CHPli Maltepe Belediyesinde Temizlik İşçileri Yine Greve Gitti

Bu konuyu okuyanlar

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,395
İstanbul’da CHP’li Maltepe Belediyesi’nin işçileri, 1588 kişiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanamaması üzerine greve başladı.

İşçi ne diyor?​

Şube başkanı Yenigün Özen Dolgun, yoksulluk sınırının 8 bin 560, açlık sınırının da 3 bin 267 lira olduğunu anımsatarak, belediyenin son teklifini şöyle aktardı: “14 lira 85 kuruşluk yemek ücretine 2 lira 15 kuruş, 8 lira 50 kuruşluk yol ücretine 1.5 lira zam yapmak istiyor. Taban ücreti brüt 123 liraydı, 125 lira teklif ettiler. Buna da seyyanen 11 lira zam teklifinde bulunuldu. Toplamda elimize geçecek olan net zam bu şartlar altında 215 liradır.”

Başkan ne diyor?​

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, altı aydır süren görüşmelerde idari ve sosyal maddelerde anlaşıldığını, maddi konularda uzlaşılamadığını ifade etti.

Bir vatandaş olarak soruyorum bir Maltepeli olarak bunu çekmek durumunda mıyım ? Yine dağ gibi çöpler birikti. CHPli belediye başkanı E-5 yukarısında kalan mahallelerine ghetto muamelesi yapıyor. Ne temizliğe,ne altyapıya ne de asfaltın bozukluğuna harcama yapıyor.Neden 16 milyon İstanbullunun belediye başkanı olduğunu söyleyen İmamoğlu yine kendi partisinden olan bir belediye başkanının olduğu yerde konuyu çözmede aracı olmuyor. Yoksa Maltepe belediye başkanı durumu mu anlatmıyor ? Hatta ekstra bir bilgi vereyim belediye sınırlarında olan bir asfalt yenilemesi vardı bunu Maltepe Belediyesi değil yine CHPli bir başkanın olduğu Kartal belediyesi yaptı. Madem böyle yardım edilebiliyor bu durumunda çözülmesinde belki aracı olabilirler.

Ekli dosyalar

• 20210224_141156.jpg
    20210224_141156.jpg
    153.7 KB · Görüntüleme: 82

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Sonunda olacak olanı söyleyim. Temizlik personelinin maaşlarını 6-7 bin TL yapacaklar. ( Sonuçta kendi ceplerinden vermiyorlar. ) Alın görün biz işçimizin hakkınıda savunduk diyecekler :(

Millet işsizlikten kırılırken temizlik işçileri 4200 TL parayı beğenmiyor... Üstüne çöpleri toplamayıp görevlerini yapamyıp halkı cezalandırıyorlar.

Bugün Maltepe Sokakları :( Cumhurbaşkanı CHP belediyeciliği Çöp demek Çukur demek çamur demek derken haksız değil heralde...

1614177124910.png

1614177143726.png

1614177168009.png

Not: Eylem yapıyorsalar bile yarısı belediyenin önünde eylem yaparken diğer yarısının daha çok ve özverili çalışarak görevini yapıp vatandaşı madur etmemesi gerekirdi bence gerçekten yazık :(

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,395
İşte böyle konulardan açınca her zaman iktidar tarafını eleştiren muhalif arkadaşlar ne okuyor ne de yorum yapıyorlar. Unutmayın eleştiri hiç bir zaman tek taraflı olmaz. Bizler nasıl iktidarın kötü yanlarını eleştirmesini biliyorsak siz muhalif arkadaşlar da muhalefetin eksiklerini eleştirmelisiniz. Çünkü eleştirmeyip sesimizi çıkarmazsak eksikliklerini ve yanlışlarını düzeltmez hiçbirisi. Ben tarafsızca eleştirince iktidar yanlısı olarak itham ediliyorum. İşte bu düşünceniz yanlış ben iktidar yanlısı değilim amacım sizin eleştiremediklerinizi hatırlatıp göstermek.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Gereksiz maaş zamlarının sonucu diye düşünüyorum.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Gereksiz maaş zamlarının sonucu diye düşünüyorum.

Açıkçası belediyeler içinde bu tarz maaş farklılıkları olmasıda bana saçma geliyor :(

Atıyorum şimdi CHP'li Maltepe belediyesi temizlik görevlisinin maaşını 5000 TL yaptı diyelim. Biraz yukarda Ümraniye belediyesi AKP'de orada temizlik işçisinin maaşı 3500 TL diyelim. Veya İBB büyükşehir CPH'de oranın temizlik işçisi 3000 TL alıyor tarzı sistem olmamalı. Maaş hepsinde eşit olmalı bence.

Maaşlar aynı işe aynı maaş olmalı. Sırf siyasal rant için Show için al benim belediyemde 5000 TL veriyoz biz 6000 TL verdik şeklinde halkın parasını kafasına göre verememeli belediye başkanı.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Açıkçası belediyeler içinde bu tarz maaş farklılıkları olmasıda bana saçma geliyor :(

Atıyorum şimdi CHP'li Maltepe belediyesi temizlik görevlisinin maaşını 5000 TL yaptı diyelim. Biraz yukarda Ümraniye belediyesi AKP'de orada temizlik işçisinin maaşı 3500 TL diyelim. Veya İBB büyükşehir CPH'de oranın temizlik işçisi 3000 TL alıyor tarzı sistem olmamalı. Maaş hepsinde eşit olmalı bence.

Maaşlar aynı işe aynı maaş olmalı. Sırf siyasal rant için Show için al benim belediyemde 5000 TL veriyoz biz 6000 TL verdik şeklinde halkın parasını kafasına göre verememeli belediye başkanı.
Aslında bütçe olsa, belediyeler özel kurumlar olsa, isteyen istediği maaşı verebilir ama sırf siyasi rant için şu anki durumda bu zamlar çok gereksiz.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Aslında bütçe olsa, belediyeler özel kurumlar olsa, isteyen istediği maaşı verebilir ama sırf siyasi rant için şu anki durumda bu zamlar çok gereksiz.

Zaten belediyeler kendi içinde Özerk.

Merkezi yönetimin benzeri vardır belediyelerde. 1 tane belediye başkanı altında belediye meclisi. Belediyenin bir bütçesi vergi kalemleri vardır flan bunlarda oynama yapabilir. Bir karar alacağı zaman belediye meclisinde çoğunluk olmalıdır birebir özel kurumdur aslında.

Atıyorum Suya zam mı yapılacak veya indirim mi. Bu teklif gelir belediyeye meclis çoğunluğu sağlanırsa zam olur sağlanmazsa olmaz. Veya ulaşım içinde öyle. Veya belediye meclisi bir teklif getirip çoğunlukla geçirse bile Belediye başkanının Red etme yetkisi vardır. Yada belediye başkanı bir proje mi sunacak bir borçlanmamı isteyecek meclis çoğunluğu lazımdır.

ReznooW

Asistan
Reaksiyon puanı
368
ben temizlikçi olsam türkiye gibi bir yerde 4200tl gibi bir maaşı begenmem şahsen hem korona var hem hava soguk hem gece gündüz milletin pisligini temizliyor ve bu adama ay sonu sadece 4200tl yi bile vermiyorsun adam istanbulda yaşıyor ve 2 çocugu var diyelim bu adam orda kiraya para mı versin istanbulda bide en az 1500tl evet 900tl ye kalırsın ama can sağlıgın tehdit altında olur tabi :D neyse bunun okul masrafı var bunun elektrik parası var suyu var ve bunlar hep zam yiyor çocugun şuan uzaktan eğitimde ve bilgisayara ihtiyacı var ortalama eba ya gircek bir bilgisayar 1500tl fiyatından başlıyor bu çocuk telefon isticek bunun interneti var daha gıda var kıyafet var doğalgaz var yani bu iş çok uzar özetlicek olursak 4200tl cidden yetmez istanbulda yaşayan birine tek başına yaşıyorsa yeter ama çocugu varsa imkansız

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
her şeyi anlarım da, sosyalist olduğunu iddia eden bir partinin bu tavrını hiç anlayamıyorum.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
ben temizlikçi olsam türkiye gibi bir yerde 4200tl gibi bir maaşı begenmem şahsen hem korona var hem hava soguk hem gece gündüz milletin pisligini temizliyor ve bu adama ay sonu sadece 4200tl yi bile vermiyorsun adam istanbulda yaşıyor ve 2 çocugu var diyelim bu adam orda kiraya para mı versin istanbulda bide en az 1500tl evet 900tl ye kalırsın ama can sağlıgın tehdit altında olur tabi :D neyse bunun okul masrafı var bunun elektrik parası var suyu var ve bunlar hep zam yiyor çocugun şuan uzaktan eğitimde ve bilgisayara ihtiyacı var ortalama eba ya gircek bir bilgisayar 1500tl fiyatından başlıyor bu çocuk telefon isticek bunun interneti var daha gıda var kıyafet var doğalgaz var yani bu iş çok uzar özetlicek olursak 4200tl cidden yetmez istanbulda yaşayan birine tek başına yaşıyorsa yeter ama çocugu varsa imkansız
İstanbul'da yaşamak zorunda mı? Değil.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,395
Maltepeli olarak bu sorunu ben veya diğerleri çekmek zorunda değil. Madem problem var kendin yapamıyorsan komşu belediyeden veya İBBden araç ve temizlikçi talebinde bulunursun vatandaş mağdur olmasın diye. Çöpler dağ gibi olmuş sonra vatandaşımızdan aksaklıklar için anlayış bekliyoruz diye yazınca sorun mu çözülecek.

Çay Perisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
938
Sadece CHP'li belediyeler vermiyor, mesela AKP'li Gölköy Belediyesi'nde en düşük maaş 4100 TL. Bu da şov mu sence? @OzkanK.

Devlet düzgün bir maaş verseydi belediyeler kafasına göre maaş belirlemezdi.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Sadece CHP'li belediyeler vermiyor, mesela AKP'li Gölköy Belediyesi'nde en düşük maaş 4100 TL. Bu da şov mu sence? @OzkanK.

Eğer kameralar karşısına geçip devlet 3500 TL verirken biz belediye olarak 4100 TL verdik diye açıklama yapıyorsa evet SHOW...

Hatta çalışanlar eylem yapıyor hizmetlerini yapmıyorsa ve belediye başkanı çıkıp biz 5000 TL yaptık diyorsa bu dahada büyük ayıp ve SHOW bana göre... Sırf hükümete ters gitmek için belediye kaynaklarını bu şekilde kullanılmasına karşıyıp. Yoksa belediyenin geliri yüksektir ekside değildir çalışanına yüksek maaş verebilir buna birşey demem ben. Ama sürekli bu konuda açıklama yapıp onlar 4000 verdş ise bende 4500 olmadımı 5000 Yaptım kameraları çağırın basın gelsin bende 6000 flan denmez.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
olay istanbulda oluyor istanbul için konuştum ülkenin yine her yerinde geçinmek zor yinede
Zor geçinen insanın İstanbul'da yaşamasının mantığı yok.

Evet ülkenin her yerinde geçinmek zor ama İstanbul bu zorluğu katlıyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bugün haberlerde gördüğüm Kadıköy belediyesindeki grev temizlik işçilerinin maaşının 5275 TL yapılması ile son bulmuş.

Maltepe belediyesi 4800 TL veririz demiş işçiler kabul etmemiş grev devam ediyormuş :(

Asgari ücretin 2850 TL olduğu yerde beldiyede temizlik işçisinin 5275 TL alması normal mi sizce ?

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Arkadaşlar hiç bir mesleği küçümsemem ki babam emekli inşaatçıdır. Yalnız bir temizlik işçisinin 4.500 liralık maaşı ret edip greve geçmesinde tabiri caiz ise bir bit yeniği vardır. Belediyeler arasında bu tutarsızlıkta hoş değil. Kadıköyde ki işçi abimiz çok daha fazla çalışıyorsa çok daha fazla maaş alabilir tabi ki. Ama bu tutarsızlığın mantıklı açıklaması yok.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Arkadaşlar hiç bir mesleği küçümsemem ki babam emekli inşaatçıdır. Yalnız bir temizlik işçisinin 4.500 liralık maaşı ret edip greve geçmesinde tabiri caiz ise bir bit yeniği vardır. Belediyeler arasında bu tutarsızlıkta hoş değil. Kadıköyde ki işçi abimiz çok daha fazla çalışıyorsa çok daha fazla maaş alabilir tabi ki. Ama bu tutarsızlığın mantıklı açıklaması yok.

İşte bu tarz olayların ana nedeni muhalefetin Mavi Boncuk dağıtma sevdası :( Önümizdeki seçimleri biz alacaz diyerekten herkese mavi boncuk dağıtıp sözler veriliyor. Sonu düşünmeden verilen sözler. ( Benzer şekilde EYT'lilere Atanamayan öğretmenler ordan tut KHK ile atılanlara çifçiye işçiye memura emekliye verilen sözün haddi hesabı yok bunların bütçesi nerden sağlanacak çok merak ediyor ilerde muhalefet iktidar olursa. )

Ben kafadan devletçiliğe ve devlet memurluğuna bu yüzden karşıyım işte. Az buz bir rakamda değil 1500 Kişi sadece Maltepe Belediyesinde varmış. Aynı iş belediye kadro açmadan taşeron firmaya 3000 TL ye çok rahat yaptırabilirdi.

Seneye aynı işçiler bu sefer 6000 TL maaş için eylem yapacak gene çöpleri toplamayacak. Veya en köyü yüzde 15 enflasyon oranında zam alsalar zaten emekli olana kadar alacakları maaşların haddi hesabı yok. 5 Sene okuyan doktordar mühendisten mimardan fazla maaş alacaklar.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
CHP'li Kadıköy Belediyesinin temizlik işçilerine 5275 TL verdiğini duyan diğer belediyelerdede kazanlar kaynamaya başlamış :(

CHP'li Beşiktaş belediyeside 15 Mart itibari ile greve gidiyormuş. İstanbul'a Hayırlı olsun dalga dalga bütün belediyeler bu paraları almak için eyleme gidecektir ve İstanbul da her yer çöp dağları ile dolmaya devam edecek bu gidişle.