DSLR Makine Satın Alma Rehberi

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Günümüzde pek çok kullanıcı, fotoğraf çekmeyi hobi haline getirmektedir. Bu kullanıcılar bir süre sonra doğal olarak DSLR makinelere yönelir. Peki bir DSLR makineyi satın alırken hangi hususlara dikkat edilmeli?

Fotoğraf çekmek bir hayli keyif verici bir hobidir. Bu hobiyi geliştirmek ve kişisel tatmin elde etmek için, fotoğraf çekme bilgilerinizin yanında iyi de bir ekipmana sahip olmanız şart.

Birçok fotoğraf tutkunu insan, fotoğraf çekmeye bas ve çek olarak bilinen ve piyasada oldukça uygun fiyatlarda bulunabilen makineler ile başlar. Bir süre sonra bu makineler kullanıcıya yeterli gelmez ve fotoğraf çekme hobisini bir üst seviyeye taşımaya karar verir.

Felagund

Profesör
Reaksiyon puanı
15
nikon coolpix p80 var elimde. makro çekimler yapmayı çok seviyorum. eğer bu makinayı elimden çıkarabilirsem hemen doğubanktan bir dslr almayı düşünüyorum. lens olarak da teleobjektif lens alacağım.

savage24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Canon Eos 550D'yi piyasaya sürüyor. giriş seviyesi için iyi bir ürün. 900 dolar yurtdışı fiyatı olacakmış. Türkiye'de de bu fiyata olsa neden alınmasın

mustekin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yazıyı eksik ve taraflı buldum kusura bakmayın ama bu rehberle yola çıkarsak yolda kalırız. SDN de böyle eksik ve yetersiz bir yazının olması can sıkıcı bir durum şahsım adıma.Satın alma rehberi yazacaksanız yeterli ve tarafsız olmalı.

Felagund

Profesör
Reaksiyon puanı
15
lensler hakkında da bir yazı isteriz :p

Garu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Canon 50D kullanıyorum. Evet lensler pahalı fakat hakkını veriyor.

Felagund

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Yazı bu yazı gibi olmaz inşallah :laugh:
en azından araştırmaya yöneltiyor meraklıları. mesela ölçtüm tarttım nikon d5000 i buldum en uygun :drool: ama lensler hakkında satın almaya karar verecek kadar bi bilgim yok :sneaky2:

Alptekin46

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Canon Eos 550D'yi piyasaya sürüyor. giriş seviyesi için iyi bir ürün. 900 dolar yurtdışı fiyatı olacakmış. Türkiye'de de bu fiyata olsa neden alınmasın

canonun Türkiye'de bu fiyatı vermesi imkansız (gibi diyecektim ama gibisi hakikatten fazla) çünkü abd ile türkiye arasında DSLR makine fiyatları arasında tam mnasıyla uçurum var. Ülkemiz adına üzücü bir durum ama neyse. Ben bir kaç sene evvel aldığım kompakt makineyi artık emekliye ayırdım ve yaptığım uzun araştırmalar sonucunda eos 450 d almaya karar verdim ama. Ama fiyatlar için bir müddet daha bekleyeceğim gibi. bundan iki sene evvel ki doların durumu ortadaydı teknosa 450d'yi 1300 civarında bir fiyata veriyrdu. Şu anda ki fiyatı 1700 tl civaarı varın durumu siz değerlendirin.

Lens konusunda ise evet lensler pahaı ama en azından üzerinde ki kit lens ile enstantene diyafram gibi değerleri öğrenip makinaye alışıncaya kadar idare edebilirim diye düşünüyorum.

keslok

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Başlık farklı yazı farklı satın alma rehberi ise nerde lensler hakkında bilgi ürün karşılaştırma fiyat karşılaştırma. Yazımı daha fazla tıklasınlar diye yazıyla alakasız başlıklar atılmamalı diye düşünüyorum.

Garu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bazıları 40d modelini daha başarılı buluyor sebebini biliyor musunuz?

Teknik karşılaştırmada 40D grafiksel olarak iyi görünüyor. 40D hiç elime geçmedi kullanma şansım olmadı. Test yapan bazı sitelerin incelemeleri mevcut.

Detay 1

Detay 2

Sensör yapısından dolayı kaynaklanıyor sanırım.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Canon Eos gerisi yalann (=

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
yazıyı eksik ve taraflı buldum kusura bakmayın ama bu rehberle yola çıkarsak yolda kalırız. SDN de böyle eksik ve yetersiz bir yazının olması can sıkıcı bir durum şahsım adıma.Satın alma rehberi yazacaksanız yeterli ve tarafsız olmalı.

Yazının eksik kısmı neresi acaba? Taraflı dediğiniz kısım ise, doğruları söylemem mi? Nikon'un artılarını da yazdım eksilerini de. Canon'un da artılarını ve eksilerini yazdım. Tek tek göstermem gerekirse, eh, ne yapalım bir daha gösteririz:

Nikon: Canon'un ürünlerine denk modelleri Canon'dan daha pahalı. Fakat kaliteli objektifleri çok uygun fiyatlara bulunabiliyor. Menüleri karışık.

Canon: Gövdeleri nispteden daha ucuz. Kaliteli objektifleri gereksiz pahalılıkta. Giriş seviyesinin menüleri daha sade.

Giriş seviyesi DSLR almak isteyen birinin bilmesi gerekenler bunlar. Hangi tarafı tutmuşum ki? Ben olanı söylüyorum.

Başlık farklı yazı farklı satın alma rehberi ise nerde lensler hakkında bilgi ürün karşılaştırma fiyat karşılaştırma. Yazımı daha fazla tıklasınlar diye yazıyla alakasız başlıklar atılmamalı diye düşünüyorum.

Siz daha DSLR makine ile objektifin farklı şeyler olduğunu bilmiyorsanız editör ne yapsın ki? :) Objektif tamamen gövdeden ayrı bir obje. Ayrı satılıyor onlar :) Giriş seviyesi DSLR satın alma rehberi yazdım ben. İsteyen giriş seviyesi DSLR'a, üst seviye objektif de takabilir. Anlatabildim mi? Ayrıca objektiflerden yeterince bahsettim yazıda?

Ürün karşılaştırma yapmak yerine bu şekilde firmaları karşılaştırıp, kullanıcının nelere dikkat etmesi gerektiğini ön plana çıkarmak ise beraber verilmiş bir karar.

mustekin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yazının eksik kısmı neresi acaba? Taraflı dediğiniz kısım ise, doğruları söylemem mi? Nikon'un artılarını da yazdım eksilerini de. Canon'un da artılarını ve eksilerini yazdım. Tek tek göstermem gerekirse, eh, ne yapalım bir daha gösteririz:

Nikon: Canon'un ürünlerine denk modelleri Canon'dan daha pahalı. Fakat kaliteli objektifleri çok uygun fiyatlara bulunabiliyor. Menüleri karışık.

Canon: Gövdeleri nispteden daha ucuz. Kaliteli objektifleri gereksiz pahalılıkta. Giriş seviyesinin menüleri daha sade.

Giriş seviyesi DSLR almak isteyen birinin bilmesi gerekenler bunlar. Hangi tarafı tutmuşum ki? Ben olanı söylüyorum.

Siz daha DSLR makine ile objektifin farklı şeyler olduğunu bilmiyorsanız editör ne yapsın ki? :) Objektif tamamen gövdeden ayrı bir obje. Ayrı satılıyor onlar :) Giriş seviyesi DSLR satın alma rehberi yazdım ben. İsteyen giriş seviyesi DSLR'a, üst seviye objektif de takabilir. Anlatabildim mi? Ayrıca objektiflerden yeterince bahsettim yazıda?

Ürün karşılaştırma yapmak yerine bu şekilde firmaları karşılaştırıp, kullanıcının nelere dikkat etmesi gerektiğini ön plana çıkarmak ise beraber verilmiş bir karar.

Siz SDN gibi bir sitede editörseniz ve kalkıp adında "rehber" kelimesinin geçtiği bir yazı hazırlıyorsanız yazdığınız yazının okuyucuyu doyurması gerekir.Yazdığınız yazıyı forum içinde bir konu açıp yazmış olsaydınız yukarıda yazdığım bir yazıyı yazmaz kendimce eksik olan kısımları tamamlardım. Hem sıfatınız editör hem yazınız rehber ama içerik ne bir editöre ne de bir rehbere yakışıyor. canon ve nikondan başka marka yokmuş gibi hareket etmişsiniz ve kullandığınız fotoğrafta bile bundan 4-5 yıl öncenin makinelerinin fotoğrafını kullanmışsınız. Anlaşılan şu ki yazıyı yazarken hiç çaba harcamayıp bilgisayar başında aklınıza gelenleri yazmışsınız.Sonrada kalkıp yorum yazanlarla ilgili editör ne yapsın tarzında cümleler kuruyorsunuz.Bu işte editör olacak kadar profesyonel olduğunuzu kabul edince bu hitap sizin bulunduğunuz yerdeki birine yakışmıyor.

Benden size tavsiye oturun biraz araştırma yapın ve bu konuda size ve SDN ye yakışır yazı yazın. Okuyan markaları değil makineleri tanısın eksilerini artılarını bilsin, nikon canon yapıyorsa en iyisidir mantığında hazırlayacağınız yazı sadece tavsiye olur rehber olmaz.Yok bu yazı böyle yazılır diyorsanız bari ana sayfada yayınlayıp komik duruma düşmeyin forumda bir konu açın arada kaynasın gitsin.

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Yazı için teşekkürler, doyurucuydu. Benim bu fotoğrafçılık işine çok hevesim var aslında. Yazıyı okuyunca bu sene sonunda bir DSLR almaya karar verdim.

Bu arada yazınızın tek eksik tarafı, ürünler hakkında verilmesi gerektiğini düşündüğüm fiyatlardı. Yani giriş seviyesindeki bir DSLR kaç lira civarıdır veya o son sayfada tavsiye ettiğiniz modeller ne kadar? Açıkçası bu fiyatları, gidip kendim bakmak yerine bu yazıyı okurken, kendi çapımda heveslenirken öğrenmek isterdim.

Garu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bütün markalara yer verecek bir makale yazmak 1 günden uzun sürerdi sanırsam. Editörümüz bilinen ve en çok yaygın olanları yayımlamış ve her markanın o kadar farklı yanları varki yaz yaz bitmez :)

mustekin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bütün markalara yer verecek bir makale yazmak 1 günden uzun sürerdi sanırsam. Editörümüz bilinen ve en çok yaygın olanları yayımlamış ve her markanın o kadar farklı yanları varki yaz yaz bitmez :)

Yaz yaz bitmez değil biter, adı üstünde makale, araştırma yapmadan makale yazılmaz. Ben 1 hafta uğraşıp bu tip rehber hazırlayan siteler biliiyorum. Beni üzen mesele bu kadar yetersiz bir yazının SDN de çıkmış olması. Bu konuda bu kadar sert çıkış yapmamın sebebi SDN'yi yılların verdiği bir alışkanlıkla sahiplenmiş olmam ve benimde az buçuk malumat sahibi olduğum bir mevzuda böyle eksik bir yazı görmüş olmam emin olun beni gerdi SDN ye yakıştıramıyorum.