Çocuğun gelişiminde aile mi önemli çevre mi?

çocuk gelişiminde en çok önem

• aile

• okul

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

buraqq

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
bizim bir münazara konumuz var. konu başlıkta da görüldüğü gibi çocuğun gelişiminde aile mi öneml çevre mi? biz çevreyi savunacağız. bana da medya başlığı verildi örn: televizyon, int. gazt. gibi iletişim araçlarının çocuklar üzerindeki olumlu olumsuz ve genel sonuçları...

ben uzuun uzuun araştırdım. bir çok döküman elde ettim... siz de bana fikirler verirseniz çok mutlu olurum:)

be5te abla ve bjk_ayse siz beni anlarsınız özellikle sizden yardım istiyorum:)

edit: bana çevreyi savunabilirmisiniz?:) tabiiki aile de... :D lütfeeen..

buraqq

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
evet yaa... mesaj tekrarladım ama cevap yok mu??

DaY_WalkeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Aile tabiki... Çevrenin etkisiyle yetişen bireyleride görüyoruz.. Aile terbiyesi bambaşka..

winstoncash

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
eğer soruyu aile mi önemli çevre mi şeklinde sorarsan mantıksız bir soru olur. çünkü her iki faktör de kişiliğin gelişmesinde çok önemli paya sahip. hangisi daha önemli dersen tabii ki aile daha önemli. çünkü bir çocuk henüz çevre ile iletişime geçmeden önce aile içinde yetişip terbiye görüyor. eğer ki aileden yeterli eğitimi almamışsa girdiği her çevre büyük ölçüde etkiler. ama iyi bir eğitim ve terbiye aileden gelirse kötü bir çevre bile insanı çok fazla etkileyemez. tabii ki etkilemek diyince sadece olumsuz etkiye bakmamak gerekir. aile terbiyesinin üstüne çevreden edindiğiniz bilgiler ve tecrübeler size çok şey katabilir. ama dediğim gibi hangisi daha çok etkiler derseniz gözünü açar açmaz yanında olan aile tabii ki!

yuureii

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Kesin birşey söylemek doğru olmaz. Hayat ve insan psikolojisi çok karmaşık. Kimi yerde aile, kimi yerde çevre, kimi yerde de doğuştan gelen kişilik.

buraqq

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
yaa tamam aile de bana çevreyi savunabilirmisiniz? :) ltfn...

yengec

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Terbiye aileden başlar çevre ilede şekeillenir

meçhul_yolcu

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Birey çocukluk döneminden itibaren çevresinde yaşayan insanların davranış ve tutumlarını taklit eder. Bu taklit önce anne ve baba imajı ile başlar. Kişilik doğrudan doğruya anne- babanın çocuğu ile karşılıklı kurduğu ilişkiden doğmaktadır. Kişilik zamanla olgunlaşır, çocuğun fiziki yapısı, zihinsel ve duygusal bakımdan gelişir

Önceleri duygu ve heyecanlarını denetleyemeyen çocuk büyüdükçe duygu ve heyecanlarını nasıl denetleneceğini öğrenir. Ailenin sosyal- ekonomik düzeyi, kültürel durumu, arkadaş ve okul çevresi çocuğun kişiliğinin oluşumunda önemli rol oynar. Kişiliğin kazanılmasında sosyal ve çevresel faktörlerin rolü büyüktür. Çocuk büyüdükçe, ergenlik çağına gelince çevre ile olan sosyal, kültürel ilişkisi de gelişir. Bu dönemde genç, bütün enerjisini örnek, model objelere yöneltirse, kişiliği olumlu yönde etkilenir ve gelişir. Güçlü kişiliği ile değerli, ilkeli, bilge, lider örnek üstür bir insan modelini benimser ve özdeşleşerek bir bağ kurabilirse gençlerin kendilerine olan güveni de artar, kişilikleri de gelişir. Eğitim sürecinde çocuğun kişilik gelişimi için, okul, öğretmen ve aile işbirliği etkin ve verimli kılınmalıdır. Aile eğitim sürecine katılımı sağlanmalıdır. Aileye çocuğun not durumunu gösteren toplantıların dışında eğitim, danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunulmalıdır. Aile ile aile ruh sağlığı, iletişim, çocuğun psikolojik gelişim evreleri konuları ile bireylerin aile ve grup terapileri yöntemleriyle çalışmalar yapılmalıdır.
Bir çocuğa ana babası nasıl davranırsa, çocuk da diğer kişilere karşı öyle davranır. Önce karakterin, daha sonra kişiliğin oluşmasında ve gelişiminde çocuk, ana baba etkileşimi sürecinde sevgi ve disiplin temel rol oynar. Çocuğun karakteri, çoğu kez kendisini ana babasının verdiği davranış özelliklerini yansıtır. Karakteri oluşturan en önemli yol bireylere ahlaki davranışını nedenlerini açıklamak, bireylerin kararları kendi kendine almaları ve onları akıllıca nasıl eleştirebileceklerini öğretmektedir.
İçinde yaşadığımız toplumdan sağlıklı ve mutlu iç dünyasında barışık ve topluma faydalı bireylere olan ihtiyacımız her geçen gün artmaktadır.

çevre derken:çocuk çevresindeki insanları taklit eder buda en başta anne ve baba'dır.
1708.jpg

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
aslında her ikisi de gelişimde önemlidir ama madem münazara konusu o zaman aileyi biraz kötüleyeyim ne de olsa münazarada karsı tarafın eksi yönlerini bilmek en büyük kozlardan biridir.

ailenin hiçbir etkisi yoktur tamamen çevrenin etkisiyle gelişir. yani düşünsence çocuk izlediği bir çizgi filme mi inanacak yoksa annesinin söylediği şeye mi? tabiki çizgi filme inanacak ondan etkilenecek. ayrıca aile çocuğun gelişimini negatif yonde bile etkiler. mesela evdeki kuırallar çocugun gelişimini kısatlar nitelikteyse eğer, o cocuktan bişey beklemeyin ilerde. yani çocuğa ev için sürekli olarak "yapma çocuğum" "elleme çocuğum" "kırarsın koy onu yerine (çocuğun araştırma duygusunu yok eder)" "o çakıl taşlarını hemen çöpe at" "hayır olmaz o kediyi eve getiremezsin (çocuğun hayvan sevgisini paramparca eden bir kural)". anne-baba ben nasıl oldum sorusuna seni leylekler getirdi gibi abuk subuk cevaplar vererek çocuğun gerçekçilikten uzaklaşmasında baş kahramandır aile. ama çecre oyle mi? değil tabi. çocuk tamamen çevresinden etkilenerek gelişir. mesela dışarda arkadaşlarıyla oyun oynayan bir çocuk zamanla arkadaşları gibi olmaya başlar. televizyonda gördüğü bir kahramanı taklit eder, onun gibi olmak için çaba harcar. internette çocugun gelişiminde cok onemlidir. mesela kafasına takılan bir soruyu annesine sorduğunda annesi git babana sor der. babasına sorduğunda git annene sor der. ama internet oyle mi? tabiki değil. sizi karsılıksız seven her sordugunuz soruya bıkmadan usanmadan cevap verebilen bir arkadastır internet.

göko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:(:devil:;):wassat::happy::helpsmilie::innocent::kiss::mrgreen::sweatdrop::stuart::turned::angry::excl::whistling::euro::wheelchair::donatello::pinch::clover::ph34r::walkman::razz::img-music::sorry2::sorcerer::icon_::wacko::icon_-1::):):devil::devil:
aslında her ikisi de gelişimde önemlidir ama madem münazara konusu o zaman aileyi biraz kötüleyeyim ne de olsa münazarada karsı tarafın eksi yönlerini bilmek en büyük kozlardan biridir.

ailenin hiçbir etkisi yoktur tamamen çevrenin etkisiyle gelişir. yani düşünsence çocuk izlediği bir çizgi filme mi inanacak yoksa annesinin söylediği şeye mi? tabiki çizgi filme inanacak ondan etkilenecek. ayrıca aile çocuğun gelişimini negatif yonde bile etkiler. mesela evdeki kuırallar çocugun gelişimini kısatlar nitelikteyse eğer, o cocuktan bişey beklemeyin ilerde. yani çocuğa ev için sürekli olarak "yapma çocuğum" "elleme çocuğum" "kırarsın koy onu yerine (çocuğun araştırma duygusunu yok eder)" "o çakıl taşlarını hemen çöpe at" "hayır olmaz o kediyi eve getiremezsin (çocuğun hayvan sevgisini paramparca eden bir kural)". anne-baba ben nasıl oldum sorusuna seni leylekler getirdi gibi abuk subuk cevaplar vererek çocuğun gerçekçilikten uzaklaşmasında baş kahramandır aile. ama çecre oyle mi? değil tabi. çocuk tamamen çevresinden etkilenerek gelişir. mesela dışarda arkadaşlarıyla oyun oynayan bir çocuk zamanla arkadaşları gibi olmaya başlar. televizyonda gördüğü bir kahramanı taklit eder, onun gibi olmak için çaba harcar. internette çocugun gelişiminde cok onemlidir. mesela kafasına takılan bir soruyu annesine sorduğunda annesi git babana sor der. babasına sorduğunda git annene sor der. ama internet oyle mi? tabiki değil. sizi karsılıksız seven her sordugunuz soruya bıkmadan usanmadan cevap verebilen bir arkadastır internet.
:clover::walkman::euro::wheelchair::sweatdrop::stuart::helpsmilie::ph34r::walkman::donatello::excl::):D:surprised:

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Hiç düşünmeden Çevre diyorum :)

axilik

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Valla ben dersini görüyorum üniversitede her ikisininde öne çıktığı noktalar var... Şu daha önemli diyemeyiz o yüzden...

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Tabiki her ikiside :).Eğer çocuğu frenleyemiyorsa aile,sürekli dışarda o bar senin bu cafe benim dolaşıyorsa çevre daha etkili olur.

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Aile de çevreden etkilenir. Çocuğun yetiştirilmesi için dikkate alacağı verilerin büyük bir kısmını çevreden edinir. Aile çevreden bağımsız değildir. İçinde bulunduğu toplum ve bilgi kaynakları aileye neyi doğru ya da yanlış olarak aktarıyorsa aile de çocuğa bunları verecektir.
Aileyi etkileyen de çevre olduğunu göre çocuğun gelişminde hem doğrudan hem de dolaylı olarak çevre faktörü önceliklidir.

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Aile yapısı ne kadar düzgün olursa olsun çevre bozuksa mutlaka kişiliğe olumsuz etki edecektir...

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Aile'Önemli Cocuk Küçükken Aileden Ne Görürse Onu Uygular Aile Ne Derse ONu Yapar Aile bu Yannlıştır Derse Onu Uygular Bizim Sülalede Öyledir Kimse Tvde Gördüğünü Yada çevrede Ne Olduğuna İnanmaz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aileyi çevre çocukları ise aile etkiler doğrudan aile çocukların gelişiminde etkilidir çünkü teknoloji geliştiğinden çevrenin buna hemen ayak uydurması sorun olabilirken ailenin bu konu üzerindeki farkındalık durumu çocuğa daha iyi yol gösterebilir.çevre daha kapsamlı olduğu için çocuğu etkilemesi dolaylıdır. bu yüzden önce aile etkilidir sonra aileninde etkilendiği çevre.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aile önemlidir.ÖRNEK VERECEK OLURSAK;
ainstain okuldan aptal çocuk diye atılmış ama ailesi onun önemli birisi olduğunu sağlamıştır...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
çevre diyorum ben. hiçbir aile git sigara iç oğlum demz kendi içse bile buna karşı çıkar. ama görüyoruzki daha 10 yaşındaki çocukların elinede bila sigara rahatlıkla girer olmuş. yani aile istediği baskıyı uygulasın çocuğun içinde bi de çevresinde varsa bunlar o zaman aile boşuna konuşmuş olur. çevrenin etkisi zararlıo veya yararlı bi etki varsa ben ne yarara ne zarara bakarım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence aile çünkü dğduğumuzdan beri ailemizden ne gördüysek onları yaparız neyin doğru neyin yalnış olduğunu onlar gösterir eğer bir ailede terbiyeli ahlaklı saygılı neyin doğru neyin yalnış olduğunu bilirse bir çevrede kötü bir alışkanlıkları ola çocukların yanların aynı ortamda bulunmanın yalnış olduğunu bilir mesela: bir arkadaş grubunda biri bu çocuğa bir sigara, bir içki vb kötü şeyleri verirse veya kötü birşey yaptırmaya çalışırsa o çocuk bunun bir yalnış olduğunu bilir. eğer biri size kötü aşılkanlıklar edinmeye zorlarsa sizin öncelikle yapacağınız şey HAYIR ​ demektir.

B

by SELMAN

SDN Okuru
:dil:
bence yanlış düşünüyorsun zaten 6 yaşında okul başlıyor zaten buzamanda öyle sorumlu aileler yok

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ailedir çünkü aile çocuğubn birinci öğretmenidir konuşmayı ona annne öğrertir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
çok işime yarayacak inşallah yazan eller dert görmesin