Dünya Engelliler Günü (3 Aralık)

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
bu güzel günde özürlü vatandaşlarımızın yanında olalım

3 Aralık Engelliler Günü’nün Tarihçesi
1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. Ve o günden beri, 3 Aralık “engelliler günü” olarak bilinmektedir.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Başlık çok çok yanlış olmuş. Özürlü yanlış engelli olmalı.

"Bir kimse topal olduğu için kimseden özür dilemek zorunda değildir" Yılmaz Erdoğan.

madaf

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Allah hepsine sabırlar versin

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
Başlık çok çok yanlış olmuş. Özürlü yanlış engelli olmalı.

"Bir kimse topal olduğu için kimseden özür dilemek zorunda değildir" Yılmaz Erdoğan.

her yerde öyle geçtiği ve gördüğüm ilanda öyle yazdığı için bu şekilde kullanmıştım. uyarın için tsk.ler düzelttim başlığı

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Esasında ''özürlü'' kelimesini kullanmak özür dilemeleri gerekir anlamında kullanılmaz.

Özürlü kelimesinin hoş karşılanmamasının sebebi yine bizleriz.Özürlü kelimesini hakaret ederken kullanılan bir kelime haline getirdiğimiz için engellilere özürlü demek hoş karşılanmıyor.

Yakında insanlar şaka ya da hakaret amaçlı birbirlerine''engelli'' demeye başlarsa bu kelime de hoş karşılanmayacaktır.

Aslında kelimeler masum asıl suçlu kelimelere yüklediğimiz anlamlar yüzünden ,bizleriz.

Spastik olan vatandaşlarımız da var.Ama yine bizler bu kelimeyi de aşağılamak ve hakaret etmek için kullanıyoruz gündelik hayatta.Sonra da zeka özürlü ya da engelli diye genel bir isim takıştırıyoruz.

Allah engelli vatandaşlarımıza kolaylıklar versin.Hayat onlar için yaşanılabilir bir hale gelsin.

paşalı

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bu günde birini sevindirelim.çevrenizde tanidığınız yakınınız arkadaşınız her kimse birşeyler yapalım veya ne yapabiliriz burada paylaşalım,bizede birşey düşerse elbette buradayız

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Zorhak abi haklısın. Onlar o kelimeyi sevmiyor diye ben uyarmak istedim.