Öneri Dual RAM faydası olur mu ?

Bu konuyu okuyanlar

jandarma1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Anakart: MSI A320M A PRO 3200 (OC)
İşlemci: Ryzen 3 3200G 3.6 GHz 6 MB 65W
RAM: GSkill 8 GB 3000 MHz CL 16 1.35 Volt
Pes 21 oynamak için böyle bir sistem aldım aldım Vatan'dan.Sorum şu; Rami 1x8 olarak mı kullanayım yoksa yanına aynı ramden bir tane daha alıp 2x8 olarak mı kullanayım? 2x8 in faydasını görür müyüm FPS olarak ? Dual ram için illa takılı olan Ramin aynısı mı olmak zorunda?

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774

jandarma1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16

Fiyatı iyi en iyisi aynısını almak. Testlerde ortalama 20 fps artıyor.
20 FPS az değil. Dual channel olması için hem işlemcinin hemde anakartın dual channel desteği olması lazımmış. Anakartın Dual channel desteği var ama İşlemcimin varmı yokmu bilmiyorum.

dijioku

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
Sisteminizde harici bir ekran kartı olmadığı için 2. rami almanı muhakkak tavsiye ederim. Performansın çok daha iyi olacaktır. Mhz ve Cl değerlerinin aynı olmasına dikkat ederek ürün seçebilirsiniz.

jandarma1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Sisteminizde harici bir ekran kartı olmadığı için 2. rami almanı muhakkak tavsiye ederim. Performansın çok daha iyi olacaktır. Mhz ve Cl değerlerinin aynı olmasına dikkat ederek ürün seçebilirsiniz.
CPU Z den ram bilgilerine bakıp tıpa tıp aynı ram den almayı düşünüyorum. Bu mantıklı mı?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
Pes 21 oynamak için böyle bir sistem aldım aldım Vatan'dan.Sorum şu; Rami 1x8 olarak mı kullanayım yoksa yanına aynı ramden bir tane daha alıp 2x8 olarak mı kullanayım? 2x8 in faydasını görür müyüm FPS olarak ? Dual ram için illa takılı olan Ramin aynısı mı olmak zorunda?
2 tane 8 işinizi görür. Aynı MHz ye sahip olmasına özen gösterin. Ben de dual ram kullanıyorum ve işlemciyi baya rahatlattı bilgisayarın performans ömrüne birkaç yıl daha ekledi ama tabi işlemcinin maksimum gücünden daha yukarı çıkmasını da beklemeyin sadece işlemciye binen yükü üstlenip azaltıyor ve ısınma sorununu da bir nebze azaltır

jandarma1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Her zaman dual olsun ve her zaman en az 16 gb ram olsun.
Apu sistemlerde 16 GB şart dediğiniz gibi yapacağım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

2 tane 8 işinizi görür. Aynı MHz ye sahip olmasına özen gösterin. Ben de dual ram kullanıyorum ve işlemciyi baya rahatlattı bilgisayarın performans ömrüne birkaç yıl daha ekledi ama tabi işlemcinin maksimum gücünden daha yukarı çıkmasını da beklemeyin sadece işlemciye binen yükü üstlenip azaltıyor ve ısınma sorununu da bir nebze azaltır
Ben biraz daha abartıp :D kasada ki ram in aynısını yani aynı MHz aynı Volt aynı CL aynı marka alacam :D biraz abartmış mı oluyorum

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
AMD'nin APU sistemlerinde Dual-Channel ram kullanımında çok ciddi farklar ortaya çıkmakta. Bu yüzden yapmamak hata olur.

Ben biraz daha abartıp :D kasada ki ram in aynısını yani aynı MHz aynı Volt aynı CL aynı marka alacam :D biraz abartmış mı oluyorum
Zaten doğrusu budur. 2 farklı ram kullanıcıya sorun çıkartamadan çalışsa bile en yüksek verimliliği aynı modelde alırsınız.

Kasanızda bulunan ram'in üzerinde yazan model numarası ile herhangi bir perakende satış sitesinden tedarik edebilirsiniz.

not: Youtube üzerinden dual ve single channel performans testlerine bakarsan, ne demek istediğimizi daha çok anlarsınız. İyi oyunlar dilerim.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
Aynısı olursa iyi olur ama tabi bütçeyle de alakalı biraz. Fazla abartmaya gerek yok uyumlu bir tane iş görür ama aynısı olsa daha iyi olur tabi