Daha Rahat Overclock

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38

Şimdi diyeceksiniz ki, ben böyle bir sistemi ne yapayım? Benim ne işime yarar? ESA'nın açılımı aslında bu teknolojinin kimlere yarayacağını anlatıyor. Enthusiast System Arcitechture, yani heveslisi için sistem mimarisi. Bu mimari yeni bir donanımsal arabirim değil. Yaptığı şey, her türlü sistem bileşeniyle ilgili bilgileri bir çatı altında derlemek ve son kullanıcının bunlara erişimi ve müdahalesini standart hale getirmek. Böylelikle sistem yönetim yazılımları her donanım için ayrı ayrı yazılmak veya eniyilenmek yerine bir standarda göre üretilmiş ve bu standardı destekleyen her sistemde çalışır olacak.

esa_81.gif

Nasıl Yani?

Şöyle ki; birçok sistem bileşeni zaten kendi arabirimleriyle sisteme bilgi taşıyorlar. Grafik kartı PCI-Express veya AGP üzerinden, işlemci kendi arabirimiylr, FSB veya Hyper Transport veri yolları kendi özel sistem yönetim arabirimlerinden bu verileri sağlıyor. Fakat sistem içinde, sistem için önemli olan ama sisteme kesinlikle veri göndermeyen soğutma sistemleri, güç kaynağı ve benzeri ürünlerin de yönetilmesi, daha iyi bir sistem kararlılığının sağlanması ve daha geniş performans seçeneklerini de beraber getiriyor.

Bu bahsettiğimiz yönetim verilerini iletmeyen ürünlerin sisteme geliştirilmiş USB standardı üzerinden bağlanması ve diğer yerlerden gelen verilerin de bu verilerle beraber bir havuzda toplanmasını öngören ESA ile, yakın gelecekte sistemlerden çok daha fazla verim alabileceğiz ve onları çok daha fazla zorlayabileceğiz.

Bilgi için: Nvidia
SDN - http://shiftdelete.net