Diş teli kullananlar bayramda neler yapmalı?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

neet

Guru
Onursal Üye
Bayramda tüketeceğiniz şekerleme ve çikolata tüketimi ile ilgili olarak bilhassa diş teli kullananların oldukça dikkatli olması gerekiyor.


Lingual Ortodonti Uzmanı Cem Caniklioğlu, braketler arasında birikecek şeker kalıntılarının, temizlenmediği takdirde dişler üzerinde devasa tehlike yaratabileceği konusunda herkesin dikkatli olması gerektiğini diyor.
Dr. Caniklioğlu, dişlerin sistemli bir şekilde çene kemiği üzerinde devinim etmesi amacıyla gerçekleştirilen ortodontik tedavide, ağız içi temizliğinin devasa ehemmiyet taşıdığına dikkat çekerek devinim halinde olan dişlerin aralarında ve braketlerin çevrelerinde oluşabilecek yiyecek birikmelerinin ileride dişlerde çürümelere, diş eti iltihaplarına ve diş kaybı ile sonuçlanabilecek kemik erimelerine yol açabileceğini belirtiyor.
Dr. Cem Caniklioğlu, katı şekerlerin de braketlerin kırılmasına neden olarak, tedavi süresini uzatabileceği konusunda hastaları uyardı.
Her ne kadar yapılan araştırmalar lingual teknik uygulanan hastalarda kullanılan braket ve tellere bağlı olarak meydana gelen çürüklerin daha az olduğunu gösterse de, lingual teknik uygulanarak tedavi gören hastaların da bu konuda fazla dikkatli olmaları gerekiyor. Braket ve tellerin içeriden uygulandığı bu yöntemde hastalar, bilhassa şekerli gıdaların tüketileceği bayram süresince lisan ve diş fırçalamanın yanında ağız duşu kullanmak da ihmal etmemesi gereken önlemler arasında yer alıyor.
Maddede Diş Telleriyle Sorunsuz Bayram
Diş ipi, diş arası fırçası ve macununuzu mutlaka çantanızda taşıyın
Özellikle sabah ve akşamları olmak üzere mutlaka fırsat bulduğunuz sürece braket ve tellerinizi diş arası fırçası, diş ipi ve diş fırçası kullanarak temizlemeyi ihmal etmeyin.
Misafirliklerde dişlerinizi temizlemek imkânı bulamadığınız takdirde, ağzınızı bol su ile çalkalayın ve şekeri ağız içi ortamdan uzaklaştırın.
İkram edilen şeker ve çikolataları çiğneyerek aş yerine, diliniz ve damağınız arasında emerek tüketmeyi tercih edin. Hem braketlerin kırılmasını engellemiş olursunuz hem de bu yiyeceklerin dişlerinizden biraz daha ırak kalabilmesini sağlamış olursunuz.

AktifMedya
 
Üst
stat counter