Yardım Dolandırıcı siteye girdikten sonra kartımdan para çekilmeye çalışıldı

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
142
Merhaba ahali. Bugün birşeyler araştırırken bir siteye girdim. Siteye her girdiğimde farklı birşeyler oluyor. İlk girdiğimde şöyle bir ekran çıktı “5 Milyarıncı aramayı yaptınız”. Ve ekranda 3 tane hediye kutusu belirdi. Bir tanesine tıkladım meraktan ve “Tebrikler iPhone 15 kazandınız!” dedi. Ödülü al dediğimde kart bilgisi falan isteyince girmedim. Diğer hiçbir bilgimi de girmedim, mail, kart, şifre, adres falan. Sonra siteyi kapatıp o günkü çerezleri sıfırladım.
Fakat biraz önce Papara kartımdan bir bildirim aldım. Play Store üzerinden kartımdan 2 kez, 155₺ çekilmeye çalışılmış. Play store’u aktif olarak kullanmıyorum lakin yine de aboneliklere baktım. Aboneliklerde birşey yoktu. Android telefonumu kardeşim kullanıyor diye belki oradan birşey olmuştur diye Eset üzerinden tarama yaptım. Virüs çıkmadı. Bahsettiğim siteye son sürüm bir iOS cihaz üzerinden Safari sayesinde giriş yaptım. Sizce oradan veriler çalınmış mıdır?
Virüs olmasa bile Cookie Grabber olma ihtimali var mı? Eğer site çerezlerinden kart bilgilerim çalındıysa diğer kartımında çalınması gerekirdi lakin baktığımda orada bir hareket yoktu. Dediğim gibi Play Store kullanmıyorum lakin kart bilgilerim ile Google hesabımın kayıtlı olduğu telefonumda 5 yaşındaki kardeşim oyun oynuyor. O para yatırmaya çalışmıştır diye sordum ama onun para yatırmadığını söyledi. Zamanında faturam üzerinden 1000₺lik Roblox alışverişi yapmıştı ama sorduğumda kendisinin yaptığını söylemişti. O yüzden kardeşimede güveniyorum.
Kısaca Safari üzerinden girdiğim Phishing sitesinden verilerim veya site çerezlerim çalınır mı?
Satın alımın hangi adres üzerinden yapılmaya çalıştığını görebilir miyiz?

Son düzenleyen moderatör:

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,199
Şu anlık kartı kapatman yeterli olur diye düşünüyorum. Sanmıyorum Safari çerezlerinin çalınabileceğini. Kardeşinin telefonunu bir de Kaspersky ile tarat hocam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Belki kardeşin o an söylemek istememiş olabilir, bence tekrar sormalısın.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
142
Şu anlık kartı kapatman yeterli olur diye düşünüyorum. Sanmıyorum Safari çerezlerinin çalınabileceğini. Kardeşinin telefonunu bir de Kaspersky ile tarat hocam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Belki kardeşin o an söylemek istememiş olabilir, bence tekrar sormalısın.

Google hesaplarımın kayıtlı olduğu bütün telefonları tarattım, hiçbirinde bir sıkıntı çıkmadı. Kardeşime az önce bir daha sordum tatlı dille, bir tane oyun gösterdi. Oyun içi satın alım yapmak istiyordu, bende oyunu inceledim oyunun içinde 155₺lik altın ögesi vardı. Bir kez daha sorduğumda ise yapmadığını söylüyor. Küçük çocuk olduğu için ne dediğinide bilmiyor yani. Safari çerezleri çalınır mı onu araştırdım bir sonuç bulamadım. Eğer çalınma ihtimali yoksa veya düşükse yüksek ihtimal kardeşim yapmıştır. Ama çalsalar bile niye PlayStore’dan 155₺lik satın alım yapsınlar oda soru işareti. Vizyonsuz hackerlardır belkide.

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,199
Google hesaplarımın kayıtlı olduğu bütün telefonları tarattım, hiçbirinde bir sıkıntı çıkmadı. Kardeşime az önce bir daha sordum tatlı dille, bir tane oyun gösterdi. Oyun içi satın alım yapmak istiyordu, bende oyunu inceledim oyunun içinde 155₺lik altın ögesi vardı. Bir kez daha sorduğumda ise yapmadığını söylüyor. Küçük çocuk olduğu için ne dediğinide bilmiyor yani. Safari çerezleri çalınır mı onu araştırdım bir sonuç bulamadım. Eğer çalınma ihtimali yoksa veya düşükse yüksek ihtimal kardeşim yapmıştır. Ama çalsalar bile niye PlayStore’dan 155₺lik satın alım yapsınlar oda soru işareti. Vizyonsuz hackerlardır belkide.
Kardeşin yapmış hocam, rahat olabilirsin. Hayırlı geceler.

AoG0_2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Google hesabınıza bağlı cihazları buradan kontrol edin. hocam size linki yollarken kendi hesabımda yabancı cihazın olduğunu fark ettim