Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
46
Dolar artıyor ve artmaya da devam edecek gibi görünüyor. Artık 1 Maaş ile 2020 amiral gemilerini alamıyoruz.
Bu nereye kadar bu şekilde devam edecek. Bir karadeliğin içine doğru mu ilerliyoruz? Türkiye de ne değişirse bu durum düzelir ?

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
İhracatın artmasının etkisi olur. Bizdeki Çin'den getirip satma üzerine kurulu bedavacı girişimcilik olduğu sürece bu iş de olmaz. Üretim olması lazım. Ama domates, biber değil. Teknoloji üretimi.

Koronavirüsten dolayı zaten bacasız fabrikalarımız (Turizm) da bitti. Doğru düzgün döviz girişi de kalmadı.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
İhracatın artmasının etkisi olur. Bizdeki Çin'den getirip satma üzerine kurulu bedavacı girişimcilik olduğu sürece bu iş de olmaz. Üretim olması lazım. Ama domates, biber değil. Teknoloji üretimi.

Koronavirüsten dolayı zaten bacasız fabrikalarımız (Turizm) da bitti. Doğru düzgün döviz girişi de kalmadı.
Bu yorumuna katılmıyorum, fabrikalar halen daha uretim yapmaktalar, eğer vergi kacirmazlarsa devletin cebinede para girer halkında

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Bu yorumuna katılmıyorum, fabrikalar halen daha uretim yapmaktalar, eğer vergi kacirmazlarsa devletin cebinede para girer halkında
Bacasız fabrika dediğim Turizm idi. Turizm şu an bitti. Normal fabrikalardan bahsetmiyorum.

Zaten çalışan fabrikalar yeterli değil.
Teknolojinin tamamına yakınını ithal ediyoruz. İthalat da dolar ile. İhracattan fazla ithalatımız var.

Doğal olarak dolar açığı oluşuyor ve doların yükselmesine sebep oluyor.

Reaksiyon puanı
46
Bacasız fabrika dediğim Turizm idi. Turizm şu an bitti. Normal fabrikalardan bahsetmiyorum.

Zaten çalışan fabrikalar yeterli değil.
Teknolojinin tamamına yakınını ithal ediyoruz. İthalat da dolar ile. İhracattan fazla ithalatımız var.

Doğal olarak dolar açığı oluşuyor ve doların yükselmesine sebep oluyor.

Teknoloji üretmemiz en iyi çözümlerden biri olacaktır diye düşünüyorum sonuçta bu ülkenin en çok para harcadığı şey ithal teknoloji ayrıca tarım ve hayvancılık ülkesi olmamıza rağmen hem tohumları hem de hayvanların büyük kısmını yurtdışından alıyoruz

3 yıl sonrasını görürsek eğer ekonomi ne durumsa olacak merak ediyorum ve korkuyorum

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,506
Teknoloji üretmemiz en iyi çözümlerden biri olacaktır diye düşünüyorum sonuçta bu ülkenin en çok para harcadığı şey ithal teknoloji ayrıca tarım ve hayvancılık ülkesi olmamıza rağmen hem tohumları hem de hayvanların büyük kısmını yurtdışından alıyoruz

3 yıl sonrasını görürsek eğer ekonomi ne durumsa olacak merak ediyorum ve korkuyorum
Keşke biz doğru düzgün bilgisayar parçaları ve benzeri şeyleri üretebilsek ve kaliteli olsa biz yurt dışına satsak ne güzel olurdu.Ekonomi daha iyi yerlere gelebilirdi.

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Keşke... Maalesef üretimi de bitirdiler , üreticiyi de...
Üreticiye bir şey yapıldığı yok ki? Üretmek bazılarının işine gelmiyor alıp satmak varken.

Yerli otomobilde bile devlet öncülük etti. Yoksa özel sektör buna girişmezdi.

Türkiye'deki zenginler alıp satmaya alışmış. Hem de risksiz bir para kazanma yöntemi. Bunu değiştirmek zor.

Tarım ve hayvancılıktan bahsediyorsunuz zaten onların teknoloji ile alakası yok. 1 kamyonet domates 1 telefon fiyatına denk.

Reaksiyon puanı
46
Üreticiden alınan vergiden habersizsiniz galiba , ya da hammade fiyatlarından. Peki benzin fiyatından haberiniz var mı ? Bu ülkede çiftçinin ve hayvancının üretmesi ne kadar kar elde etmesine imkaan sağlıyor ? Lütfen araştırmadan yorum yapma

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Üreticiden alınan vergiden habersizsiniz galiba , ya da hammade fiyatlarından. Peki benzin fiyatından haberiniz var mı ? Bu ülkede çiftçinin ve hayvancının üretmesi ne kadar kar elde etmesine imkaan sağlıyor ? Lütfen araştırmadan yorum yapma
Sen araştırmadan konuşma.
Benzine zam gelince, dolar artınca sebze/meyve ya da et/süt fiyatları sabit mi kalıyor sanıyorsun sen? Maliyet arttıkça onlar da zam yapıyor. Merak etme. Domates fiyatları 5 sene öncesi ile aynı değil. Yaşın küçük galiba fiyatlarını bilemeyebilirsin.

Tarımla ve hayvancılıkla uğraşan tanıdıklarım var. Aksine kar yapıyorlar. Zaten süreki zarar etse o işi bırakırlar. Bu ne o zaman? Herkes zarar mı ediyor sanıyorsun sen?

Reaksiyon puanı
46
Yaşım birçok şeyi görmeye yeterli.
Gün geçtikçe ürün fiyatları da artıyor ama kâr oranları düşüyor. 5 sene önce etten 10 lira kar ediyorsa bugün 5 lira kâr ediyor

Reaksiyon puanı
6,381
Üretim artarsa Türk lirası değerleneceği için diğer para birimlerinin değeri düşecektir. Ama 7 liradan 3 tl ye geri düşmesi için doların Apple'ı satın almamız gerekebilir (Abartıyorum sadece).

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
artık betona değil teknolojiye ve tarıma yatırım yapmamız gerekiyor. ufacık çalkantılı zamanlarda bile beton sektörü kriz giriyor. buna bağlı olmamalı her şey. şu an kim korkmadan konut kredisine girebilir, kaç insan yapabilir?

tarım ülkesiydik ama ülkede ağlamayan tarımcı kalmadı. ziraat konferanslarından gözlemlediğim kadarıyla konuşuyorum yoksa tarımcı değilim.

şu an yapılan yazılımcı açılımı her şekilde güzel bir adım. insanların ilgisini çekmesi bile yeter. bir milyon kalifiye yazılımcı çıkmayacak sonuçta ortaya, ama sektörün önemi ve arz eksikliği ortaya çıkmış olacak.