Bu konuyu okuyanlar

ipeksal58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dell marka dizüstü laptopumda yaklaşık 4-5 aydır dengesiz ısınma sorunu var. İlk başlarda oyun oynarken bilgisayar kendini kapatmaya başladı. Sonra kontrol ettiğimde oyundayken işlemci sıcaklığının 95+ olduğunu gördüm. Güç ayarlarından max. işlemci gücünü %90 ile sınırlandırıp sorunsuz şekilde bir müddet daha devam ettim. Fakat son 2 aydır masaüstü ekranındayken bile sıcaklık neredeyse 100e ulaşıp bilgisayar kendini kapatıyor. Yazılımsal olabileceğini düşünüp bilgisayarı formatladım durum değişmedi. Termal macunumu yeniledim yine aynı. Fanın içini açıp bir güzel temizledim. Fanı temizledikten sonra eskisine göre biraz rahatladı ama durum hâlâ aynı. İnternette gezinirken sıcaklık birden bire 50 dereceden 95 dereceye fırlıyor. Fanı temizlerken şarj soketinde aşağıdaki gibi bir yanık olduğunu gördüm.
WhatsApp Image 2023-05-30 at 20.02.54.jpeg

Bununla bir ilgisi olabilir mi? Bu durumda ne yapmam gerekir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. (İşlemcim i7-6600U)

ikakbay

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Şarj soketi ile alakalı değildir. Termal macun yapıldıktan sonra boşluk kalmış olabilir. Ya da fanlar tam randımanlı çalışmıyordur, bazen tekliyor olabilir, en kolayı fanları yenilemek gibi duruyor geçmezse başka denemeler yapılabilir.

ladyjoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
CPUCool türlü programlar var. Onlarla fan ayarlanabilir. Kullandığınız macun da orijinal olmalı. Her bilgisayar oyun kaldıramıyor.

ipeksal58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şarj soketi ile alakalı değildir. Termal macun yapıldıktan sonra boşluk kalmış olabilir. Ya da fanlar tam randımanlı çalışmıyordur, bazen tekliyor olabilir, en kolayı fanları yenilemek gibi duruyor geçmezse başka denemeler yapılabilir.
Termal macunu 2 ay içinde üç defa değiştirdim. Rampage ve Zalman marka olmak üzere iki farklı marka kullandım. Termal macunla ilgisi olmadığını düşünüyorum açıkçası. Fana gelince; ısındığında sıcağı dışarı atabiliyor fan. Fakat sıcaklığın masaüstünde gezerken bile birden bu denli yükselmesi normal midir? Bildiğim kadarıyla işlemciyi zorlasanız bile ısınması biraz zaman alıyor. Benimki 1 saniye içinde 50 dereceden 90 dereceye fırlıyor. İşlemciye dengesiz voltaj gidiyor olabilir mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

CPUCool türlü programlar var. Onlarla fan ayarlanabilir. Kullandığınız macun da orijinal olmalı. Her bilgisayar oyun kaldıramıyor.
Hocam sadece oyun oynarken değil ki sıkıntım. Şu an bu mesajı yazarken bile sürekli dalgalanmalar oluyor sıcaklıkta. Ayrıca bilgisayarı ilk aldığım zamanlar böyle bir sıkıntım yoktu son zamanlarda ortaya çıktı. Programı deneyeceğim bu arada. Teşekkür ederim.

ladyjoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Benzeri programlar da var yani o olmazsa başkası daolur dengeler ısıyı. Zamanla öyle olduysa toz birikmişi de oldu derim ama çıkarıp macu bile sürdüyseniz temizlemişsinizdir. Komple cooler değişse belki en son adım olarak belki yardımcı olur. Çünkü belli ki ısıyı dengeleyemiyor artık. Tabi önce pro deneyin sonra. Tekrar geçmiş olsun!

ipeksal58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Fanın içini açıp tozunu da bir güzel temizledim hocam :) başka programlarla şansımızı deneyelim tekrardan. Teşekkür ederim.

Son mesajlar