Digiturk'te TRT Şeş sessiz mi yayınlanıyor?

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
575327_htmansetyeni.jpg

HABERTURK.COM haber merkezine Türkiye'nin birçok bölgesinden DIGITURK kullanıcısı TRT Şeş'in sadece görüntüsünü izleyebildiklerini sesinin yayınlanmadığı bildiriyor. Farklı bölgelerden teyit ettiğimiz bu durumun DIGITURK'un kurumsal bir kararı mı, yoksa açıklanamayan başka bir nedenden mi kaynaklandığı merak konusu.

Bu arada TRT Şeş'in sessiz yayınlandığından TRT'nin bilgisi olup olmadığı da bilinmiyor. DIGITURK ve TRT'den bu konuda bir açıklama yapmaları bekleniyor.

Başbakan Erdoğan'ın açılış konuşmasında Kürtçe “TRT Şeş bi xêr be” (TRT 6 hayırlı olsun) dediği TRT Şeş, 2009 yılının başından beri yayın hayatını sürdürüyor.

Ancak gelen şikayetler, DIGITURK'un hangi nedenle -devlet tarafından da son derece önemsenen bu yayını- sessiz verdiği merak ediliyor.

Habertürk

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
İşte DIGITURK'ün konuyla ilgili kurumsal açıklaması:

"TRT 6 kanalı, TRT tarafından Kürtçe ve Türkçe olarak iki ayrı ses kanalıyla yayın yapmaktadır.

DIGITURK, TRT 6 yayınlarını menşeinden aldığı gibi iki ses kanalıyla yayınlamaktadır. Ancak TRT, Türkçe ses kanalını bazı programlarda boş olarak yayınlamaktadır. Bu nedenle alıcı ayarlarını “Tükçe” dili seçen DIGITURK izleyicileri de durumdan etkilenerek ses duyamamaktadırlar. Kanalın ikinci dilini seçen izleyiciler “Kürtçe” olarak programı izlemeye devam edebilirler.

Konuya çözüm olarak; DIGITURK izleyicisinin kanalı seçtiğinde ses duyabilmesi için alıcısının “Lisan/Language” ayarlarına bakmaksızın tam zamanlı ses kanalı olan “Kürtçe” ses kanalını sabitleyecektir. Kanalı “Türkçe” ses ile izlemek isteyenlerin, kanalı seçtikten sonra tekrardan “Lisan/Language” seçme tuşuna basması gerekecektir. Bu durumda, programın “Türkçe” yayını yoksa izleyici ses duyamayacaktır.

Konunun kalıcı çözümü; TRT 6’nın tüm programlarının ikinci dili olan “Türkçe”ye uyarlaması veya “Türkçe”ye uyarlanmamış programların TRT tarafından tüm izleyicilere duyurulması olacaktır."

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Berna Kürekçi Şendir
Digiturk Kurumsal İletişim Genel Md. Yrd.

Medyatava

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
li10 senin karşı çıkman gibi arkadaşın görüşü de iyi olmuş yönünde bundan daha doğal ne var ?

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
Adı yeter DijiTÜRK gerısı hıkaye desteklıyorum bu konuda dijiTÜRK'ü...

crewd0x

Profesör
Reaksiyon puanı
27
bence görüntüyüde yayınlamasın :D

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Yukarıdaki tartışma gerçekten çok gereksiz. Karşıt fikirleri sorgulamak veya hata aramaktan önce o fikre saygı duyarak mesaj yazmamız durumunda birçok tartışmanın -forum içinde- ortaya çıkmasına engel olabiliriz. :) Konunun gidişatı siyasete kayıyor bu şekilde. Ve SDN'de siyaset yapmak yasak. :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Evet bu benim de dikkatimi çekmişti. Kumanda da diğer dili seçmek yeterli.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Direk kanallar arasındanda kaldırılabilir hiç bir sorun olmaz

Name

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben farklı yayınmı alıyorum DigiTürk'ten , hayır.. Seside diğer kanallar gibi açık..Konuyu görünce bakayım dedim yoksa haberim bile yok Trt6 nın digi de olduğundan ;)

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Gördüğüm kadarıyla son günlerde DİGİTÜRK ü karalama kampanyası başlatılmış gibi :D Geçen günde yok efendim az para verene net olmayan görüntü gibi. Adamlar en azından başlangıçta sadece bir kerelik para vereceksiniz deyip sonra binbir bahanelerle para almayı düşünmediler :D

Son mesajlar