Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kurulu Windows'ta bazı ayarlar, düzenlemeler vb. şeyler yaptıktan sonra bu kurulu Windows'u nasıl bir ".iso" uzantılı dosya haline getirebiliriz. Yani üzerinde düzenlemeler yapılmış işletim sistemimizi nasıl USB'ye yazdırılabilecek şekilde iso dosyası haline getirebiliriz. Böyle bir şey mümkün mü ve mümkünse nasıl yapılacağını anlatır mısınız. Benim demek istediğim yedeklemek değil ve bu arada şu anda Windows 10 kullanıyorum.

EDIT: Konunun altındaki bir mesajımda paylaştığım videodan yararlanarak kurulu Windows'u iso dosyası haline getirebildim.

mayster

Asistan
Reaksiyon puanı
26
o nasıl bir başlık ya "ha?" diye okudum :tearsofjoy:
yedek almaktan bahsediyorsun sanırım windows üzerinde zaten var böyle bir özellik internette de bi ton yedekleme programı var araştırabilirsin.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hayır. Ben yedeklemek demiyorum, kurulu Windows'umu USB'ye yazdırılacak hale nasıl getiririm diyorum. Yani bir daha format atarsam baştan programları yüklemeyeyim diye. Ve bana hangi programla yapacağımı anlatırsanız çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Mümkün değil.
Ancak iso dosyasını herhangi bir yere mount edip sonra modifiye edip istediğiniz ayarları programları vs eklemek sonra tekrar iso haline dönüstürmek mümkün.
İsterseniz program vs tavsiye edebilirim ama çok uğrastırıcıdır, ayrıca temel düzeyde kod bilgisi vs öğrenmeniz gerekebilir.
Eğer yedekleme yaparak halledebiliyorsanız o sekilde yapmanız daha kolay olur.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Mümkün değil.
Ancak iso dosyasını herhangi bir yere mount edip sonra modifiye edip istediğiniz ayarları programları vs eklemek sonra tekrar iso haline dönüstürmek mümkün.
İsterseniz program vs tavsiye edebilirim ama çok uğrastırıcıdır, ayrıca temel düzeyde kod bilgisi vs öğrenmeniz gerekebilir.
Eğer yedekleme yaparak halledebiliyorsanız o sekilde yapmanız daha kolay olur.

Sizin dediğiniz yöntemin bir kolay yolu var mı yani isoyu modifiye etmenin. Bu arada ilginiz için teşekkürler.

ckarakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Acronis True image bu işin piri.
Ara ara alırım. 8 dakkada tekrar yüklüyorum

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Yılın Ygs sorusu gibi geldi bana da.Ama uzun zamandan beri aklımı kurcalayan bir soru.;)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Sizin dediğiniz yöntemin bir kolay yolu var mı yani isoyu modifiye etmenin? Bu arada ilginiz için teşekkürler.

Bu sekilde yapılabilir zaten.
Ama format atma isleminin sağladığı bazı seylerden mahrum kalınır.
Mesela sismis bir sistemin yedeğini alıp geri yüklemek, format atınca gelen hız artısını sağlamaz.

ckarakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
24
E hocam bir tercih yapacaksınız o zaman. Ya temiz Windows ya temiz yedek. Hem temiz olsun. Hem tüm programlar hazır gelsin istiyorsunuz. Ben ilk kurulumdan sonra gerekli programları kurup öyle imaj aldım hiç bir sıkıntıda yaşamadım.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Önceden yedeği alınıp, kurulan programlar güncel olmazlar ve güncelleme nedeniyle yine de ikinci kez kurulmuş yeniden olmazlarmı?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Konuyla ilgilenen herkese teşekkürler. AOMEI Backupper Standart adlı programla bilgisayarı yedekledim.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Konuyla ilgilenen herkese teşekkürler. AOMEI Backupper Standart adlı programla bilgisayarı yedekledim.
Her ne kadar konuyu birkaç yıl önce açmış olsam ve AOEMI Backupper gibi yedekleme programıyla sistemi yedeklemiş olsam da bu konudaki ana sorumu çözememiştim. :)

Şöyle bir video buldum. Videoda bir yere kadar olan işlemleri yaptım. Şu an bir tane 59 GB boyutunda vim uzantılı dosya oluşturdum. Onu sanırım iso dosyasının içerisine entegre edeceğiz.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Üstteki mesajımdaki videoda anlatılanları uyguladım. Ve kendime sistem imaj dosyasından bir Windows iso dosyası oluşturabildim. Boyutu 56,6 GB. Normalde 3-4 GB arası oluyor temiz kurulum iso dosyaları. Ama dediğim gibi ben kurulu Windows'u iso dosyasına çevirdim.

Sanal makineye iso dosyasını yerleştirdim ve kurulum ekranı geldi. :)
1531152876363.png

koraskaan_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
kullanman gereken programın adı
gimagex
gimagex indirme adreside burda

yapman gereken
1. -)anlatım
eğer hazır elinde bir live cd varsa onunla bu programıda kullanarak sistem yerinin wim yedeğini alabilirsin ve normal wim boyutunda alır
bu şekilde alacaksan 2. anlatımı atla sistem image almaya geç ordan devam et anlatım için.

2.-)anlatım
bu kısımda söyleyeceklerim ikinci bir harddisk bölümün olduğunu varsayarak
ikinci bölüme windows disk bölümünden 20-30-40... GB diskin boyutuna yada kullanmak istediğin kadar bir vhd image kalıbı oluştur sana kalmış birşey
oluşturduğunu varsayarak... devam ediyorum...
ardından elinde hali hazırda bulunan bir kurulum cd-dvd-iso kalıbını sanal yada cd olarak windows'a yerleştir
gimagex.exe (sistemine göre x86-x64) dosyasını çalıştır
Apply (üstten ikinci sekme) bölümünden windows'a yerleştirdiğin windows kalıbından install.wim dosyasını bul ve seç
hedef olarakta aldığın ve sanal kalıp olarak yerleştirdiğin (sisteminde bir E:/ gibi bölüm olarak görülmesi gerekli bilgisayarında takılı yada bölümlemeye göre değişir tabi hard disk bölümlerine bağlı sende farklı olabilir ) senin_belirlediğin_isimli.vhd sistem bölümünü göster
ve alt kısımdaki Apply ye basrak dosyaları içine açmasını(çıkarmasını) sağla

2.1-) anlatım
bu kısımda 2.anlatımın aslında devamı olacak
internetten EasyBCD adlı programı indir ve çalıştır (Türkçe anlatım yapacam programla ilgili dil ayarlarını ona göre uygularsın)
Yeni kayıt ekle bölümünden
alt kısımda
Taşınabilir/Harici medya altından
Microsoft VHD kısmından
vhd seçimi ve önyükleme(bilgisayarın açılışına ekleme)
önyükleme için bir isim belirliyoruz (win7-win8-win10) isim için tercih senin
yol olarakta(vhd kesinlikle ana dizinde olamalı E:\senin_belirlediğin_isimli.vhd kesinlikle klasör içinde çalıştırma koysanda çalışmıyor ama sen direk ana dizine koy :))) vhd kalıbını göster
açılış sürelerini herşeyini ayarla ve sistemi yeniden başlatarak kurulum yap ve yeni kurduğuğu sistemin açılsın

------buraya kadar programların kullanımlarını internetten araştırdığını varsayarak program içeriklerine fazla girmedim

----*son: sistem image alma----
açılan live cd veya vhd üzerine kurduğun sistemlerden hangisi olursa olsun
sistemi kullandığın sistemden farklı bir sistem olarak açtığını varsayarak anlatıma devam ediyorum
çalıştırdığın yeni sistemde tekrar
gimagex.exe programını çalıştır
capture (yani ilk sekme olacak) bölümünün gerekli kısımlarını doldur
sistemine ne ad verecen gibi...
yukardaki kısımda source var ordan almak istediğin daha önce kullandığın işletim sisteminin ana dizinini seç(önceden sistemin C: de kuruluydu şuan dizini değişti)
alt kısımda
Destination kısmını seçerek istediğin wim dosyasını nereye ve ne isimle kaydedeciğini belirle(sen yinede değiştirme install.wim olarak kaydet ismini)
ve wim image dosyasını oluşturmasını bekle

tekrar bilgisayarını kendi sisteminden açarak
daha önce yedeğini aldığın işletim sisteminin format kalıbının iso dosyasını masaüstüne yedekle
power iso yada herhangi düzgün çalışan bir iso programıyla (benim önerim poweriso) bu kalıbını göster(aç)
içinde bulunan "sources" klasörü içine gir ve ordan install.wim dosyasını sil
silme işlemi sonrası senin aldığın install.wim dosyasını öncekinin yerine bırak
değişimi sağladıktan sonra iso dosyanı kaydet ve ister cd-dvd yaz ister flas-usb tercih senin takıp kurulum yapabilirsin

wim image dosyanın boyutu (sistem+kurduğun programlar) olarak değişebilir
örneğin windows kurdun ve üzerine office kurdun
windows(3GB)+office(1.5GB) yani 4.5 GB civarında olur

kolay gelsin :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
kullanman gereken programın adı
gimagex
gimagex indirme adreside burda

yapman gereken
1. -)anlatım
eğer hazır elinde bir live cd varsa onunla bu programıda kullanarak sistem yerinin wim yedeğini alabilirsin ve normal wim boyutunda alır
bu şekilde alacaksan 2. anlatımı atla sistem image almaya geç ordan devam et anlatım için.

2.-)anlatım
bu kısımda söyleyeceklerim ikinci bir harddisk bölümün olduğunu varsayarak
ikinci bölüme windows disk bölümünden 20-30-40... GB diskin boyutuna yada kullanmak istediğin kadar bir vhd image kalıbı oluştur sana kalmış birşey
oluşturduğunu varsayarak... devam ediyorum...
ardından elinde hali hazırda bulunan bir kurulum cd-dvd-iso kalıbını sanal yada cd olarak windows'a yerleştir
gimagex.exe (sistemine göre x86-x64) dosyasını çalıştır
Apply (üstten ikinci sekme) bölümünden windows'a yerleştirdiğin windows kalıbından install.wim dosyasını bul ve seç
hedef olarakta aldığın ve sanal kalıp olarak yerleştirdiğin (sisteminde bir E:/ gibi bölüm olarak görülmesi gerekli bilgisayarında takılı yada bölümlemeye göre değişir tabi hard disk bölümlerine bağlı sende farklı olabilir ) senin_belirlediğin_isimli.vhd sistem bölümünü göster
ve alt kısımdaki Apply ye basrak dosyaları içine açmasını(çıkarmasını) sağla

2.1-) anlatım
bu kısımda 2.anlatımın aslında devamı olacak
internetten EasyBCD adlı programı indir ve çalıştır (Türkçe anlatım yapacam programla ilgili dil ayarlarını ona göre uygularsın)
Yeni kayıt ekle bölümünden
alt kısımda
Taşınabilir/Harici medya altından
Microsoft VHD kısmından
vhd seçimi ve önyükleme(bilgisayarın açılışına ekleme)
önyükleme için bir isim belirliyoruz (win7-win8-win10) isim için tercih senin
yol olarakta(vhd kesinlikle ana dizinde olamalı E:\senin_belirlediğin_isimli.vhd kesinlikle klasör içinde çalıştırma koysanda çalışmıyor ama sen direk ana dizine koy :))) vhd kalıbını göster
açılış sürelerini herşeyini ayarla ve sistemi yeniden başlatarak kurulum yap ve yeni kurduğuğu sistemin açılsın

------buraya kadar programların kullanımlarını internetten araştırdığını varsayarak program içeriklerine fazla girmedim

----*son: sistem image alma----
açılan live cd veya vhd üzerine kurduğun sistemlerden hangisi olursa olsun
sistemi kullandığın sistemden farklı bir sistem olarak açtığını varsayarak anlatıma devam ediyorum
çalıştırdığın yeni sistemde tekrar
gimagex.exe programını çalıştır
capture (yani ilk sekme olacak) bölümünün gerekli kısımlarını doldur
sistemine ne ad verecen gibi...
yukardaki kısımda source var ordan almak istediğin daha önce kullandığın işletim sisteminin ana dizinini seç(önceden sistemin C: de kuruluydu şuan dizini değişti)
alt kısımda
Destination kısmını seçerek istediğin wim dosyasını nereye ve ne isimle kaydedeciğini belirle(sen yinede değiştirme install.wim olarak kaydet ismini)
ve wim image dosyasını oluşturmasını bekle

tekrar bilgisayarını kendi sisteminden açarak
daha önce yedeğini aldığın işletim sisteminin format kalıbının iso dosyasını masaüstüne yedekle
power iso yada herhangi düzgün çalışan bir iso programıyla (benim önerim poweriso) bu kalıbını göster(aç)
içinde bulunan "sources" klasörü içine gir ve ordan install.wim dosyasını sil
silme işlemi sonrası senin aldığın install.wim dosyasını öncekinin yerine bırak
değişimi sağladıktan sonra iso dosyanı kaydet ve ister cd-dvd yaz ister flas-usb tercih senin takıp kurulum yapabilirsin

wim image dosyanın boyutu (sistem+kurduğun programlar) olarak değişebilir
örneğin windows kurdun ve üzerine office kurdun
windows(3GB)+office(1.5GB) yani 4.5 GB civarında olur

kolay gelsin :)
Hocam anlatım için teşekkür ederim. :) Yalnız C:\ dizininde kullanılan alan 109 GB. Yani sizin anlattığınız gibi yaparsam boyutu yaklaşık ne kadar olur?

Üstteki mesajlarımın birinde bir video paylaşmıştım. O videodaki anlatıma göre yapmıştım ve neredeyse yarı yarıya bir düşüş ile VIM dosyasını oluşturdum. 57 GB civarı bir boyutta.

koraskaan_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
söylediğim gibi kurulan programların kurulum öncesi boyutlarına yakın olarak bir oran alırsın, kurulum sonrası programlar açıldığı için baya bir yer kaplar... sisteme kurulan programların artıklarını yada sistem güncellemelerinide incelemeni tavsiye edebilirim
C:\Windows\Installer
C:\Windows\SoftwareDistribution
bu iki dizini incele

---- Mesajlar birleştirildi ----

ben sisteme program kurmuyorum reglerini(sistem kayıt defteri verileri) alarak farklı bir dizinde tutuyorum, geri dönüştürsem bile (acronis) sistemi tüm programlar dahil yaklaşık 10 saniyemi alıyor tam kurulum :)

eğer ilgini çekerse sandboxie programını incelemeni tavsiye ederim

MiTeC Windows Registry Recovery ile sandboxa kurduğum reghive dosyasını .reg'e dönüştürüp

kendi yazdığım bir pyhton dosyasıylada regleri temizleyip hazır reg dosyalarını oluşturuyorum programların

ve sistemi basitleştirilmiş bir şekilde oynuyorum(modiviye ediyorum)

Son düzenleme:

Devalı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Kurulu Windows'ta bazı ayarlar, düzenlemeler vb. şeyler yaptıktan sonra bu kurulu Windows'u nasıl bir ".iso" uzantılı dosya haline getirebiliriz. Yani üzerinde düzenlemeler yapılmış işletim sistemimizi nasıl USB'ye yazdırılabilecek şekilde iso dosyası haline getirebiliriz. Böyle bir şey mümkün mü ve mümkünse nasıl yapılacağını anlatır mısınız. Benim demek istediğim yedeklemek değil ve bu arada şu anda Windows 10 kullanıyorum.

EDIT: Konunun altındaki bir mesajımda paylaştığım videodan yararlanarak kurulu Windows'u iso dosyası haline getirebildim.

Hocam çok eski bi konu ama şuan benim de kurulu işletim sistemini programlarla birlikte yüklenebilir iso dosyası yapma ihtiyacım doğdu. Hatırlıyorsanız anlatır mısınız baştan itibaren size zahmet. Şu videodan yararlandım demişsiniz ama o video bile yok artık.

Son mesajlar