Çift monitör olayı ve sesi televizyona aktarmak

vs337

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, bilgisayarımda ekran olarak seg lcd televizyon kullanmaktayım, ekran kartım nvidia 9800 gt green televizyonu kasaya mavi vga kablosu ile bağlıyorum, televizyonda ve ekran kartımda hdmi mevcut.

ilk sorum: televizyona hdmi ile bağlarsam televizyondan hem görüntü hem ses elde edebilir miyim? veya başka nasıl görüntünün yanında sesi de elde edebilirim?

ikinci sorum ise: elime sadece mavi vga kablosu ile bağlanabilen bir monitör geçti, nasıl çift monitör yaparım veya yapabilir miyim?

Reaksiyon puanı
66
@vs337 hdmi ile tv ye bağlarsan sadece görüntü alırsın. Abimde almıştı, sadece görüntü alıyordu, ses için tv arkasında yeşil-kırmızı mavi renklerde giriş olacak. aşağıdaki resim gibi:p

component-1829_640.jpg

bilgisayarcılarda vardır yeşil başlı olanlardan sesi onlar aktarır çünkü. Tv arkasındaki giriş resimdeki gibi, diğer ucuda kasanın arkasına takılan türden olmasına dikkat et.

Görüntüyü hdm ile alırsın seside dediğim gibi alırsın:)

ikinci soru anlamadım gibi:p

de-

Asistan
Reaksiyon puanı
2
1-Hdmi kablo ile hem görüntüyü hemde sesi diğer tüm yöntemlerden daha güzel alırsın.
2-vga kabloyla monitörü bağladıktan sonra monitörde ekranda sağ tıklayıp ekran çözünürlüğü ayarlarından her iki ekranıda kullanabilirsin.

Not:Televiyonda ses alabilmen alabilmen için denetim masası ses ayarlarından hdmi çıkışı varsayılan yapman gerekli.
s3lll4.png

vs337

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@vs337 hdmi ile tv ye bağlarsan sadece görüntü alırsın. Abimde almıştı, sadece görüntü alıyordu, ses için tv arkasında yeşil-kırmızı mavi renklerde giriş olacak. aşağıdaki resim gibi:p

bilgisayarcılarda vardır yeşil başlı olanlardan sesi onlar aktarır çünkü. Tv arkasındaki giriş resimdeki gibi, diğer ucuda kasanın arkasına takılan türden olmasına dikkat et.

Görüntüyü hdm ile alırsın seside dediğim gibi alırsın:)

ikinci soru anlamadım gibi:p
Öncelikle ilgin için teşekkür ederim, televizyonun arkasında dediğin girişler mevcut.
1. sorunun cevabını aldım.

2. soruyu biraz daha açmam gerekirse şuan elimde 19" lcd televizyon var, televizyonun hdmi ve pc input (mavi vga dalgası) desteği var, ekran kartımın ise div, hdmi ve yine mavi vga desteği var ben şuan televizyon ile ekran kartını mavi vga çıkışından bağlıyorum ancak elime sadece mavi vga kablosu ile bağlanabilen bir monitör geçti ben bu monitörden de yararlanarak çift ekran lüksünden yararlanmayı düşünüyorum ancak ekran kartımın buna uygun olup olmadığından emin değilim, elimde yeterince kablo olsa deneme yanılma yöntemi ile sorumu çözebileceğimi düşünüyorum uzun lafın kısası televizyonu hdmi ile monitörüde vga kablosu ile bağlarsam çift ekran elde edebilir miyim? yoksa vga çoğaltıcı alarak 2 vga kablosunu 1 vga girişine mi bağlayabilirim? İlk mesajımda ekran kartımın görüntüsü mevcut.

not: istediğim şey tekno marketlerdeki gibi bir kasanın görüntüsünü birden fazla monitöre vermek değil, iki monitörü tek parçaymış gibi kullanabilmek.

[QUOTE%3Dde-]#222222]
de-[/URL dedi ki:
1933613]1-Hdmi kablo ile hem görüntüyü hemde sesi diğer tüm yöntemlerden daha güzel alırsın.
2-vga kabloyla monitörü bağladıktan sonra monitörde ekranda sağ tıklayıp ekran çözünürlüğü ayarlarından her iki ekranıda kullanabilirsin.

yani televizyonu hdmi ile monitörüde vga kablosu ile bağlarsam çift ekran elde edebilir miyim?

Reaksiyon puanı
66
1-Hdmi kablo ile hem görüntüyü hemde sesi diğer tüm yöntemlerden daha güzel alırsın.

pardon, doğrdurur. vga sesi aktarmıyordu. karıştırmışım.

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim, televizyonun arkasında dediğin girişler mevcut.
1. sorunun cevabını aldım.

2. soruyu biraz daha açmam gerekirse şuan elimde 19" lcd televizyon var, televizyonun hdmi ve pc input (mavi vga dalgası) desteği var, ekran kartımın ise div, hdmi ve yine mavi vga desteği var ben şuan televizyon ile ekran kartını mavi vga çıkışından bağlıyorum ancak elime sadece mavi vga kablosu ile bağlanabilen bir monitör geçti ben bu monitörden de yararlanarak çift ekran lüksünden yararlanmayı düşünüyorum ancak ekran kartımın buna uygun olup olmadığından emin değilim, elimde yeterince kablo olsa deneme yanılma yöntemi ile sorumu çözebileceğimi düşünüyorum uzun lafın kısası televizyonu hdmi ile monitörüde vga kablosu ile bağlarsam çift ekran elde edebilir miyim? yoksa vga çoğaltıcı alarak 2 vga kablosunu 1 vga girişine mi bağlayabilirim? İlk mesajımda ekran kartımın görüntüsü mevcut.

edit: istediğim şey tekno marketlerdeki gibi bir kasanın görüntüsünü birden fazla monitöre vermek değil, iki monitörü tek parçaymış gibi kullanabilmek.

hocam kusura bakma doğrudur hdmi ile alırsın vga ile karıştırmışım. vga ile sadece görüntü alabilirsin.

---------- Post added at 22:07 ---------- Previous post was at 21:56 ----------

edit: tekrar tek monitör haline çevirmek isterseniz; xp ise sağ tıklayıp çıkış-monitör yapın. win 7 ise sağ tıklayıp ekran çözünürlüğü diyerek 1. veya 2. monitörü kullanmayı seçebilirsiniz.

de-

Asistan
Reaksiyon puanı
2
''yani televizyonu hdmi ile monitörüde vga kablosu ile bağlarsam çift ekran elde edebilir miyim?''
elbette sadece monitorü bağladıktan sonra ekranda boş biryere sağ tıkla ekran çözünürlüğü ayarlarını yap.Windows 7 için böyle Xpde buna benzerdi ama hatırlamıyorum şimdi.
vya16h.png

vs337

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bugün hdmi kablosu aldım, hdmi kablosu ile televizyonu bağladım sistem televizyonu gördü ancak televizyonda "hdmi bağlantısı yok" yazıyor. Tek monitör olarak da denedim yine aynı sonuç, salondaki televizyon ile de denedim yine aynı.

Acaba kablo mu bozuk yoksa xp hdmi desteklemiyor mu?

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Gerekli driver ve programlari yukledikten sonra cikis secimini hdmi + monitor olarak ayarlayin birde o sekilde deneyin.

vs337

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gerekli driver ve programlari yukledikten sonra cikis secimini hdmi + monitor olarak ayarlayin birde o sekilde deneyin.

sanırım hdmi yuvasında bir irtibatsızlık varmış, biraz oynadım görüntü geldi. ancak ekran titriyor ve görev çubuğunun yarısı görünmüyor, üst kısımda aynı şekilde pencereler tam boyuttayken kapat tuşunu göremiyorum ayrıca denetim masasından ayar yapmama rağmen ses alamadım.

hocam önce bir dvi kablo alacaksın. sonra bir ucuna dvi'dan vga dönüştürücü aparat takacaksın. bu şekilde vga girişli 2. monitörü dvi girişinden bağlamış olursun. :)
Olmazsa hdmi kablosunu iade edip dediğiniz gibi vga'yi dvi ye dönüştüreceğim.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
sanırım hdmi yuvasında bir irtibatsızlık varmış, biraz oynadım görüntü geldi. ancak ekran titriyor ve görev çubuğunun yarısı görünmüyor, üst kısımda aynı şekilde pencereler tam boyuttayken kapat tuşunu göremiyorum ayrıca denetim masasından ayar yapmama rağmen ses alamadım.

Olmazsa hdmi kablosunu iade edip dediğiniz gibi vga'yi dvi ye dönüştüreceğim.
şimdi baktım, aparata gerek yokmuş. dvi - vga kablolar da varmış. :)

http://www.elektrikmarket.com.tr/DVI-VGA-Kablo-1-8-Mt-Gold-Plate-DVI-VGA-_7770.html#0

vs337

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

de-

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ya gerek yok başka kabloya falan bilgisayardan ekran kartı özelliklerinden halledebiliyorsun herşeyi.

siverek63

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim kafamda takılan bi soru var pc den lcdye görüntü akarmak için aparat lazıımı yoksa hdm+hdm kablo olsada olurmu ?

--- Mesaj Güncellendi ---

http://forum.shiftdelete.net/donani...tor-olayi-ve-sesi-televizyona-aktarmak-2.html

BENİM laptpum ve lcd'im hdm girişli pcden lcdye görüntü aktarmam için aparatmı almam lazım yoksa hdm+hdm kablosu almam yeterlimi

BENİM laptpum ve lcd'im hdm girişli pcden lcdye görüntü aktarmam için aparatmı almam lazım yoksa hdm+hdm kablosu almam yeterlimi????

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bu aşamalardan geçip ekranları çoğaltmak ya da tek hale getirmeyi gün içerisinde bir kaç kez yapmışlığım vardır. Bu işin en gıcık yanı, ikide bir masaüstüne sağ tıklayıp ekran çözünürlüğüne girmek ve orada zaman kaybetmekti. Sonra bir gün bir yerde tesadüfen Windows+P diye bir kısayol gördüm. Uygulayınca ihtiyaç duyulan seçenekler karşıma çıkıvermişti. :)

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Bu aşamalardan geçip ekranları çoğaltmak ya da tek hale getirmeyi gün içerisinde bir kaç kez yapmışlığım vardır. Bu işin en gıcık yanı, ikide bir masaüstüne sağ tıklayıp ekran çözünürlüğüne girmek ve orada zaman kaybetmekti. Sonra bir gün bir yerde tesadüfen Windows+P diye bir kısayol gördüm. Uygulayınca ihtiyaç duyulan seçenekler karşıma çıkıvermişti. :)

sayende ben de şimdi öğrendim. Allah kahretsin, lcd tv ile monitör arası geçişi o kadar çok kullanıyorumki, böyle bir kolaylık nasıl daha önce karşıma çıkmadı. çok teşekkürler :D

dirent

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Rica ederim. Film, dizi izlerken geniş ekran iyi oluyor :)