Cola Neden Soğuk İçilir ?

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Coca Cola'yı bulan şahıs bu işe başlarken tüm dünyanın tadını seveceği bir şerbet yapmayı kafasına takmış. Tüm servetini buna yatırmış. Sonunda da ünlü Coca Cola formülünü hazırlayıp piyasaya sürmüş. Ama sonuç tam bir fiyasko olmuş. Yılların emeği boşa gitmiş. Fakat daha sonra şirketin bir ortağı formülde hiç değişiklik yapmadan Coca Cola'yı bugünkü satış rakamlarına ulaştırmış. Ne mi yapmış? Sadece şerbeti soğutup satışa sunmuş! Bu nedenle tüm Coca Cola şişelerinin üzerinde "Soğuk içiniz" yazıyormuş.

Formülü açıklansa isteyen herkes evinde çay yapar gibi Coca Cola üretebilirmiş. Formül işte bu yüzden dünyanın en önemli sırrı gibi gizli tutuluyormuş.

Kimyayla alakası olan herkes bilir ki Coca Cola asidik yapıdadır. Bundan ötürü de dışarıya ısı verdikçe, yani soğudukça, daha "kararlı" hale gelir. Böylece de lezzeti artar. Coca Cola soğuk sevmemizin ve şişelerin üstünde "soğuk içiniz" yazmasının nedeni bu "asit-baz" ilişkisinden kaynaklanmaktadır..

EzOhİsTaN

Profesör
Reaksiyon puanı
1
hmmm evet doğru ısındımı tadı kötü oluyo. hem asitide kaçıo >X<

MSDN

Profesör
Reaksiyon puanı
22
EzOhİsTaN dedi ki:
hmmm evet doğru ısındımı tadı kötü oluyo. hem asitide kaçıo >X<
ben asitini havada yakalıyıp yerine koyuyorum :D :D

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bir ekleme yapayım.Kimya hocası anlatmıştı.Cola'nın asidi kaçmaz,kapağını açınca oksijenle birleştiği için asidik yapısı bozulur.. :)

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
yha aslında ben kolanın önce ilaç olarak üretildiğini sanıyodum. eczanede satıldığını fln duymuştum.. oyle demişlerdi :^)

MSDN

Profesör
Reaksiyon puanı
22
DaY_WalkeR dedi ki:
bir ekleme yapayım.Kimya hocası anlatmıştı.Cola'nın asidi kaçmaz,kapağını açınca oksijenle birleştiği için asidik yapısı bozulur.. :)
O zamanda Cola şerbet olur :D

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
4
32.sefo dedi ki:
yha aslında ben kolanın önce ilaç olarak üretildiğini sanıyodum. eczanede satıldığını fln duymuştum.. oyle demişlerdi :^)

ehehehe kim söylediyse uydurmuş.Zararlı bir içecek nasıl ilaç olarak üretilirki :D

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
reçetesini 1886'da atlantalı eczacı john pemberton , coca yaprakları ve kola tanelerinden elde ettiği extreleri, şeker ve başka malzemeleri karıştırarak keşfetti ve özellikle başağrılarıına iyi gelen bir sağlık şurubu olarak atlanta cevresindeki eczanelere dağıtmaya başladı. ancak 1887'de sağlığı bozuldu ve recetesini ve işini sadece 283 dolara fırsatçı willis venable'a sattı. coca-cola şurubunu sodalı suyla karıştırarak satmak fikri venable'a aittir. venable , firmayı kar eder duruma getirir getirmez asa cahandler'a devretti. "the coke" ticari başarısını chandler'a borçludur. chandler'in gayreti ile coca-cola şurubu güney eyaletlerinde eczane ve soda fountain larda sodalı suyla karıştırılarak satılan yaygın bir içeceğe dönüştü. 1890'a gelindiğinde chandler yılda 9000 galon şurup satıyordu. kazandığı paranın büyük kısmını tekrar işine yatıran chandler, aynı yıl chattanooga, tennessee'de ilk şişeleme tesisini kurdu. 9 sene içerisinde satışlarını yıllık 281.000 galona çıkarmayı başardı. bu başarının ardında iki önemli faktör daha vardı. chandler'in de yakından desteklediği içki karşıtı hareket ve belki de tarihte ilk kez gerçekleştirilen güçlü reklam kampanyası. öyle ki
chandler toplam gelirinin yıllık %25'lik kısmını reklam harcamalarına ayırıyordu. daha 1904'e gelindiğinde coca-cola abd'in en bilinen markası haline gelmişti bile.
burda da oyle yazıyo
http://forumneuro.com/archive/index.php/t-90486.html

Jemand

Doçent
Reaksiyon puanı
3
DaY_WalkeR dedi ki:
32.sefo dedi ki:

ehehehe kim söylediyse uydurmuş.Zararlı bir içecek nasıl ilaç olarak üretilirki :D

uydurma degil degul dogru arastirirsan bulursun, bir eczaci tarafindan surup olarak bulundu ilk.

BadRobot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Coca-Cola Doktor John Pemberton tarafından bulunmuştur, kendisi bir ECZACI dır. Coca-Cola ilaç amacıyla üretilmiştir. Başta anlatıldığı gibi tüm servetinide bu işe yatırmamıştır zaten ortada bu işe yatırabileceği bir servetide yoktur =). Coca-Cola'nın ilk formülünde şarap kullanılmıştır bu arada tatlandırıcı amaçlı fakat şarap yerine şeker kullanmayı denediğinde tamamen farklı bir tadda olduğunu keşfedip bunun soda gibi satılabileceğini düşünmüştür...

Yani DaY_WaLKeR adlı arkadaşımızın yazmış olduğu şey, şehir efsanesinden başka birşey değildir. Daha fazla bilgi için http://www.solarnavigator.net/sponsorship/coca_cola.htm siteyi ziyaret edebilirsiniz. SAYGILAR

Not! Konu açmadan önce ufak bir araştırma yapmakta fayda var sanırım ! (;

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Evet ilaç, ilginç Amerikalıların kafalarına esen her türlü maddeyi karıştırıp ilaç diye millete kakalamalarının bir eseri. Bu tema Redkit'de çok işlenmiştir, dileyenler eski bölümlerini lzesinler. Sadece bir çizgifilmden öteye gitmek isteyenler Amerikan tarihini okuyabilir.

superman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ewet yanlış bilgi var gibi ama soğuk icilmesi doğru