender gibi olmak isteyen nice lider olmuştur.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Türk toplumu elbette olurdu. Nasıl olurdu esas soru bu bence. Tarihçi olarak konuşuyorum. İç anadolu ve orta Karadeniz dışında Türk devletine ait toprak kalmayacaktır. İzmir yunan'ın İstanbul emperyalist devletlerin elinde olurdu. Suriyeden, ıraktan, mısırdan farkımız kalmazdı. Atatürk olmasaydı Türkiye ne halde olurdu bilmek isteyenler Osmanlı Cumhuriyeti filmini izleyebilirler. Hala bir ülkenin kurucusundan neden nefret edilir anlamış değilim. Onlarca ülkede büstü bulunan ve kitaplarda okutulan bir lider neden sevilmez?? Herkesin iyi veya kötü bir iktidarı vardır. Ahh Ahmet'im ah Fatma'm sen hala elinde rakı şişesi de çankaya'da alem yapıyordu de. Sen hala Osmanlı de. Ahh ahh emperyalist devletlerin nasıl anlaşmalar yaptıklarını bilseniz ahh ahh. Kendi tarihinizi bilmiyorsunuz bilseniz bunları söylemezsiniz sadece 70 yıl sscb hakimiyeti altında asimile olan toplumları görseniz 7 düvelin yapacaklarını aklınız hayaliniz almaz. Tarih bilenler de keşke gerçek tarihi bilse. Rusların asla dostumuz olmayacağını bilirsiniz. Öğretemezler öğretirlerse 15 yıl sonra bu ülkenin her ferdi bütün devletlere kin gütmeye başlar. Ahh ahh siz hâlâ Atatürk sarhoştu diyin karşınızda ki kişiler ülkenin kurucusu diye tartışın durun. İçinizde bölündükten sonra size, sizden daha iyi düşman mı olur ?

willkommen

Asistan
Reaksiyon puanı
156
Bu tarihçi böyle demişse, ülkenin başına çorap örülecek demek ki.

willkommen

Asistan
Reaksiyon puanı
156
Komplo teorisi mi izlediniz acaba ? 2012 de kıyamet kopcak diyenler gibi konuştunuz da
Genelde Dünya gündemini takip ederim. 3 yıl önce akrabalarıma arsanız tarlanız varsa satın, altın alın demiştim. Dünya genelinde sıkıntı olacak, arsanız tarlanız elinizde kalacak diye anlatmıştım. Ciddiye almadılar. Coronadan heryer kilitlenince anladılar. Altın aldılar ama biraz geç olmuştu. Çok sayıda analizci var neler olacağını anlatıyorlar. Bu kişilerin itibarı azalsın diye komplo teorisyeni lafını uydurmuşlar. Bu sırada da çoğunluk halk derin uykuda. Herkes dizisinde gezmesinde gününü gün etmesinde. Kimse neler olacağının farkında değil.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Genelde Dünya gündemini takip ederim. 3 yıl önce akrabalarıma arsanız tarlanız varsa satın, altın alın demiştim. Dünya genelinde sıkıntı olacak, arsanız tarlanız elinizde kalacak diye anlatmıştım. Ciddiye almadılar. Coronadan heryer kilitlenince anladılar. Altın aldılar ama biraz geç olmuştu. Çok sayıda analizci var neler olacağını anlatıyorlar. Bu kişilerin itibarı azalsın diye komplo teorisyeni lafını uydurmuşlar. Bu sırada da çoğunluk halk derin uykuda. Herkes dizisinde gezmesinde gününü gün etmesinde. Kimse neler olacağının farkında değil.
Tövbe tövbe. Sanki geleceği görerek konuşuyorsun. Da anlamadığım nokta virüsü nereden bildin?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
çin coronoyu 7 yıldır biliyormuş yarasaları araştıran 3 önemli biliminsanına bulaşmış ve bu günlere gelindi...

willkommen

Asistan
Reaksiyon puanı
156
Tövbe tövbe. Sanki geleceği görerek konuşuyorsun. Da anlamadığım nokta virüsü nereden bildin?
Ben virüs hakkında her hangi bir yorum yamadım. Büyük sıkıntı çıkacak demiştim. Kayıtlı hepsi akrabalarımda ve çevremde. PC kullanma nedenim Dünya gündemini takip etmek.

Son mesajlar