Soru Dağ bisikleti mi Şehir bisikleti mi?

Bu konuyu okuyanlar

Emred4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hepinize merhaba uzun zaman sonra ilk defa bisiklet alacağım ve kararsızım genellikle şehir içinde sokak aralarında kullanacağım.

bunun için hangi tür bisikleti almalıyım mtb alırsam asfaltta sorun yaratır mı ya da şehir bisikleti alırsam taş yollarda sokak aralarında sorun yaratır mı ?

Boyut olarak 28/29 jant ve 56cm kadro boyu olursa iyi olur bütçem 2500-4000 arası
Mesaj otomatik birleştirildi:

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,050
Kullanıma bağlı. Dağ bisikleti bir tık daha hantal olur. Şehir bisikleti mantıklı gibi. Tabi taşa toprağa çok girmeyecekseniz.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Kullanıma bağlı. Dağ bisikleti bir tık daha hantal olur. Şehir bisikleti mantıklı gibi. Tabi taşa toprağa çok girmeyecekseniz.
Aynen, ihtiyaca ve bütçeye göre değişir ve çevre de önemli... İşe gidip gelmek ve şehir içi kısa mesafeler için şehir bisikletleri tabii olarak daha iyidir ama spor da yapacağım dersen ve işi eğlenceye de vurursan fiyatı nispeten daha tuzlu olsa da dağ bisikletleri çok güzeldir.

Emred4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bazı sokak araları taş döşemeli olduğundan sorun olur mu ki şehir bisikleti her yer asfalt değil sonuçta
Dağ bisikletinde ise asfalt yolda sorun olur mu?

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,050
Bazı sokak araları taş döşemeli olduğundan sorun olur mu ki şehir bisikleti her yer asfalt değil sonuçta
Dağ bisikletinde ise asfalt yolda sorun olur mu?

Mesela benim kullandığım bisiklet, dağ bisikletine yakın bir eski şehir bisikleti. Lastiklerini dişli ve geniş seçtim aynı dağ bisikleti gibi. Çünkü kaldırıma inip çıkarken fazla özenmem. Sıradan şehir bisikleti olsa benim sert kullanımımda janta ve lastipe zarar veririm. Dağ bisikleti bu yönüyle iyi. Pek düşünmeden istediğin yere girebiliyorsun. Bu yüzden tamamen kullanımınıza bağlı. Arkadaşımda ince tekerli bir şehir bisikleti var. Benim hızla geçtiğim çakıl yollarda veya sert girdiğim tümseklerde bisikletin üstünden inmesi bile gerekebiliyor.

Ama asfaltta şehir bisikleti daha rahat akıyor. Lastiğin dişleri az olduğu için sürtünme de az.

Genzo W.

Asistan
Reaksiyon puanı
78
Türkiye'de kullanacaksınız şehirde de olsa dağ bisikleti öneririm.

folroad

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Hepinize merhaba uzun zaman sonra ilk defa bisiklet alacağım ve kararsızım genellikle şehir içinde sokak aralarında kullanacağım.

bunun için hangi tür bisikleti almalıyım mtb alırsam asfaltta sorun yaratır mı ya da şehir bisikleti alırsam taş yollarda sokak aralarında sorun yaratır mı ?

Boyut olarak 28/29 jant ve 56cm kadro boyu olursa iyi olur bütçem 2500-4000 arası
Mesaj otomatik birleştirildi:
Şehirdeysen boşuna dağ alma eziyet çekersin uzun zaman önce dağ bsikleti için satıcı bunu al heryerde sürersin bu çok mantıklı derdi 7 8 sene sürdüm bir ara şehir bisikleti kullanma imkanım oldu hemen bırakıp şehir bisikleti aldım keşke daha önceden alsaydım. ha bulunduğun yer çok çukursa yollar berbat sa asfalt yok ise 3 yıla kadar da düzelmiyeceklerse dağ al .

Emred4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Şehirdeysen boşuna dağ alma eziyet çekersin uzun zaman önce dağ bsikleti için satıcı bunu al heryerde sürersin bu çok mantıklı derdi 7 8 sene sürdüm bir ara şehir bisikleti kullanma imkanım oldu hemen bırakıp şehir bisikleti aldım keşke daha önceden alsaydım. ha bulunduğun yer çok çukursa yollar berbat sa asfalt yok ise 3 yıla kadar da düzelmiyeceklerse dağ al .
Ufak engebeli yerlerde sorun olur mu ve taş döşemeli sokaklarda lastik ve janta zarar verir mi?

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,379
Ufak engebeli yerlerde sorun olur mu ve taş döşemeli sokaklarda lastik ve janta zarar verir mi?
Bakın yıllardır bisiklet kullanan birisiyim. Şu an elimde bir şehir bisikleti bir de katlanır bisiklet var. Şehir bisikletini 2016 yılında aldım. O zaman bu bisikleti kaldığım evden yedek subay olarak görev yaptığım kışlaya giderken kullandım. Kar ve yağmur haricinde her gün kullandım. Tabi bu bisikleti Bursada 10 ay civarı kullandım. Aynı bisikleti yıllardır İstanbulda kullanıyorum. Şehir bisikletlerinin ön maşası zaten amortisörlü oluyor. Dağ bisikleti şehir için hantal bir bisiklet. Ben dağa bayıra çıkacağım dersen alabilirsin ama gerekli değil. Uzun süredir üretilen tüm bisikletlerde jant yamulma problemi yok. Yani ancak sert bir kaza yapacaksın ki janta zarar verebilesin. İstanbulda Maltepe Orhan Gazi Parkında bir bisiklet velodromu var. Tam ortasında topraktan engebeli bir parkuru var. Düşün ben bu şehir bisikletimi orada bile kullandım. Tek tavsiyem şehir bisikletinin içine zırh almandır. Tabi lastik ölçüne ve bisiklet türüne göre araman gerekecek. Ben örnek olsun diye bir link bıraktım.

1629188035025.png

Son mesajlar