Devlet, Google Yapabilir mi?

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Piyasada ki arama motorlarından daha iyisini, daha fonksiyonelini, kısaca onlarda eksik olan yanları tamamlayacak daha yenilikçi fikirleri hayata geçirmeyeceklerse, pek çok arkadaşın düşündüğü gibi emek, zaman ve para israfından başka birşey olmaz.

Dehcik*

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Bence 0'dan başlamaya hiç gerek yok zaten 3-5 tane elimizde arama motoru var her ne kadar rakipleriyle baş ölçüşemiyecek kadar da olsa.

Örneğin : www.hakia.com

enrooy

Profesör
Reaksiyon puanı
14
troy süper anlatmışsın ...bence bizim 100 de 100 kendimize ait bir arama motoru yapmamız zor gibi gözüküyor......

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
yine birilerinin cebini doldurmak için ortaya atılmış bir proje. gerçekten bu işin olmasın çok isterdim. ama sadece hayallerde buna inanırım.

ama şunu da söyeme ihtiyacı duydum. bir şekilde kendi elektronik ve bilişim teknolojileri işimizi çözmemiz gerekiyor. gelecekte para bu işlerde olacak aynı şimdi olduğu gibi. ama bizde durumu gören pek yok gibi :(

ConquerorRose

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Devletin hele bizim devletin yazılıma para vermek gibi bir niyetleri yok. Ama bugün en büyük paraları yazılım şirketleri kazanıyor. Bunu hiç düşünmüyor.

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
alt yapısını yapmak cok zor yıllar alır google alt yapısı ile bişeyler yapıla bilir ger devlet bunu yaparsa uzun vadade cok para kazanırı reklam vs. bn şahsen kullanırım bizimkilerin aramamotorunu

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Önce bize adam gibi bir internet bağlantısı sağlasınlar ondan sonra...

watchers

Doçent
Reaksiyon puanı
9
çok zor devlet bu işi beceremez aöf sonuçları açıklandığında 2 gün boyunca sınav sonucumu öğrenemedim arama motorumu yapacakmış :D

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
çok zor devlet bu işi beceremez aöf sonuçları açıklandığında 2 gün boyunca sınav sonucumu öğrenemedim arama motorumu yapacakmış :D

Bir de hâlâ devlet siteleri ie dışındaki tarayıcılarda düzgün çalışmıyor. Daha çok yolları var.

kani6161

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yapılabılır tabıykı ancak kolay olmaz ılk once arama motorundan cok 6 bölgeye serverlar konması gerekir. net bağlantısı yükseltılmelı konması gerekir. devlet siteleri her tarayıcı ile çalısabılmelı. Pardus okullarda kullanmak zorunlu hale getırırmelı. cafelerde de oyle . ozaman mıllet alısır. bızım google. mıcrosof merakımız ılk cıktıgında o vardı(türkiye adam gıbı cafeler geldıgı zaman). yanı her sey alıskanlık baska bır sey degıl. ama yapılacaksa bastan asagıya ve ıyı bır para harcanması gerekır. arkadaslar para bos yere gıdecek dıyor toptan bır yapılanma olursa zaten para bıze gelecek. bence yapılsın ancak burada anlatıldıgı gıbı kısıtlı olmaması gerekır

kimyask

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Belki yapılabilir bir arama motoru, ama ne kadar sağlıklı çalışır, arkasında ne kadar dururlar. Ulusal işletim sistemimiz diye linux tabanlı bir sistem yaptılar (desteklediler). Ben hiçbir devlet kurumunda pardus kurulu tek bir bilgisayar dahi görmedim. Madem ki o kadar ulusalcısınız neden pardus un arkasında durup, " bak biz kullanıyoruz, sizde kullanın" demediniz? Siz arama moturunu da yaparsınız ona inancım sonsuz, ama devlet kurumlarının tamamı, ve bunu gören halkın %99 u google kullanmaya devam edecektir... Eğer bir şey yapacaksak, önce yaptıklarımızın arkasında durmalıyız...

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Dünyanın en süper motorunu yapsak bile bu millet genede GOOGLE kullanır...O yüzden bu konu burda bitsin başka konuya geçelim....

Panculli

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Biz Türkler istersek herşeyi yapabiliriz.

crazyturtle

Asistan
Reaksiyon puanı
4
googleyi kapatırlarsa yaparlar :=) googleye girmeye çalışın bak yasaklı olcak

faceoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fazla karamsar olmamak lazım. 10 yıl önce google mu vardı? yahoo' ya, microsoft' a, altavista ya ellerinde ki teknolojiyi satmak istemediler mi? küçücük bir oda başlatmadılar mı? bugün google bir dev, arama motoru sektörünün 1 numaras.
yeni bir teknoloji farklı bir yaklaşım. olmaması için bir sebep yok.

mcc2004

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok gereksiz bi olay. yapılacak arama motorunun googledan iyi olamayacağı kesin. windows nasıl işletim sistemi alanında tekel olmuşsa google da artık bu alanda tekel olmuş bir firma. biz arama motoru yapsak ne işimize yarıyacak bence sadece ticari amaçlı düşünülmüş bi olay. Eğer yapılacaksa bunun googledan daha iyi bir arama motoru olması lazım benim görüşüm. Şu an nasıl ki firefox explorera kafa tutuyor ve günden güne kullanıcı kitlesini büyütorsa bizim yapacagımızda buna benzemeli. yoksa sadece arama motoru yaptım diye bi araba motoru yapılacaksa bunu kimsenin kullanıcagını düşünmüyorum. çünkü şu an google bütün dünyada genelindeki web sitelerini databaseinde indeksliyo ve algoritmasıyla çok hızlı bir sonuç almamızı sağlıyo. Eger böyle bi hizmeti veremiyecekseniz boşuna paramızı çöpe atmayın biraz gerçekçi olun.

jack_extreme

Asistan
Reaksiyon puanı
5
sadece rant bir kamu kuruluşu çalışanı olarak bunu konu üzerinde bu kadar açık ve net bir yorum yapıyorum sadece rant birilerinin kasasına sokulmak istenen para ve minareyi çalan kılıfını uydurur, yarın bugün şuraya aktarılan bilmem kaç milyon dolar vardı ne oldu diye soran biri olursa alacagı cevap bu olacak arama motoru yaptık ama kullanan olmadı..
devlet sitelerinin milyon açığı var burda bilgi işlemci diye çalışan adamlar pc açma kapama tuşunu bilmiyorlar.Şaka gibi ama gerçek bilgi işlemin başında olan adam beni yanına çağırıp bu bilgisayar nasıl kapanıyor diye soran adam :S :S
bu yüzden bizim milletimizden adam olmaz..

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
devlet üreten değil denetleyen olmalıdır. üniversitelere kaynak ayırsın o kadar genç var çok güzel işler çıkartırlar eminim buna

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Troy zaten zihniyeti açıklayan bir durum yaşamış. Arama motoru yapacaklarmış... Ya bi gidin işinize!

madaf

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arama yapmadan önce TC Kimlik numarası, savcılıktan temiz kağıdı, 12 adet vesikalık fotoğraf, muhtardan ikametgah belgesi ve verem savaş dispanserinden rapor istemeyeceklerse, denesinler.

daa ne kaldıki :thumbup::hammer:

qwertyesk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence gereksiz. Bir sürü harcama yapacaklar sonra da bir işe yaramayacak ve onca para çöpe :(