Soru PTT kargo adına mesaj atan numara dolandırıcı olabilir mi?

Reaksiyon puanı
4,337
Arkadaşlar, bir kargo bekliyordum. Bir mesaj geldi, kargo ile ilgiliydi ve tıkladım. Ama zaten giriş yapılacak bir şeyde yok, PTT çıkıyor. Telefon hacklenmiş midir, sanmıyorum ama danışayım istedim.

Ekli dosyayı görüntüle 190211
IMG_0718.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
23
Arkadaşlar bir kargo bekliyordum bir mesaj geldi kargo ile ilgili tıkladım ama zaten giriş yapılacak bir şeyde yok PTT çıkıyor telefon hack lenmiş midir sanmıyorum ama danışayım istedim.

Ekli dosyayı görüntüle 190211Ekli dosyayı görüntüle 190210
Kesinlikle dolandırıcı linkten ve telefon numarasından tahmin etmeniz lazımdı linkteki siteye tek bir bilginizi bile yazmayın vermeyin zaten siteye girdiğinizde sitenin orijinaline çok benzediğini göreceksiniz orjinal siteye benzetmeye çalışmışlar

Reaksiyon puanı
4,337
Kesinlikle dolandırıcı linkten ve telefon numarasından tahmin etmeniz lazımdı linkteki siteye tek bir bilginizi bile yazmayın vermeyin zaten siteye girdiğinizde sitenin orijinaline çok benzediğini göreceksiniz orjinal siteye benzetmeye çalışmışlar
Aynen öyle tıkladım PTT çıktı aynısı ama hiçbir şeye tıklamadım giriş yapmadım kapattım, banka şifrelerini iCloud ve Google şifresini değiştirdim, sorun olmaz dimi.

Muhtemelen dolandırıcı. Banada şu sıra 2 3 defa geldi.
Ben kargo bekliyordum böyle mesaj gelince tıkladım ama giriş yapmadım normalde çok dikkat ederim ama kargo getirmeme nasıl denk getirdiler anlamadım neyse dediğim gibi banka şifreleri iCloud ve Google şifrelerini değiştirdim

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,610
Aynen öyle tıkladım PTT çıktı aynısı ama hiçbir şeye tıklamadım giriş yapmadım kapattım, banka şifrelerini iCloud ve Google şifresini değiştirdim, sorun olmaz dimi.

Ben kargo bekliyordum böyle mesaj gelince tıkladım ama giriş yapmadım normalde çok dikkat ederim ama kargo getirmeme nasıl denk getirdiler anlamadım neyse dediğim gibi banka şifreleri iCloud ve Google şifrelerini değiştirdim
Oltalama linkidir. Güvenmeyin, kargo şirketlerinden gelen SMS te şirketin ismi yazar.

İzmir 35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24

Yusufir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Arkadaşlar, bir kargo bekliyordum. Bir mesaj geldi, kargo ile ilgiliydi ve tıkladım. Ama zaten giriş yapılacak bir şeyde yok, PTT çıkıyor. Telefon hacklenmiş midir, sanmıyorum ama danışayım istedim.

Ekli dosyayı görüntüle 190211Ekli dosyayı görüntüle 190210
Dolandırıcı. Hiçbir resmî kurum asla yabancı numaralardan mesaj atmaz. Hele ki özellikle bu şekilde. Resmî kurumlar kendi isimleriyle (PTT, Aras Kargo vs.) bilgilendirme mesajları atarlar.