Dolar Neden Sabit

Bu konuyu okuyanlar

OzkanK.

Dekan
Peki kur bu kadar düştüğü halde fiyatlar neden artıyor?

İthal bir ürün alırken veya gümrükten sokarken o gün ki kur hesabı ile fiyatını hesaplar satıcı.

Atıyorum adam dolar 8 TL iken 1000 $ olan bir ürün aldı Dolar sonra isterse 5 TL ye düşsün adamın cebinden bir kere 8000 TL çıktı üstüne bu 8000 TL üstünden yüzde 25 ÖTV yüzde 18 KDV verdi indirim yapıp dolar 5 TL oldu bende ona göre satayım demez...

OzkanK.

Dekan
Herşeyi alıcaz dolar ile.

Dolar yarın 7 TL oldu bütün fiyatlar düşecek gibi sanmak çocukça bir beklenti olur. Dolar kısa vadede o kadar düşmez düşse bile fiyatlara yansıması 2-3 ay sonra gelir. Dolar şuan 7.65 sen dolar 7.20 olsun telefon alacam araba alacam gibi beklemek saçma manasında dedim ben.

İthal bir ürün alırken veya gümrükten sokarken o gün ki kur hesabı ile fiyatını hesaplar satıcı.

Atıyorum adam dolar 8 TL iken 1000 $ olan bir ürün aldı Dolar sonra isterse 5 TL ye düşsün adamın cebinden bir kere 8000 TL çıktı üstüne bu 8000 TL üstünden yüzde 25 ÖTV yüzde 18 KDV verdi indirim yapıp dolar 5 TL oldu bende ona göre satayım demez...
Şuan piyasada satılan tüm ürünlerin fiyatı neredeyse dolar 8.50 tl den hesaplanmış gibi halbukisi piyasadakilerin o ürünleri dolar 6 küsürlerden aldığı bilinen bir şey.

Zam neden bu kadar hızlı geliyorda indirim arkadan geliyorun cevabını arıyor aslında arkadaş.

Bu kadar kötüye kullanımı sadece serbest piyasa ile açıklayamayız.

Ekto02

Doçent
Dolar Yükselince : Ekonomi Çok Kötü Dolar Düşmüyor Ya

Dolar Düşünce : Neden Hareket Etmiyor?

Harbi Garip

Ekto02

Doçent
Ne garip bulduğunu sorabilir miyim? Gayet mantıklı bir soru. Neden hiç bir şeyin fiyatının oynamadığını sormam gayet normal bir soru.
Kanka Soru Mantikli Ona Bişey Demiyorum Cevabıda Verilmiş Üstüne Alınma Bu İşin Sadece Espiritüel Kısmı Gülmene Bak Keyfine Bak İyi Forumlar Dilerim

OzkanK.

Dekan
Şuan piyasada satılan tüm ürünlerin fiyatı neredeyse dolar 8.50 tl den hesaplanmış gibi halbukisi piyasadakilerin o ürünleri dolar 6 küsürlerden aldığı bilinen bir şey.

Zam neden bu kadar hızlı geliyorda indirim arkadan geliyorun cevabını arıyor aslında arkadaş.

Bu kadar kötüye kullanımı sadece serbest piyasa ile açıklayamayız.

Buda serbest piyasanın cilvesi...

Dolar artma eğiliminde ise satıcıda aklı sıra ben bu ürünü bugün dolar 7 TL iken aldım ama 1 ay sonra 7.5-8 TL olursa yeni mal alamam korkusu ile veya ÇAKALLIĞI ile ben arkamı sağlama alayım vatandaş düşünsün deyip zammı önceden yapıştırıyor.