Cyberpunk 2077'de Geçirdiğim 7 Saat ve İlk İzlenimlerim

Bu konuyu okuyanlar

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,309
Bulunacak tek bahane Türkiyede oyun fiyatlarının çok pahalı olması. Bu oyunu oynamamak için başka sebep yok. :D
5 yıl sonra oynarsam görüşlerimi yazarım :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bulunacak tek bahane Türkiyede oyun fiyatlarının çok pahalı olması. Bu oyunu oynamamak için başka sebep yok. :D
Oyunun fiyatı aslında iyide bilgisayarların fiyatı yüksek

Brkmn

Asistan
Reaksiyon puanı
67
Oyunu 16 saat oynadım ufak tefek buglar haricinde herhangi bir hata veya çökme karşılaşmadım fakat ne yalan söyliyeyim bazı buglar hevesimi kırıyordu. Örneğin herhangi bir görev yaparken aracınızı karakterlerin yürüme yoluna koyarsanız karakter içinden geçip ilerliyor ve araç kayboluyor. Haritada yapabileceğiniz çok fazla yan görev var bu çeşitlilik çok iyi olmuş. Bir de küçük sorum var şu anda oyunu RTX3070 ile oynuyorum ve elimde GTX1080ti de var hangisinden daha iyi performans alabilirim ?

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Oyunu 16 saat oynadım ufak tefek buglar haricinde herhangi bir hata veya çökme karşılaşmadım fakat ne yalan söyliyeyim bazı buglar hevesimi kırıyordu. Örneğin herhangi bir görev yaparken aracınızı karakterlerin yürüme yoluna koyarsanız karakter içinden geçip ilerliyor ve araç kayboluyor. Haritada yapabileceğiniz çok fazla yan görev var bu çeşitlilik çok iyi olmuş. Bir de küçük sorum var şu anda oyunu RTX3070 ile oynuyorum ve elimde GTX1080ti de var hangisinden daha iyi performans alabilirim ?
Kesinlikle 3070

YokDahaNeler

Asistan
Reaksiyon puanı
121
Bence kendini avutmaktan ziyade beğenmemiş de olabilirsin uzun zamandır beklenen bir oyun olması herkesin seveceği anlamına gelmez.
Ben oyunu oynama planı yapmadım ya da sistem olsa da oynasak diye düşünmemiştim Pintipanda'dan izlerim zaman geçirmek için iyi gider ama oyun beni de pek sarmadı.
Oyun çok sinematik, bu iyi bir şey belki pek çok kişiye göre evet ama ben oyunlarda genel olarak özellikle first person'a ısınamadım.
Beni de sarmadı oyun özetle.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
oyunun geliştirilmesi lazım. bazı yerlerde aksiyona zorluyo ve daha çeşitli olabilir *7 yıl geliştirilen oyuna göre* mesela düşmanın adamına basarsın parayı sen mekanı bastığında sana yardım eder yada birisinin eline biraz para sıkıştırırsın sana istediğin şeyi gizlice verir
Mesaj otomatik birleştirildi:

şu oyunu ps5den oynamak vardı...

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Almayı düşünüyorum ama kararsızım. 250₺ verip de pişman olmak istemiyorum.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
eğer ,nternet iyiyse hızlıca indirip beğenmezsen iade edersin; yada C**ack
Ortalama 1,5 günde iner ama derinlemesine görmeden, 1-2 saat oynamakla karar veremem sanırım. Yayınlarda güzel gözüküyor ama beğenmeyen de çok.

Mali654987

Doçent
Reaksiyon puanı
379
oyun gerçekten güzel göçebe olarak 2 saat oynadım

daha önceden söylemiştim tekrar söyleyeyim oyunun sistem gereksinimleri fallout 76 ile aynı ama performans olarak çok fark var 1 aya kadar oturur diye düşünüyorum

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Bu oyunun adam akıllı patchlanmesi lazım. Hem de öyle böyle değil. Hayvan gibi patch lazım bu oyuna. Witcher 3deki rezaleti (çıkışından bahsediyorum) bunda da tekrarladılar. Onda da optimizasyon performans sorunları vardı çıktığında bunda da var. Bunu da witcher 3te olduğu gibi onlarca updateyle anca toparlarlarsa (optimizasyon ve buglar kastım ki cp daha facia) ve bir sonraki oyunlarında da benzer durum olursa iflasa kadar gider iş.

Oyun şu anki haliyle facia resmen. 90 değil 65 etmez puan olarak. En basiti Ubi yapsa şu oyunu yerden yere vuruluyordu bu oyun. CD PR oyuncular üzerinde oluşturduğu olumlu krediden yiyo şu an. Sırf o yapay zekadan 30 puan kırılır bir kere. 100den fazla oyun bitirmişimdir uzun süre oynadığım ama yarıda kalanları da dahil edersem 200ü bulur. Ve bu kadar oyun içerisinde gördüğüm en rezalet yapay zeka kesinlikle bu oyunda. Hem düşmanlar hem araç yapay zekası için. 2001'de çıkan GTA 3 'ün araç yapay zekası, 98'de çıkan Ocarina of Time'ın düşman yapay zekası bu oyundan 5 gömlek iyi. Yol bomboş, aracın nerdeyse tamamını kaldırıma çıkarmışım geçip gidemiyo arabalar böyle yapay zeka mı olur?

Daha neler var neler. Buraya döşemeyeyim. Sadece optiden ufakça bahsedip bırakayım. Ultrada aldığım fps ile lowda aldığım fps aynı. Özel ayar çeksem de aynı. İkisi de ortalama olarak 45 civarı. Bi bende mi böyle diye bir kaç arkadaşıma sordum oyuna sahip olan. Onlarda da aynı durum varmış. Ben düzgün bir update gelene kadar rafa kaldırdım oyunu. Cidden oynamak istiyorum ama oyunu düzeltsinler önce bi. Gömdüğüme bakmayın oyunun haterı değilim ama cidden hayalkırıklığı oldu benim için üstelik hypelanan, duyrulduğundan beri cyperpunk ile yatıp cyperpunk ile kalkan tayfadan olmadığım halde.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Umarım optimizasyon sorunlarını ve bugları düzeltirler. PS4 tarafında da pek hayırlı şeyler olmadı.

Reaksiyon puanı
4,113
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere uzun süredir beklenilen oyun 10 Aralık 03:00 İtibariyle herkes tarafından erişilebilir oldu. Ben de gece ve gün boyu geçirdiğim zamanları, izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istediğim bir yazı yazmak istedim. Umarım birilerine bu konu vasıtasıyla yardımcı olabilirim. Dilerseniz başlayalım.
Ekli dosyayı görüntüle 128214

Witcher Serisiyle bilinen CD Project Red'in yeni oyunu, daha önceki yaptığı seri kadar başarı yakalayabilecek mi? Bu kadar büyük bir bütçeyle güzel bir oyun çıkarabilecek mi? gibi sorular hepimizin aklındaydı. Size bu iki sorunun cevabını tek bir kelime ile verebilirim. "Evet.". Bu oyun olmuş. Bazı eksileri elbette var ve kusursuz bir oyun olmadığı da bir gerçek. Hatta oyunu öyle bir pohpohladılar, öyle bir gözümüzde büyüttüler ki, bazılarınızın oyuna girip oyunu sevmesine rağmen anlatılan kadar olmadığını düşünmesi de normal.

Oyun ile ilgili saf düşüncelerimi bu paragraf itibariyle başlatıp daha sonrasına derinlemesine +ları ve -lerine inmek istiyorum.
Oyun bana daha önce şahit olmadığım, benzerini görmediğim bazı sekanslar yaşatırken, "Aaaa bu bildiğin GTA lan" dediğim yerler de fazlasıyla oldu. Oyun bana 3 başlangıç seçeneği sunduğunda Sokak Çoçuğu seçeneğiyle başlamak istedim. Daha sonrasında beni karakter oluşturma menüsüne bıraktı. Bu menüde karakterinizle ilgili aklınıza gelecek her türlü(cinsel organ da dahil) fiziksel özelliği özelleştirebiliyoruz. Şunu da söylemeden geçmeyeyim, oyun baya baya +18 arkadaşlar. Çıplaklık sansürünü oynanış ayarlarından aktif/deaktif edebiliyorsunuz. Bu özellik müstehçenliği kaldırmak isteyenler için bir kaçış yolu olarak bulunmakta. Bu oyun First Person olarak nasıl oynanacak gibi bir soru vardı aklımda oyun çıkmadan önce. Şunu net bir şekilde söylemeliyim ki CD Project Red FPS durumunu kotarmakla kalmamış, bunlardan fazlasını vermiş. FPS olması oyuna Aksiyon anlamında TPS olarak oynamaktan çok daha fazlasını katıyor. Aksiyon demişken, silahların verdiği hissiyatlar gerçekten etkileyici. Düşmanların tek vuruşta ölmemesini ve aksiyon fiziği/mekaniklerini de düşünecek olursak burada Cyberpunk bana fazlasıyla COD Warzone'u anımsattı. RPG kısmına da değinmeden bu paragrafı bitirmek doğru olmaz. Cyberpunk'ın ilk çıkışında RPG olarak tanıtılması, sonrasında ise resmi Twitter ve İnstagram hesabına "Açık Dünya Aksiyon/Macera Oyunu" yazması bir hayli tartışılmıştı. Hatta bazı insanlar aksiyon kısmı aksiyon seven insanları tatmin etmeyebilir, satış politikası olarak CD Project Red böyle bir yol izliyor demişti. Oyun çıkışıyla birlikte şunu söyleyebilirim ki bu oyun bu türlerin bir mozaiği haline gelmiş. RPG arayan RPG'si için, Aksiyon arayan aksiyonu için bu oyuna rahatlıkla dalabilir. Gizlilik kısmına ise buyrun Pozitif bulduğum durumlarda değinelim.

Ekli dosyayı görüntüle 128224
Pozitif Bulduğum Durumlar

-Grafikler
Grafikler her ne kadar trailerlarda gösterilen kadar iyi olmasa da fazlasıyla tatmin edici.
Şehrin havasına sizi fazlasıyla sokuyor. Hava geçişlerini kusursuza yakın buldum diyebilirim. Yağmurlu havaları favorime ekledim bile. Işıklandırmalar bazı yerlerde aşırı fazla ve gereksiz gelse bile bulunduğumuz şehrin aurasını vermek için yapıldığı aşikar. Bu yüzden buraya eksi not vermem mümkün değil.

-Aksiyon
Oyun üreticileri bariz bir şekilde aksiyon kısmına büyük önem vermiş. Silahtan silaha değişen hissiyat, düşmanları görür görmez kaçacak bir delik ararcasına siper aramanız, doğru vuruşları yaparak zor ölen düşmanlarınıza karşı savaşmanız sizi adeta çatışmanın içinde ölümle burun burunaymış gibi hissettiriyor. Yakın dövüş için söyleyeceklerim ise o kadar parlak olmasa da oyun bunu belirli bir seviyenin üzerinde tutmayı başarmış.
Ekli dosyayı görüntüle 128222
Pistolün verdiği o tok hisse değinmezsem olmaz. Gerçekten harika hissettiriyor.

-RPG

Yaptığım seçimlerin henüz can alıcı bir şekilde yaptığım işi değiştirdiğini görmesem bile oyun her konuşmanın ortasında sizlere farklı seçenekler sunmayı başarabiliyor. Oyun başında seçtiğiniz başlangıca göre karakterinize farklı opsiyonlar gelebiliyor. Örneğin sokak çocuğu olarak başladığım için Çeteler ile konuşurken çok eskiden tanıdığım biriyle konuşuyormuş gibi davrandığım, hatta başkaları adına bana güveniyorsun bu arkadaşın işini halledelim dediğim kısımlar da oldu. Bu durumlar ara ara da yaşansa oyunun sizi içine çekmesine sebep oluyor. RPG sevmeyenler için her konuşmada en az 3-4 kere size sunulan muhtemelen de bir çoğu bir sonraki aksiyonu etkilemeyen seçenekler sıkıcı gelebilir bunu da belirteyim.

-Gizlilik
Oyun neredeyse her görevi gizli bir şekilde yapabileceğiniz seçeneği sunmuş.
En azından şu ana kadar yaptıklarım öyle. Kameraları hackleyebiliyor, insanların başına ağrılar sokabiliyor, sessizce arkasından dolaştığınız düşmanları öldürebiliyorsunuz. Gizlilik seven insanlar için de oyun kendini ciddi bir seçenek yapmış diyebilirim. Şunu da belirtmeliyim ki oyun içinde o kadar fazla seçenek var ki bu oyunu defalarca farklı yollardan bitirmek isteyeceğime eminim.

-Bekleme Süresi Mi? Hayır Kullanmıyorum.
Evet, kayıtlı oyunu açtığınızda oluşan bekleme süresinden sonra oyunda bir bekleme süresi bulunmuyor.
Diyaloglara geçiş direkt olarak yapılmış. Hatta diyaloglara geçiş yok demek daha doğru olur. Direkt olarak konuşmaya başlıyorsunuz diyaloga girdiğiniz kişiyle. Görevlerde araçla giderken "Yolu Atla" gibi bir seçenekle görev yerine anında gidebiliyorsunuz ve burada bile ufak bir kararmadan başka bir şeyle karşılamıyorsunuz. Yeni nesil oyunlarda vaadedilen bu özellikle oyunun karşımıza çıkması güzel olmuş.

Emin Olamadığım Konular

-Açık Dünya

Açık dünyada herkes ile konuşulabilir, herkes ile farklı şeyler yapılabilir gibi bir çok spekülasyon vardı. Oyunda gördüm ki bunlar spekülasyondan öteye gitmemiş. Açık dünyadaki sıradan insanların yanına yaklaştığınızda konuşma seçeneği çıkıyor fakat o insanlar size alakasız bir kaç cümle edip yanınızdan gidiyor. Sırf bu sebep yüzünden açık dünyayı emin olamadıklarım arasına ekledim. Oyunun açık dünyası büyük denilebilecek bir seviyede olmasa da net bir şekilde küçük olmadığını da söyleyebilirim. Bölgeden bölgeye geçişlerde sizlere tamam artık başka bölgedeyim dedirten geçişler mevcut. Çok iyi mi? Hayır değil.

-Fizik Motoru/Oyun Fiziği
Oyunlarda yaşanan, insanların birbirinin içinden geçmesi, ölen adamın saçma sapan bir şekilde durması gibi durumlara ezelden beri çok sinirlenirim. Sırf bu sebepten bu konuda beni en çok sinirlendirmeyi başaran Ubisoft oyunlarından bir süredir uzak duruyorum hatta. Oyunda bu tarz hatalar meydana gelebilmekte fakat bu hatalar oyunun orjinali böyle abi naparsın dedirmiyor. Neden mi? Çünkü oyunun fizik motoru her şey normal olduğunda gayet gerçekçi. Oluşan hataların buglardan ibaret olduğunu ve yamalarla düzeltileceğini düşünüyorum(Umarım öyledir).

Eksiler

-Oyunda Alınan Hatalar

Bir çok kişi oyunun çıkışıyla birlikte hatalarla karşılaşmış durumda. Ben de onlardan biriyim. Şunu da söyleyeyim ki oyun çökmesi yaşamadım şu ana kadar. Yaşadığım ilginç hatalar buglara örnek vermem gerekirse, oyunda bir eşyaya baktığınızda o eşyanın özellikleri ekranın sağ tarafında çıkıyor. Bir eşyaya bakmamın ardından oyundan çıkıp tekrar girene kadar o eşyanın özellikleri ekranımda kalmaya devam etti. Bir konuşmada kadın sürekli aynı şeyleri kafayı yemiş gibi tekrar etmeye başladı bu durum 1 dakika kadar sürdü. İnsan "Abi bu oyunu bu kadar ertelediniz, yetmedi bir daha ertelediniz, bir daha ertelediniz. Hala mı hata? Hala mı bug?" Demeden geçemiyor.

-Yapay Zeka
Oyunun aksiyon kısmında bazen düşmanlar öyle garip davranıyor ki kendinizi "Napıyo bu adam lan?" demekten alıkoyamıyorsunuz. Karşımdaki adam beni görmüş kırmızı ışık yanıyor üstünde fakat arkası dönük duvara doğru koşuyor. Nişan almadan karşımda bekleyen mi dersiniz, ateş edip edip yanındaki duvardan başka bir yeri vuramayan mı dersiniz ne ararsanız var. Bu durumun kesinlikle gelişmesi gerek.
Ekli dosyayı görüntüle 128221
Ben bu adamı bagaja koymuştum.Ama adam uçuyor :D

Son olarak şu ana kadar deneyimlediklerimle oyuna 100 üzerinden bir puan vermem gerekirse 90 puan bu oyun benden rahatlıkla alır. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

İyi forumlar
spoiiler var mı okuman önce bi sorayım