Soru Depremden çıkardığınız dersler ve öğrendikleriniz neler?

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,262
Çıkardığım ders bir daha asla geçmişinde halkı düşünürmüş gibi konuşmalar yapan kişileri başa getirmemek, mümkünse dinle ilgili bir bağı olmayan insanlar.

Öğrendiğim şey, suriyelilere geldiklerinde suriyeli sığınmacılar dedik meğer suriyeli yağmacılarmış, din kardeşliği falan hikaye, din kardeşliği olsa BAE Suudi Arabistan ülkelerine suriyeli Afgan alırdı, yüzlerine bile bakmıyorlar, demek ki bi bildikleri varmış

Eratosthenes

Profesör
Reaksiyon puanı
853
Türk halkının birlik ve beraberliğinin çok güçlü olduğunu gördüm. 81 ilden belki birbirinin yüzünü hiç görmeyen insanlar aynı amaç için toplanıp gerek maddi destek gerekse manevi destek sağlayarak ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştılar. Geçenlerde bir videoda bununla ilgili çok güzel bir söz duymuştum "Sen ve ben bir kağıdın 2 yüzü gibiyiz birbirimizi hiç görmeyiz ama sonsuza dek beraberiz"

Çıkardığım derse gelecek olursak "nereden ne kadar kısarsam ne kadar kar ederim" derdine düşen müteahhitler ve depreme dayanıklı olmayan binalara onay verenler yüzünden şuan 30k küsür insan hayatını kaybetti ve daha da artıyor bu Türk insanının ne kadar hırsız olduğunu gösterir ayrıca deprem olduktan sonra fiyatlarını artıran firmalar olmuş. ne diyeyim hırsızlıkta ve fırsatçılıkta bir numarayız

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,262
Türk halkının birlik ve beraberliğinin çok güçlü olduğunu gördüm. 81 ilden belki birbirinin yüzünü hiç görmeyen insanlar aynı amaç için toplanıp gerek maddi destek gerekse manevi destek sağlayarak ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştılar. Geçenlerde bir videoda bununla ilgili çok güzel bir söz duymuştum "Sen ve ben bir kağıdın 2 yüzü gibiyiz birbirimizi hiç görmeyiz ama sonsuza dek beraberiz"

Çıkardığım derse gelecek olursak "nereden ne kadar kısarsam ne kadar kar ederim" derdine düşen müteahhitler ve depreme dayanıklı olmayan binalara onay verenler yüzünden şuan 30k küsür insan hayatını kaybetti ve daha da artıyor bu Türk insanının ne kadar hırsız olduğunu gösterir ayrıca deprem olduktan sonra fiyatlarını artıran firmalar olmuş. ne diyeyim hırsızlıkta ve fırsatçılıkta bir numarayız
Ana temada birlik beraberlik ama kasıtlı kesilmiş ayakkabılar yollanması fetişimsi kıyafetler yollanması enkaz altında alay edenler peki?

Eratosthenes

Profesör
Reaksiyon puanı
853
Ana temada birlik beraberlik ama kasıtlı kesilmiş ayakkabılar yollanması fetişimsi kıyafetler yollanması enkaz altında alay edenler peki?
Yaptıkları yanlıştı. Muhtemelen durumun ciddiyetini kendi başlarına gelmeden anlamayacaklar. Yani insan bile demiyorum insan olsalardı yapmazlardı zekası düşük mahlukatlar deyip geçiyorum.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,262
Yaptıkları yanlıştı. Muhtemelen durumun ciddiyetini kendi başlarına gelmeden anlamayacaklar. Yani insan bile demiyorum insan olsalardı yapmazlardı zekası düşük mahlukatlar deyip geçiyorum.
Benim hayatımda hissettiğim en büyük deprem 1999 depremi oldu Ankaradayım harbiden ciddi sallandık onun haricinde bu depremde gecekinde nöbetteydim hissetmedim 2. De uyuyordum yine hissetmedim 34 yıllık hayatımda şahit olduğum tek deprem 1999 oldu, buna rağmen strese tribe girdim bu depremde insanlar adına, ama insanlar nasıl bu kadar vicdansız olabiliyor anlamıyorum bu depremle alay edenler benzer bir acı yaşamadan Rabbim canlarını almasın diyecek başka birşeyim yok.

YYILMAZZ

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
38
İnsanlar çoktan unuttu Ankarada artık konuşulmuyor bile herkes sevgililer günü ne yapacağız derdinde park caddesinde rezervasyon yapacak mekan bulamadık. Millet çok unutkan tek öğrenilen gerçek bu. Her olayda olduğu gibi ışık hızıyla unutuldu bari 40 ı çıksaydı demeden edemiyor insan

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,237
Çıkardığım en büyük ders ölüme her an çok yakın olduğumuz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çıkardığım ders bir daha asla geçmişinde halkı düşünürmüş gibi konuşmalar yapan kişileri başa getirmemek, mümkünse dinle ilgili bir bağı olmayan insanlar.

Öğrendiğim şey, suriyelilere geldiklerinde suriyeli sığınmacılar dedik meğer suriyeli yağmacılarmış, din kardeşliği falan hikaye, din kardeşliği olsa BAE Suudi Arabistan ülkelerine suriyeli Afgan alırdı, yüzlerine bile bakmıyorlar, demek ki bi bildikleri varmış
İslamiyetle arabistanın hiçbir alakası yok bence. Sürekli islamiyet araplarınmış gibi konuşuyor herkes. Hatta onları müslüman olarak bile görmüyorum çok bozulmuş bir millet onlar. Müslüman olanlara arap gözüyle bakılıyor, mesela kadın başörtüsü kullanıyor arabistana git diyorlar. Çok saçma ve yobazca bir düşünce bu

dusunenadamm

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
381

Depremden korkma, kötü yapılmış binadan kork.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,262
Çıkardığım en büyük ders ölüme her an çok yakın olduğumuz

İslamiyetle arabistanın hiçbir alakası yok bence. Sürekli islamiyet araplarınmış gibi konuşuyor herkes. Hatta onları müslüman olarak bile görmüyorum çok bozulmuş bir millet onlar. Müslüman olanlara arap gözüyle bakılıyor, mesela kadın başörtüsü kullanıyor arabistana git diyorlar. Çok saçma ve yobazca bir düşünce bu
O ayrı onu hep düşünüyorum, ülkemde ipsiz sapsız kalitesiz insanlar istemiyorum ister Arap olsun ister Amerikalı ister Japon ister Alman.

Kültürlü oturmasını kalkmasını bilen kendini geliştirmiş ahlaklı olsun yeter 2 üniversite bitirmesine gerek yok.

Koyu solcuyum tele 1 izlerim hep dün gece izlerken adamlar suriyeliler dayak yedi işkence gördü bu olmaz tutuklar yargıya çıkarırsın diyor.

Ilık yanaklı humanistler, insanlara diline göre konuşacaksın, yargı desen ortada yargı yok salıp gönderecekler, insan gibi uyarıldılar sayısız kez, Türk kızlarına baktılar videoya aldılar baba oğul bıçakladılar yapmadıkları kalmadı ellerine sağlık döven herkesin.

Bu iş çığırından çıktı hümanist değilim milliyetçiyim ırkçı değilim her insan insani şartta yaşamalı, ama insansa tabi bu medeniyetsiz maymunlara yapılanlar az bile.

Anladıkları dil bu.

Hiç bir zaman hiçbir konuda kin tutmadım bu deprem sonrası ülkedeki sığınmacı isimli yağmacılara ilk defa kin tuttum, acil gönderilmeli hepsi yoksa halk kıyım yapacak bunlara demedi demeyin şuan acı çok taze Türk halkı bunların yaptığını unutmaz

BAE ve Suudi Arabistan Müslüman değil diyorsan geri kalanı hiç değil, adamlar birbirlerini kesip kurşuna diziyor suriyeli tırcıyı durdurup yatsı namazı kaç rekat diyor adam 13 rekat olduğunu bilmediği için adamı kurşuna diliyor bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp biri kaç yaşına gelmiş namazın kaç rekat olduğunu bilmiyor diğeri bilmediği için kurşuna diziyor bunlar mı Müslüman şimdi?

Hangi peygamber dini bilmiyor diye adam öldürün diye emretti?

İnsanlık hali bilemeyebilir.

Velhasıl hiçbiri Müslüman değil gözümde ahlaksızlığı seçmiş kötülük yapan bunu hayat edinmiş biride Müslüman değil gözümde.

Dünyada 1 milyar Müslüman var deniyor ama kağıt üzerinde gerçekte ahlaklı Allahın emir yasaklarına uyan yumuşak huylu insanları ötekileştirmeyen diğer dinlere insanlara saygısı olan gerçek Müslüman sayısı 100 milyon ha var ha yok tahminimce

Son düzenleme:

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
İçimizde hainin çok olduğu. Bir kısmın reklam ve şov yapması. Sadece biz yardım ettik diyenler. İşi hızlandırıp kalan varsa da kalsın diyip üstünü kapatıp insanları yok sayan kansızları.

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
18,735
Şunu çıkardım;
Bu ülke depreme hazır değil, hazır olmak içinde bir çaba yok, ve sanırsam asla hazır olmayacak. O yüzden bu ülkeden olabildiğince çabuk gitmek.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Çıkardığım ders bu linkte ve kader olmadığı.

sepiti

Asistan
Reaksiyon puanı
206
yazıp yazıp sildim susuyorum artık :mad:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Telefonumuzun şarjının hep yeterli olması gerektiğini.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Önüne gelenin müteahhit, mimar, mühendis olmaması gerektiği daha kalifiye ve ehlivukuf insanlara ihtiyacımız olduğu.