Çizik CD yi kurtarmak için

Bu konuyu okuyanlar

ledzeppelinfan

Profesör
Reaksiyon puanı
0
bunlar çizik cd lerde fayda etmez.yani düşünsenize.cd çizilmiş.veri kaybı var.o veriyi diş macunuyla filan eski yerine getirebilir misiniz.yaptığınız aslında kiri temizlemektir.dvd veya cd okuyucular bazen kocaman çizikleri okurda ufak kirli yerleri okuyomaz.bunun cdrom la veya okuyucuyla ilgisi yoktur.veririn yazıldığı sektörle ilgilidir.cd size çizik görünür.gider temizlersizni diş macunuyla.sonra cd çalışır.ama dediğim gibi yaptığınız iş çizikler üzerinde işe yaramaz.fark etmediğiniz kirli noktalarda işe yarar.

isobuster adlı program bu işi yaptığını iddia ediyor.denedim.direk veriyi kurtarmaya çalışınca çok zorlanıyor ve nadir olarark kurtarıyor.fakat mpg4 karesi olarak süz denildiği zmana vcd formatındaki filmleri çok rahat kurtarıyor.bu nasıl oluyor?şöyle oluyor.aslında veriyi kurtarmıyor.kurtarabildğini kurtarıyo geri kalanlarıda kırıntılarla birleştiriyoru.yani o film sorunsuz değil.bi yerinde mutlaka bozuk görüntü verecektir.tabi bunlar benim düşüncelerim.sizcede mantıklı değil mi?

1995atakan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
CD'nin lazer okuyucu tarafından okunan yüzeyine bolca diş macunu sürüp elinle yaydır, ama küçük yuvarlak hareketler halinde. CD'nin üzerindeki sektörler taş plaklardaki gibidir, o yüzden küçük yuvarlak hareketler halinde. Diş macununu iyice yedirdikten sonra toz ve tüy bırakmayan herhangi bir bez ile diş macununu sil (haliyle tamamen temizleyemeyeceksin), daha sonra cd'nin üzerine camsil sık ve aynı bezin temiz bir yeriyle sil ve temizle. Geçmiş olsun, çizikler kapandı ;) .

Not: Şaka YAPMIYORUM!

Bu arada bu işlemleri yaparken cdnin diğer yüzünü tahrip etme, eğer o kısmı kalkarsa cd hiçbir işe yaramaz.

Geçekten çok ilginç olmuş sağol fikrin için bizi aydınlattın

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Cdyi Muz Kabuğunun içiyle sil temizlenir.

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
ben genelde eskimiş oyunlar için önce kolonya ve pamuk yardımı ile temizlemek, daha sonra da azıcık el kremini cd ye yedirip (pamukla) kullanmakla yetiniyodum. bu yöntem de işe yarar. çok oyun kurtardıydım bu yöntemle :D

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Ahahaha süpersiniz ya :D Bayaa bir geç oluyor ama Hama'nın bir ürünü var Disc Repair - Set diye.Ürün kodu 49838 sanırım.Gerçekten işe yarıyor.Nereden bulursunuz bilmem ama arşivi olan kişilere ihtiyaçları olmasada bulunca almalarını tavsiye ederim.

feyk06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
diş macunu krem muz gercekten ilginç. denemeden inanmam.

kimseciq

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Inanmayanlar asagidaki videoyu seyretsin, muz kullanarak cizikleri duzeltiyor adam

[flash=400,345]http://www.metacafe.com/fplayer/859694/banana_cd_scratch_remover.swf[/flash]

yetkilibiri

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bad CD Repair Pro ve Cd/Dvd Data Recovery

adlı programlar var elimde crackleri de mevcut.

hiç kullanmadım fakat istersen senin için upload edebilirim.

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
çakmakla/ateşte hafif ısıtarak da çiziklerin kapanmasının sağlandığını duymuştum....;)

Ayrıca normal yoldan okutamadığım cd'lerde BadCopyPro kullanıyorum..denemekte fayda var

ChernobyL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben ısobuster kullanıyorum size de tavsiye ederim..

peky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yarım kılo yagsız dana kusbasından cekılmıs kıymaya bir tutam kımyon ve göz kararınca un katın sonra 45 dk kaynamaya bırakın. karısım kaynadıktan sonra 1 adet bayat ekmegı mutfak robotunda çekin ve ilave ederek 15 dk kısık ateste kaynatın. sonra cd yi mutfak tezgahına koyun tum karısımı uzerıne bosaltın ve 1 saat bekleyın. .bekledıkten sonra cdyı cam antifirizi ile silin. sora takın bilgisayarınıza ve sonucu buraya yazın.

( NOT : geriye kalan karısımı varsa coban kopeğinize yal olarak sunabilirsiniz )

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Dvdisaster adında bir program vardı. Belki halen var. Dvd veya Cd'deki verileri önce sabit diske kopyalayıp, ardından başka bir Dvd'ye kopyalayarak, bozuk dvd'deki verileri kurtarabiliyordu.

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Herhangi bir kurtarma programıyla kopyalamayı deneyebilirsin ama muhtemelen bir sürü CRC hatası alırsın çok zor bir şey istediğin pek mümkün değil zaten bir sürü yöntem var dondurucuya koymak diş macunu kullanmak bize de kolonya ile silin diyorlardı ama açıkçası ben o yöntemlerin işe yaradığını sanmıyorum

RedDevil

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Cd roller adlı programı dene kendimde kullandım sonuç olumlu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bende NFSU2 CDsi var ve artık çalışmıyor hangi yöntem sizi tatmin ettiyse ben de onu yapayım:helpsmilie:lütfeen:bored:(çamaşır
suyu hariç):4: