"Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" Bölümü Açıldı

speedfreak

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Hayırlı olsun.

Bi sorum olacak acaba bu konuların açımı bittiğinde mi forum beta olmıcak.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
yeni kategorilerimiz ve moderatörlerimiz belirlendiği anda forumumuzun beta etkiketi kalkacak.

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Dini bi bölüm olmasını çok istiyordumda inşlh saçma sapan işler olmaz...

RuNaL

Dekan
Reaksiyon puanı
71
hayırlı uğurlu olsun :)

lb.bingol

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Moderatörlük için ısrarla başvuruyorum.Kabul etmeyen admine de kafa vuruyorum. :D

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Saçma sapan işlerden kasta bağlı tabii. Sonuçta buranın da yöneticileri var.

Diğer taraftan yüksek ihtimalle İslam dışında bir inanca ait birşeyler görmeyiz; dolayısıyla olay çıkmaz (yani olay çıkarsa herhalde ondan çıkar, eheh).

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Dini konular her zaman tartışmaya açık konulardır. Mutlaka fikir farklılıkları olacaktır ama tartışmaya katılmak istemeyen karışmaz zaten. Umarım her şey güzel olur. :)

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Hayırlı Olsun :)
Dini konular ço hasas konular Konuyu açanda Yorum yapanda KOnu hakkında ölçüp tartarak değerlendirme yapmalı bence...

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Dini konuların tartışılacak bir yönü yok bence.yalnızca doğruları birbirimize anlatıcaz ve öğrenecez bence.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Zekeriya Beyaz Mod olmak istiyormuş :p

Forum İçin hayırlı olmasını diliyorum. Her Ne kadar Magazin Kadar Hit olmuyacağı kesin olsada Hiç olmamasından İyidir. Mod Olacak Arkadaş ve Arkadaşlara Şimdiden ALLAH c.c kolaylık versin.
Müspet İlime vakıf birinin olması dileği ile.

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Değerli bir büyüğümüz "Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimizin sahih hadisleri dışında her şeyi tartışırız" demişti. Söz bana ait olmadığı için reklamını yapabilirim :) Bölüm hayırlı olsun...

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Teoloji müspet bilimden ne kadar sayılır bilmiyorum velâkin burada genellikle İslam konuşulacağı için boş zamanlarında ilmihali hatmetmiş birilerinin yönetici olacağını düşünüyorum (biliyorum demeyeyim, sormasın herkes kim kim diye). :)

Güzel bir noktaya değinilmiş: Din genellikle tartışılmaz. Öğrenme yeri olur düşüncesindeyim. Diğer taraftan yorum farkları ve "benim anladığım senin anladığından daha üstün" tartışması kesinlikle çıkacaktır.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Teolojiyi bilimden saymamak haksızlık olabilir. Eski adı "Yüksek İslam Enstitüsü" olan şimdiki "İlahiyat Fakültesi" konumundaki yerler de bu bilimin icra edildiği alanlar.

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Berkin hocam, ben tartışma çıkarmak istiyorum, :# suni bir gerginlik yaratsak? ne dersin? :* (aman almiim, dergi zamanı yetişemem :) )
bu arada ilmihal kelimesine bayılıyorum. İlmi Hal- mesela teknoloji ilmihali dediğinde teknoloji ile ilgili hallerin ilmini araştırmak da ilmihal çalışmasıdır.
bu arada iyi geceler Zzz

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Değerli Dostlar,

TDK der ki;

isim, eskimiş, din b. (***) (ilmihâ:li) Arapça

İslam dininin kurallarını öğretmek için yazılmış kitap.

Terimler konusunda genellikle hata yapmam. Tartışmalarına katılacağım bir konu yok zaten, sadece yönetici olarak hayırlı olsun demek istedim.

- - -

Müspet bilim yazıldı orada. Teolojinin bilim olmadığı iddia dilemez. Müspet bilim olmadığı söylenebilir. Sonuçta kaynağı büyük ölçüde insan ve insanların çalışmaları değil (tersini söylerseniz adınıza meydana paratoner dikmemiz gerekir).

- - -

Sizlere muhteşem tartışmalar/kaynaşmalar dilerim.

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Güzel bir bölüm olması dileğiyle riskide var tabiki ama saygı sevgi olgunluk üstesinden gelecektir olumsuzlukların tıpkı diger konu baslıklarında oldugu gibi...

din insanlık tarihinde cok onemlı biryerde ve hekesin dini en iyisi hatta tarikatı en iyi tarikat oyuzden farklı olana saygılı aynı olan ilede bereketli paylaşımlar dilerim.. hayırlı olsun kurdelayı kim kesecek bu kadar arkadas önsöz niyetine laf ettiler...

ayrıca sunni tartısmaya katılım isterim:)dinde bilim cok kısıtlıdır (yada olamaz yapısı gereği) bence cunki tanrının dediği kesin ve nettir tartısılmaz suphe edılmez ama bilimde tam tersidir suphe edılır tartısılır...

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Berkin Bozdoğan dedi ki:
Değerli Dostlar,

TDK der ki;

isim, eskimiş, din b. (***) (ilmihâ:li) Arapça

İslam dininin kurallarını öğretmek için yazılmış kitap.
Berkin hocam, ilmihal kelimesi günümüzde sadece dini kuralları anlatan kitap olarak bilindiği için maalesef yanlış kullanılıyor. Doğrusunu piyasada satılan dini ilmihallerde de görmek mümkün. sadece "ilmihal" yazmaz, "İslam ilmihali" yazar. Herşeyin ilmihali vardır, ilmihal kelimesi içinde İslam geçmediği için sadece bu dine yönelik değildir. Hristiyan ilmihali de olur, tarım ve köy işleri ilmihali de, SDN forum ilmihali de olur. Yani aslında kelime "önüne ne getirirsen kurallarını öğretmek için yazılmış kitap" anlamına gelir.Ama günümüzde insanlar ve TDK ilmi-hal denince sadece İslam'ı düşünüyor. Zarar yok düşünülebilir, TDK'da böyle diyebilir. Ama doğru değil.
(benim suni tartışma isteğimin aslında müspet bilimlerle ilgisi yoktu, gayri ihtiyari ilişkilenmiş :) şaka yapmıştım tartışmak istiyorum diye ama olursa da katılırız yani)

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Dur abi şurada sunî gündem yaratıyoruz... :D

Tabii ki ilmihal sözcüğünün nereden geldiği ama işte TDK yazmış ona uyuyoruz. :) Ben TDK'dan para alıyorum; IRC'de bile makale yazar gibi yazıyorum.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
merhaba değerli sdn üyeleri ve okurları
ne zamandır böyle bir bölümü hasretle bekliyordum
bunu sdn formumuza koyanlara ve tüm emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum
dini konuların hiçbiri tartışmaya açık olan konular değildir
daha doğrusu dini konuların sence'si bence'si olmaz
ilmihalde ve fıkıh kitaplarında islam alimleri ne hüküm verilmişse odur

herkese sevgiler ve saygılar

lucifer

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Hayırlı olsun,ama gerekli olduğunu düşünmüyorum :)

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
"Elmacık" gözlerinizin hastasıyız, Tasavvuf meselelerinde.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
herkese hayırlı sabahlar arkadaşlar
öncelikle ben moderatör olma heveslisi değilim

benim bu foruma üye olmamın tek nedeni;internetteki tüm forumlardan daha kaliteli,daha seviyeli,daha ciddi,daha kültürlü insanların bilgilerini paylaşdığını görmemdir.

Ve anladımki;Bilgiyi,teknolojiyi vede eğlenceyi dozajını aşmadan seviyeli bir şekilde üyelerine sunmayı kendine prensip edinerek,sıradan forumlar veya arkadaş bulma ve arama siteleri gibi basite indirgenmeceyek bir foruma üye olmuşum.

bende sizler kadar olmasada arşivimdeki bilgileri ve özellikle de dini konulardaki nükteleri hiçbir tarafı karşıma almadan,üyelerimizi ve forumumuzu takip eden diğer arkadaşlarımızı incitmeden sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Amacım sahip olduğum bilgimin zekatını vermektir.

Moderatörlük meselesine gelince,öyle bir talebim yok.

Ama forum sahipleri,forum yöneticileri vede en önemlisi forum üyeleri münasip görürlerse ve bende moderatörlüğü reddetsem bir nevi meydanı başkalarına bırakmak daha doğrusu ehil olmayanlara bırakmak gibi birşey olur.

Haddim olmayarak bu konuda adaymısın?diye sorarsanız:
onu da
öncelikle forum sahibimize,forum yöneticilerimize vede forum üyelerimize bırakıyorum.

SAYGILARIMLA