Dizüstü bilgisayara sıvı teması

Bu konuyu okuyanlar

CihanE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dizüstü bilgisayarıma süt döküldü. (Evet biraz gülünç ve baya üzücü bir durum.)
Süt döküldükten sonra hemen silip ters çevirdim. Daha sonra bilgisayarın arkasını açıp anakarta geldi mi diye kontrol edip anakartı söktüm. Her şey sorunsuz çalışıyor ama klavye perçinli ve arka taraftan sökülen bir klavye olduğundan söküp silemedim. Ben de bilgisayarı yan çevirip soğuk hava ile fön aleti tuttum süt çıktı sildim ve 6 saat sonra tekrar kontrol ettim görünür de sıvı kalmayınca anakartı taktım ve klavye çalışmıyordu ben de kendi bilgisayarımı götürdüğüm tamirciye götürdüm (Neden ilk başta götürmedin derseniz yasak olduğundan dolayı) o da bana klavyenin değişmesi gerektiğini ve 550tl olduğunu söyledi ben de kendim baktım ve klavyenin stokta olan en ucuzu 400tlydı bende yaptırmama kararı aldım. Bilgisayarcı klavyenin bağlantısını çekmemi söyledi anakartın zarar görmemesi için. Lakin dediğim gibi laptopun klavyesini sökmek için anakartın altındaki kalın kablolu soketi söktüm. Harici bir klavye taktım lakin capslocka bastığımda hala bilgisayarın klavyesinin üstündeki capslock ışığı yanıyor acaba yanlış bağlantıyı mı söktüm. Söktüğüm bağlantı yolladığım ekteki fotoğraftaki gibidir fotoğrafı internetten buldum benim o kablo anakartın altındaydı ve direkt söktüm acaba bu işlemi doğru mu yaptım? Yaptığım işlem doğru bir işlem midir ? Ve başka bir işlem yapmama gerek var mı?

Ekli dosyalar

• images.jpeg
    images.jpeg
    45.4 KB · Görüntüleme: 122

Mert81234

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı sıkıntıyı ben de yaşadım,bir konumda görürsün zaten bu çektiğin tuşlar mı çalışmıyordu?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer hala ışık yanıyorsa yanlış bağlantıyı sökmen çok muhtemel

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Süt iletken bir sıvı olmadığından cihazınızın bozulmasına sebep olmaz. Lakin alkol veya alkol oranı yüksek kolonyayı yumuşak bir beze sürerek temas eden noktaları temizlemeniz gerekir. Özellikle klavye bu durumdan etkilenecektir. Çünkü süt kuruduğunda yapışkan hale gelip klavyeyi çalışmayacak duruma getirebilir. Aynı şekilde bileşenlerinde yapışkan halde kalmasına üstüne üstlük çalıştırdığınızda zamanla kokmasına da sebep olacaktır. Bu epey bir vaktinizi alabilir ama sonuçta cihazınızın temiz olmasını ve çalışmasını sağlamak için gerekli bir adım.

CihanE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yanlış bağlantıyı sökmem konusunda hala bir fikrim yok. Çünkü anakartın klavye ile hiç bir bağlantısı kalmamıştı görünürde kabloda yoktu ama caps lock ve num lock ışığı hala yanıyor ve sönüyordu.
Klavye konusuna da gelirsek klavyeyi tinerle temizlememe rağmen çalışmadı (Not: Bilgisayara süt döküldükten sonra klavyeyi ancak 1 hafta sonra tinerle temizleyebildim lakin temizlememe rağmen çalışmadı ve bence erken silebilseydim eğer ki klavye çalışacaktı muhtemelen ben geç temizlediğimden dolayı çalışmadı ama bilemiyorum yine de.) ve yaklaşık 1 hafta bilgisayar o şekilde durdu. Bilgisayar dururken anakart klavye arasındaki bağlantı sökülü bir şekilde kaldı lakin bu sürede bilgisayarı nerdeyse hiç kullanmadım daha sonrasında yeni bir klavye aldım ve hemen taktım ve anakartı güzelce temizledim bilgisayarın kasasının köşelerinde hala süt lekeleri duruyor silmeme rağmen geçmedi bir dahaki söktüğüm sefere tinerle güzelce sileceğim.

Bilgisayar yeni taktığım klavyenin ardından sorunsuzca çalışıyor. Eski klavye silmeme rağmen hiç çalışmadı eğer ki çözüm odaklı bir fikir varsa dener ve görüşlerimi iletirim.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Işıklar klavye üzerinde değildir kasa üzerindedir klavye ile aynı bağlantıyı kullanamazlar söküp harici klavye takarak kullanabilrsin..

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Yanlış bağlantıyı sökmüş olmalısın aygıt yöneticisinden laptopun klavyesini devre dışı bırakabilirsin

Reaksiyon puanı
66
Dizüstü bilgisayarıma süt döküldü. (Evet biraz gülünç ve baya üzücü bir durum.)
Süt döküldükten sonra hemen silip ters çevirdim. Daha sonra bilgisayarın arkasını açıp anakarta geldi mi diye kontrol edip anakartı söktüm. Her şey sorunsuz çalışıyor ama klavye perçinli ve arka taraftan sökülen bir klavye olduğundan söküp silemedim. Ben de bilgisayarı yan çevirip soğuk hava ile fön aleti tuttum süt çıktı sildim ve 6 saat sonra tekrar kontrol ettim görünür de sıvı kalmayınca anakartı taktım ve klavye çalışmıyordu ben de kendi bilgisayarımı götürdüğüm tamirciye götürdüm (Neden ilk başta götürmedin derseniz yasak olduğundan dolayı) o da bana klavyenin değişmesi gerektiğini ve 550tl olduğunu söyledi ben de kendim baktım ve klavyenin stokta olan en ucuzu 400tlydı bende yaptırmama kararı aldım. Bilgisayarcı klavyenin bağlantısını çekmemi söyledi anakartın zarar görmemesi için. Lakin dediğim gibi laptopun klavyesini sökmek için anakartın altındaki kalın kablolu soketi söktüm. Harici bir klavye taktım lakin capslocka bastığımda hala bilgisayarın klavyesinin üstündeki capslock ışığı yanıyor acaba yanlış bağlantıyı mı söktüm. Söktüğüm bağlantı yolladığım ekteki fotoğraftaki gibidir fotoğrafı internetten buldum benim o kablo anakartın altındaydı ve direkt söktüm acaba bu işlemi doğru mu yaptım? Yaptığım işlem doğru bir işlem midir ? Ve başka bir işlem yapmama gerek var mı?
Çok geçmiş olsun hocam tamirciye verseniz iyi olur