Devlet nedir

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Sabahattin aliden süper bir hikaye ve insanı sorgulatan bir konu soru şu zalimin sarayı yıkılır mı peki zalimin sarayını yıkmak için ödenen bedel nedir peki bu bedel temiz ve güvenli bir gelecek için ödenmeye değer mi

Evet devlet nedir deniz gezmişin dediği gibi tam bağımsız türkiye yani Atatürk TC yi kurarken 2 esasa dayandırdı birincisi devletçilik 2.si halkçılıktır devletçilik bana göre şu demek insan devletini sevecek ve devlet ebed müddet anlayışı içinde devletini payidar etmek için yaşayacak sabahattin alinin de dediği gibi biz istiyoruz ki yapılan iyilik tüm toplumun iyiliğine olsun evet hiç bir iyilik menfaat için yapılmayacak herkes toplumun yararına çalışacak yani ben değil biz kısaca devletçilik birazda şu sözde geçerli kim devletime bir çivi çakarsa helal olsun kim de bir çivi çalarsa haram zehir zıkkım olsun evet devlet babadır atadır Rabbime çok şükür devlet bazen var ya insanın anasının babasının yapmadığı iyiliği yapar yani kimi zaman anadan babadan bile değerli olur ve nankör olmayan her insan devletine şükreder dua eder devletinin iyiliği için çalışır ve gerçek manada devlet ana demek baba demek ve her vatandaş devletine şükredip bir çivi çakmak zorundadır

Evet halkta devlet kadar önemlidir devlet halkın hayır duası ile ilelebet yaşar yani devletin en önemli özelliği şudur halka hizmet sabahattin alinin sırça köşkte işaret ettiği gibi eğer bir devlet senin vergilerinle saraylar köşkler inşa ediyorsa senin vergilerinle zulümhaneler kuruyorsa devletin üst tabakası iktidar sahibleri debdebe içinde yaşayıp alt tabaka eziyet çekiyorsa böyle bir devlet tam bağımsız bir türkiye değil ele geçirilen bir türkiye olur peki böyle bir devlette yaşamak böyle bir devletin sürmesini istermisiniz

Evet devlet anadır babadır biz insanlar ise onun çocuklarıyız yani aileyiz aile olmak için saygı gerekir devlet halkı için halkta devleti için çalışması gerekir yani halksız devlet olmaz devleti olmayan halk ise yıkılır yok olur gider sabahattin alinin işaret ettiği bir yerde zulüm varsa o zulüm giden ve koparılan kelleler karşılığında elbet yıkılır zulümün olduğu yerde darbeler olur yıkım şiddet katliamlar olur zulüm eden devlette yıkılır halkta yok olur

Temiz bir devlet ancak helal olana aşık olmakla dinimizin ana gayeside şudur azim gayret çalışmaktır necip fazılın dediği gibi islam aksiyondur yani ameldir ve her helal yaşam temiz amel devleti sonsuza kadar yaşatır kısaca yaşayan herkesin cennet cehennem helal haram günah sevap iyilik kötülük kavramlarını bilerek iman ve inanç ile yaşaması gerekir ve bu kavramları bilen yaşamak gayesini buna düzenleyenler sonsuza kadar yaşarlar belki ölürler bu dünyadan göçerler ama arkalarından hayır duası edilir namı kalır işte devlette böyledir dua edilerek şükredilerek var olursa sonsuza kadar yaşar kendisine beddua edilen bir devlet yok olur yıkılır gider

Sabahattin alinin sırça köşk kitabı bana bunları düşündürdü buraya kadar okuyan herkese teşekkür ettim herkese saygılar hikaye çok kısaydı keşke bir roman olsaydı diye düşündüm okuyan herkese saygılar