Soru Dell Laptop Alınır Mı?

Bu konuyu okuyanlar

EneSado06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
İyi günler arkadaşlar. Ben mimarlık öğrencisiyim 3ds max lumion gibi 3d tasarım programları kullanmak için laptop alacağım dell 'in https://www.hepsiburada.com/dell-g5...yar-selekg5-cmlh-2101-2600-u-p-HBCV000003EJYS laptopunu gördüm işletim sistemi ubuntu yazıyor o ne oluyor acaba ? bir de bu fiyata bu laptop alınır mı ya da önerileriniz varsa önerir misiniz? şimdiden teşekkür ederim..

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,816
Ubuntu Bir Linux Dağıtımıdır. Kullanıcağınız programların Linux İçin Altarnatifi falan var mı bilmiyorum .Laptop Alınır Gibi Ama Bu fiyata Win işletim sistemi kullanan ve işlerinizi görebileceğiniz laptop bulursanız daha iyi olur gibi . Ben Format atabilirim sorun çıkacağını sanmam diyorsanız(tam bilmesemde bazen linuxdan Wine geçerken sıkıntı çıkabiliyor) Alınabilir .

Alphaghost

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Bu bilgisayar senin için yeterli olacaktır.
Ubuntu, windows gibi bir işletim sistemidir.
Aldıktan sonra format atarak windows kurabilirsin.
Bkz.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
İyi günler arkadaşlar. Ben mimarlık öğrencisiyim 3ds max lumion gibi 3d tasarım programları kullanmak için laptop alacağım dell 'in https://www.hepsiburada.com/dell-g5...yar-selekg5-cmlh-2101-2600-u-p-HBCV000003EJYS laptopunu gördüm işletim sistemi ubuntu yazıyor o ne oluyor acaba ? bir de bu fiyata bu laptop alınır mı ya da önerileriniz varsa önerir misiniz? şimdiden teşekkür ederim..
Bu fiyatlar için belki işlemcisinin daha iyi olanını bulabilirsiniz ancak bu model de güzel.

Ubuntu, en basit şekilde Linux'u kullanan bir işletim sistemidir. Eğer istemezseniz kendiniz Windows yükleyebilirsiniz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bilgisayar FreeDOS gelmesin diye Ubuntu kuruyorlar. Windows yükleyebilirsin. İhtiyaçların için yeterli bir ürün. İkinci ele sıcak bakıyorsanız kendi laptopumu da satıyorum bakabilirsiniz.

BatuhanDN

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,482
Ben de 3dsmax kullanıyorum Linux desteği var.

The Lord Vader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
51
Isınma sorunlu bir model. Alınmaz.

Diğer forumlarda konuları görebilirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ablam da da vardı. O da ısınıyordu. Hatta ısıdan ekranını yaktı. Arkadaşımda var, o da ısınmadan şikayetçi.

The Lord Vader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
51
10750H'nın 90 derece altında çalıştığı az cihaz var zaten. 10750H için 90-95 dereceler normal sayılıyor.

Dostum cihaz ısınıyor mu? Isınıyor. Ben buna bakarım. Bu işlemci zaten ısınıyor dersen o işlemcisi olan diğer laptoplarda alınmaz o zaman. Ayrıca 10750H her cihazda ısınmıyor. Örneğin Acer Nitro serisi. Onun yerine arkadaş bütçesini belirtirse öneri yapabilirim.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
10750H abartıldığı gibi 100-110 dereceye çıkmıyor, çıkarsa frekans düşer ve kapanır.
90-95 derece o işlemciye normal 14NM üstüne FPU açılırsa tabiki ısınacaktır.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Dostum cihaz ısınıyor mu? Isınıyor. Ben buna bakarım. Bu işlemci zaten ısınıyor dersen o işlemcisi olan diğer laptoplarda alınmaz o zaman. Ayrıca 10750H her cihazda ısınmıyor. Örneğin Acer Nitro serisi. Onun yerine arkadaş bütçesini belirtirse öneri yapabilirim.
Artık önemli olan işlemcinin ısınması değil, ısındığı taktirde performansı kısıyor mu o önemli. Bugün sıvı metal olmadan güncel H serisi işlemcileri 90 derece altında tutabilen çok az cihaz var zaten.

The Lord Vader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
51
Artık önemli olan işlemcinin ısınması değil, ısındığı taktirde performansı kısıyor mu o önemli. Bugün sıvı metal olmadan güncel H serisi işlemcileri 90 derece altında tutabilen çok az cihaz var zaten.

Evet, bende eskiden böyle düşünüyordum. Ama durum böyle değil. Isınan laptopların ömürleri kısalıyor, paranız daha kolay çöpe gidiyor. Onun yerine sağlıklı bir cihaz alınabilir.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Gelen 10750H'a giden 10750H'a, ne yaptı size bu onbinyediyüzellihaş?
Bu fiyata kaçmaz, 1660Tİ olanlara para vereceğime 2060 alırım.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Evet, bende eskiden böyle düşünüyordum. Ama durum böyle değil. Isınan laptopların ömürleri kısalıyor, paranız daha kolay çöpe gidiyor. Onun yerine sağlıklı bir cihaz alınabilir.
Güncel mobil işlemciler ısıya oldukça dayanıklı. Bugün 20-30K'ya satılan ultra-thin gaming cihazlar cayır cayır yanıyor mesela. Ömürlerinde bir kısalma yok. En kötü ihtimalle termal macun daha çabuk kurur. Düzenli fan ve macun bakımını yaptıktan sonra bir şey olmaz merak etme.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Ömrü kısalmasına katılmıyorum, erimiyorya yonga?

The Lord Vader

Öğrenci
Reaksiyon puanı
51
Güncel mobil işlemciler ısıya oldukça dayanıklı. Bugün 20-30K'ya satılan ultra-thin gaming cihazlar cayır cayır yanıyor mesela. Ömürlerinde bir kısalma yok. En kötü ihtimalle termal macun daha çabuk kurur. Düzenli fan ve macun bakımını yaptıktan sonra bir şey olmaz merak etme.

20-30K laptopların bir koruması var. Ancak ucuz laptoplarda üreticiler koymuyor. Ve olanlar oluyor.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
İşlemciyi üreten koyuyor yongaya, adam gidip PCB'yi manavdan almıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Monsster gidip Chipset İOD'u soğutmasız bırakıyor, ona lafım yok orada başımı öne eğer saygı ile dinlerim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
20-30K laptopların bir koruması var. Ancak ucuz laptoplarda üreticiler koymuyor. Ve olanlar oluyor.
Üreticilerin hepsi iş ortağı zaten AMD ve Intel ile. Emin ol bilindik markaların hiçbiri bir kasaya o işlemciyi veya ekran kartını kaldıramayacaksa koymaz. Koyuyorsa kesinlikle performansı kısarak koyuyordur. Her işlemci ve ekran kartı, her kasada aynı TDP ile çalışmaz mesela... Eğer bahsettiğin Tjunction olayı ise o üreticiyle alakalı değil zaten.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Clevo ve diğer markalar kaöak koymuyor ya yongaları, onların modelleride adam akllı PCB ile geliyor, çipseti çıplak bırakıyorlarsa onların eksisi.