Damacana suya barkod yetmedi, radyo frekanslı kimlik geliyor!

Damacana su kullanıyor musunuz?

• Evet

Kullanılan: 6 46.2%
  • Hayır

Kullanılan: 7 53.8%

• Kullanılan toplam oy
    13

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Sağlık Bakanlığı damacana sularının takibi barkod sistemiyle online olarak yapılamayınca sistemi değiştirmeye karar verdi. Yeni düzenlemeyle her bir damacanaya barkod yerine radyo frekanslı tanımla sistemiyle D-Kimlik yüklenecek. Yeni düzenleme sayesinde damacanaların 72 kereden fazla kullanılması önlenecek. Damacana 3 yıl, içindeki su ise 3 ay boyunca takip altında olacak. Damacanalar gerekirse 'ilaç gibi' toplatılacak.
fft81_mf2319544.Jpeg

Kötü kullanım nedeniyle eve üste para vererek sokulan mikrop yuvaları haline dönüşebilen damacanalarla ilgili yeri düzenleme hazırlandı. Hürriyet 'ten Meltem Özgenç'in haberine göre Sağlık Bakanlığı, halk sağlığını tehdit eden damacana sular için yeni düzenlemeler getiriyor. Bakanlık, barkod yerine her damacananın içine‘D-kimlik’ gömecek. Barkod yerine kullanılacak ‘RFID teknolojisi’ sayesinde tüm bilgiler bu kimlikte toplanıp online takip edilecek.

Bakanlığın firmalara görüş için gönderdiği taslağa göre, damacana suyun yaşam döngüsündeki tüm süreçler ‘online’ denetim altına alınarak yıkama suyu sıcaklığı ve dolum sayısı tespit edilebilecek, 75 seferden fazla kullanılması önlenecek damacanın azami 3 yıllık, içindeki suyun ise 3 aylık ömrü takip altında olacak.

ONLINE TESPİT OLMUYOR

Sağlık Bakanlığı denetimlerinde, damacanaların kaç defa kullanıldığının anlaşılamadığını, su kalitesi ile ilgili bilgilerin online elde edilemediğini, damacanaların yıkamasının hangi sıcaklıkta yapıldığının online tespit edilemediğini, dolum tarihi ve zamanlarında usulsüzlük yapılabileceğini, sahte ürünlerin üretilip satılabildiğini, vatandaşın güvenilir bilgi elde edemediğini belirlemişti.
Bu nedenle çalışmalara hız veren Bakanlık, damacana üretim tarihi, üretim yeri, su üreticisi, su satış bayisi/ofisi ve su üretiminden satış bayisine kadar ki taşıma bilgilerinin kayıt altına alınmasına, yıkama suyu sıcaklığının tespitine, dolum sayısının tespiti ve 75 seferden fazla kullanılmasının önlenmesine karar verdi. Bu amaçla damacanaları kimliklendirme sürecine giren Bakanlık, barkod yerine “RFID teknolojisi (Radyo Frekanslı Tanımla)” kullanma kararı aldı. Böylece damacanalar radyo dalgaylarıyla taranabilecek ve tüm bilgiler anında sisteme işlenecek.

D KİMLİK OLACAK

Bu sistem barkoddan çok daha fazla bilgi içerecek. Bilgiler D-Kimlik adı altında toplanacak. Bu kimlik damacanaya gömülecek. D-Kimlik bilgileri, üretim tarihi ve gerekli diğer bilgiler güvenli bir iletişim hattı üzerinden Damacana Takip Sistemi (DTS) merkezine gönderilecek. Damacananın, üretim tesisi çıkışından tüketiciye teslim anına, tüketiciden geri alındıktan sonra tesise gelene kadar takip edilmesi sağlanacak. Bayiler, damacana suyu, D-kimlik ile DTS Merkezi’nden elde edilecek bilgilerin olduğu belge ile tüketiciye teslim edecekler. Bu belge üzerinde damacananın bilgileri yer alacak.
BİRÇOK KEZ TOPLATILMIŞTI
Damacanadaki suların sağlıklı olup olmadığı daha önce de bir çok kez tartışma konusu olmuştu. Sağlık Bakanlığı damacana dolum tesislerinde inceleme yapmış, sulardan örnek alarak hangilerinin sakıncalı olduğunu açıklamıştı. Bakanlık ayrıca dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edilmediği halde tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçteki uygunsuz şartlar nedeniyle olumsuzluklar gördüğü su satış noktalarını da duyurmuştu.
DAMACANA SULARA GÜVENEMEMENİZ İÇİN 11 NEDENBakanlığın hazırladığı taslağa göre, damacana sularla ilgili mevcut sorunlar şöyle sıralandı:

1) Damacanaların ne kadar süre ve kaç defa kullanıldığı anlaşılamıyor.

2) Su kalitesiyle ilgili kaynaklarının debi, iletkenlik ve pH bilgileri online elde edilmiyor, kaynak suyu ile dolum suyu belirli değerler açısından online karşılaştırılamıyor.

3) Damacana yıkamasının hangi sıcaklık aralığında yapıldığı online tespit edilemiyor.

4) Damacana dolum tarihi ve zamanlarında usulsüzlük yapılabiliyor.

5) Damacana dolum zamanı doğru bir şekilde tespit edilemiyor.

6) Damacana dolum sayısı tespit edilemiyor.

7) Damacana suyunun üretimden tüketime kadarki süreç takip edilemiyor.

8) Damacananın yaşam döngüsü süresi takip edilemiyor.

9) Piyasada sahte ürünler üretilip satılabiliyor.

10) Vatandaş, kullandığı su ve damacanayla ilgili güvenilir bilgi elde edemiyor.

11) Ülkedeki damacana suların üretim ve satışı anlık izlenemiyor.

DAMACANALARIN TAKİBİYLE İLGİLİ NE DEĞİŞECEK?

Bakanlık bu sorunların önüne geçmek için Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) ile Türkiye Bilimsel Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında yürütülen çalışmalar sonucu Damacana Takip Sistemi (DTS) ve su üretim tesisleri online takip sistemiyle ilgili dokümanlar oluşturuldu. Taslağa göre, bu problemler alınacak önlemlerin online takibiyle en aza indirgenebilecek. Taslağa göre damacanayla ilgili alınacak online önlemler şöyle:

-Damacana üretim tarihi, üretim yeri, su üreticisi, su satış bayisi/ofisi ve su üretiminden satış bayisine kadar ki taşıma bilgileri kayıt altına alınacak.

-Damacana yıkama suyu sıcaklığı tespit edilecek

-Damacana dolum sayısı tespit edilecek ve 75 seferden fazla kullanılması önlenecek.

-Damacana ömründe 3 yıllık azami süre takip edilecek.

SU KALİTESİNİN DEĞİŞİMİYLE İLGİLİ NE DEĞİŞECEK?

Taslağa göre su kalitesiyle ilgili ise şu önlemler alınacak:

-Suya ait debi, iletkenlik, pH özellikleri belirli noktalarda ölçülecek.

-Su dolum zamanı ve tarihi tespit edilecek

-Üreticiyle ilgili bilgi sahibi olunacak

-Su dağıtım ağı takip edilecek.

-Su ömründe 3 aylık azami süre izlenecek.

DAMACANA SULAR İLAÇ GİBİ TOPLATILACAK
Taslağa göre vatandaş, kullanacağı damacana suyla ilgili Kurum tarafından belirlenen detaylı bilgilere anlık erişebilecek, tıpkı ilaçlarda olduğu gibi, analiz sonuçlarına göre toplatılması gereken damacana suların tespit edilmesiyle en kısa sürede toplatma yapılabilecek, elde edilen verilerle kaçak üretim anlaşılacak ve gerekli önlemler alınacak.

Radikal

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
Bu damacana işi de aldı başını gitti. Binbir çeşit marka var ortalıkta. Güya şehir şebeksinden sağlıklı diye insanlar para verip alıyorlar evlerine, nerden doldurulduğu nasıl doldurulduğu belli değil. Kaç tanesi gerçekten sağlıklıdır Allah bilir. Memlekette sahtekar çok olunca..

Reaksiyon puanı
16,118
badem su,pınar,nestle,damla olunca marka sorun olmaz.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Yensu'yu öneririm yenipazardan doldurulup yollanıyor doğal kaynaktan.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Damacanaya 1 yıl vereceğim parayı arıtmaya verdim. Rahatım. Sonuçta damacana sularıda aynı teknoloji ile arıtılıyor.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
RFID pahalı gelir. Doğrusu çıkmayacak şekilde karekodlamak. Maliyet ortaya çıkınca bu proje zaten birkaç sene ertelenir ve sonuçta ekmeklerin poşete girmesi gibi unutulur.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
suyun tadı nasıl? bizimkiler 50 yıl önceki teknolojide kalmışlar...
Gayet güzel.
Şu anki popüler artımaların tamamına yakını ters ozmoz teknolojisi. Ters ozmoz teknolojisini kullanan ürünler 200TL-3000TL arası fiyata sahip. Fiyat aralığı yüksek olmasına rağmen ürünlerin tamamına yakını aynı filtreleri kullanıyor ve yine tamamına yakını tayvan malı. Filtrelerde değişen etiket, marka, seri numarası. Filtre dışında dış kasa malzeme kalitesi, işçilik, fiyat farkı var.
Genelde 5 aşamalı ürünler satılıyor. Ben 7 aşamalı kullanıyorum. Hatta 8-9-10 diye gidiyor.
Aşamalar.
İlk 3 aşama mikron seviyesinde filtre yaparak kaba pislikleri önler. Ozmozun çabuk tıkanmasını önler. Bazı ürünlerde iki aşama var.
4. aşama ozmoz: Asıl olay bu. Sudaki maddelerin %98'e yakınını arındırır. Bir su girişi ve 2 su çıkışı vardır. Biri içme suyu diğeri ise atık su. Giren 3 litrenin 1 litresi arıtılır 2 litresi atığa gider. Kabaca oran bu.
Sonrakiler tat, mineral ilaveleri için.
5. Aşama: Hindistan çevizi kabuğu.
.....

Haftalık 1 damacana kullansan yılda 5 TL'den 52 damacana 260 TL yapar. Buda 1 m3 su yapar.
7-8 aşamalı bir ürünü ~300TL'ye alabilirsin. Yıllık filtre değişimi ~75TL. 1 m3 içme suyu için ~3 m3 suya ihtiyacın var. Suyun 1 m3 fiyatı ~3.5 TL. Yıllık ~10TL'lik su kullanacaksın.

Bazı ülkeler deniz suyunu içme suyu olarak kullanmak için ters ozmozu kullanıyor. Yine Nasa astronotların idrarlarını tekrar tüketmeleri için kullanıyor.

Reaksiyon puanı
16,118
Gayet güzel.
Şu anki popüler artımaların tamamına yakını ters ozmoz teknolojisi. Ters ozmoz teknolojisini kullanan ürünler 200TL-3000TL arası fiyata sahip. Fiyat aralığı yüksek olmasına rağmen ürünlerin tamamına yakını aynı filtreleri kullanıyor ve yine tamamına yakını tayvan malı. Filtrelerde değişen etiket, marka, seri numarası. Filtre dışında dış kasa malzeme kalitesi, işçilik, fiyat farkı var.
Genelde 5 aşamalı ürünler satılıyor. Ben 7 aşamalı kullanıyorum. Hatta 8-9-10 diye gidiyor.
Aşamalar.
İlk 3 aşama mikron seviyesinde filtre yaparak kaba pislikleri önler. Ozmozun çabuk tıkanmasını önler. Bazı ürünlerde iki aşama var.
4. aşama ozmoz: Asıl olay bu. Sudaki maddelerin %98'e yakınını arındırır. Bir su girişi ve 2 su çıkışı vardır. Biri içme suyu diğeri ise atık su. Giren 3 litrenin 1 litresi arıtılır 2 litresi atığa gider. Kabaca oran bu.
Sonrakiler tat, mineral ilaveleri için.
5. Aşama: Hindistan çevizi kabuğu.
.....

Haftalık 1 damacana kullansan yılda 5 TL'den 52 damacana 260 TL yapar. Buda 1 m3 su yapar.
7-8 aşamalı bir ürünü ~300TL'ye alabilirsin. Yıllık filtre değişimi ~75TL. 1 m3 içme suyu için ~3 m3 suya ihtiyacın var. Suyun 1 m3 fiyatı ~3.5 TL. Yıllık ~10TL'lik su kullanacaksın.

Bazı ülkeler deniz suyunu içme suyu olarak kullanmak için ters ozmozu kullanıyor. Yine Nasa astronotların idrarlarını tekrar tüketmeleri için kullanıyor.
bizimkiler suyun tadının tuzlu olduğu masalı ile buna karşılar saatlerce anlatsak ta anlamazlar sabit fikirliler...

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
bizimkiler suyun tadının tuzlu olduğu masalı ile buna karşılar saatlerce anlatsak ta anlamazlar sabit fikirliler...
Tuz tadı yok. Kötü koku vs asla yok. Bildiğin hazır sudan pek farkı çok az. Onların çoğuda ozmoz. Yumuşak değil o kadar.
Tatmaları için bir şişe numune getirip "bunu arıtan suda tuz olayını çözmüşler" diye inandırırsan olay çözülür.

Dea

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Bence Daha Önce Yapılması Gerekiyordu Ama Geç Olsun Güç Olmasın

Reaksiyon puanı
16,118
Tuz tadı yok. Kötü koku vs asla yok. Bildiğin hazır sudan pek farkı çok az. Onların çoğuda ozmoz. Yumuşak değil o kadar.
Tatmaları için bir şişe numune getirip "bunu arıtan suda tuz olayını çözmüşler" diye inandırırsan olay çözülür.

kısaca nato tahta nato mermer söylemi açıklar.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
kısaca nato tahta nato mermer söylemi açıklar.
Aslında başta babamda istemiyordu. Araçla kilometrelerce öteye gidip sözde kaynak suyu doldurup geliyordu. İçinde klor olduğu bariz belliydi, küf tadı vardı. Kısaca çeşme suyundan daha kötüydü. Ama anlatamadım. Bir ara çevremizdekiler de suyu aldığımız halkın bile oradan su içmediğini vs. söyleyince razı oldu. Sonunda su içebiliyorum. : )

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Benim memlekette içme suyu derdi yok, dik kafayı çeşmeye, kana kana iç :)

Lakin şu an KKTC'de ikamet ettiğim için çeşme suyuyla duşu zor alıyoruz..

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59

:D aynen.20 yıldan beri içiyoruz.bağışıklık kazandık artık.aksine bu sözde arıtılmış şişe suyundan midemiz bulanıyor.

Mis gibi klorlu su varken.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493

Lakin şu an KKTC'de ikamet ettiğim için çeşme suyuyla duşu zor alıyoruz..

o tuzlu suyu tekrar hatırlattığın için sağ ol hocam. :D

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
[MENTION=51495]oslun[/MENTION] 18-20 ekim arası kısmetse dönüş :D kendime tatil verdim.

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ben türkiyede iken komşu evinde doldurup satıyordu kapak için bile makina vardı adamda öyle orjinal yapıyordu:D
bir gün kafamı bozdu bende şikayet ettim kimsede gelip bakmadı .
hatta karadenizli bir arkadaşım vardı oda çaykur çay paketi temin edip kalitesiz çayları ona doldurup satardı
birde barmen arkadaş vardı oda ucuz yerli likörleri kaliteli ithal likör şişelerine doldurur satardı.mesela portakal likörünü cointreau şişesine koyar satardı
memlekette insanlar sahtekarlığa alışmış bu böyle devam eder

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
hele şu elektronıkçiler telefoncular falan yokmu acayip para kazandılar halkın saflığından yararlanıp