Diski biçimlendirmeden Windows 8.1 yüklenebilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

yucex52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Windows 10'dan 8.1'e geçeceğim fakat şöyle bir sorunum var: Harici disk, USB bellek gibi depolama alanlarım yok. Sadece 64 GB telefonum var. Fotoğraf ve videoları orada yedekliyeceğim. Ama riske girmek istemiyorum. Windows 8.1 kurulumunda özel seçeneği seçip disk alanlarını düzenleme sekmesinde hiçbir diski biçimlendirmeden aynı C'ye kursam dosyalarım silinir mi?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
C: diskiniz silinir ama diğer diski biçimlendirmezseniz silinmez diye düşünüyorum.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Dosyalar silinmez üstüne yazmış olursun. Windows.old klasoru olusur sistemin kurulu oldugu diskte.
Uygulamalarda ve sistem dosyalarinda problemler olabilir.
Ayrica suanki halde 100gb depolama doluyken onun uzerine 8.1 in siatem dosyalarida eklenecek.
Bu tarz bir seyi önermem.
Mesaj otomatik birleştirildi:

tek disk var c ve d şeklinde bölünmüş windows c ye kurulu c yi biçimlendirmeden windows 8 i içine kursam silinirmi?

Yerel disk c d varsa sistem dosyalari c deyse. Yedeklemek istediklerini d ye at.
C yi sil ve yeniden olustur. C diski tamamen sifirlanmis temiz kurulum yapmia olursun. D diskine dokunulmamis olur.
Ancak bunu yapmak icin flasha ihtiyacin var

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
tek disk var c ve d şeklinde bölünmüş windows c ye kurulu c yi biçimlendirmeden windows 8 i içine kursam silinirmi?
Tek disk olduğunu biliyorum. Zaten bahsettiğim şey bölünmüş tek diskin 2 parçası. C: diski mutlaka biçimlendirilmek zorunda. Kalmasını istediğiniz dosyaları diskinizin 2. bölümüne aktarabilirsiniz. Bu sayede dosyalarınız silinmez.

yucex52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Dosyalar silinmez üstüne yazmış olursun. Windows.old klasoru olusur sistemin kurulu oldugu diskte.
Uygulamalarda ve sistem dosyalarinda problemler olabilir.
Ayrica suanki halde 100gb depolama doluyken onun uzerine 8.1 in siatem dosyalarida eklenecek.
Bu tarz bir seyi önermem.

Yerel disk c d varsa sistem dosyalari c deyse. Yedeklemek istediklerini d ye at.
C yi sil ve yeniden olustur. C diski tamamen sifirlanmis temiz kurulum yapmia olursun. D diskine dokunulmamis olur.
Ancak bunu yapmak icin flasha ihtiyacin var
Şu an Windows 10 dayım C'deki dosyalarımı D'ye taşıyıp kurulum ekranında C diskini biçimlendireceğim bumu

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Şu an Windows 10 dayım C'deki dosyalarımı D'ye taşıyıp kurulum ekranında C diskini biçimlendireceğim bumu
Evet ama windows iso dosyasini sanal sürücü olusturup yapacaksan c yi silemezsin. Flash diskin varsa oyle yaparsin

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Oyunları falan taşırken sıkıntı olabilir. Yani sonradan çalışmayabilir. Sorumluluk sizin. Bence yedek almakta fayda var.

yucex52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Oyunları falan taşırken sıkıntı olabilir. Yani sonradan çalışmayabilir. Sorumluluk sizin. Bence yedek almakta fayda var.
oyun bulunmuyor oyunlar silinebilir. sadece önemli fotoğraflar var onlarıda telefonada yedekleyeceğim

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Telefona yedekleyecekseniz ve sadece fotoğraf - video varsa sorun yok. Yine de sorumluluk sizin tabii ki.

yucex52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Evet ama windows iso dosyasini sanal sürücü olusturup yapacaksan c yi silemezsin. Flash diskin varsa oyle yaparsin
Windows 8.1 usb si hazırladım. Dediğinizi anlamadım. Usb den olmuyor mu?

şuan fotoğraf ve video olan dosyalarımı d ye aktarıyorum kurulum sekmesinde sadece c yi biçimlendirip c ye kurucam windows 8 i doğrumuyum?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580

şuan fotoğraf ve video olan dosyalarımı d ye aktarıyorum kurulum sekmesinde sadece c yi biçimlendirip c ye kurucam windows 8 i doğrumuyum?
Mesajda yazanı bende anlamadım ama doğru bir şekilde usb hazırladıysanız sorun çıkmaz.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bahsettiğim usb bellekti zaten. Daemon tools gibi bir programla iso dosyasını direk çalıştırıp sistem üstüne sistem yazacaksanız yerel disk c yi silemezsiniz diye söyledim.
Usb belleği boot ettikten sonra istediğiniz diski silebilirsiniz.
Yalnız format ekranı sırasında yerel disk c d olarak gözükmez.
Bölüm 0 1 2 diye sıralanır yan tarafta msr kurtarma gibi özelliği ve boyutu yazar. Silmek istemediğiniz diskin tam boyutuna bakarak geri kalanları silin.
Siz sildikçe yeni bir disk gözükecek yanında ayrılmamış yazacak.
Ayrılmamış diske tıklayıp Yeni butonuna basıp ileri ileri diyerek formata devam edin.

Aynen öyle. Bahsettiğim gibi siz aklınızda Yerel disk D nin boyutunu tutun onun haricinde format ekranında göreceğiniz Msr, Kurtarma, Sistem dosyalarını sileceksiniz. Şuanki sistem dosyalarından arta kalan olmaması için.