Çocukken Oynadığımız Oyunlar

preferst

Profesör
Reaksiyon puanı
30
Abartısız hepsini oynamışlığım vardır :)

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Birde çivi oyunu vardı bilmem hatırladınız mı, ha bir de boruyla fişek atardık kağıttan yaptığımız fişekleri. :D

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
O zamanın en değerli şeyleri

Misket.
Gazoz kapağı.
Turbo sakızlarından çıkan araba resimleri.

Her akşam yatmadan gün sonu işlemleri yapar hespini sayardık biz:)

cengaver51

Dekan
Reaksiyon puanı
169
gazoz kapağı.
turbo sakızından çıkan araba resimleri
futbol kartları
misket
saklanbaç
yakan top
uzun eşşek
ziller basıp kaçmak en çok bunu severdim ya :):)
bisiklet tepesinde hırsız polis
cipslerden çıkan tasolar vardı

S_T_A_L_K_E_R

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Renk ebesi mi ne vardı.Deli gibi koca mahalleyi baştan sona koşardık...

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
gazoz kapağı.
turbo sakızından çıkan araba resimleri====>>>o zaman arabaları sevmediğim için oynamazdım:p
futbol kartları
misket
saklanbaç
yakan top
uzun eşşek
ziller basıp kaçmak en çok bunu severdim ya :):)
bisiklet tepesinde hırsız polis===>> ben bunu hiç oynamadım. çünkü benim hiç bisikletim olmadı:crying:
cipslerden çıkan tasolar vardı
gerisini hepsini oynadım:)

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
503
Hadi gelin oynayalım ya:crying: şimdi ki çocuklar oyun mu biliyor:glare:

Hala 5 taş ve isim şehir oynarım

arthkas

Doçent
Reaksiyon puanı
17
şimdiki çocuklar farmville gibi uyduruk oyunlarla sosyaliteyi sadece 4 duvar arasında yaşayabiliyorlar. kısmetse ben oğlumu bu meretten uzak tutmaya çalışacam.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Trencilik denilen saçma oyunu niye oynarmışız hala anlayamıyorum :D

TheSaviour

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Linkteki oyunların hepsini oynadım.Yaklaşık 4-5 Sene önce..Ayriyeten biz sapanı şey yapardık, su şişesinin ucunu keserdik balonu kestiğimiz yeni ucuna gecirirdik, taşı balonun içine koyar ceker atardık :D Bide kağıttan ok yapıp borularla savasırdık :D Tabi bu son yıllarda çok azaldı

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
O zamanın en değerli şeyleri

Misket.
Gazoz kapağı.
Turbo sakızlarından çıkan araba resimleri.

Her akşam yatmadan gün sonu işlemleri yapar hespini sayardık biz:)

Misketlerim çok değerliydi. Özellikle porselenler. :D
Gazoz kapaklarıyla pek işim olmadı. Ama şu Turbo sakızlarının tadını ve kokusunu halen hatırlarım. Resmen beynime işlemiş. :D

Sword.q

Profesör
Reaksiyon puanı
25
vaybe ne oyunlar oynamışız anlat deseler yarısı aklıma gelmezdi :D

TurX

Asistan
Reaksiyon puanı
28
-7 kiremit
-ortada sıçan :D
-el öptürmece
-taso

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
1980 yılından sonra doğmuş olanlar insanlar çok şansız çünkü ihtilal zamanları ve yetmezmiş gibi 3 tane de kriz atlattık o zamanları şöyle bir hayal ederseniz anne babalarımızın bizi ne kadar zahmetlice büyütmeye çalıştıklarını anlarsınız..

Günümüz çocuklarının yaptıkların ancak binde birini ben yapmışımdır (Teknolojik olarak)
Teknoloji o zamanlar şimdiki gibi gelişmemiş olsa da yine de çocukluğumda epeyce eğlendim...

Mesela oyun hamuru ihtiyacı mı bizim apartmanın yan tarafındaki araziden karışılardım :) çamurdan uçak, araba, tabanca vs yapardım sonra yaptıklarımı güneşte saatlerce bekletirdim ki kurusun diye :)

Mesela kışın kayak vs ihtiyacı mı ise evden leğen alarak yine yan arazideki tepede kayarak veya annem leğen vermezse poşet ile kayarak karşılardım :)

Mesela bilgisayarda veya playstation daki oyun ihtiyacımı bir mahalle ötedeki alattin amcanın dev oyun makinalarında uçak oyunu oynayarak karşılardım ( uçak dedikse 3 tane kare yi üçgene benzer şekilde yan yana getirin uçak oydu :))

hey gidi günler...

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
dışarıda
saklanbaç
alman kale
orta+kafa+gol(alman kalenin kurallardan arındırılmış hali)
plastik top ile falso yarışması (sert vurduğunuzda müthiş falso alıyor)

evde
halı kara yolları ve otopart işletmecilği.
mini top ile baskebol.
makinalı tüfek(plastik mermilerin döndugu bipod'lu bir silahtı) ile görünmez düşmanlarla savaş
misafirlikte tabak ile araba sürmek.

bir de ekranlı bir direksiyonum vardı o zamanlar nasıl çalıştığına akıl erdirememiştim. bir yerlerde bulsam da öğrensem keşke. ama iyi hatırlıyorum ekran mekanikti yani tv ekranı değildi video oyunu değildi. çok araştırdım ama erişemedim o oyuncağa bilen varsa yazsın :)

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Hey gidi günler hey!

İlkokulda uzun teneffüslerde kurtarmaca oynardık. ebeli bir koş yakala oyunu. Zil çalınca oynayanlar alı al, moru mor sınıfa girince kulaklar çekilirdi tabii öğretmen tarafından.
Evde terliklerle araba sürerdim kafama göre.
Sünnette gelen bir kısa namlulu Colt ve bir pilli trenim vardı.
Favorim Colt'tu tabii. Bahçede Tommiksçilik oynadığımızda diğer iki arkadaşımda plastik tabanca varken benimki oldukça havalıydı.
Ben çocukken yollar Arnavut kaldırımıydı. Balık sırtı denilen ve kaldırımlara doğru eğimli yüzeyinde yağmurdan sonra adeta küçük dereler oluşurdu.
Çevreden bulduğumuz tahtalara keserle şekil verip, çivi çakar, o akan suların içinde sokak boyu koştururduk.
Saklambaç, yakar top, misket klasik oyunlardı tabii.
Miskette en fazla çukur oynamışımdır.
Bir de pantolon yırtmaca oynardık.
Bir ebe, elindeki topla yerdekileri çömleğinden :) vurmaya çalışır, siz de oturduğunuz yerde ayakla topu uzaklaştırmaya çalışırdınız. Ebe topu ne denli uzakta yakalarsa sizi vurmak için o noktadan atış yapmak zorundaydı.
Bir de tahtadan yapılma bir direksiyonum vardı.
Komşumuzun akran oğluyla tahtadan bir bankta uçlara oturup, şehirler arası otobüsçülük oynardık.
O dönemlerde sokakta fazla çocuk da yoktu.
3 erkek 2 kız arkadaştık.

Bilgisayar filan yoktu. Açık hava, bahçeli evler, 5 çocuk.
İlkokulda isim-şehir, iki ciklet firmasının (Golden ve Zambo) verdiği artist ve sporcu resimlerini biriktirme, az ilerdeki kumcuların arazisinde depolanan kumlardan kaymaca,
sokakta futbol...
Yirmi yaşına dek beton zeminde, sokakta futbol oynadık, düştük kalktık, daha eli, kolu, bacağı kırılan bir arkadaşımı hatırlamıyorum.
Kadıköylüler bilir. St. Joseph Lisesinin bahçesi betondur. Orada her pazar dokuzardan maç yapardık. Hiç incinen görmedim.
Bir de şimdiki futbolculara bakıyorum. En ufak faulde lifi atıyor, tendonu kopuyor.

Bizim dönem iyiydi ya..

:)