Dini konularda fütursuzca fetva veren arkadaşlar!

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Kıymetli arkadaşlarım,
Size önce bir hadis-i şerif hatırlatmak istiyorum:
İbn-i Abbas’ın (ra) anlattığına göre;
“Resulullah zamanında bir adam başından yaralanmıştı, bilahare ihtilam sebebiyle cünüp oldu. Kendisine gusletmesi emredildi, o da yıkandı, hastalanıp öldü. Bu haber Aleyhissalatü vesselam’a ulaşınca:
“Onu öldürdüler, sebep olanların Allah belalarını versin! Cehaletin ilacı sormak değil mi (niye sormadan fetva verdiler?)” buyurmuştur.” (Ebu Davud, İbn-i Mace)

Gördüğünüz gibi insanın tam olarak bilmediği bir konuda fetva vermesi, "Yok ya, hiç haram olur mu? " gibi ciddiyetten uzak, hiçbir bilgisi olmadığı halde şıp diye haram veya helal demesi inanın ki sizi yükseltmez, saygı ve itibar kazandırmaz. Bilakis diz boyu cehalet çamuruna bulandığınız anlamına gelir, prestij kaybettirir.

Yahu teknoloji ile ilgili teknik bir mevzuda bilginiz varsa cevaplıyorsunuz, saygı duyuyorum buna... Ama bilginiz yoksa susuyorsunuz, yazamıyorsunuz. İyi de iş niye din konusuna gelince herkes niye bu kadar din bilgini kesiliveriyor, hiç perva etmeden, fütur göstermeden dalıyor, bir allame gibi yapıştırıyor fetvayı?

Sizin din kavramına hürmetiniz mi kayboldu, hiç mi Allahtan korkmazsınız?

Yahu biri hit alacak bir mevzu tasarlamaya çalışıyor, forumları karıştırıyor, nerede hit almış konu var onları buluyor ve gelip burada da aynı mevzuyu açıyor. Ve ne yazık ki bu konuların en başında da Diyanet hakkında tartışma yaratmak, dini konular hakkında fetva icat etmek, tartışmalı bazı dini konuları uyuz derecesinde kaşıyıp milleti birbirine kırdırmak. Tabii bu konuların büyük bölümü de kilitlenmeyle sonuçlanıyor.

Allahtan korkun arkadaşlar, bu düşünce size asla hayır getirmez. Cidden büyük vebal kazanırsınız.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
mantık olarak tamamen haklısın. ama foruma böyle sorular soran insanlar da böyle cevaplara hazır olmalı bence. ne bekleyerek sorduklarını bilmiyorum tabi.

ama telefon etmeye bile gerek yok sanıyorum artık, diyanete e posta ile de sorabilirler, twitter falan da kullanıyorlardır muhtemelen. oralardan da sorabilirler. en olmadı yine arayıp sorabilirler. cevabı neyse de kitabına göre alırlar.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
mantık olarak tamamen haklısın. ama foruma böyle sorular soran insanlar da böyle cevaplara hazır olmalı bence. ne bekleyerek sorduklarını bilmiyorum tabi.

ama telefon etmeye bile gerek yok sanıyorum artık, diyanete e posta ile de sorabilirler, twitter falan da kullanıyorlardır muhtemelen. oralardan da sorabilirler. en olmadı yine arayıp sorabilirler. cevabı neyse de kitabına göre alırlar.
Yahu dini konuda bir sorunu olan zaten gidip ya yakınındaki caminin hocasına soruyor, yahut Diyanete yazıyor, öğreniyor. Tabii bu gerçekten öğrenmek isteyen insanlar içindir.

Foruma yazıp dini bir mevzuyu sual edenlerin -kimse kusura bakmasın ama- samimiyetine inanmıyorum. Kimsenin günahını istemem ama niyet genelde şu: "Bak benim açtığım konu şu kadar hit aldı, şu kadar insan tartıştı vs."

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323

Keşke haklı olmak yetebilseydi!
Hasta olan haklı olarak doktora gider. Ama niye insanlar dini konuda erbabına gitmez de uzun sakalı var diye ya da başına takke takmış diye gidip birine sorar aklım almaz hiçbir zaman. Ya da gelip forumda sormasını. Gerçi foruma yazanların büyük bölümünün aslında gerçekten elzem olduğu için değil de ya kafa bulmak, ya mesaj kasmak vb. sebeplerle yazdıklarını tahmin ediyorum.