Dikkat! Kontör dolandırıcıları sosyal medyada!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Katılım
29 Haz 2007
Mesajlar
64,461
Reaksiyon puanı
514
Puanları
0
facebook.jpg


Facebook başta olmak üzere sosyal paylaşım siteleri, dolandırıcıların uğrak yeri oldu. Başkasının hesaplarını ‘hack’leyen ya da profilinin sahtesini yapan dolandırıcılar, arkadaş listesindekilere mesaj atarak kontör ya da para talep ediyor.

Kendisini polis ya da savcı olarak tanıtıp rastgele aradıkları kişileri dolandıran çeteler şimdi de sosyal medyayı kendilerine hedef seçti. Çetenin son kurbanlarından biri de Ankara’da yaşayan H.B. oldu. Facebook’taki profil fotoğrafından sahte hesap üretilen ve listesindeki tanıdıklarına arkadaşlık isteği gönderilen H.B., “Dolandırıcılar isteği kabul edenlere ‘Şu numaraya acil sms gönderir misin?’ diye mesaj atmış. Bazı arkadaşlarım inanmayıp beni telefonla uyardı. Ancak 2 arkadaşım inanıp mesaj göndermiş. Faturalarına 51’er TL ücret yansıdı.” dedi. Olayın ardından Facebook hesabının gizliliği üst düzeye çıkardığını söyleyen H.B., “Arkadaş listem gizlendi. Ancak paylaştığım fotoğraflar ve mesajları bir türlü gizleyemedim. Sosyal medyanın açıklarına karşı dikkatli olmalı.” uyarısında bulundu. H.B., şüphelilerin tespit edilmesi için Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’na suç duyurusunda bulundu.

Sahtekarlar, hedefledikleri kişilere Facebook başta olmak üzere Twitter, Google Plus, Netlog, Hi5, Yonja ve Badoo.com gibi sosyal paylaşım sitelerinden, “Telefonundan jp35 yazıp 5685’e yollar mısın? Acil” şeklinde mesajlar atıyor. Bu işlemin yapılması halinde, ‘www.joygame.com’ üzerinden Avea, Turkcell ve Vodafone’un mobil ödeme sistemi aracılığıyla dolandırıcıların hesabına para veya kontör gidiyor. Mağdurlar, dolandırıldıklarını kabarık telefon faturaları geldiğinde anlıyor. Bazı dolandırıcılar ise doğrudan banka hesaplarını vererek kurbanlarından buraya para yatırmalarını istiyor.

Kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtıp vatandaşları cep telefonu hatlarına kontör ya da banka hesaplarına para transferi yaptırarak dolandıran şebekelere karşı Emniyet Genel Müdürlüğü etkin bir mücadele ortaya koyuyor. Ancak vatandaşlara yapılan tüm uyarıya rağmen bu tür dolandırıcılıkların önüne bir türlü geçilemiyor. Suç örgütleri, her defasında yeni yöntemler buluyor. Dolandırıcılar, aralarında üst düzey bürokrat, asker ve işadamlarının da bulunduğu yüzlerce kişiyi ‘Ergenekon soruşturmasında adınız geçiyor.’, ‘Banka hesaplarınız terör örgütü PKK tarafından kullanılıyor.’ ya da ‘GSM hattınızdan savcının eşi rahatsız edilmiş.’ gibi yalanlarla dolandırmıştı.

Facebook’u ‘hack’lenen ne yapmalı?


Hesabının bir başkasının eline geçtiğini veya hesabına virüs bulaştığını düşünenler öncelikle http://www.facebook.com/hacked bağlantısı üzerinden ‘Hesabım Bir Başkasının Eline Geçti’ ihbar başvurusunda bulunmalı. Burada belirtilen yolların izlenmesi halinde birtakım güvenlik sorularının doğru cevaplanması halinde dolandırıcılar tarafından yönetilen profil kapatılıyor ve hesap gerçek sahibine iade ediliyor.

Emniyet ve BTK harekete geçti


Sosyal paylaşım siteleri üzerinde dolandırıcılığın yeni bir strateji olduğunu belirten Emniyet yetkilileri, “Son dönemde dolandırıcılar telefonla arayarak vatandaşlardan kontör talebinde bulunuyordu. Emniyet sistematik bir çalışma sonrasında bunu deşifre etti, vatandaşlar uyarıldı. Bir dizi kamu spotu ve afiş hazırlandı. Ancak bunun ardından sosyal paylaşım siteleri hedef haline geldi. Bunun önüne geçmek için de gerekli çalışmaları yapacağız.” bilgisini verdi. Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu’nun (BTK) da bu konuda sosyal paylaşım siteleri ve GSM şirketleriyle ortak bir çalışma yaptığı öğrenildi.

Zaman
 

Son mesajlar

Üst