Cyberpunk 2077'de Geçirdiğim 7 Saat ve İlk İzlenimlerim

Bu konuyu okuyanlar

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere uzun süredir beklenilen oyun 10 Aralık 03:00 İtibariyle herkes tarafından erişilebilir oldu. Ben de gece ve gün boyu geçirdiğim zamanları, izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istediğim bir yazı yazmak istedim. Umarım birilerine bu konu vasıtasıyla yardımcı olabilirim. Dilerseniz başlayalım.
capsule_616x353.jpg

Witcher Serisiyle bilinen CD Project Red'in yeni oyunu, daha önceki yaptığı seri kadar başarı yakalayabilecek mi? Bu kadar büyük bir bütçeyle güzel bir oyun çıkarabilecek mi? gibi sorular hepimizin aklındaydı. Size bu iki sorunun cevabını tek bir kelime ile verebilirim. "Evet.". Bu oyun olmuş. Bazı eksileri elbette var ve kusursuz bir oyun olmadığı da bir gerçek. Hatta oyunu öyle bir pohpohladılar, öyle bir gözümüzde büyüttüler ki, bazılarınızın oyuna girip oyunu sevmesine rağmen anlatılan kadar olmadığını düşünmesi de normal.

Oyun ile ilgili saf düşüncelerimi bu paragraf itibariyle başlatıp daha sonrasına derinlemesine +ları ve -lerine inmek istiyorum.
Oyun bana daha önce şahit olmadığım, benzerini görmediğim bazı sekanslar yaşatırken, "Aaaa bu bildiğin GTA lan" dediğim yerler de fazlasıyla oldu. Oyun bana 3 başlangıç seçeneği sunduğunda Sokak Çoçuğu seçeneğiyle başlamak istedim. Daha sonrasında beni karakter oluşturma menüsüne bıraktı. Bu menüde karakterinizle ilgili aklınıza gelecek her türlü(cinsel organ da dahil) fiziksel özelliği özelleştirebiliyoruz. Şunu da söylemeden geçmeyeyim, oyun baya baya +18 arkadaşlar. Çıplaklık sansürünü oynanış ayarlarından aktif/deaktif edebiliyorsunuz. Bu özellik müstehçenliği kaldırmak isteyenler için bir kaçış yolu olarak bulunmakta. Bu oyun First Person olarak nasıl oynanacak gibi bir soru vardı aklımda oyun çıkmadan önce. Şunu net bir şekilde söylemeliyim ki CD Project Red FPS durumunu kotarmakla kalmamış, bunlardan fazlasını vermiş. FPS olması oyuna Aksiyon anlamında TPS olarak oynamaktan çok daha fazlasını katıyor. Aksiyon demişken, silahların verdiği hissiyatlar gerçekten etkileyici. Düşmanların tek vuruşta ölmemesini ve aksiyon fiziği/mekaniklerini de düşünecek olursak burada Cyberpunk bana fazlasıyla COD Warzone'u anımsattı. RPG kısmına da değinmeden bu paragrafı bitirmek doğru olmaz. Cyberpunk'ın ilk çıkışında RPG olarak tanıtılması, sonrasında ise resmi Twitter ve İnstagram hesabına "Açık Dünya Aksiyon/Macera Oyunu" yazması bir hayli tartışılmıştı. Hatta bazı insanlar aksiyon kısmı aksiyon seven insanları tatmin etmeyebilir, satış politikası olarak CD Project Red böyle bir yol izliyor demişti. Oyun çıkışıyla birlikte şunu söyleyebilirim ki bu oyun bu türlerin bir mozaiği haline gelmiş. RPG arayan RPG'si için, Aksiyon arayan aksiyonu için bu oyuna rahatlıkla dalabilir. Gizlilik kısmına ise buyrun Pozitif bulduğum durumlarda değinelim.

cyberpunk-2077_943.jpg

Pozitif Bulduğum Durumlar

-Grafikler
Grafikler her ne kadar trailerlarda gösterilen kadar iyi olmasa da fazlasıyla tatmin edici.
Şehrin havasına sizi fazlasıyla sokuyor. Hava geçişlerini kusursuza yakın buldum diyebilirim. Yağmurlu havaları favorime ekledim bile. Işıklandırmalar bazı yerlerde aşırı fazla ve gereksiz gelse bile bulunduğumuz şehrin aurasını vermek için yapıldığı aşikar. Bu yüzden buraya eksi not vermem mümkün değil.

-Aksiyon
Oyun üreticileri bariz bir şekilde aksiyon kısmına büyük önem vermiş. Silahtan silaha değişen hissiyat, düşmanları görür görmez kaçacak bir delik ararcasına siper aramanız, doğru vuruşları yaparak zor ölen düşmanlarınıza karşı savaşmanız sizi adeta çatışmanın içinde ölümle burun burunaymış gibi hissettiriyor. Yakın dövüş için söyleyeceklerim ise o kadar parlak olmasa da oyun bunu belirli bir seviyenin üzerinde tutmayı başarmış.
pistol.JPG

Pistolün verdiği o tok hisse değinmezsem olmaz. Gerçekten harika hissettiriyor.

-RPG

Yaptığım seçimlerin henüz can alıcı bir şekilde yaptığım işi değiştirdiğini görmesem bile oyun her konuşmanın ortasında sizlere farklı seçenekler sunmayı başarabiliyor. Oyun başında seçtiğiniz başlangıca göre karakterinize farklı opsiyonlar gelebiliyor. Örneğin sokak çocuğu olarak başladığım için Çeteler ile konuşurken çok eskiden tanıdığım biriyle konuşuyormuş gibi davrandığım, hatta başkaları adına bana güveniyorsun bu arkadaşın işini halledelim dediğim kısımlar da oldu. Bu durumlar ara ara da yaşansa oyunun sizi içine çekmesine sebep oluyor. RPG sevmeyenler için her konuşmada en az 3-4 kere size sunulan muhtemelen de bir çoğu bir sonraki aksiyonu etkilemeyen seçenekler sıkıcı gelebilir bunu da belirteyim.

-Gizlilik
Oyun neredeyse her görevi gizli bir şekilde yapabileceğiniz seçeneği sunmuş.
En azından şu ana kadar yaptıklarım öyle. Kameraları hackleyebiliyor, insanların başına ağrılar sokabiliyor, sessizce arkasından dolaştığınız düşmanları öldürebiliyorsunuz. Gizlilik seven insanlar için de oyun kendini ciddi bir seçenek yapmış diyebilirim. Şunu da belirtmeliyim ki oyun içinde o kadar fazla seçenek var ki bu oyunu defalarca farklı yollardan bitirmek isteyeceğime eminim.

-Bekleme Süresi Mi? Hayır Kullanmıyorum.
Evet, kayıtlı oyunu açtığınızda oluşan bekleme süresinden sonra oyunda bir bekleme süresi bulunmuyor.
Diyaloglara geçiş direkt olarak yapılmış. Hatta diyaloglara geçiş yok demek daha doğru olur. Direkt olarak konuşmaya başlıyorsunuz diyaloga girdiğiniz kişiyle. Görevlerde araçla giderken "Yolu Atla" gibi bir seçenekle görev yerine anında gidebiliyorsunuz ve burada bile ufak bir kararmadan başka bir şeyle karşılamıyorsunuz. Yeni nesil oyunlarda vaadedilen bu özellikle oyunun karşımıza çıkması güzel olmuş.

Emin Olamadığım Konular

-Açık Dünya

Açık dünyada herkes ile konuşulabilir, herkes ile farklı şeyler yapılabilir gibi bir çok spekülasyon vardı. Oyunda gördüm ki bunlar spekülasyondan öteye gitmemiş. Açık dünyadaki sıradan insanların yanına yaklaştığınızda konuşma seçeneği çıkıyor fakat o insanlar size alakasız bir kaç cümle edip yanınızdan gidiyor. Sırf bu sebep yüzünden açık dünyayı emin olamadıklarım arasına ekledim. Oyunun açık dünyası büyük denilebilecek bir seviyede olmasa da net bir şekilde küçük olmadığını da söyleyebilirim. Bölgeden bölgeye geçişlerde sizlere tamam artık başka bölgedeyim dedirten geçişler mevcut. Çok iyi mi? Hayır değil.

-Fizik Motoru/Oyun Fiziği
Oyunlarda yaşanan, insanların birbirinin içinden geçmesi, ölen adamın saçma sapan bir şekilde durması gibi durumlara ezelden beri çok sinirlenirim. Sırf bu sebepten bu konuda beni en çok sinirlendirmeyi başaran Ubisoft oyunlarından bir süredir uzak duruyorum hatta. Oyunda bu tarz hatalar meydana gelebilmekte fakat bu hatalar oyunun orjinali böyle abi naparsın dedirmiyor. Neden mi? Çünkü oyunun fizik motoru her şey normal olduğunda gayet gerçekçi. Oluşan hataların buglardan ibaret olduğunu ve yamalarla düzeltileceğini düşünüyorum(Umarım öyledir).

Eksiler

-Oyunda Alınan Hatalar

Bir çok kişi oyunun çıkışıyla birlikte hatalarla karşılaşmış durumda. Ben de onlardan biriyim. Şunu da söyleyeyim ki oyun çökmesi yaşamadım şu ana kadar. Yaşadığım ilginç hatalar buglara örnek vermem gerekirse, oyunda bir eşyaya baktığınızda o eşyanın özellikleri ekranın sağ tarafında çıkıyor. Bir eşyaya bakmamın ardından oyundan çıkıp tekrar girene kadar o eşyanın özellikleri ekranımda kalmaya devam etti. Bir konuşmada kadın sürekli aynı şeyleri kafayı yemiş gibi tekrar etmeye başladı bu durum 1 dakika kadar sürdü. İnsan "Abi bu oyunu bu kadar ertelediniz, yetmedi bir daha ertelediniz, bir daha ertelediniz. Hala mı hata? Hala mı bug?" Demeden geçemiyor.

-Yapay Zeka
Oyunun aksiyon kısmında bazen düşmanlar öyle garip davranıyor ki kendinizi "Napıyo bu adam lan?" demekten alıkoyamıyorsunuz. Karşımdaki adam beni görmüş kırmızı ışık yanıyor üstünde fakat arkası dönük duvara doğru koşuyor. Nişan almadan karşımda bekleyen mi dersiniz, ateş edip edip yanındaki duvardan başka bir yeri vuramayan mı dersiniz ne ararsanız var. Bu durumun kesinlikle gelişmesi gerek.
bagaj.JPG

Ben bu adamı bagaja koymuştum.Ama adam uçuyor :D

Son olarak şu ana kadar deneyimlediklerimle oyuna 100 üzerinden bir puan vermem gerekirse 90 puan bu oyun benden rahatlıkla alır. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

İyi forumlar

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Abartılma kısmına katılıyorum. Sürekli Cyberpunk 2077 yazıları görmekten sıkılmıştım. Oyun bu sadece, bu kadar abartılacak ne var? İnceleme için teşekkürler :)

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Abartılma kısmına katılıyorum. Sürekli Cyberpunk 2077 yazıları görmekten sıkılmıştım. Oyun bu sadece, bu kadar abartılacak ne var? İnceleme için teşekkürler :)
Evet maalesef insanlar gereksiz yere abartmayı seviyor. Tamam oyun güzel ama aşırı abartıya gerek yok. Dediğin gibi bu oyun sonuçta.

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Abartılma durumuna katılsam da sadece oyun değil Efsane Bir Oyun geldiğini düşünüyorum bu arada. Bu oyun uzun süre hatırlanacak.

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,374
Oyun güzelde türü sevmiyorum 2 saat konuşma dinlemek falan sıkıyor beni ben taraya taraya mekan basmayı sevenlerdenim ya da oyunu oynayamayacağım için kendimi avutuyorum

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Oyun güzelde türü sevmiyorum 2 saat konuşma dinlemek falan sıkıyor beni ben taraya taraya mekan basmayı sevenlerdenim ya da oyunu oynayamayacağım için kendimi avutuyorum
Taraya taraya bastığın bölümler de fazlasıyla mevcut deyip avutma bahaneni yok edelim.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
meqan basmaqta var oyunda. önce gidiyon meqana diyon kardeş bizimbi askeri robot vardı adam kafana dayıyo silahı sonra sen adamın boşluğunu bulup kafasını patlatıyon

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Ben şahsen oyunu severek oynuyorum. Oyunun bir bug sorunu var kabul etmek gerek ama çözülemecek bir şey değil. Son zamanlarda devamlı göz önünde olmasının nedeni 8 senedir beklenmesi ve üst üste ertelenmesi. Demek daha büyük sıkıntılar vardı ki bu seviyeye kadar anca indirgeyip piyasaya sundular. Belki biraz daha ertelenmesi gerekiyordu ama bir kere daha erteleyerek tepki almak istemediler diye düşünüyorum. Yan görevleri yapmadan sadece ana görevden gidiyorum şimdilik. Ama şunu söyleyebilirim ki oyun gerçekten uzun süre konuşulacak ve Skyrim gibi modlarla uzun süre oynanacaktır. Çünkü herşeyi yapmaya izin veren bir yapı mevcut

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
Oyunun optimizasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Arkadaşlarımdan genel olarak optimizasyonu çok kötü duyuyorum. Oyundaki eklentiler ve buglardan dolayı fps düşüşü yaşandığını düşünüyorum ben.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Oyun iyi henüz oynamadım ama izlediğim videolarda bazı konuşmalar aşırı uzatılmış gibi oyunu genel olarak beğendim izlerken beklemeyi bnim gibi sevmeyenler için konusmalar sıkıcı olabilir grafikleri felan hosuma gitti fps seven birisi olarak çatısma ve kavga sahneleri hosuma gitti cinsellik konusuna gelirse oyunda buna bir secenek koyması güzel isteyen kapatabilir genel yorumum ufak buglar ve sıkıntılar çözüldüğü zaman daha iyi olacaktır oyunu izlerken bile atmosferine girebiliyosunuz

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Oyun iyi henüz oynamadım ama izlediğim videolarda bazı konuşmalar aşırı uzatılmış gibi oyunu genel olarak beğendim izlerken beklemeyi bnim gibi sevmeyenler için konusmalar sıkıcı olabilir grafikleri felan hosuma gitti fps seven birisi olarak çatısma ve kavga sahneleri hosuma gitti cinsellik konusuna gelirse oyunda buna bir secenek koyması güzel isteyen kapatabilir genel yorumum ufak buglar ve sıkıntılar çözüldüğü zaman daha iyi olacaktır oyunu izlerken bile atmosferine girebiliyosunuz
Uzatılan konuşmalar aslında RPG kısmından oyununun ödün vermek istememesi yüzünden. RPG olarak çıktığı bu yolda oyun Aksiyon/Macera kısmına zaten bir hayli kaymış. Uzun konuşmalar ve seçenekleri kaldırırsa kendi ayağına sıkmış olur oyun.

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,374
Uzatılan konuşmalar aslında RPG kısmından oyununun ödün vermek istememesi yüzünden. RPG olarak çıktığı bu yolda oyun Aksiyon/Macera kısmına zaten bir hayli kaymış. Uzun konuşmalar ve seçenekleri kaldırırsa kendi ayağına sıkmış olur oyun.
İşte bu uzun konuşmalar sıkıyor beni ya geçme falanda yok sanırım şükür bu günde avuttum kendimi