[Çözüldü] Bilgisayarların Bip Sesi Çıkarması Şehir Efsanesi Mi Gerçek Mi?

Bu konuyu okuyanlar

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
Laptop'tan bip sesi duyduğum oldu ama ben

O olay Dünya'da yapışıp kalan bir efsane mi diye sordum.

e be kardeşim diyorsun ki efsane mi gerçek mi? diyorum gerçek, laptoptan duyduğunu söylediğin halde bu soruyu soruyorsun e hadi eyvallah inanmak istersin yine diyorum gerçek bi ses. onu geç bu olay başıma gelebilir diyosun yahu bip sesi bip :D Allah aşkına bip sesi dünyaya yapışıp kalan bir efsane olabilir mi yahu? soruları kendine sor mantıklı mı değil mi :)

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
e be kardeşim diyorsun ki efsane mi gerçek mi? diyorum gerçek, laptoptan duyduğunu söylediğin halde bu soruyu soruyorsun e hadi eyvallah inanmak istersin yine diyorum gerçek bi ses. onu geç bu olay başıma gelebilir diyosun yahu bip sesi bip :D Allah aşkına bip sesi dünyaya yapışıp kalan bir efsane olabilir mi yahu? soruları kendine sor mantıklı mı değil mi :)
Ama gerçek gibi dursa da gerçeği yansıtmıyor.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu olay kafamda yapıştı kaldı, kurtulamıyorum. On yüz bin milyon baloncuk gibi.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Laptop'tan duyduğum ses bip sesi değil, ona benzer bir ses.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
yakınlarda psikolog varsa git. cidden yani madem kurtulamıyorsun yardımcı olur.

treelock

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Eski anakartlar ufak hoparlör verirdi yanında ve bios'a bağlı çalışırdı. Klavye de 10 tuşa aynı anda basınca atıyorum öterdi veya ram-ekran kartı takılı değilse ötebilirdi.

Şimdi ki anakart ve bios'ların çoğu anakart içinde ki ışıklar ile uyarı veriyor. Ancak yine de istenirse, anakart hoparlörü takmak mümkün. Power-HDD-LED girişleri kısımlarında hoparlör girişi de mevcut.
Hoparlör diyince aklınızda büyük bir şey canlandırmayın alet şu;

s9l1p.jpg

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
yakınlarda psikolog varsa git. cidden yani madem kurtulamıyorsun yardımcı olur.
Psikolojik olarak değil, kafam karıştı sadece.
Eski anakartlar ufak hoparlör verirdi yanında ve bios'a bağlı çalışırdı. Klavye de 10 tuşa aynı anda basınca atıyorum öterdi veya ram-ekran kartı takılı değilse ötebilirdi.

Şimdi ki anakart ve bios'ların çoğu anakart içinde ki ışıklar ile uyarı veriyor. Ancak yine de istenirse, anakart hoparlörü takmak mümkün. Power-HDD-LED girişleri kısımlarında hoparlör girişi de mevcut.

s9l1p.jpg
Benimki masaüstü değil.
Onun gizemini çözmek istedim.
Evet. Ben de hatırlıyorum. Start düğmesine basınca bip diye ses çıkardı bazı bilgisayarlarda.
Bu olay Illuminati işi olabilir.
Evet. Ben de hatırlıyorum. Start düğmesine basınca bip diye ses çıkardı bazı bilgisayarlarda.
Bu olay Illuminati işi midir onu sordum.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Tamam o zaman. Korkulacak bir şey yok bence.
Yani gerçek hayatta duymadım ama tek yaşadığım bip sesi olayı 2015 yılının sonlarında başkasının Laptop'undan 1 kere yaşamıştım. Bir de 2016 yılının yaz ayında 2 kere rüyamda laptoptan bip sesi çıktığını gördüm. Korkulacak bir şey olabilir de, olmayabilir de. Tercih size kalmış. O olay yüzünden çok kötü korktum. Bip sesi olayını 2016 yılında keşfettim.

s9l1p.jpg
O bir yalan olabilir.

sunturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vayy be kuyu olmus ne atarsan tutuyoo arkdas kardes ılk once pc lerın hepsınden gelır o ses gelmesı için yaa tuslara fazla basarsın uyarı kodu etkınlesır ve işitme duyumuz uyarıyı ıyı kavradıgından sesli uyarı yapmıslar bu arada ınanmak ıyı degıl ınandıgın Allah olsa bır ses mı senı sıkıntıya koyar

korma cekinme Allah bizimle de butun korkuların gıder puff uctu gıttı o ses benimmmm....

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
vayy be kuyu olmus ne atarsan tutuyoo arkdas kardes ılk once pc lerın hepsınden gelır o ses gelmesı için yaa tuslara fazla basarsın uyarı kodu etkınlesır ve işitme duyumuz uyarıyı ıyı kavradıgından sesli uyarı yapmıslar bu arada ınanmak ıyı degıl ınandıgın Allah olsa bır ses mı senı sıkıntıya koyar

korma cekinme Allah bizimle de butun korkuların gıder puff uctu gıttı o ses benimmmm....
Bunlar bir düzmece olabilir. Ya Audacity vb. kullanmışlardır ya da ses efekti kullanmışlardır. Öyle bir şey kimin aklına gelir ki?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Konu içeriği saçma, troll ve konusu dışına saptığı için,

Konu kilit!!!

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Evet bilgisayarlar bip sesi çıkarır da bunun nesinden korkuyorsun anlamadım. Yaşına veriyorum.
Bu konuyu açmamdan 2 ay sonra bu olayın gerçek olduğu Bir Laptop'un Bip Sesi Çıkarabileceği Nasıl Anlaşılır? isimli konunun çözülmesi ile birlikte doğrulanmıştır. Ayrıca "1,5 yıl önce ben internete bir video yüklemiştim" dediğim ve (ismi ve içeriği) yanlış anlaşılan videonun bulunduğu YouTube kanalımı bu konuyu açmamdan 2 yıl sonra kapattım. Burada da bilgisayarların bip sesi çıkarması olayının gerçek olduğunun kanıtı mevcuttur (kanıtı yeni YouTube kanalımdan gönderiyorum).

Bu konunun çözülmesinden sonra aldığım ders şu: Bazı bilgisayarlar gerçekten bip sesi çıkarabiliyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

dostum gerçekse bile o ses seni yemez ayrıca çıktığında ne kadar uyduruk bi ses olduğunu anlarsın :D bip sesinden korkulur mu yav, tövbe estağfur :D

ha bu arada ses gerçek. hiç de ürtükücü değil :)
Gerçekten de ürkütücü değilmiş. Ancak bir anda çıkarsa yerinden zıplatıyor.

FearV1P

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Benim bligisayarım bip sesi çıkartıyor gerçek açılırken hatta açıldığına o sesle emin oluyorum

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bu konu hakkında bir gelişme daha var. Bu olayı yıllar sonra Bing'e (Bing'in ChatGPT özellikli yapay zekasına) sordum ve verdiği cevaba bakın.
Ekran görüntüsü 2023-06-01 232735_112848.png

Allah affetsin ?
IMG_20230602_195712.jpg

dostum gerçekse bile o ses seni yemez ayrıca çıktığında ne kadar uyduruk bi ses olduğunu anlarsın :D bip sesinden korkulur mu yav, tövbe estağfur :D

ha bu arada ses gerçek. hiç de ürtükücü değil :)
Konuyu açtıktan yıllar sonra (bip sesi çıkaran bir dizüstü bilgisayara sahip olduktan sonra) bip sesinin ne kadar uyduruk bir şey olduğunu ve ondan gereksiz yere korktuğumu anladım. Ayrıca bir müddet sonra bip sesine alıştım ve bip sesinden artık korkmuyorum. Bu soruyu sormanın nedenine gelirsek bu konuyu açtığım dönemlerde hiçbir şekilde (açılırken klavyesinin üzerine otursanız bile) bip sesi çıkarmayan bir dizüstü bilgisayar kullanıyordum ve bilgisayarların bip sesi çıkarıp çıkarmadığını (binbir çeşit komutlar deneyerek ve açılırken klavyesindeki tuşlara basarak) teyit etmeye çalışmıştım ancak hiçbir ses çıkmıyordu. Daha sonra zamanında okulumda kullandığım bilgisayarlarda (konuda belirtmemiştim ve açılışta hiçbir ses çıkarmıyorlardı) denedim ve oluyordu, o yüzden o konuda kafam karışmıştı.

Son düzenleme:

Süleyman_Yildirim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Şöyle düşün osurunca insan nasıl ses çıkıyor eski pc ler de de bieep sesi çıkıyordu. ama yeni nesil pc ler artık sessiz osurmaya geçti.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
yaşın küçük ki bilmiyorsun, gerçek. ilk bilgisayarım bip sesiyle açılırdı :)
Bundan günler önce bilgisayarların bip sesi çıkarması olayının gerçek olduğu bilinciyle bilgisayarımın (toplandığından beridir anakartında buzzer isimli bir parçanın bulunmadığı bir masaüstü bilgisayarımın) anakartına buzzer isimli bir parçayı monte ettim ve artık benim bilgisayarım da bip sesi ile açılıyor. Ayrıca buzzer isimli parçayı monte etmemden kısa bir süre sonra videodaki gibi buzzer isimli bir parça ile melodiler çalmayı denedim ve başardım.
Ayrıca bilgisayarların bip sesi çıkarması olayının gerçek olup olmaması sorusunu size sormamın nedeni ise o zamanlar ChatGPT, vb. yoktu ve kendime ait bilgisayarların (bunların hepsi dizüstü bilgisayarlardı) hiçbirisi bip sesi çıkarmıyordu (belki anakartına buzzer isimli bir parçayı monte ettiğim bilgisayarım bip sesi ile açıldığına şahit olduğum ve kendime ait olan ilk bilgisayar olabilir).