cnc kodlama hakkında

Bu konuyu okuyanlar

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
bulundugumuz zamanın ıhtıyacı olan yenı meslek bıldıgınız gıbı CNC operatörlüğü,halıylede yazılımla donen meslek dalı
aslında baş belası,hem torna tezgahla ılgılen,hemde kalk yazılımın hesabını,torna,planya ,frezesını ayarla,aslında yerıne gore zevklı ış,:)ordan öylemi görunuyor demeyın sonra
cnc 1

CNC 2

CNC 3

Cnc_Torna_Freze_Programlama_Kursu_G_M_Kodlari

CNC PROGRAMLAMA KILAVUZU

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
Son düzenleme:

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
elektronik ve bilgisayarci olmama ragmen benim ilgimi cekiyor ancak daha farkli boyutuyla yani kendim bir robot yapmak isterdim ki artik 3d yazicilar cikti. Ilgin varsa bir tane edinip bakmani isterim. elbette cnc tezgahlari profesyonel alanlarda cok kullaniliyor ve farkli kullanim alanlari sunuluyor. Calistigim firmada da zaten metal isleme bölümünde hala kullaniliyor ama bizim departmanda (yazilim / elektronik), bir kidemli mühendis 3d yaziciyla bi seyler test ediyor. Gelecek planlari nedir, neler yapmayi planliyorlar ama bi seyler gelistirmeye calisiyorlar. Kaynak paylasimlarin icin tesekkürler

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
elektronik ve bilgisayarci olmama ragmen benim ilgimi cekiyor ancak daha farkli boyutuyla yani kendim bir robot yapmak isterdim ki artik 3d yazicilar cikti. Ilgin varsa bir tane edinip bakmani isterim. elbette cnc tezgahlari profesyonel alanlarda cok kullaniliyor ve farkli kullanim alanlari sunuluyor. Calistigim firmada da zaten metal isleme bölümünde hala kullaniliyor ama bizim departmanda (yazilim / elektronik), bir kidemli mühendis 3d yaziciyla bi seyler test ediyor. Gelecek planlari nedir, neler yapmayi planliyorlar ama bi seyler gelistirmeye calisiyorlar. Kaynak paylasimlarin icin tesekkürler
düşüncen için sağol,insan bu teknoloji gelişmesını gördukce ,ıcınden neler yapabılırım düşüncesıne kapılıyor,sıkıntılı olan nokta ıse ,örneğin eskıden 20 yıl oncesı bu kadar program,donanım, vs yoktu,bılımkurgu fılımlerıne bakıp hayal etmek daha kolay gelıyordu,5.25 dısketlerden 1,44 mb gorunce oha denırdı,20 mb harddısk ıcın hava atılırdı,sımdı ıse 1,3 tb hadı ya der gıbı bakılmaya baslandı,en dandık flahbellek 15 gb oldu,bunlar yetmez gıbı sanayııde bu cnc olayı peydah oldu,3 -5 kısının ısı 1 makıneye sıkıstırıldı,ee halıyle önündekı bent kaldırılmıs dere yatagı gıbı su(teknolojı) delı gıbı
akmaya basladı.
konuyu şuraya bağlamak ıstıyorum,keske bende senın gıbı bılgı bırıkımıne sahıp olabılseydım,ama calsıtıgım ortam ,meslegım acısından sosyal hayat ,lastıgı ınık arabaya benzıyor,sıze soyleyebılecegım,kendınızı gelıstırmeye bakın,10 sene sonra ısler daha farklı olabılecek,şartlar zorlaşacak,ınsanlar coğalıyor,makıneler boyuna robotlasma,sanal zeka arasında gıdıp gelıyor,aslında bunları sıze soylemem gereksız,bende ınsanların bu tur işlerın,hayatın zorluklarını bıldıgım ıcın elıme gecen dokumanları paylasmaya calısıyorumkı,bırılerıne faydalı olsun,bununda sıkıntılı yanı,bır cok cnc modelı olması,ıkıncısı ıse turkce oldugu ıcın sıkıntı olmasıdır
sımdılk onemlı olan bu bılgılerın bırılerıne faydası olması,buyuk ,kucuk dokumanı fazlasıyla bulabılıyorum,şu ankı google buna bu ımkanı verıyor,ama ılerde ne olur bılınmez
3d yazıcılara gelınce,bence dahada ılerısı var su an amıga oyunlarına benzıyorlar,bunu pıyasaya surdulerse 2.3.surumlerı argede beklıyordur
ılgı alakan ıcınde bende tşk ederım
işlerınızde başarılar dılerm

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
dediklerini gayet iyi anliyorum ve böyle paylasimci biri oldugun icin tesekkür ederim. Tabi seni tanimiyorum neler yapiyorsun bilmiyorum ama ben özellikle eskiden bir cok forumda bazen farkli nicknamelerle insanlara yardimci oluyordum. Simdi eskisi gibi zaman bulamiyorum ve is acayip yoruyor beni..

Bu teknoloji gelisimi beni korkutuyor aslinda. Bir yandan insani hayran birakiyor ve katki sunmak istiyorsun ama bi yandan gelecegin karanlik olabilecegi fikri doguyor. Izlemediysen kesinlikle black mirror dizisini izle. Söylediklerinden cikardigima göre bu dizi tam senlik. Ben ilk izledigimde acayip sasirdim ve maalesef dünya yavas yavas oraya evriliyor.

Ben yurtdisinda yasiyor ve calisiyorum. Bilgi birikimimi elimden geldigince ülkemdeki genclerle paylasmaya calisiyorum. Bir tane youtube kanali acma planim var bakalim. IOT üzerine yogunlasmaya basliyorum. Degisik seyler yapmak istiyorum. Ve bir gün ülkeme dönüp savunma sanayisinde calisma hayalim var, bakalim o gün gelecek mi :) Maalesef suan yöneticiler pek güven vermiyor. Türkiye'den ayrilma sebeplerimden biri buydu. Torpille ise alimlar almis basini gidiyor, isi bilenden cok, tanidigi olan aliyor ve siz bi seyler yapmak isteseniz de kimse sizi desteklemiyor. Bir arkadasimla kosgeb'e basvurduk ve cidden yüksek teknolojili bir ürün gelistirmek istedik ancak eften püften bir baheneyle isten zerre anlamayan (ticari boyutuna bakan) biri yüzünden destek alamadik. Oysa yapmak istedigimiz üründen cok cok daha basit bir ürünü 4-5 kat daha fazla para vererek istanbul belediyesi satin aldi.. Yani bizim yapmak istedigimiz ile satin alinan arasindaki teknoloji farkli belki 10 kat ama belediyenin yurtdisindan aldigi ürün icin o kadar gereksiz para harcaniyor. Daha sonra bir firma benimle iletsime gecti bi sekilde projenizi ücret karsiligi gecirebiliriz dedi. O an cidden nefret ettim bu sistemden ve yurtdisinda cikmaya karar verdim.. Simdi ileriki zamanlar icin dönüs planlarim var ama yine ayni carpik düzenle karsilacagim gibi.. Cünkü maalesef insanlarimiz ya da yöneticilerimiz cidden bir seyler yapma derdinde degiller. Sadece gösteris ve laf.. Ülkede o kadar cok genc ve kaynak var ki, bu ülkenin cok büyük sicramamasina bi türlü anlam veremiyorum..

Yani diyoruz avrupa'da egitim cok iyi bilmem ne vs ama ben lisans egitimimi türkiye'de aldim ve lise'de de elektronik egitimi aldim. Inan bana aldigim o egitimler ve tabi kendi katkimla isvicre'de cok kolay yüksek lisans yaptim, is de buldum ve burada aldigim egitim ile türkiye'de aldigim egitim arasinda cok fark var. Burada genelde her sey ögrencinin sirtinda. Ogrenci kendisi arastirip bulup ögrenecek ve yapacak. Yapamazsa ögrenemezse dersi gecemez. Bu insanlar pratige dökerek bi seyler yapiyorlar. Bizde o konuda biraz zayiflik var. Ama ben sahsen cok iyi egitim verildigini düsünüyorum. cogu zaman suc ögrencide. Benim suanki bilgimin bir cogu aldigim o egitimlerden geliyor. Öyle iyi bir elektronik bilgim var ki (elbette hesaplamalar formüller vs unuttum), bir cok sistemi kolayca anlayabiliyorum, adapte olabiliyorum. Yazilim da hakeza öyle. Elbette okuldaki egitim tek basina yetmez, insanlarin kendi kendini gelistirme bilincine sahip olmasi gerek.

Suan saat 01:15 ve ben hala ayaktayim ve arduino ile calismak icin odamdayim ve isyerinde yaptigimiz iste arduino yok ama ben kendimi gelistirmek adina arduino ile ugrasiyorum ki arduino bu isin cok basit noktasi. Benim kafamda cok komplike sistemler var. Ornek olarak LoRa ile düsük gücle cok yüksek mesefalere kablosuz veri aktarimi. Bir tane gateway ve node yapip denemeler yapacagim, bunun yaninda ESP chiplere yine wifi tabanli iletisim kurma derdindeyim vs. Bunlari da zamani geldiginde kullanacagim, gerek is yerinde gerek baska projelerde.

Benim Allah'a sükür güzel bi isim var ve burada her sey güzel. Ama buna ragmen durmuyorum, sürekli kendimi gelistirme derdindeyim. Iyi derece ingilizce biliyorum, b2 seviye almanca biliyorum. Baslangic seviye fransizcam var ve fransizcayi ilerletmeye basliyorum..

Bunlari söylememdeki amac ego tatmini vs degil kesinlikle, anlamadigim nokta, kendisini dogru dürüst gelistirememis insanlarin, nasil rahatlikla bu saatte uyuyabildikleri. Ben bi seyler ögrenmeden rahat edemezken, az bilen ya da hic bilmeyen birileri nasil rahat olabiliyor? Sonra serzeniste bulunuyorlar, yok su söyle bu böyle diye.. Acayip bir tembellik var.. Kendi durumunu düzeltmek yerine, kendini gelistirmek yerine sadece sikayet ediliyor. Ben günde 4-5 saat uyuyorum genelde (son zamanlarda belki süresi artmistir). Cünkü zaman kisitli geliyor bana ve zamanimi iyi degerlendirmek istiyorum. O yüzden senin de dedigin gibi kendinizi gelistirin diyorum ben de. Ben hala kendimi cooook eksik ve geride hissediyorum. Ogrenmem gereken o kadar sey var ki anlatamam. Kafamda sürekli bunlar dolasiyor, bi an bile dogru dürüst rahat olamiyorum.. Cidden rahat insanlara cok sasiyorum..

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
sözlerınde malısef cok haklısın,burda eğitimciler ,hocalar ders yerıne malısef sıyasetle uğrasıyorlar,ayrıca acıda olsa şoyle gecmıse bakıgımız zaman,avrupanın 2 savas atlattıgını,her savasta cok ınsan öldüğünü biliyoruz,bu savaş anında dahı gelişimler durmamış,ha bu arada 2.dunya savasında uretılen savaş ucaklarının sayısı 95.000(bu arada sunuda ekleyım japonyanın butun hammaddesı bıldıgın gıbı dısardan gelır,bu haldeyken 2.dunya savasına gırdıklerınde 8 cıvarı ucak gemılerı,kendı uretımlerı olan zero sınıfı savaş ucakları vardı,kore ha keza)pekı bızım bu durumda olma sebebımız,sıyaset ıcın bırbırımızı yedıkce bır yere gelemeyız,
bır yazı okumustum,aklımda kaldıgı kadarıyla aktarayım,fransada halk ayaklanmıs bastıle dogru gıdıyor,ortalık karısık,parıs allak bullak,unuversıtelerden brınde ıse ders yapılmakta,ıcerı son hızla öğrencı dalar,hocam dışarda ıhtılal var,HOCA ıse sanane OTUR dersını yap der.
gelelım avrupanın aslı durumuna,teknolojılerı,arge lerı gercekten cok ıyı,bu konularda onları takip edip,örnek almamız lazım,ama bızler diğer yonlerını örnek alıyoruz,dansı,müziği vs ,tabı bu arada avrupanında pek kıbar mıllet oldugunu soylemeyecegım(fransa cezayır-ıtalya lıbya-portekız meksıka-ispanya meksıka,peru gibi)neyse konu dısına cıkmayalım
bu ulkelerın gelısmesınde en buyuk etken savaş durumunda üretılmıs olan teknolojı arastırmaları,almayanın ww susuz ıcat etmesı,v2 roketlerının imalı ıle bulunan roket yakıtı,almanyadan abd ye kacırılan bılım adamlarının sayesınde füzelerın ımalı,bu adamlar bunların gelısmesı ıcın ,senın bahsettıgın gıbı emek harcamıslar,sen ne dıyorsun,zaman yetmıyor,evet ınsan öğrendıkce,beyın yenı bılgıler ıster,zıra bılgıye karsı aclık vardır,öğrenmek guzeldır,umarım sonuna kadar gıdersınız inşallah
bızdekı halk deyımıyle "kımse yattıgı yerden cennetı beklemesın"kazanmak ıcın calısmak lazım

bak ufakda paranoya yapalım,bu halkın uzerınde nasıl rahat olabılıyorla dedınız ,serenity fılmını ızlersenız ne demek ıstedıgımı anlarsınız,bu ulke uzerınde 1950 lerden berı,genlerde,algı operasyonlarında,bılınc altı mesajlarında cok artış var,haarp olayınıda okumussunuzdur sanırım,ısın aslı psıkolojık savaş var,halk ıse farkında değil

avrupanın buyuk polıtıkası,dusmanlarını kendı ıclerınden bırbırıne kırdırırken kendıler yollarına devam ederler,bu kadar tecrube kazanmalarının en buyuk etkenlerınden bırıde ,kendı ıclerınde olan 100 yıllık dın savasları, 2 dunya savası vs gıbı
neyse konu genıs acılımlı,teknolojının gelısmesının en buyuk etkenlerınden %80 nın savaşlar oluşturur,önce öldurmek ıcın uretılır,sonra tıcaret ıcın sadelestırılır

sohbet ıcın tşk ederım,
bu arada fransızcanız ıcın Henri Charriereısımlı eskı kurek mahkumun kelebek(papillon) ısımlı kıtabını okumanızı tavsıye ederım
işlerınızde basarılar dılerım,ALLAH c.c. sızınle olsun,zıhın acıklıgı versın,umudunuzu hıc bır zaman yıtırmeyın,her gecenın sabahı var :)

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
baya bir dilin yanmis anlasilan :) söyledigin seylerin coguna katiliyorum hocam.. Yöneticilerin ne kadar sucu var bilemem ama suc ortagi olduklari asikar. Ancak insanimiz da acayip tembel. Bazen forumlarda cikiyor karisimiza, hocasi ödev vermis, oturup ögrenmek yerine, bana bunu yapabilecek birileri var mi diyor... Bu insanlara bilinc verilmemis. Sonucta onun meslegi olacak bi seyi, baskasina yaptiracak ve utanmadan ben yaptim diye notunu alacak. Evet NOT. Öyle bir sisteme getirmisler ki, not icin yapiyoruz her seyi. Dersi gecelim, ortalamimiz su olsun, en yüksek puani alalim vs. Kimsenin derdi iyi ögreneyim de ilerde kullanacagim degil.. Hal böyle olunca sistem ezberci sisteme dönüyor. Cünkü calisan kisi sadece dersi sinavi gecebilmek icin calisiyor, ögrenmek icin degil. Üniversitede öyle tipler vardi, görsen kod bile ezberliyorlardi cünkü hoca ayni sorulari soruyormus her yil, hayatimda satir satir kod ezberlendigini ilk kez görmüsüm, saka gibi... Sonra asistan olmak icin yarisanlar vardi, görsen aman Allah'im.. Adamlar birbirini yiyordu, herkes notlarini yüksek tutma derdindeydi.. Ben ise adam gibi piyasada olmayan bi proje gelistirdim bitirme calismam icin :) ve not ortalamam diger ögrencilere göre gayet düsüktü (3.07 ile mezun oldum). Ancak bölüm baskani asistanligi bana teklif etti ;) tabi benim planlarim arasinda üniversitede amelelik yapmak olmadigi icin istemedim.. Cünkü kafamda hep büyük seyler vardi..

Öyle bir cark ki, suan yetisen ögretmen adaylari kötü yetisiyor ve onlarin yetistiridigi ögrenciler de kötü.. Ben cok sükür cidden cok iyi egitim aldigimi düsünüyorum. özellikle lise egitimim sahaneydi. Üniversite'de acayip kaliteli hocalardan ders alma sansim oldu ve kendi adima egitim hayatimdan memnundum. Ancak bilgisayar ögretmeni olmus arkadaslarimin üniversite egitimlerini bildigim icin, onlarin ögrencilerine cidden aciyorum. Cünkü bunlar ögrenciyken KPSS yi kazanma derdindelerdi. Ee diyorum dogru dürüst bilgin yok, nasil ögreteceksin, cevap olarak da ögrencilerle birlikte ögrenirim :) diyorlardi ve hakketten öyle. Bazi arkadaslarla hala iletisimdeyim, hala bi cok seyi yapmaktan acizler.. Ama eminim kendini gelistirmis hocalar da mevcuttur.

Sanirim ülkemizdeki herkes köseyi dönme pesinde. Sistem onu dayatmis bu insanlara.. Para kazanalim, paranin helal olup olmadigi önemli degil.. Mesela hic bi sey bilmeyen bir ögretmen atiyorum 4000 tl maas aliyor ve bunu helal olarak görüyor. Ben onlar yerine cidden utaniyorum. Aldigi paranin karsiligini veremiyor, bi sey ögretemiyor ve utanmadan maas olarak aliyor. Yazik cidden... Bilmiyorum bu ülke nasil düzelecek ama toplumsal olarak düzelmesi gerek. Haberleri okuyorum, toplum gün gectikce deliriyor gibi geliyor. Eskiden böyle seyler duymazdik. Acaba insanlar mi iyiydi yoksa simdi internet sayesinde her seyi mi ögrenir olduk.. Topluma bakinca zaten gelismemis, geri toplum oldugu asikar. Olan, kendi kendine bi seyler yapmaya calisanlara oluyor. Onlar da firsatini bulunca yurtdisina cikiyorlar. Neyse insallah her seyin güzeli olur. Insanlara bi bilinc gelir, yöneticilere bilinc gelir de toplum daha düzgünlesir... Ben elimden geldigince insanlari bildigim alanlarda dogru yönlendirmeye calisiyorum.Ne kadar faydali ne kadar degil bilmiyorum..

Ben de tesekkür ederim cevap icin. Ayrica fransizca tavsiye icin ;)

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
baya bir dilin yanmis anlasilan :) söyledigin seylerin coguna katiliyorum hocam.. Yöneticilerin ne kadar sucu var bilemem ama suc ortagi olduklari asikar. Ancak insanimiz da acayip tembel. Bazen forumlarda cikiyor karisimiza, hocasi ödev vermis, oturup ögrenmek yerine, bana bunu yapabilecek birileri var mi diyor... Bu insanlara bilinc verilmemis. Sonucta onun meslegi olacak bi seyi, baskasina yaptiracak ve utanmadan ben yaptim diye notunu alacak. Evet NOT. Öyle bir sisteme getirmisler ki, not icin yapiyoruz her seyi. Dersi gecelim, ortalamimiz su olsun, en yüksek puani alalim vs. Kimsenin derdi iyi ögreneyim de ilerde kullanacagim degil.. Hal böyle olunca sistem ezberci sisteme dönüyor. Cünkü calisan kisi sadece dersi sinavi gecebilmek icin calisiyor, ögrenmek icin degil. Üniversitede öyle tipler vardi, görsen kod bile ezberliyorlardi cünkü hoca ayni sorulari soruyormus her yil, hayatimda satir satir kod ezberlendigini ilk kez görmüsüm, saka gibi... Sonra asistan olmak icin yarisanlar vardi, görsen aman Allah'im.. Adamlar birbirini yiyordu, herkes notlarini yüksek tutma derdindeydi.. Ben ise adam gibi piyasada olmayan bi proje gelistirdim bitirme calismam icin :) ve not ortalamam diger ögrencilere göre gayet düsüktü (3.07 ile mezun oldum). Ancak bölüm baskani asistanligi bana teklif etti ;) tabi benim planlarim arasinda üniversitede amelelik yapmak olmadigi icin istemedim.. Cünkü kafamda hep büyük seyler vardi..

Öyle bir cark ki, suan yetisen ögretmen adaylari kötü yetisiyor ve onlarin yetistiridigi ögrenciler de kötü.. Ben cok sükür cidden cok iyi egitim aldigimi düsünüyorum. özellikle lise egitimim sahaneydi. Üniversite'de acayip kaliteli hocalardan ders alma sansim oldu ve kendi adima egitim hayatimdan memnundum. Ancak bilgisayar ögretmeni olmus arkadaslarimin üniversite egitimlerini bildigim icin, onlarin ögrencilerine cidden aciyorum. Cünkü bunlar ögrenciyken KPSS yi kazanma derdindelerdi. Ee diyorum dogru dürüst bilgin yok, nasil ögreteceksin, cevap olarak da ögrencilerle birlikte ögrenirim :) diyorlardi ve hakketten öyle. Bazi arkadaslarla hala iletisimdeyim, hala bi cok seyi yapmaktan acizler.. Ama eminim kendini gelistirmis hocalar da mevcuttur.

Sanirim ülkemizdeki herkes köseyi dönme pesinde. Sistem onu dayatmis bu insanlara.. Para kazanalim, paranin helal olup olmadigi önemli degil.. Mesela hic bi sey bilmeyen bir ögretmen atiyorum 4000 tl maas aliyor ve bunu helal olarak görüyor. Ben onlar yerine cidden utaniyorum. Aldigi paranin karsiligini veremiyor, bi sey ögretemiyor ve utanmadan maas olarak aliyor. Yazik cidden... Bilmiyorum bu ülke nasil düzelecek ama toplumsal olarak düzelmesi gerek. Haberleri okuyorum, toplum gün gectikce deliriyor gibi geliyor. Eskiden böyle seyler duymazdik. Acaba insanlar mi iyiydi yoksa simdi internet sayesinde her seyi mi ögrenir olduk.. Topluma bakinca zaten gelismemis, geri toplum oldugu asikar. Olan, kendi kendine bi seyler yapmaya calisanlara oluyor. Onlar da firsatini bulunca yurtdisina cikiyorlar. Neyse insallah her seyin güzeli olur. Insanlara bi bilinc gelir, yöneticilere bilinc gelir de toplum daha düzgünlesir... Ben elimden geldigince insanlari bildigim alanlarda dogru yönlendirmeye calisiyorum.Ne kadar faydali ne kadar degil bilmiyorum..

Ben de tesekkür ederim cevap icin. Ayrica fransizca tavsiye icin ;)
ben tşk ederım ,yazdıklarınız cok doğrudur,siz kendınızı geliştirmeye calısıyorsunuz buda cok guzel,keşke herkes sizin gıbı olsa,aklıma gelmişken benı mazur gorun ama assembler dilini,unıx,lınux düşünceniz nedir,zira bunlar alt yordam dıllerı daha doğrusu bınanın alt yapısı,mesela sımdıkı nesıl dos ısletım sıstemını pek bılmez,bılsede onemsemez,gercı wındows ms dosu pasıfe etmıs gıbı yaptı ama aslında hala gecerlı,sız daha ıyı bılırsınız ms dos temelı olmazsa lınux dahıl sıstemler kurulma asamasını gecmez yada sakat kalır,
size bundan sonrakı hayatınızda başarılar dılerım

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
ben tşk ederım ,yazdıklarınız cok doğrudur,siz kendınızı geliştirmeye calısıyorsunuz buda cok guzel,keşke herkes sizin gıbı olsa,aklıma gelmişken benı mazur gorun ama assembler dilini,unıx,lınux düşünceniz nedir,zira bunlar alt yordam dıllerı daha doğrusu bınanın alt yapısı,mesela sımdıkı nesıl dos ısletım sıstemını pek bılmez,bılsede onemsemez,gercı wındows ms dosu pasıfe etmıs gıbı yaptı ama aslında hala gecerlı,sız daha ıyı bılırsınız ms dos temelı olmazsa lınux dahıl sıstemler kurulma asamasını gecmez yada sakat kalır,
size bundan sonrakı hayatınızda başarılar dılerım
assembler yani assembly dili düsük seviye bir dil hocam. bu dille sadece donanimsal kodlamalar yapiliyor o kadar. Kimse yüksek seviyeli islerde kullanmaz. Eger micro kontroller kodlayacaksan assembly kullanabilirsin. Ancak alternatif olarak ve daha kolay olarak C ye yönelmeni tavsiye ederim. Ne amacla kullanmak istiyorsun bilmiyorum ancak C bu konuda iyi. Eger amacin biraz elektronik ve yazilima kaymak ise arduino senin icin güzel olabilir. Ben PLC nin kücügü olarak görüyorum ve fiyatlari gayet uygun. PIC ya da atmel ile direk ugrasmak yerine, atmel tabanli olan arduino almak ve onun üzerinden devam etmek cok daha kolay.Ben PIC porgramlarken bir sürü seyle ugrasiyordum.Yok uygun pic bul, yok usb destegi olsun olmasin, yok librarsi nerde, yok hangi C IDE sini kullanacaksin (hi-tech c, css c, micoC vb.), yok pic programlayici bul onda programla, sonra pic'i sök devrene tak, yeni güncelleme gerek, devreden sök, programlayiciya tak tekrar programla tekrar geri koy.. böyle gereksiz bir ugras var. Arduino ilk ciktigindan beri acayip kücümsedim. Cünkü cocuklar bile yapabiliyor. Ancak sonra anladim ki, benim yaptigim cidden amelelik. Ayni seyleri yapabiliyoruz, arduino ile daha pratik ee neden aci cekeyim? Arduino dan sonra raspberry pi ilgilimi cekti. Onla da degisik isler icerisine girmeye hazirlaniyorum.

Ingilizcen varsa sana güzel bir videolu kaynak atarim. Anlatan adama hayran kaldim. Sifirdan anlatiyor. Tek yapman gereken bir tane arduino edinmen bir de bir kac elektronik devre elemani ve board. Aliexpress den ucuza arduino uno satin alabilirsin. Devre elemanlarini da alabilirsin ama türkiye'den de temin edebilirsin.

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
:)öncelıkle size sunu belirteyım ben dusundugunuz sevıyede uzman değilim,keşke olsaydım,olmakta ısterdım,ama düşüncelerinizi benimle paylaştıgınız icinde cok tşk ederım,bu sayede burayı takıp eden ınsanlarada fikir sahıbı yapmıs oluyorsunuz,düşüncelerınizdede cok haklısınız,sıze hak vermemek elde değil,şu an öyle acaip zaman ıcındeyızki,sız bunu daha ıyı hıssedebılıyorsunuz,c dili zaten 1990 lardan sonra yerıne oturdu,zaten C dilinın devreye girmesıyle basic,cobol(gercı hala kullanan var)tarıhcılerın yazdıgı gıbı:) ,tarıhtekı yerlerını almaya başladılar,assembler dılındekı sormamın nedenı,bahsettıgın gıbı mıcro kontroller,assembler dılıyle yapılacak olan programlar,daha cok hack turu ışlemlere uygunluk acısından dusunmustum,aslında senın dusuncelerınde haklısın,ama bence bılgı her zaman ıyıdır,fazladan zarar cıkmıyor.
bu arada sıze ufak da olsa

http://kitap.akademikport.com/AkademikPort-Arduino-Baslangic-Projeleri.pdf?
http://ozancaglayan.com/wp-content/uploads/2013/04/Introduction-to-Arduino.pdf
https://playground.arduino.cc/uploads/Main/arduino_notebook_v1-1.pdf
https://dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net/learn/materials/1/Arduino_final_handout.pdf

bahsettıgınız gıbı Arduino hakkında cok dokuman var,bırde yapay zeka davası başladı,gercı oyunlarda kendını bellı edıyor,ama ılerı şüphelı,fılımlerde ise bu tür konularda aşırı ıslenmeye başladı,mesaj verıyorlar ama kımın umurunda

sizinle sohbet etmek güzeldi,tşk ederim,ALLAH c.c. işlerınızde kolaylık,zihın acıklıgı versın,

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
kaynaklar icin tesekkürler, baya basit seviyedeler benim icin, zaten kaynak cok var, kendime göre bir ayiklama yaptim arduino ve raspberry pi icin (hepsi ingilizce olmasi lazim). Istersen paylasabilirim.

Eger arduino üzerinde uzman olmak istersen cok zor degil. Meslegin tam olarak nedir bilmiyorum ama makine alaninda olsan bile bence arduino ile bir seyler programlayabilmek güzel bir sey.

Hack olayinda pek düsük seviyeli diller kullanilmaz. Assembly nin en cok kullanildigi diger alan icin cracking diyebiliriz. Cünkü exeler dissamble ediliyor ve istenilen adres bloklarindaki komutlar degistirilebiliyor. Bir süre ugrastim crackingle ama gereksiz bir mecra benim icin :) Hacking baska bir dünya, bir hacker degilim ama bildigim kadariyla, hacking de yazilim dilinden cok sistemleri iyi tanimak bilmek ve aciklari arayip bulmak gerekiyor. Bir acik bulamadiktan sonra her hangi bir program yazma yeteneginin olmasi pek önemli olmuyor. Sisteme sizma icin cok fazla teknik var ve cesitli aciklar var. Genellikle önce bilinen aciklar test edilir. Mesela birisi wordpress kullanarak site kurdu diyelim ve bir hacker o versiyonda acik buldu ve bunu paylasiyor. wordpress yama yapiyor ama birisi güncellemiyor. Bir hacker eger rasgele site hackleyecekse, mesela o wordpressli siteyi hacklemek istiyorsa versiyonunun aciklarina göre cok fazla ugras vermeden sisteme sizabilir. Bu aciklar xss acigi olabilir, sql injection acigi olabilir vs vs .. Dedigim gibi önemli olan acigi bulmak, bunun teknik bilgisine sahip olmak, acik bulunduktan sonra karsi siteye bir exploit sokarak istedigini alir.. Daha farkli hacking cesitleri de var ama detaya girmeye pek gerek yok ;) Bilmiyorum bu isler bana pek sicak gelmiyor. Yoksa ben cok farkli mecralara dalmis olurdum ama insanlarin yaptiklarini bozmak yerine üretim tarafinda olmayi tercih ettim. Bazilari güvenlik tarafinda calismayi tercih ediyor. Onlar da pratikte bir hacker zaten.. Iyi güvenlikciler ayni zamanda iyi birer hackerdir. Kendilerine white hat hacker da derler :) hatta CEH diye bir sertifikalari da var.

son olarak bahsettigim diziyi mutlaka izlemelesin.. Ben de insallah yakin zamanda serenity isimli filmi izleyecegim :) Mesajlarin icin tesekkürler. Kolay gelsin

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
kaynaklar icin tesekkürler, baya basit seviyedeler benim icin, zaten kaynak cok var, kendime göre bir ayiklama yaptim arduino ve raspberry pi icin (hepsi ingilizce olmasi lazim). Istersen paylasabilirim.

Eger arduino üzerinde uzman olmak istersen cok zor degil. Meslegin tam olarak nedir bilmiyorum ama makine alaninda olsan bile bence arduino ile bir seyler programlayabilmek güzel bir sey.

Hack olayinda pek düsük seviyeli diller kullanilmaz. Assembly nin en cok kullanildigi diger alan icin cracking diyebiliriz. Cünkü exeler dissamble ediliyor ve istenilen adres bloklarindaki komutlar degistirilebiliyor. Bir süre ugrastim crackingle ama gereksiz bir mecra benim icin :) Hacking baska bir dünya, bir hacker degilim ama bildigim kadariyla, hacking de yazilim dilinden cok sistemleri iyi tanimak bilmek ve aciklari arayip bulmak gerekiyor. Bir acik bulamadiktan sonra her hangi bir program yazma yeteneginin olmasi pek önemli olmuyor. Sisteme sizma icin cok fazla teknik var ve cesitli aciklar var. Genellikle önce bilinen aciklar test edilir. Mesela birisi wordpress kullanarak site kurdu diyelim ve bir hacker o versiyonda acik buldu ve bunu paylasiyor. wordpress yama yapiyor ama birisi güncellemiyor. Bir hacker eger rasgele site hackleyecekse, mesela o wordpressli siteyi hacklemek istiyorsa versiyonunun aciklarina göre cok fazla ugras vermeden sisteme sizabilir. Bu aciklar xss acigi olabilir, sql injection acigi olabilir vs vs .. Dedigim gibi önemli olan acigi bulmak, bunun teknik bilgisine sahip olmak, acik bulunduktan sonra karsi siteye bir exploit sokarak istedigini alir.. Daha farkli hacking cesitleri de var ama detaya girmeye pek gerek yok ;) Bilmiyorum bu isler bana pek sicak gelmiyor. Yoksa ben cok farkli mecralara dalmis olurdum ama insanlarin yaptiklarini bozmak yerine üretim tarafinda olmayi tercih ettim. Bazilari güvenlik tarafinda calismayi tercih ediyor. Onlar da pratikte bir hacker zaten.. Iyi güvenlikciler ayni zamanda iyi birer hackerdir. Kendilerine white hat hacker da derler :) hatta CEH diye bir sertifikalari da var.

son olarak bahsettigim diziyi mutlaka izlemelesin.. Ben de insallah yakin zamanda serenity isimli filmi izleyecegim :) Mesajlarin icin tesekkürler. Kolay gelsin
:)konuyu cok güzel anlatmışsın,cok sağol,bu arada bu tur konulara merakı olanlarda ,ve yahut yaptıklarını sanan kişilerde bunun farkında olurlar umarım,ayrıca senın bahsettıgın gıbı ,ınsanın bilgi düzeyı yükseldikce ,hack olayları gereksız hal alıyor,evet cok haklısın,yapıcı olmak her zaman ıcın en guzel olanıdır,ılerde bunu ben bozdum yerıne ben yaptım,benım eserım dıyebılmek,bu guzel duyguyu hıssedebılmek,evet tşk ederım,kendınıze guzel,temız yol seçmıssınız.bahsettıgınız dızıyede gelınce seyredecegım,zaten bılım kurgu filim,dizilerininde hastası sayılırım:)banada bu konuda yardımın oldu,ızledıgım dızılerın sezonları bıtmıstı ara boşlukta bunuda ızlerım
person of interest dızısınızde ızleme ımkanınız oldumu bılemıyorum,ızlemedıysenız goz atın derım

Son mesajlar