Digiturk yerine Tivibu mu?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
TTNET'in yeni nesil TV platformu Tivibu'nun İtalya'da yaptığı çıkış, neyin işaretçisi? Süper Lig'in yayın haklarıyla ilgili merak ettiklerimizi TTNET'e sorduk.

TTNET'in yeni nesil TV platformu Tivibu'nun, Avrupa'nın ilgiyle takip edilen ligleri Serie A, Ligue 1 ve FA Cup'ın tüm Tivibu kullanıcılarına açık olarak yayınlayacak olmasını daha önce duyurmuştuk.

İtalya'da gerçekleşen bu açılım, akıllara 12 Ocak 2010'da sonuçları açıklanan naklen yayın ihalesini hatırlattı. İhaleye Türk Telekom da katılmıştı ancak kazanan ve naklen yayın haklarını 4 yıllığına satın alan taraf, Digiturk olmuştu.

İhalenin yenilenmesine 2 yıldan az bir zaman kaldı. Bu süre zarfında yeni nesil TV platformunu güçlendiren ve bugün itibarıyla 3 milyon hanenin kullanabileceği bir altyapıya kavuşturan "TTNET, yeni ihaleyi sabırsızlıkla bekliyor mu?" sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Röportajı izlemek için buraya tıklayın!

Ne diyorsunuz arkadaşlar, yoksa maçlar Digiturk yerine Tivibu'da mı yayınlanacak 2 yıl sonra?

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Birinden ötekine gidecek işte.. İhaleyi TRT almadıkça kazanan halk yerine şahıs olacak yine.

Reaksiyon puanı
10,325
bi zamanlar digiturk tek başına domine ediyordu piyasayı. ta ki aydın doğan piyasaya çıkıncaya kadar.
rekabet digiturk'u duraklama devrine soktuğu gibi, bilahare gelişen tivibu vb. farklı seçenekler onu gerileme moduna soktu diyebilirim.
tabii burada digiturk'un müşteriyi yolunacak kaz görme politikalarının da rolü olduğunu unutmamak gerek.

ama yükselme trendindeki bir tivibu'nun telekom gibi bir devin ayrıcalığıyla geleceğinin en iyi piyasa oyuncularından biri belkide en iyisi olacağına kuşku yok.

digiturk bana göre de elindeki super lig yayın hakkıyla iki yıl ayakta kalacaktır. ve bugünkü müşteri politikasıyla da iki yılın arkasından tarihin çöp tenekesindeki yerini alacağını ön görmek kehanet sayılmaz diye de düşünüyorum.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
İhaleye girme davasına inşallah netleri hzılandırıp alt yapıyı hızla güçlendiriler..

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Birinden ötekine gidecek işte.. İhaleyi TRT almadıkça kazanan halk yerine şahıs olacak yine.

TRT alırsa digitürk'ün ödediği parayı ödeyebilecek mi?

Kuluplerin özellikle anadolu kuluplerinin en büyük gelir kaynağı yayın ihalesinden gelen para. Digitürk verdiği bu astronomik rakam ile türkiye süper liginı, yayın ihalesi bazında avrupa 4.sü yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

Digitürkden çok çekmiş ve eli mahkum tekrar üye olmuş biriyim. Gerçekten de kullanıcıyı yolunacak kaz gibi görüyorlar. Ama bazı gerçekler de var;

Aynı zamanda tivibu web ve cep kullanıcısıyım. Tivibu ev i de deneme fırsatım oldu ve kalite olarak digitürkün ışık yılı gerisindeler. Hele bir hd görüntü kalitesi var evlere şenlik. O paraya o kadar oluyor sonuçta. Daha çoook yatırım yapıp geliştirmeleri gerekir.

Digitürk platformuna gelecek olursak, plus kutum var ve bence süper birşey. 1 hafta tatile çıkıyorum. İnternetten digitürk'ün sitesine girip tv rehberini açıp istediğim filmi plus kutusuna kaydettiriyorum. Filmi ileri geri sarıyorum vs vs.

Digitürk play ile de lig maçlarını izliyorum hd olarak. Kalite olarak yine tivibunun çok önündeler.

Ama tabi daha iyisi olamaz mı olabilir, rekabet arttıkça kalite yükselecektir. Fakat şuan kabul etmek gerekirki tüm yanlış politikalarına rağmen kalite arıyorsanız digitürk derim.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
öyle kolay değil bu işler lig tv eşittir digitürk

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Eğer ihaleyi TTNet kazanır ve maçları sadece tivibu ve internet üzerinden yayınlarsa ve size bu imkanları sunamazsa sizin yayınları kendi imkanlarınızla dilediğiniz gibi izleme hakkınız var. Tabi bunu nasıl yaparsınız bilemem.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Geçenlerde bi spor portalında süper lig yayın haklarını kesinlikle TRT alacak ve ücretsiz herkese açık bi şekilde yaınlayacak diye bi haber çıkmıştı ama münasip bi yerlerinden uydurmuşta olabilirler..:D

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22

Kuluplerin özellikle anadolu kuluplerinin en büyük gelir kaynağı yayın ihalesinden gelen para. Digitürk verdiği bu astronomik rakam ile türkiye süper liginı, yayın ihalesi bazında avrupa 4.sü yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

Digitürkden çok çekmiş ve eli mahkum tekrar üye olmuş biriyim. Gerçekten de kullanıcıyı yolunacak kaz gibi görüyorlar. Ama bazı gerçekler de var;

Aynı zamanda tivibu web ve cep kullanıcısıyım. Tivibu ev i de deneme fırsatım oldu ve kalite olarak digitürkün ışık yılı gerisindeler. Hele bir hd görüntü kalitesi var evlere şenlik. O paraya o kadar oluyor sonuçta. Daha çoook yatırım yapıp geliştirmeleri gerekir.

Digitürk platformuna gelecek olursak, plus kutum var ve bence süper birşey. 1 hafta tatile çıkıyorum. İnternetten digitürk'ün sitesine girip tv rehberini açıp istediğim filmi plus kutusuna kaydettiriyorum. Filmi ileri geri sarıyorum vs vs.

Digitürk play ile de lig maçlarını izliyorum hd olarak. Kalite olarak yine tivibunun çok önündeler.

Ama tabi daha iyisi olamaz mı olabilir, rekabet arttıkça kalite yükselecektir. Fakat şuan kabul etmek gerekirki tüm yanlış politikalarına rağmen kalite arıyorsanız digitürk derim.
bence öder bu ara adam oldu:D

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Tivibu önce kendi yayınını geliştirsin, o ne öyle çamur gibi görüntüsü var. DigiturkPlay'i açtıktan sonra Tivibu 'ya geçince HD yayından kara kutuya geçmiş gibi oluyor.

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
:) Ödemesine öder de kimin parasıyla. Trt kar ediyormudur acaba? Milletin parasıyla saçma sapan projelere ve adamlara dünyanın parasını veriyorlar, izleyeni yok.
bu ara baya izleniyor
milletin parasını yeme konusunda haklısın trt payı alıyorlar her ay bu ne yav :D

JBoND

Asistan
Reaksiyon puanı
9

TRT'nin geliri o kadar yüksek ki elektrikten tutun aldığınız tv ye kadar ürün ve faturalarda trt payı yer alıyor izlesen de izlemesen de ödüyorsun yani gelir kaynağı çok reklamlar da çerez gibi geliyor trt ye

Zaten digiturk'ün son aldığı ihaleden bir hırsı var ttnet'in bir sonraki ihale baya çekişmeli geçecek ayrıca doğan grubunu da unutmamak gerekiyor onlarında platformu var onlarda katılabilir. Bunlar digiturkün alamayacağı anlamına gelmiyor yine havada yüksek miktarlar uçuşacaktır.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
TRT'nin geliri o kadar yüksek ki elektrikten tutun aldığınız tv ye kadar ürün ve faturalarda trt payı yer alıyor izlesen de izlemesen de ödüyorsun yani gelir kaynağı çok reklamlar da çerez gibi geliyor trt ye

Zaten digiturk'ün son aldığı ihaleden bir hırsı var ttnet'in bir sonraki ihale baya çekişmeli geçecek ayrıca doğan grubunu da unutmamak gerekiyor onlarında platformu var onlarda katılabilir. Bunlar digiturkün alamayacağı anlamına gelmiyor yine havada yüksek miktarlar uçuşacaktır.

Tabiki, rekaber artarsa teklifler yükselir, futbol takımlarımızın bütçeleri artar. Sonuç olarak bu parayı, teklifi alan kuruluş bizden çıkartıcak, daha yüksek meblağlara izleyemek durumunda kalacağız yayınları ama o kadarı da olsun.

TRT'ye gelirsek. TRT zaten kendi kendini döndüremeyen bir kuruluş. Reyting'i yok gibi birşey olduğundan reklam gelirleri de düşük kalıyor. Bizim aldığımız havadan bile kesilen vergi trt ye pay ediliyor ve o şekilde ayakta duruyor. Yayın ihalesi almaları durumunda ise, üyelikli bir platform olmadığı için sadece maç saatlerinde yayınlayacakları reklamlarla o ihalenin parasının yanına bile yaklaşamazlar. Sonuç olarak o parayı ödeyebilmek için vergiden aldıkları pay oranı yada vergi tutuarı arttırılmak durumunda kalınır. Bunun da ne kadar adaletli olduğu tartışılır..

Digitürk'ün ise maç yayınlarından para kazanabildiğini düşünmüyorum, reklamları ve üyelik gelirleri anca ihale tutarını karşılıyordur, belkide zarar ediyordur ordan Ama. Ligtv nin platformunu cazip hale getirmesi sonucunda ekstradan sattığı paketler ile kar ediyordur muhtemelen.

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
TRT almasın da. Tedaş faturasında % 10 luk bir artış dilimi daha görmek istemiyorum.

fortunasuper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben şanslıyım.Çünkü ben Beşiktaşlıyım.Maçları seyretmiyorum,moralim sağlam.Benim tek anlamadığım ben tuttuğum takımı bile değiştiremezken insanlar nasıl oluyor da dinini hatta vatanını değiştirebiliyorlar.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
kim alırsa alsın bir bedeli olacaktır. klüpler yayın gelirlerinden ciddi anlamda faydalanıyor. tamamen ücretsiz olabileceğini pek zannetmiyorum.

DogukanDogu

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Digiturk maç yayınlarını kimseye bırakmaz bence. TTNET in , Turk Telekom un gideceği çok yol var, önce altyapılarını geliştirsinler ve de kotaları kaldırsınlar. Digiturk tam bir internet şirketi olma yolunda ilerliyor; internette, mobilde, TVde her yerde varlar. Ben de digiturkplay kullanıyorum ve gayet memnunum.Dsmart ı saymıyorum bile. :)