Cpu Soğutucu

Bu konuyu okuyanlar

louis pasteur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar işlemcim üzerindeki stok soğutucu beni üzmeye başladı yeni bir soğutucu alıcam. Bütçem maksimum 450 lira. Bu bütçeye idare eder bir sıvı soğutucu alamayacağım için kule tipi soğutucu tavsiyelerinizi bekliyorum.
İnternet tam bir çöplük olmuş bu konuda kesinlikle seçim yapmama yardımcı olmadı.
İşlemcim Ryzen5 3600.
Mesela aşağıdaki soğutucu ile ilgili genelde iyi yorumlar var ancak işlemci üzerini tam kapamıyormuş bu nasıl etki eder sizce?

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
İşlemci soğutuclar hakkında en güvenilir bilgiyi kullanıcı yorumlarından bulabilirsiniz. Attığınız linkte bile 6 inceleme bulunuyor. Arctic Freezer 34 diye arattığınızda daha bir çok yoruma ulaşabileceğinizi sanıyorum.

louis pasteur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İşlemci soğutuclar hakkında en güvenilir bilgiyi kullanıcı yorumlarından bulabilirsiniz. Attığınız linkte bile 6 inceleme bulunuyor. Arctic Freezer 34 diye arattığınızda daha bir çok yoruma ulaşabileceğinizi sanıyorum.
haklısınız öyle de yaptım zaten ama genel olarak farklı sitelerden baktığımda 3 kişi övdüyse 1 kişi yerin dibine sokmuş. buradaki arkadaşlara güvenim daha fazla o nedenle tavsiye bekliyorum.

rubyisred

Asistan
Reaksiyon puanı
208
kasanızın hava sirkülasyonu güzelse iyi bir seçim. hava sirkülasyonunuz kötüyse kule tipi soğutucu pek önermem.

louis pasteur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
kasanızın hava sirkülasyonu güzelse iyi bir seçim. hava sirkülasyonunuz kötüyse kule tipi soğutucu pek önermem.
Kasanın içinde boş alan fazlaca var. Önde üç fan, arkada da 1 adet egzoz fan var ama çok kaliteli değiller tabii. Hava sirkülasyonu iyi mi bilmiyorum açıkçası, üstteki havalandırma boşluğuna elimi dayadığımda dışa doğru akım hissediyorum eğer bir anlam ifade ediyorsa.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu arada ekran kartım da baya ısınıyor en azından işlemcinin ısısını biraz düşüreyim istiyorum.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
kasanın yan kapağını açın. sıvı soğutma tercih edebilirsiniz.
CORSAIR Hydro Serisi H45 CW-9060028-WW - incehesap.com bütçeni biraz aşacak ama 450 lira vereceksen 70 lira daha yukarı çıkabilirsin.

dark önermem, ses yaptığını duymuştum. coolermaster ın da sıvı soğutması var. hemen hemen aynı fiyat.

konu hakkında daha iyi bilgi sahibi olan arkadaşlar yazacaklardır..

rubyisred

Asistan
Reaksiyon puanı
208
Kasanın içinde boş alan fazlaca var. Önde üç fan, arkada da 1 adet egzoz fan var ama çok kaliteli değiller tabii. Hava sirkülasyonu iyi mi bilmiyorum açıkçası, üstteki havalandırma boşluğuna elimi dayadığımda dışa doğru akım hissediyorum eğer bir anlam ifade ediyorsa.

bu arada ekran kartım da baya ısınıyor en azından işlemcinin ısısını biraz düşüreyim istiyorum.
hava sirkülasyonu gayet yeterli. ayrıca sizin baktığınız kule tipi soğutucuda gayet güzel. o fiyata alabilirsiniz ancak daha ucuz bulmak istiyorsanız cooler mastera bakmanızı öneririm.

louis pasteur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
CORSAIR Hydro Serisi H45 CW-9060028-WW - incehesap.com bütçeni biraz aşacak ama 450 lira vereceksen 70 lira daha yukarı çıkabilirsin.

dark önermem, ses yaptığını duymuştum. coolermaster ın da sıvı soğutması var. hemen hemen aynı fiyat.

teşekkür ederim hocam, bunu da biraz düşüneyim ben. Yine de ilk tercihim kule tipi olacak sanırım.

hava sirkülasyonu gayet yeterli. ayrıca sizin baktığınız kule tipi soğutucuda gayet güzel. o fiyata alabilirsiniz ancak daha ucuz bulmak istiyorsanız cooler mastera bakmanızı öneririm.
teşekkür ederim. cooler master modellere de baktım ancak genelde sesle ilgili bir takım şikayetler gördüm. ve alayında rgb var kasanın önündeki 3 fanım rgb, daha fazlasını istemiyorum.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
teşekkür ederim hocam, bunu da biraz düşüneyim ben. Yine de ilk tercihim kule tipi olacak sanırım.

teşekkür ederim. cooler master modellere de baktım ancak genelde sesle ilgili bir takım şikayetler gördüm. ve alayında rgb var kasanın önündeki 3 fanım rgb, daha fazlasını istemiyorum.

kule tipi mi yoksa sıvı soğutma mı daha iyi soğutur, önce bunu araştır. ryzen 5 3600 ısınan bir işlemci. üstüne de yaz mevsiminin sıcaklığını ekleyince gerçekten yüksek ısı çıkıyor ortaya..

ben yine birkaç kişiyi ekleyeyim, belki yardımcı olurlar

@EFI Shell @ConfickerBelasi @met 35

louis pasteur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
kule tipi mi yoksa sıvı soğutma mı daha iyi soğutur, önce bunu araştır. ryzen 5 3600 ısınan bir işlemci. üstüne de yaz mevsiminin sıcaklığını ekleyince gerçekten yüksek ısı çıkıyor ortaya..

ben yine birkaç kişiyi ekleyeyim, belki yardımcı olurlar

@EFI Shell @ConfickerBelasi @met 35
elbette sıvı soğutma daha iyidir ama ryzen5 için elzem olduğunu düşünmüyorum. açıkçası sıvı pompasının ses yapmasından çekiniyorum. yine de dediğim gibi bunu da değerlendiriyorum, başka arkadaşlar da yazarsa son kararımı ona göre veririm. zaten bugün sipariş vermemin anlamı yok hafta sonu geldi.

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544

120 mm sıvı soğutma önermiyoruz pek. Sıvı soğutma alınacaksa en az 240 mm alınmalı. İyi bi kule tipi soğutucu 120lik sıvılardan daha iyi iş çıkarabiliyor.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
3600 ün stok soğutucusu Wraith ,zayıf bi soğutucu. Anlamayanların ,övdüğü gibi değil,yani. 3600ün sıcak çalışan bi işlemci olduğunuda hesaplarsak,hiç yetmiyor.

Fazla para verme. Şu soğutucu işini fazlasıyla görür.

louis pasteur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
120 mm sıvı soğutma önermiyoruz pek. Sıvı soğutma alınacaksa en az 240 mm alınmalı. İyi bi kule tipi soğutucu 120lik sıvılardan daha iyi iş çıkarabiliyor.
bilgi için teşekkürler hocam.

3600 ün stok soğutucusu Wraith ,zayıf bi soğutucu. Anlamayanların ,övdüğü gibi değil,yani. 3600ün sıcak çalışan bi işlemci olduğunuda hesaplarsak,hiç yetmiyor.

Fazla para verme. Şu soğutucu işini fazlasıyla görür.
tavsiye için teşekkürler.

Son mesajlar