Çözülmesi imkansız Sudoku

Bu konuyu okuyanlar

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
290620120155318561094_3.jpg

Son halini Japonya’da alan bulmaca Sudoku’nun en zor düzeni Finlandiya’dan geldi

Fin matematikçi Arto Inkala dünyanın en zor Sudoku’sunu yaptığını ve çözümünün imkansız olduğunu açıkladı

Bulmacaların Everest’i olarak tanımlanan Fin Sudoku’su, 1 yıldızdan 5 yıldıza kadar sıralanan zorluk seviyesinde 11 yıldız almayı başardı. Inkala, “Bazı rakamları yerleştirmeden 10 hamle sonrasını düşünmek gerek. Çok fazla olasılık olan bir tablo hazırladım, çözülmesinin oldukça zor olduğunu düşünüyorum” dedi. 9’a 9 olmak üzere toplam 81 karenin yer aldığı büyük bir kare olan Sudoku’da belli bir düzene göre rakamlar diziliyor. Her düzlemde 1’den 9’a kadar rakamlar yer almak zorunda

Aynı sayının bir sırada iki defa kullanılmadığı Sudoku, 19’uncu yüzyılda Fransa’da ortaya çıktı ama 1989’da Japonya’da son halini aldı. Sudoku özellikle 2005’te popüler oldu

Kaynak

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Para vereceklerse çözeyim. :pYa da çözen bu kişi falan diye ünlü yapacaklarsa çözeriz yani. :D

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Çözümü imkansız diye bir şey yoktur, o zaman çözüm yoktur zaten.Artislik yapmaya gerek yok. :sleep:

Çok felsefi oldu :D

Forward

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zamanı bol olanlara boş vakitlerinde uyuyanlara oyalanma malzemesi kafa patlatarak çözülür illaki.:)

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Sudoku severim de orta seviyeye kadar :)

XAFER37

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
ulan adama bak deli etti beni ne kasmış ya ama sen dur çözecem olum seni:D

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Fazladan 3 yazmış beyler inanmayın. :p

SamsungGalaxyS3

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
kendisi yapmamış :D zaten adam yaptımda demiyor resimdeki icine basık bir logo var dikkatli bakmak lazım :)

octavarium

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Bu adam konuşurken sdn okurlarını dikkate almamış :D Biraz gülelim dedim, hep teknoloji teknoloji diyorsunuz.. Yanlış atılan başlıklara, eksik hazırlanan haberlere gönderme yapmadan duramadım. Şöyle ki; adamın açıklaması, ilgili sudokunun zorluğu ile ilgili. Zorluk derecesi de yazılmış. Lakin adam imkansız mı demiş? Başlık nasıl; "Çözülmesi imkansız sudoku" Ayrıca adamın sözleri de yarıda kesilmiş. (çevirmeye mi üşendiler, ana siteden haberi kopyalarken yapıştırmada mı sorun oldu bilmiyorum) O siteden, bu siteden yanıtı aldın diyenlerin kaçı çözmek için uğraştı? Sadece başlığı okursanız çözmeniz işte o zaman imkansız olur, çünkü kafanızda bir ön yargı oluşmuştur bir kere isteseniz de çözemezsiniz. Bu arada sudoku çözmek için aynştayn olmaya gerek yok, sudoku ile ilgilenen her sdn okuru bunu çözebilir.

hakan2007_94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yani sudoku zor bişi değil aslında çözülmeyen yanlıştır bu kadar

matejakezman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Prolog ile bunu çok rahat yaparsın bizim hocamız final sınavında buna benzer sudaku sorusu sormuştu.