Haber Diamond Tema hakkında yakalama kararı çıkartıldı!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Martin Archimbaud

Profesör
Emektar
13 Ağustos 2019
3,590
3
4,189
358
Zaten o cahiliyeden kalma bir şey.
Tamam da hocam cahiliyeden kalma bir şey de değil. Asılsız bilgi ve hatalı. Araştırma yapmamış ve Buhari gibi hadis kitaplarını doğru kabul eden insanların vicdanını rahatlatmak için kafasında uydurduğu bir şey. Kaldı ki Muhammed Peygamber cahiliye dönemine bir son vermek için geldiyse onun yaşını ergenliğe girdikten sonra saymamalı ki. Öyle sayacaksa onu onlardan farklı yapan ne?

Görkem Say

Guru
Emektar
22 Nisan 2017
26,093
8
25,464
8,958
Kaldı ki şöyle bir şey daha var: ergenliğe girdikten hemen sonra saymak ne kadar ahlaki? Sabah akşam kalkıp ergenliğe gir diye beklemek. Bu "ergenliğe girdikten sonra yaşı sayılıyor" iddiası eğer doğru çıksaydı bile ahlaklı olan bir insan bunun ne kadar iğrenç bir kafa yapısı olduğunu anlar. Yarın bir gün kızımın ergenliğe gireceği günü teker teker saydığımı düşünüyorum da, mide bulandırıcı.

Kizimi birine vereyim hem basimdan savayim hem de karsiliginda para - mal talep edeyim amac tamamen bu. Koca koca adamlarin senin kizinin ergenligini beklemesi bambaska mevzu zaten oraya hic girmeyelim. Kiz cocuklarin diri diri gomuldugu bir donemden bahsediyoruz. Ha ben inanmiyorum ama diyelim ki Islam gercekten indi ve oradaki insanlar da buna inanmaya basladi, Musluman oldular vs. vs. burada sorun su ki genel olarak toplumlar kendi kulturlerinden tak diye vazgecemiyor. Bugun bile Turkiye'nin cogu Musluman olmasina ragmen tahtaya vurma, caput baglama gibi cok basit samanist rituellerden kurtulabilmis degil. O donem daha Islam yeni inmisken insanlarin bir anda kendi kulturel aliskanliklarini birakip da bambaska bir seye gore hayatlarini yasamasi bana pek mumkun gelmiyor.

Üstte cevap yazdığım mesaj da, senin bu yazdığın mesaj da farkında olmadan olayı Demokrasi, Hukuk, Anayasa ve İfade Özgürlüğü ekseninden din tartışmasına çekiyor. Olayı din eksenine çekerseniz yaptığımız fikir alışverişinin 5000 yıldır süren kısır tartışmalardan farkı kalmaz.

Ya 1 tane aklı başında adam demiyor ki, tatil günü, bayram günü, herkes memleketinde, gece vakti 2-3 kişinin gazını alacağız diye suç işlememiş birine yakalama kararı nasıl çıkartılabiliyor.

Arkadaşlar aklınızla oynatmayın, mesele büyük. Öyle din tartışması meselesi değil bu.

Dini inancina laf edildigini sandiklari icin bu adama saldirdiklarindan isi tamamen dinden koparabilmek bana gore mumkun degil. Bu konuda bile karari hakli bulan var mesela. Mevcut hukumetin de yaptigi sey zaten bambaska mevzu, istediklerine tak diye safak operasyonu duzenliyorlar bu ilk defa olmadi son da olmayacak ne yazik ki. Zaten siyasal Islam tam olarak da boyle cirkin bir sey.

Turab Garip

Dekan
Emektar
30 Mayıs 2007
6,892
176
1,243
Her ne kadar kendi kriterlerine göre cahilce "ahlaksızlık" yakıştırması yapmış olsa da ortada bir hakaret yok. Gerçekten tribünlere oynanarak algı yapılıyor.

Fakat tabii ki şu da var; Diamond Tema'nın kendi yaptığı da algı. Söylediklerinin çoğu tutarsız, hatta bir kısmı yalan ve ek olarak gerçekten çok bilgisiz biriyle "münazara" yapılamayacağını bilecek düzeyde birisi en azından. Dolayısıyla sahip olduğunu iddia ettiği kuru bilginin çoğu kendinde yok, olan da adı üzerinde kuru bilgi; yani niteliksiz. Bunların yanında mantık da bilmiyor, bunun karşısında övündüğü kültür ise aşırı derecede sıkıntılı; yani kendi kendini "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" durumuna düşürüyor.

Kabaca söylersek Diamond Tema bildiğini zannettiği konuları aslında bilmediği gibi, mantık kuramıyor, doğru yargılama da yapamıyor ve bu niteliksiz kişi ile (Asrın Tok) yayına çıkması bunlarla birlikte değerlendirildiğinde kötü niyetli bir algı çalışması yaptığı ortaya çıkıyor. Cezalandırmak isteyen belki bununla cezalandırır fakat;

1- Bu konuda sıra Diamond'a gelene kadar daha kimlerin cezalandırılması lazım.. Her ne kadar Daimond'un kendisi de dürüst ve samimi değilse de bu kalemden ona cezalandırma istemek samimi ve adil olmaz.

2- Hakaret kaleminden de cezalandırmak adaletsizdir, zira yukarıda belirttiğim gibi her ne kadar "ahlaksızlık" demiş olsa da bu hakaret suçu kapsamına girmez.

Güzel örnek arıyorsanız Hz. Resulullah'a bakınız. Zira onunla tartışmaya gelenleri bizzat Mescid-i Nebevi'de ağırlardı ve onu yalancılıkla, sahte peygamberlikle itham edenlere, sahabe, örneğin Ömer b. Hattab, sinirlenip "öldürelim" diye bağırınca Resulullah sert şekilde onu ve yeltenen diğer sahabeleri durdurur, misafirlerin kendisinin emanı altında olduğunu, onlarla güvenli şekilde münazara edileceğine söz verdiğini söylerdi.

Yani bilfiil Resulullah'ın aynı olayı yaşadığı örnek dururken Resul'ün örneğini bırakıp sahabenin örneğine sarılmak Resulullah'a ve dolayısıyla Allah'a isyandır, burada bir kasıt vardır.

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,033
5
3,181
358
Hadis okumak ne zamandır hakaret olmuş? Hadisin Doğruluğu tartışılır ama ortada hakaretin "H" si bile yok.
İşte! Sorulması gereken sorular bunlar.

Hadis okumak suç mu?
Bu ülkede inanmayan biri olmak suç mu?
Adam öldürenlere 10 günde çıkan yakalama kararı 1-2 saat içinde gece vakti nasıl çıkartılıyor?
Yarın öbür gün fikirlerim yüzünden bize de yakalama kararı çıkartılacak mı?
...

Martin Archimbaud

Profesör
Emektar
13 Ağustos 2019
3,590
3
4,189
358
ve bu niteliksiz kişi ile (Asrın Tok) yayına çıkması bunlarla birlikte değerlendirildiğinde kötü niyetli bir algı çalışması yaptığı ortaya çıkıyor.
ek olarak gerçekten çok bilgisiz biriyle "münazara" yapılamayacağını bilecek düzeyde birisi en azından.
Karşısına çıkacak birisini çok aradıklarını, ama hiçkimsenin gelmediğini, veya direkt ulaşmak istediği kişilere ulaşamadıklarını biliyorum. Ne kadar doğru bilemem ama yalan olduğunu düşünmüyorum.

Görkem Say

Guru
Emektar
22 Nisan 2017
26,093
8
25,464
8,958
Her ne kadar kendi kriterlerine göre cahilce "ahlaksızlık" yakıştırması yapmış olsa da ortada bir hakaret yok. Gerçekten tribünlere oynanarak algı yapılıyor.

Fakat tabii ki şu da var; Diamond Tema'nın kendi yaptığı da algı. Söylediklerinin çoğu tutarsız, hatta bir kısmı yalan ve ek olarak gerçekten çok bilgisiz biriyle "münazara" yapılamayacağını bilecek düzeyde birisi en azından. Dolayısıyla sahip olduğunu iddia ettiği kuru bilginin çoğu kendinde yok, olan da adı üzerinde kuru bilgi; yani niteliksiz. Bunların yanında mantık da bilmiyor, bunun karşısında övündüğü kültür ise aşırı derecede sıkıntılı; yani kendi kendini "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" durumuna düşürüyor.

Kabaca söylersek Diamond Tema bildiğini zannettiği konuları aslında bilmediği gibi, mantık kuramıyor, doğru yargılama da yapamıyor ve bu niteliksiz kişi ile (Asrın Tok) yayına çıkması bunlarla birlikte değerlendirildiğinde kötü niyetli bir algı çalışması yaptığı ortaya çıkıyor. Cezalandırmak isteyen belki bununla cezalandırır fakat;

1- Bu konuda sıra Diamond'a gelene kadar daha kimlerin cezalandırılması lazım.. Her ne kadar Daimond'un kendisi de dürüst ve samimi değilse de bu kalemden ona cezalandırma istemek samimi ve adil olmaz.

2- Hakaret kaleminden de cezalandırmak adaletsizdir, zira yukarıda belirttiğim gibi her ne kadar "ahlaksızlık" demiş olsa da bu hakaret suçu kapsamına girmez.

Güzel örnek arıyorsanız Hz. Resulullah'a bakınız. Zira onunla tartışmaya gelenleri bizzat Mescid-i Nebevi'de ağırlardı ve onu yalancılıkla, sahte peygamberlikle itham edenlere, sahabe, örneğin Ömer b. Hattab, sinirlenip "öldürelim" diye bağırınca Resulullah sert şekilde onu ve yeltenen diğer sahabeleri durdurur, misafirlerin kendisinin emanı altında olduğunu, onlarla güvenli şekilde münazara edileceğine söz verdiğini söylerdi.

Yani bilfiil Resulullah'ın aynı olayı yaşadığı örnek dururken Resul'ün örneğini bırakıp sahabenin örneğine sarılmak Resulullah'a ve dolayısıyla Allah'a isyandır, burada bir kasıt vardır.

Cemre Demirel ile de benzer tarzda bir videosu var orada tartismanin kalitesi cok daha iyi. Muhtemelen pek cok kisiye gitti ama sadece Asrin Tok ile Cemre Demirel kabul etti. Bu sebeple adama oradan vurmak pek mantikli degil.

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,033
5
3,181
358
Ya bir T.C. vatandaşının şuan halk tarafından linç edilmesi söz konusu. Özgecan'ın katilini linçten korumuş bir devlet var hangi suçlamayla bu adamı korumuyor.

Yani yarın öbür gün 2-3 tane bir kesimin hoşuna gitmeyecek söylemde bulunsam ve troll hesaplar üzerinden yalan bir provakasyon kampanyası ile beni linç etmeye kalsalar bu devlet beni korumayacak mı?

Martin Archimbaud

Profesör
Emektar
13 Ağustos 2019
3,590
3
4,189
358
İşte! Sorulması gereken sorular bunlar.

Hadis okumak suç mu?
Bu ülkede inanmayan biri olmak suç mu?
Adam öldürenlere 10 günde çıkan yakalama kararı 1-2 saat içinde gece vakti nasıl çıkartılıyor?
Yarın öbür gün fikirlerim yüzünden bize de yakalama kararı çıkartılacak mı?
...
Direkt adalet bakanının bir anda açıklama yapması ayrı bir fiyasko zaten. Adama seri katil muamelesi yaptılar resmen. Ayrıca bakanın açıklamasının inanılmaz amatör bir açıklama olması da bayağı üzücü.

EFI Shell

Süper Moderatör
Süper Moderatör
9 Ağustos 2018
19,454
35
19,178
5,258
19
Kitle mobilizasyonu amaçlı kullanılıyor anlaşılan bu olay. Müslüman-kâfir, kemalist-anti kemalist kavgasını körüklemek için ve o sırada yine hepimizin kuyusunu kazacak şeylere onay vs. verilsin falan diye. Yani, ilgilenmemiz gereken şeylerle ilgilenmeyelim diye bu kadar gündemde olmalı.

Martin Archimbaud

Profesör
Emektar
13 Ağustos 2019
3,590
3
4,189
358
Cemre Demirel ile de benzer tarzda bir videosu var orada tartismanin kalitesi cok daha iyi. Muhtemelen pek cok kisiye gitti ama sadece Asrin Tok ile Cemre Demirel kabul etti. Bu sebeple adama oradan vurmak pek mantikli degil.
Doğru, mesela Cemre Demirel'de şuan yanlış hatırlamıyorsam tasavvuf konusunda tartışacak birisini arıyor ama bulamıyor. En sonunda bulamadıkları için karşısına daha zayıf birisi gelecek muhtemelen.

Görkem Say

Guru
Emektar
22 Nisan 2017
26,093
8
25,464
8,958
Ya bir T.C. vatandaşının şuan halk tarafından linç edilmesi söz konusu. Özgecan'ın katilini linçten korumuş bir devlet var hangi suçlamayla bu adamı korumuyor.

Yani yarın öbür gün 2-3 tane bir kesimin hoşuna gitmeyecek söylemde bulunsam ve troll hesaplar üzerinden yalan bir provakasyon kampanyası ile beni linç etmeye kalsalar bu devlet beni korumayacak mı?

Ya hocam ne Ozgecan katili bu ulkenin mevcut Cumhurbaskaninin Barzani ile el ele fotograf verdigini, 1 numarali teror orgutu uyesi kardesinin devlet kanalina cikarildigini da gordu bu gozler. Fitil patlayali yillar oluyor. Cok uzaga gitmeye gerek yok daha birkac ay once Somali CB'sinin oglu bir Turk vatandasini Turkiye Cumhuriyeti sinirlarinda oldurdu, 0 yaptirim. Daha Eylem Tok'un ogluna sinir disi yasagi koyamiyor ve elinden kaciriyor bu ulke.

kartal.trk55

Öğrenci
30 Nisan 2024
11
3
3
Siz Buhari'yi doğru hadis kitabı olarak yorumluyor musunuz bilmiyorum ama Türkiyenin büyük bir çoğunluğu öyle yorumluyor. Özellikle tarikatların neredeyse hepsi kabul ediyor. O tarikatlar da zaten küçük yaştaki kızlara saldırıyor. Mesela Süleymancılar, Buhari onların hadis kitabıdır. Türkiye'de de milyonlarca Süleymancı var. İşin kısası, siz belki kabul etmeseniz bile azımsanmayacak kadar fazla kişi kabul ediyor.

Gördüğünüz gibi Sahih-i Buhari'den okuyor.

Ekli dosyayı görüntüle 191055

Sahih-i Buhari'den okuduğu için de maalesef bizim hadislerimiz öyle değil ! ama bu arkadaş bizimde yanlış olduğunu bildiğimiz bu sahte hadisleri doğruymuş gibi, öylemiş gibi, islam böyle birşeymiş anlatıyor. bizim bu hadislere inandığımızı iddia ediyor diyemezsiniz. Sizin hadisleriniz olmasa bile milyonların hadisleri. Üzücü gerçek bu, insanlar keşke inancını yaşamak için Kur'an-ı Kerim'den dışarı çıkmasa.
bu ülkede azınsanmıcak Atatürkü yanlış bilgilerle
Siz Buhari'yi doğru hadis kitabı olarak yorumluyor musunuz bilmiyorum ama Türkiyenin büyük bir çoğunluğu öyle yorumluyor. Özellikle tarikatların neredeyse hepsi kabul ediyor. O tarikatlar da zaten küçük yaştaki kızlara saldırıyor. Mesela Süleymancılar, Buhari onların hadis kitabıdır. Türkiye'de de milyonlarca Süleymancı var. İşin kısası, siz belki kabul etmeseniz bile azımsanmayacak kadar fazla kişi kabul ediyor.

Gördüğünüz gibi Sahih-i Buhari'den okuyor.

Ekli dosyayı görüntüle 191055

Sahih-i Buhari'den okuduğu için de maalesef bizim hadislerimiz öyle değil ! ama bu arkadaş bizimde yanlış olduğunu bildiğimiz bu sahte hadisleri doğruymuş gibi, öylemiş gibi, islam böyle birşeymiş anlatıyor. bizim bu hadislere inandığımızı iddia ediyor diyemezsiniz. Sizin hadisleriniz olmasa bile milyonların hadisleri. Üzücü gerçek bu, insanlar keşke inancını yaşamak için Kur'an-ı Kerim'den dışarı çıkmasa.
dostum ülkede farklı inançlar mezhepler var ve sen milyonlarca insanın kabul etmediği bir hadisi herkesin inancıymış gibi gösteremezsin.herkesin inancı böyle ve islam böyle gibi göstemezsin. bu şekilde gösterirsen Atatürkün bile saygı duyduğu peygamberi sübyancı olarak göstermiş olursun ve bu çoğu kişiyi kızdırır. halkı kin ve nefrete itmek böyle birşey ve bu bir suçtur.

26 Ekim 2020
5,280
4,478
1,358
35
Kitle mobilizasyonu amaçlı kullanılıyor anlaşılan bu olay. Müslüman-kâfir, kemalist-anti kemalist kavgasını körüklemek için ve o sırada yine hepimizin kuyusunu kazacak şeylere onay vs. verilsin falan diye. Yani, ilgilenmemiz gereken şeylerle ilgilenmeyelim diye bu kadar gündemde olmalı.
Ben artık şunu düşünmeye başladım Türk halkı uzun süredir tahrik ediliyor suçluya doğru dürüst ceza verilmemesi gündüz kuşağı sapkın programlar insanların görüşünü açık söyleyememesi, yada herkesin yaptığı bir olayda birini ayıklayıp onu günah keçisi ilan edilmesi, internette kalça meme açan bir sürü kız var ama her nasılsa bir ara laz kızı lakaplı 1988 doğumlu bir kadın linçlendi.

Aklımdakileri çok yazamıyorum bende ama diyebileceğim tek şey halkın sinir uçlarıyla oynayıp ahlak ekonomi vergi zam vs bunun üzerine o hep konuştukları yes yeni bir anayasa düzenlemek.

Aklımdan geçen bu, zira son birkaç senedir bu millet aşırı gergin.

Martin Archimbaud

Profesör
Emektar
13 Ağustos 2019
3,590
3
4,189
358

dostum ülkede farklı inançlar mezhepler var ve sen milyonlarca insanın kabul etmediği bir hadisi herkesin inancıymış gibi gösteremezsin.herkesin inancı böyle ve islam böyle gibi göstemezsin. bu şekilde gösterirsen Atatürkün bile saygı duyduğu peygamberi sübyancı olarak göstermiş olursun ve bu çoğu kişiyi kızdırır. halkı kin ve nefrete itmek böyle birşey ve bu bir suçtur.
Sahih-i Buhari Diyanet'in kabul ettiği bir kitaptır. Bu durumda halkı kin ve düşmanlığa iten ben değil Diyanet İşleri'dir. İslam'ı böyle tanıtan ben değil, ülkede İslam'ı temsil eden Diyanet İşleri'nin bizzat kendisidir. Bu durumda da Diamond Tema'ya değil Diyanet İşleri'ne soruşturma açılmalıdır.

LuiLibero

Öğrenci
6 Mayıs 2024
85
42
18
bizim hadislerimiz öyle değil ! ama bu arkadaş bizimde yanlış olduğunu bildiğimiz bu sahte hadisleri doğruymuş gibi, öylemiş gibi, islam böyle birşeymiş anlatıyor. bizim bu hadislere inandığımızı iddia ediyor. bütün müslümanların buna inandığını sanıyor. tüm müslümanlar aynı inançta sanıyor. takipcilerinede böyle yansıtıyor ve yanlış bilgilerle hem peygamberi sübyancı gösteriyor hem de yanlış bilgilerle gençleri zehirliyor. şöyle dese anlıcam, bu hadisler doğru değil islamda böyle şeyler yok.ama kendiside islamın böyle olduğunu düşündüğü için zaten dinsiz olmuş :p

Dostum, sence asıl sıkıntı o mu yoksa Türkiye’de o kadar büyük suç işleyen kişi varken ilk yakalama kararının bu adama çıkarılması mı?

Doğru karar, destekliyorum.

Kendi inancı ile ilgilensin, milletin inancına sallamayı bıraksın.

Adam inançsız? 🤣🤣

Zaten o cahiliyeden kalma bir şey.

Bu adam satranç’a günah demiyor muydu? 😅

Görkem Say

Guru
Emektar
22 Nisan 2017
26,093
8
25,464
8,958

O zaman hukumet de Islami dogru gosterecek kararlar almali, tam tersini degil. Ulke zaten bunun tam tersi sekilde yonetiliyor, genel olarak tum orta dogu ulkeleri bu sekilde. O zaman cimbizla vatandas cekmek yerine baska seylere odaklanmak gerekiyor sanirim. Islam bu degilse, Islam'i dogru sekilde anlatacaklar ve o anlatilara gore ornek olacaklar. Tam tersini yaparak degil.

kartal.trk55

Öğrenci
30 Nisan 2024
11
3
3
Sahih-i Buhari Diyanet'in kabul ettiği bir kitaptır. Bu durumda halkı kin ve düşmanlığa iten ben değil Diyanet İşleri'dir. İslam'ı böyle tanıtan ben değil, ülkede İslam'ı temsil eden Diyanet İşleri'nin bizzat kendisidir. Bu durumda da Diamond Tema'ya değil Diyanet İşleri'ne soruşturma açılmalıdır.
kim kabul ediyorsa kim yayıyosa herkes suçlu. adam Atatürkü sevmiyor, elinde Atatürke iftiralar atan büssürü yanlış bilgi dolu ve bunları kanalında okuyor insanlara yayıyor. ondan sonrada ben ne yaptım sadece bilgi okuyorum dicek, yok yaaa .

İsimyok08

Profesör
7 Ağustos 2019
4,035
2
6,185
708
kim kabul ediyorsa kim yayıyosa herkes suçlu. adam Atatürkü sevmiyor, elinde Atatürke iftiralar atan büssürü yanlış bilgi dolu ve bunları kanalında okuyor insanlara yayıyor. ondan sonrada ben ne yaptım sadece bilgi okuyorum dicek, yok yaaa .
Atatürk'ü sevmeyen kimdir hoca?

Martin Archimbaud

Profesör
Emektar
13 Ağustos 2019
3,590
3
4,189
358
adam Atatürkü sevmiyor, elinde Atatürke iftiralar atan büssürü yanlış bilgi dolu

Adamın Atatürk hakkında çektiği videolar. Atatürk düşmanı değil, aksine savunuyor.
ondan sonrada ben ne yaptım sadece bilgi okuyorum dicek, yok yaaa .
Ya hocam anlamadığınız şey bu adam bunları propaganda yapmıyor ki. Adam Buhari'yi sahih olarak görenlere karşılık bunu söylüyor. Zaten karşısında olan Asrın Tok Buhari'nin tamamen doğru bir kaynak olduğunu söylediği için Buhari'den bu lafı başlatıyor. Durduk yere söylemiyor yani, Asrın Tok'a karşı Buhari'nin anti propagandasını yapıyor. Bu durumda Asrın'a karşı yakalama kararı çıkması gerekmiyor mu sizce?
Mesaj otomatik birleştirildi:

kendi inançsızlığı ile uğraşsın bu durumda, canı cehenneme umrumda bile değil.

benim inancımla uğraşmayı bıraksın.
Size burada cevap vermiştim, dönüş yapmadınız ama.

Görkem Say

Guru
Emektar
22 Nisan 2017
26,093
8
25,464
8,958

Adamın Atatürk hakkında çektiği videolar. Atatürk düşmanı değil, aksine savunuyor.

Ya hocam anlamadığınız şey bu adam bunları propaganda yapmıyor ki. Adam Buhari'yi sahih olarak görenlere karşılık bunu söylüyor. Zaten karşısında olan Asrın Tok Buhari'nin tamamen doğru bir kaynak olduğunu söylediği için Buhari'den bu lafı başlatıyor. Durduk yere söylemiyor yani, Asrın Tok'a karşı Buhari'nin anti propagandasını yapıyor. Bu durumda Asrın'a karşı yakalama kararı çıkması gerekmiyor mu sizce?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Size burada cevap vermiştim, dönüş yapmadınız ama.

O arkadasa bosuna cevap vermekle ugrasma hocam ne vaktini harcamana ne de ugrasmana deger. Bosver gormezden gel.

kartal.trk55

Öğrenci
30 Nisan 2024
11
3
3
başkası hakkında bahsediyorum.Atatürkle ilgili yalan yanlış bilgi var bunu kanalında yay insanları zehirle sonrada ben sadece bilgi okudum de. yok öyle bi dünya ! benim islam inancıma göre başörtüsü yanlış bir ibadettir. diyaneti, devleti yönetenlerin veya başkalarının inancı beni ilgilendirmez. alevinin inancı başka, şii nin inancı başka. ben meshepsiz birisiyim, mezhepler sonradan uydurulan şeylerdir ve ne islamla nede peygamberle ilgisi yoktur.benim burda katılmadığım nokta, bir kitap almışsın ve buna tüm müslümanların inandığını, kabul ettiğini söylüyorsun halbuki öyle birşey yok.bu ayırımı yapmalıydı.

Son düzenleme:

Turab Garip

Dekan
Emektar
30 Mayıs 2007
6,892
176
1,243
Karşısına çıkacak birisini çok aradıklarını, ama hiçkimsenin gelmediğini, veya direkt ulaşmak istediği kişilere ulaşamadıklarını biliyorum. Ne kadar doğru bilemem ama yalan olduğunu düşünmüyorum.

Bunlar doğru çıkarımlar değildir. Kendisinin bilgisi ne ki "tartışacak birini arıyorum bulamıyorum" serzenişi olabilsin? Bir oturuşta bir sürü çarpık (ve yalan) şey söylüyor. Kendisinin kuru bilgisi karşısında Asrın Tok nasıl cılız kaldıysa, kendisi de bilgili birisi karşısında daha fazla cılız kalır. Sırf tartışacak birini arıyor diye dengi olmayan biri mi çıkmalı karşısına? Sırf tartışacak birini arıyor diye bilgili biri onun seviyesine mi inmeli? Yani "kendisine denk birisini bulamadı" demek yanlış çünkü kendisi zaten bilgili birine denk değil ki?

İkinci olarak, böyle bir mecburiyet varmış algısı oluşturulması da mantıklı değil. "Ne yapsın karşısına daha iyi birini bulamadı bununla çıkmak zorunda kaldı". Böyle bir mecburiyet yok ki? Mesela Türkiye diyelim ki yabancı bir devlet başkanı ile görüşmek istedi. Dediler ki o devletin başkanı görülmek istemiyor. Türkiye başkanı şimdi ne yapsın? Ne yapalım o zaman o devletin çaycısı ile görüşelim mecbur.. diyecek hali yok öyle değil mi? Ne olacağı baştan belli olan bu şeyin adı münazara, tartışma vs değildir, kusura bakmayın fakat şaklabanlıktır. Diamond bunu bilmeyecek zekada birisi değil; o yüzden tam olarak kasıtlı bir hareket bu.

Son olarak, kainatın kanunlarının, yaratılışın, tanrı gibi bir kavramın mevzu bahis olduğu yerde konuyu bir peygamberin cinsel hayatı ekseninde dolaştırıp durması, Diamond'ın çok kötü niyetli bir algı çalışmasını bilinçli şekilde yaptığını gösterir. Bu noktada "tamam ama konu bunlar değildi konu şeriat idi" denmesi birkaç açıdan doğru olmayacaktır.

Birincisi, Allah'ın varlığına inanmayan bir kimse için şeriatın bir referansı yoktur; referansı olmayan şeyi tartışmak ahmaklıktır; eğer başka "niyetleriniz" yoksa. Bunun ne demek olduğunu daha belirginleştirmek için şöyle diyelim: ateist biriyle namazın özelliklerini, hangi şekilde kılınmasının daha doğru olacağını vs tartışmak nasıl geliyor kulağınıza? Ahmakça öyle değil mi?

Buradan "inanmayan biriyle din konuşulmaz" sonucu çıkmaz, tabii ki böyle bir şey söylemiyorum. Buradan şu sonuç çıkar: "kökü olmayan ağacın dalı da olmaz". Yani işin felsefesini konuşmadan, ana kavramlarını konuşmadan fıkıh tartışmak abesle iştigal büyük bir ahmaklıktır, veya arz ettiğim gibi kötü niyetin tezahürüdür. Zira Diamond bunu fark etmeyecek biri değildir, gayet zekası yerinde biridir. Diamond'ın Asrın Tok gibi biriyle bunu tartışması ile sokaktan birini çevirip sakız orucu bozar mı diye tartışması aynı şey sayılır. Adamda orucun karşılığı yok ki onu neyin bozup bozmadığı ile ilgilensin. İlgileniyorsa o tartışmadaki amacı bilgi ve fikir anlamında bir sonuca ulaşmak değildir, izleyiciyi manipüle etmektir.

İkincisi, ancak birinci halledildikten sonra anlam kazanacak olmakla beraber, yukarıda belirttiğim gibi, şeriatı temsilen Asrın Tok.. Gerçekten mi? Söyleyince size de bir komik gelmiyor mu? Ama hadi siz ilk başta bunu düşünemediniz, manipüle edildiniz, "ne yapsın başka kimseyi bulamadı" gibi çarpık bir argümana ikna oldunuz fakat kendisi de bunun farkında değil mi?

Üçüncüsü, hangi şeriat? Müslümanlar olarak sizin aranızda bile bunun bir karşılığı yok ki agnostiğin karşısında olsun? Diamond olayın felsefesinden tamamen uzak, bütün eksenini içinde yaşadığı ülkenin resmiyette hakim bir bölümünün bir iki tane görüşü üzerine temellendirmiş. Yani denizi tartışmak istiyor ama bütün argümanlar bir bardak su etrafında dönüyor. Bu noktada Diamond'ın kendisi de aşırı yetersiz. Herhangi bir vatandaşla bu konuda onun arasındaki tek farkı, konuya özgü 1-2 tane kitap okumuş olması. (Bu noktaya özgü durumu konuşuyorum, genel durumu değil.) Yani olay felsefesinden kopmuş, yukarıda belirttiğim gibi neredeyse "hangi hocaya göre sakız orucu bozar ya da bozmaz" gibi abes bir şeye dönmüş.

Dördüncüsü, konu şeriatın felsefesi ise, ki yukarıda belirttiğim gibi tanrı felsefesi olmadan şeriatın felsefesini konuşmak tamamıyla abes bir iştir, neden bütün konu peygamberin (üstelik de anlamadan aynı şeylerin tekrar edilip durulduğu şekilde) evliliği üzerinde yoğunlaşıyor? Demek ki konu şeriat da değilmiş, "felsefe" hiç değilmiş o zaman?

Beşincisi, Diamond'ın ekseni yine saptırarak (bu noktaya vardığında artık o kadar zekasının olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz) olayı kültür eleştirisine getirmesi de konuyla ilgili mantık kuramayan, bilgisi de yetmeyen cahil biri olduğunu gösterir. Nitekim yaptığı kültür eleştirisinin karşısına koyduğu "geleneklerde" eleştirdiği şeyin adını unutturacak çirkinlikte şeyler vardır. Bu da zaten kendi içinde ayrı bir çelişkidir. Gelenek eleştirisi yapıp kendince çirkin bulduğundan daha da çirkin bir geleneğe sarılmak.

AnaBacıVokke

Asistan
23 Nisan 2021
218
211
43
111
Şeriat isteyen insan anayasaya karşı çıkıyor bu suçtur bunun yerine kaynaktan okuyan suçlu oluyor öyle mi adalete bak

Son düzenleyen moderatör:

kartal.trk55

Öğrenci
30 Nisan 2024
11
3
3
Ya hocam ne Ozgecan katili bu ulkenin mevcut Cumhurbaskaninin Barzani ile el ele fotograf verdigini, 1 numarali teror orgutu uyesi kardesinin devlet kanalina cikarildigini da gordu bu gozler. Fitil patlayali yillar oluyor. Cok uzaga gitmeye gerek yok daha birkac ay once Somali CB'sinin oglu bir Turk vatandasini Turkiye Cumhuriyeti sinirlarinda oldurdu, 0 yaptirim. Daha Eylem Tok'un ogluna sinir disi yasagi koyamiyor ve elinden kaciriyor bu ulke.
barzani pkk ya karşı türkiye ile müttefik olmuştur herzaman! terör örgütünün liderinin kardeşi ise pkk karşıtı, abisine karşı bi insan , pkkyı terör örgütü olarak akbul eder. ama terör örgütünün liderini destekleyen hdp ile muhaliflerin beraber olup seçime girdiğini gördü bu gözler :p (hiç kimseye oy vermeyen biriyim)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...