Dört Senedir İşsiz Gezen Genç Türk Futbolunun Marka Değerinin Düşmesinden Endişeli

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
[h=2]Dört Senedir İşsiz Gezen Serhat Günışık , Şike Soruşturmasının Türk Futbolunun Marka Değerini Düşürmesinden Endişe Ediyor[/h]
[SIZE=-1]3 Temmuzdan bu yana Türkiye'nin gündemine oturan şike soruşturmasında son günlerde sıcak gelişmeler yaşanırken, Türk futbolunun marka değerinin düşmesinden büyük endişe duyan işsiz genç Serhat Günışık (29) sık sık gittiği kahvehanede yaptığı açıklamalarla suskunluğunu bozdu. Okeye döndüğü esnada, Türkiye Süper Ligi'nin ekonomik hacminin geçtiğimiz 5 senelik süre zarfı içerisinde milyar dolar seviyesini geçmiş olduğunun altını özellikle çizen Günışık, bu tip krizlerden minimum zararla çıkabilmek adına UEFA tüzüğünün 23. maddesinin C bendini işletmenin her zaman son seçenek olması gerektiğini hatırlattı ve Türk futbol camiasındaki herkesi sağduyulu olmaya davet etti. [/SIZE]
[SIZE=-1]
Olayları çok yönlü olarak değerlendirdi
[/SIZE]

[SIZE=-1]
Cebinde, yanında bulunsun diye eşinden aldığı 20 lira dışında para olmayan Serhat Günışık, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesinin ve Bank Asya 1. Ligi'ne düşürülmesinin doğuracağı maddi zararın iyi hesaplanması gerektiğini belirttiği konuşmasında, tüm yönleriyle yaşanan süreci değerlendirdi. Doğru bir analiz yapmak için olayları şikeye adı karışan kulüpler, isimler, TFF, UEFA ve FIFA açısından ayrı ayrı gözden geçirmenin önemine değinen Serhat Günışık, "Ortada Türk futbolunun yara alabileceği, çok hassas bir konu var. Bu noktada herkese eşit mesafede kalarak en doğru teşhisleri koymak için elimden geleni yapıyorum" diyerek hassasiyetini gözler önüne sererken, arkadaşlarına "İstasyon yapmayın beyler" şeklinde uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi. [/SIZE]

[SIZE=-1]
Selçuk Üniversitesi Kamu Maliyesi Bölümü'nü 7 senede bitiren işsiz genç, geçtiğimiz aylarda çıkan yasa ile birlikte şike davalarına artık ağır ceza mahkemelerinin bakması, federasyonun yetki alanı, UEFA'nın benzer vakalardaki tutumu ile ilgili detaylı bilgiler vererek devam ettiği konuşmasına daha sonra verdiği şu örneklerle devam etti: [/SIZE]

[SIZE=-1]
"Benzer tüm vakaları inceledim"
[/SIZE]

[SIZE=-1]
"Bu konuda neden hassas olmamız gerektiğini merak eden, açsın 1956'daki Honduras-Şili arasındaki müsabakada yaşananları gözden geçirsin. FIFA'nın o zaman da tavrı çok netti. Bu mesele yüzünden Şili'nin meşhur sol açığı Pablo Estoaz'ın kariyeri bitmişti. Bunlar ne çabuk unutuldu? Açın bakın, İtalya'da skandallar patlak verdiğinde UEFA ne yapmış? Ben bizzat 3 bin küsür sayfadan oluşan iddianameyi okuduğum için biliyorum neler olduğunu. E hepsini geçin, şu an Yunanistan'daki küme düşürme cezaları da bir başka örnek. Bizzat Yunanistan Futbol Federasyonu ile çeşitli defalar mailleşerek onlara da söyledim. Bu iş böyle gitmez dedim..." [/SIZE]

[SIZE=-1]
"Ortadaki durum vizyonsuzluk örneği"
[/SIZE]

[SIZE=-1]
Yunanistan Futbol Federasyonu'nun kendisine karşı ilgisiz kalmasından şikayet eden ve her şeye karşın eğer isterlerse "big_boy_serhat@hotmail.com" adresinden iletişim kurmaya açık olduğunu sözlerine ekleyen Serhat Günışık, daha sonra kısaca Fenerbahçe'nin durumuna da değindi. Türk futbolunun marka değerinde Fenerbahçe'nin payını hiçbir aklıselim sahibi ekonomistin yalanlayamayacağını kaydeden uzman vatandaş, Fenerbahçe gibi büyük bir kulübün UEFA Şampiyonlar Ligi ve Süper Lig içerisinde bambaşka bir uygulama karşısında bırakılmasını ise "akıl almaz ve vizyonsuzca bir davranış" olarak nitelemekle yetindi. [/SIZE]

[SIZE=-1]
"Yaşananlardan eşim de etkilendi"
[/SIZE]

[SIZE=-1]
Yaşanan süreçle ilgili olarak eşinin de yakın zamanda hukuki yollara başvurduğunun altını çizen Günışık, "Bu olaylar her vatandaş gibi kendisini de çok etkiledi. İlerleyen günlerde kendisinin akli ehliyetimin iptaliyle ilgili açtığı davadan vazgeçeceğini ve uzlaşma yoluna gideceğimizi temenni ediyorum" diyerek, kısa dönemde tazminat ödemesinin söz konusu olmayacağını belirtti. [/SIZE]

[SIZE=-1] Serhat Günışık konuşmasının sonunda kahvehane işletmecisi Salih Abi'nin çayları hesaba yazıvermesi yönündeki talebini yinelerken, mevcut borcun ay sonunda halledileceğinin de sinyallerini verdi.[/SIZE]

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
ilk satırları okudum ve kaynağa yöneldim :D

Suicide Veil

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Başlığı okudum direkt kaynağa yöneldim o derece :D

AftieL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Alışkanlık oldu bende de kaynağa bakmak :)

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Başlıktan sonra konunun açıldığı bölüme baktım :)

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Yine yorumlar ve yine kurtardınız beni :p

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Güldürürken düşündürüyorda.