Dell G5 5590 Program Kullanırken Donma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

basakaksak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar,

Hepsiburada Tekramarketten almış olduğum Dell G5 5590 dizüstü bilgisayarımda çizim programlarını kullanırken donmalar meydana geliyor. İndirdiğim programlar orjinal sitesinden öğrenci sürümleri Autocad, 3Dsmax, Sketchup. Yardımlarınızı bekliyorum.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Cihaz işletim sistemi kurulu bir şekilde mi geldi yoksa kurulumu siz mi yaptınız?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
Donma biçimini anlatır mısınız?
Donarken hoparlöründen ses geliyor mu, birkaç saniye donup geçme durumu mu yoksa kasma durumu mu söz konusu

basakaksak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Donma biçimini anlatır mısınız?
Donarken hoparlöründen ses geliyor mu, birkaç saniye donup geçme durumu mu yoksa kasma durumu mu söz konusu

Ses gelmiyor sadece donuyor ve geçmiyor. Yeniden başlatmam gerekiyor.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Reset atmadan düzelmeyen bir takılma söz konusu ise Depolama biriminizi (HDD-SDD) taratmanızı öneririm fakat işletim sistemi kurulu geldiği için hatalı yapılandırmalardan da kaynaklanabilir.
Öncelikle HDD veya SSD'nizi taratır mısınız?

basakaksak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Reset atmadan düzelmeyen bir takılma söz konusu ise Depolama biriminizi (HDD-SDD) taratmanızı öneririm fakat işletim sistemi kurulu geldiği için hatalı yapılandırmalardan da kaynaklanabilir.
Öncelikle HDD veya SSD'nizi taratır mısınız?

Tabiki taratırım. Eset Anti virüs programını kullanıyorum.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
Bazı yeni alınan bilgisayarlarda model serisiyle ilgili üretimsel anakart problemi meydana çıkabiliyor. Teknik servise gönderin, muhtemelen anakart problemi diyeceklerdir

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Tabiki taratırım. Eset Anti virüs programını kullanıyorum.
HD Tune ile taratırsanız verimli sonuç alırsınız fakat arkadaşlarında dediği gibi herhangi bir şeyden bile kaynaklanıyor olabilir.
Güç seçeneklerini kontrol etmenizi öneririm fakat pek faydası olacağını düşünmüyorum.

Bunu da uygulayabilirsiniz fakat teknik bilginiz yoksa garantiye göndermenizi öneririm.

basakaksak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
HD Tune ile taratırsanız verimli sonuç alırsınız fakat arkadaşlarında dediği gibi herhangi bir şeyden bile kaynaklanıyor olabilir.
Güç seçeneklerini kontrol etmenizi öneririm fakat pek faydası olacağını düşünmüyorum.

Bunu da uygulayabilirsiniz fakat teknik bilginiz yoksa garantiye göndermenizi öneririm.
Bios güncellemesi nedir? Güncelleme yaptığım zaman dosyalarım silinir mi?

basakaksak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Silinmez . Nasıl güncelleyeceğinizi yt a yazarak videolu öğrenebilirisiniz .
Teşekkür ederim deneyeceğim :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Taratma sonucu bir virüs çıkmadı.

Son düzenleme:

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Teşekkür ederim deneyeceğim :)

Taratma sonucu bir virüs çıkmadı.
Sorun virüs değil :)
Bahsi geçen program ile taratıp sorun bulamadıysanız HDD veya SSD'nizde herhangi bir sorun yok demektir.
Depolama birimlerinde meydana gelen sorunlar bu tür kasmalara neden oluyor.
Siz BIOS güncellemeyi deneyin sorun çözülmezse yardımcı olmaya çalışırız :)

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,784
Ben sorunun Anakart'ta olduğu konusunda inatçıyım :)

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Selam Başak,

Alırken de sana dediğim gibi öncelikle bu iş için en iyi makineler iş istasyonlarıdır.
Fakat tavsiyem Bilgisayar açılırken olası tuş'u F12 diye gösteren bir yer var. Diagnostic diye bir bölüm. Diagnostic kısmına gir. Ve bilgisayarını tam bir stres testine sok. Hata mesajı alırsan direkt dell ile iletişime geç, servis tag'ı ve hata resmini ver. Direkt değişim / onarım sağlarlar.

Yada;

Dell'in kendi sitesinden bilgisayar açıkken de bu testi yapabileceğin yazılımı indirebilirsin;

Sürücülerini mutlaka ki güncelleriyle yenilemelisin;
[Windows sürümünü düzgün seçmeyi unutma]

Bu kısımda da "how to" içerikleri mevcut göz atmak isteyebilirsin;

Velhasıl kelam sorun ısı kaynaklı olabilir ve takip etmen gerekiyor. [Bios'da log sayfası olabilir bir bakmak lazım, iş ist hepsinde var bu]
Isı kaynaklı değilse ram veya hard disk te bu hatalara sebebiyet vermiş olabilir.[diagnostic bunu her türlü yakalar. Resim ile direkt değişim onar işlemine geçerler ]
İşletim sistemin sıkıntılı olabilir, Kullandığın yazılımlar crackli veya virüslü ise ve ve veya lisans manageri makinayı yıpratıyor olabilir (görev yöneticisinden takip et).

Ekran kartına aşırı yüklendiysen buda patlatmış olabilir. Buda diagnostic ile ortaya çıkabilir.

Sen nvidia sürücülerini kurduktan sonra mutlaka ki sürücü yönetim panelinden kullanıyor olduğun programları yüksek performanslı ekran kartını kullan seçeneğini yapmayı unutma. Hatta kullanıyor olduğun yazılımlar kendi driverlerini yayınlıyorlar ekran kartı için bunu da bir araştır.

Kolay gelsin.

basakaksak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sorun virüs değil :)
Bahsi geçen program ile taratıp sorun bulamadıysanız HDD veya SSD'nizde herhangi bir sorun yok demektir.
Depolama birimlerinde meydana gelen sorunlar bu tür kasmalara neden oluyor.
Siz BIOS güncellemeyi deneyin sorun çözülmezse yardımcı olmaya çalışırız :)

Çok teşekkür ederim :) Makinada şöyle bir şey farkettim şarjda değilken donma oluyor. Şuan şarjda çalışıyorum henüz bir donma yaşanmadı Autocadde.

Ben sorunun Anakart'ta olduğu konusunda inatçıyım :)

Umarım anakartta değildir :)

Selam Başak,

Alırken de sana dediğim gibi öncelikle bu iş için en iyi makineler iş istasyonlarıdır.
Fakat tavsiyem Bilgisayar açılırken olası tuş'u F12 diye gösteren bir yer var. Diagnostic diye bir bölüm. Diagnostic kısmına gir. Ve bilgisayarını tam bir stres testine sok. Hata mesajı alırsan direkt dell ile iletişime geç, servis tag'ı ve hata resmini ver. Direkt değişim / onarım sağlarlar.

Yada;

Dell'in kendi sitesinden bilgisayar açıkken de bu testi yapabileceğin yazılımı indirebilirsin;

Velhasıl kelam sorun ısı kaynaklı olabilir ve takip etmen gerekiyor. [Bios'da log sayfası olabilir bir bakmak lazım, iş ist hepsinde var bu]
Isı kaynaklı değilse ram veya hard disk te bu hatalara sebebiyet vermiş olabilir.[diagnostic bunu her türlü yakalar. Resim ile direkt değişim onar işlemine geçerler ]
İşletim sistemin sıkıntılı olabilir, Kullandığın yazılımlar crackli veya virüslü ise ve ve veya lisans manageri makinayı yıpratıyor olabilir (görev yöneticisinden takip et).

Ekran kartına aşırı yüklendiysen buda patlatmış olabilir. Buda diagnostic ile ortaya çıkabilir.

Sen nvidia sürücülerini kurduktan sonra mutlaka ki sürücü yönetim panelinden kullanıyor olduğun programları yüksek performanslı ekran kartını kullan seçeneğini yapmayı unutma. Hatta kullanıyor olduğun yazılımlar kendi driverlerini yayınlıyorlar ekran kartı için bunu da bir araştır.

Kolay gelsin.

Çok çok teşekkür ederim. Her söylediğinizi tek tek deneyeceğim. Yukarda arkadaşa yazdığım gibi sanırım donma şarjda değilken oluyor :/

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Çok teşekkür ederim :) Makinada şöyle bir şey farkettim şarjda değilken donma oluyor. Şuan şarjda çalışıyorum henüz bir donma yaşanmadı Autocadde.
Sağ alt köşede pil ikonuna tıklayarak "Enerji tasarrufu ya da Performans Modu'nu seçebilirsiniz.
Fakat şarj da değilken donması ve tepki vermemesi başka bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Performans isteniyorsa elbette ki şarjda kullanılmak zorunda. Umarım sorun budur :)
Aksi halde yeni alınan bir üründeki problem, insanı üzer.

basakaksak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Selam Başak,

Yada;

Kolay gelsin.
Sorun tespit etti :(

Ekli dosyalar

• 74C7EAE4-92A6-4769-A4AD-1E6A2FBF4CC0.jpeg
    74C7EAE4-92A6-4769-A4AD-1E6A2FBF4CC0.jpeg
    47.7 KB · Görüntüleme: 173

basakaksak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Autocad ile ilgili bi sorun yaşamıştım onunla ilgili bir soru sormuştum . Düzeldiği için kaldırdım soruyu. Lisans sorunuydu hallettim :)

Son düzenleme:

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Sorun tespit etti :(
Soruna bak bakalım logdan neymiş hata ? Hard disk tırıvırı diyorsa direk ney hatalı diye gösteren yerin resmini çek twitterden dell ile mesajlaş.
Ama bu tarz hataları bilinçsiz olarak sen de verdirmiş olabilirsin. Ekran testi yapar mesela o sırada sana soru sorar, ve cevaplamazsın. Görmeyedebilirsin. Yanıtlamadığın için hata kabul eder. Şarj aleti yokmuştur, şarj aleti bozuk der. Veya düzgün takmadıysan sokete, düzgün çekemiyordur elektriği ve yine adaptör bozuk der.

Der de der :)

Son mesajlar