Chp vaatlerini tutucak mı

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
646
Bu sözüm Chp'yi tutanlara Chp neden vaatlerini tutmuyor lütfen yok işte erdoğan izin vermiyor gibi bir mesaj yazmak yerine söyleyin istanbula geldiğimde chp'nin hiçbirşey yapmadığını fark ettim aynı şeyi iktidarda yapmayacaklar mı pekala vaatleri nerde derseniz

Reaksiyon puanı
221
İstanbul un değeri arttı, kaç tane CHP genelge yayınladı ve AKP MHP oy çokluğu ile reddetti. Uyuştucu ile mücadele genelgeleri, faturalara vergi kaldırımı genelgeleri, suya indirim genelgeleri, halk ekmeği bayisi çoğaltma genelgeleri ve bir çok genelge AKP MHP oy çokluğu ile reddedildi. Onlar isterse olur istemezse olmaz. Şimdi diyeceksin Mansur yavaşa tunç soyere niye karışmıyorlar Ankara da rant yok, satacak yer yok İzmirde biliyorlar herkes Atatürkçü ve tunç soyer ve Mansur başkan herkesin gönlünü aldı bile. Biraz tarafsız medyalardan haber izlersen anlarsın beni. A haber izleyen dedem evde recep Tayyip Erdoğan a toz kondurmamaya başladı, sadece 1 haftada oldu bunlar. A haber doğru haber de yapmıyor. İktidar partiden birisi gelseydi: kanal İstanbulun önü açılacak, ağaç olan yerlere binalar yapılacaktı, belli yerler katara devredilecekti, muhtemelen şuanda halk ekmeği 2 TL yada 1.5 TL olurdu bizde halk ekmeğine ekmek banardık. Bir muhalefet partici olarak değilde normal vatandaş gibi bakıyorum da ülkenin yönetimi iktidarda ve borçta yüzüyoruz, dolar 7 TL olmuş konsollar 4500 - 14000 TL. Telefonlar desen artık 300 doların altında telefon satılmayacak diye bir kanun geldi haberin varmı bilmem en az 2000 TL telefonlar. Bilgisayarlar bir anda 3000 den 6 bine çıktı. Vergiler %100 ün üzerinde, markete çıkıyorsun 300 TL ye 2 poşet şey alabiliyorsun. Corona sayıları en başından beri gizlendi. Turizm engellenmesin diye vakaları şakacıktan indirdiler. Gözümle gördüm 3 tane yat yanaştı ve abartmıyorum bir tanesinden net 400 kişi indi. O zaman vakalar 700 800 Dü siz düşünün yani imkanı yok vakanın o kadar olmasının. Sonra turizm bitti yok rehavettir yok bilmem ne. Artık görün birşey demek istemiyorum daha fazla yoksa siliviryi boylicam.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hadi Ekrem İmamoğlu vaad verdi tutmuyor veya tutamıyor.

Şuan ki CHP yönetimi çözüm önerisi veya vaad sunmuyor ki adam akıllı. Onlar sadece eleştiriyor. Bu yanlış diyor doğrusunu söylemiyor. Veya nasıl olacğaını söylemiyor.

Fakirlere 2500 TL ver diyor mesela. Nerden hangi para ile nasıl söylemiyor. Depremzedelerin hepsine bir ev ver diyor nasıl söylemiyor bütün şehit ailelerine 1 ev ver diyor nasıl olacka söylemiyor. EYT sorununu biz çözecez diyor nasıl hangi para ile söylemiyor. Atanamayan öğretmenleri biz atayacaz diyor nasıl nereye ne şekilde söylemiyor.
Veya memura çifçiye işçiye emekliye ikramiyeler verecez diyor nerden nasıl hangi para ile söylemiyor.
Öğrenciye karşılıksız burs verecez KYK borçlarını silecez ekstra eğitim yardımı yapacaz diyor nasıl hangi para ile söylemiyor.
ÖTV-KDV ve diğer bütün vergileri düşürecez diyor bu aradaki farkı nereden kapatacak söylemiyor. İşsizliği biz biterecez doları düşürecez diyor nasıl söylemiyor... Benim gözümde boş konuşmaya giriyor artık söylemleri. Onlar şuan Erdoğan gitsinde gerisi önemli değil kafasında...

Veya benzin fiyatlarını doğalgazı elektirği suyu ucuzlatacaz diyor aradaki farkı nerden bulacak veya dışa bağımlı olduğumuz konularda tüketimi nasıl düşürecek hiç söylemiyor...

Yani işin özü muhalefette ben umut veya ışık göremiyorum. 2-3 senedir güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönecez diyorlar mesela biz iktidar olursa daha onunla ilgide bir adımları yok...

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
İmamoğlu veya Yavaş ne yapsa genelgeyle önüne geçiyorlar yapamıyorlar ki.

ÖTV-KDV ve diğer bütün vergileri düşürecez diyor bu aradaki farkı nereden kapatacak söylemiyor. İşsizliği biz biterecez doları düşürecez diyor nasıl söylemiyor... Benim gözümde boş konuşmaya giriyor artık söylemleri. Onlar şuan Erdoğan gitsinde gerisi önemli değil kafasında...

Yani işin özü muhalefette ben umut veya ışık göremiyorum. 2-3 senedir güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönecez diyorlar mesela biz iktidar olursa daha onunla ilgide bir adımları yok...

Vergiyle ilgili sorunu cevapladığı yeri attım videonun içinde çok bahsetmese de parlamenter sisteme getirecekleri değişiklikleri de anlatıyor. Parti yakında açıklayacak diyor ki İyi parti de şubatta açıklayacak sanırım.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Vergiyle ilgili sorunu cevapladığı yeri attım videonun içinde

Hani adam akıllı cevap yok ki :D Laff kalabalığı yapıp geçiştiriyor resmen. Dolaylı yoldan çok kazanandan çok az kazanandan az verigi alacaz demeye geitiriyor mantıken güzelde uygulamada karşılığı yok :D. Benim bildiğim bu anayasal olarak SUÇ mahkemeden dönecektir. ( Neden dersen bir ara AKP 10 Milyon TL üstü taşınmaz mal varlığı olanlarda ( Evi arabası tarlası arsası flan olandan ) devlet ekstra vergi alsın diye. CHP bunu Anayasa Mahkemesine götürmüştü diye hatırlıyorum öyle şey olmaz adamın çok malı varsa var herkesten eşit vergi alacaksın diye iptal olmuştu bu :D

parlamenter sisteme getirecekleri değişiklikleri de anlatıyor.

En başta parlamenter sisteme nasıl dönecekler miş onu anlatsalar mesela ? Direk geçmek için 400 vekil lazım nasıl bulacaklar ? Şuan AKP'de 295 flan vekil var MHP'de 30-40 hadi ölüsü oldu seçimlerde çok kötü oy aldılar yüzde 40 lara düşselerde gene 280-300 arası vekill alır AKP-MHP nasıl bunu meclisten geçirecekler ? Daha 1. adımda kitleniyor mesele söylediklerinin hepsi HAYAL OLUYOR... Parlamenter sisteme MHP'de kabul etti AKP de göz kırptı döndüler diyelim o zaman erken seçim olacka gene AKP iktidar olacak vergileri o belirleyecek ne anladık bu işten ?

Dolaylı vergiyi kaldıracaz veya azaltacaz demek ( Yani ÖTV gibi KDV gibi bunlar alınan ürün üstünden alınıyor azaltmak tüketimi arttırıp halkı borçlandıracaktır. ) Nasıl diğer taraftan karşılayabilecek bu parayı. AKıl var mantık var şuan ÖTV yi kaldır bakalım arabalar 150 bin TL bandına düşsün kaç kişi araba alacak ? Veya Telefondan ÖTV yi kaldır bakalım kaç kişi Iphone alacak kredi çekip. Veya Benzinden Alkolden sigaradan ÖTV yi düşür bakalım herkes parlemente içmeye haftanın 5 günü kafayı çekmeye başlayınca bu açık nerden kapanacak ??

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Hani adam akıllı cevap yok ki :D Laff kalabalığı yapıp geçiştiriyor resmen. Dolaylı yoldan çok kazanandan çok az kazanandan az verigi alacaz demeye geitiriyor mantıken güzelde uygulamada karşılığı yok :D. Benim bildiğim bu anayasal olarak SUÇ mahkemeden dönecektir. ( Neden dersen bir ara AKP 10 Milyon TL üstü taşınmaz mal varlığı olanlarda ( Evi arabası tarlası arsası flan olandan ) devlet ekstra vergi alsın diye. CHP bunu Anayasa Mahkemesine götürmüştü diye hatırlıyorum öyle şey olmaz adamın çok malı varsa var herkesten eşit vergi alacaksın diye iptal olmuştu bu :D

En başta parlamenter sisteme nasıl dönecekler miş onu anlatsalar mesela ? Direk geçmek için 400 vekil lazım nasıl bulacaklar ? Şuan AKP'de 295 flan vekil var MHP'de 30-40 hadi ölüsü oldu seçimlerde çok kötü oy aldılar yüzde 40 lara düşselerde gene 280-300 arası vekill alır AKP-MHP nasıl bunu meclisten geçirecekler ? Daha 1. adımda kitleniyor mesele söylediklerinin hepsi HAYAL OLUYOR... Parlamenter sisteme MHP'de kabul etti AKP de göz kırptı döndüler diyelim o zaman erken seçim olacka gene AKP iktidar olacak vergileri o belirleyecek ne anladık bu işten ?

Dolaylı vergiyi kaldıracaz veya azaltacaz demek ( Yani ÖTV gibi KDV gibi bunlar alınan ürün üstünden alınıyor azaltmak tüketimi arttırıp halkı borçlandıracaktır. ) Nasıl diğer taraftan karşılayabilecek bu parayı. AKıl var mantık var şuan ÖTV yi kaldır bakalım arabalar 150 bin TL bandına düşsün kaç kişi araba alacak ? Veya Telefondan ÖTV yi kaldır bakalım kaç kişi Iphone alacak kredi çekip. Veya Benzinden Alkolden sigaradan ÖTV yi düşür bakalım herkes parlemente içmeye haftanın 5 günü kafayı çekmeye başlayınca bu açık nerden kapanacak ??
Mal ucuzlayınca herkesin 5'er 10'ar tane alacağını mı sanıyorsun zaten ucuz ihtiyacım kadar alırım kullanırım der. Dikkatli izlediysen geldiğimiz ilk gün kaldırmak mümkün değil diyor aşama aşama yapacağız diyor. Neden herkes hakettiği hayatı yaşamak yerine maaşının yarısını vergiyle kaybetsin ki. Vergi olsun da üreticisinden daha fazla kazanacak olmasın bunu bi öğrenemediniz. Ha kasada açık var diyorsan ona göre harcayın o zaman.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
İktidar ve muhalif her zaman birbirinin kuyusunu kazacak elbet. Biz halk olarak keşke vaatlerin karşılığı olarak oy'umuzu tebrik veya red olarak kullanabilsek. Ne yazık ki parmağına balı süren, kovanın sahibine yalakalık yaptığı için bu düzen değişmez.

Haa birde siyasetçileri övüp övüp bitiremeyenler keşke birileriyle ecz dükkanında konuşma fırsatı yakalamış olabilseydiler. Ama tabi burada da tarafçılık kazanırdı orası ayrı.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Mal ucuzlayınca herkesin 5'er 10'ar tane alacağını mı sanıyorsun zaten ucuz ihtiyacım kadar alırım kullanırım der. Dikkatli izlediysen geldiğimiz ilk gün kaldırmak mümkün değil diyor aşama aşama yapacağız diyor. Neden herkes hakettiği hayatı yaşamak yerine maaşının yarısını vergiyle kaybetsin ki. Vergi olsun da üreticisinden daha fazla kazanacak olmasın bunu bi öğrenemediniz. Ha kasada açık var diyorsan ona göre harcayın o zaman.

Söylenenler kulağa hoş geliyor ama Real hayatta geçerliliği yok. Sen bir adama sen iş yap ben senden yüksek vergi alacam dersen adam neden ben uğraşıp birde yüksek vergi ödeyim ki der YATIRIM YAPMAZ gider verginin ve işçiliğin ucuz olduğu ülkelere. Veya gider parasını direk dolara faize yatırır ne uğraşacam bunların çenesiyle sürekli sen çok kazanıyon çok vergi ver derlerse....

Ayrıca bir mal ucuzlayınca otomatikman tüketimide artar bu gerçek bir şeydir. Şuan Iphone 12 pro 7 bin TL olsa asgari ücret alanların bile yüzde 80 i Iphone alır şuraya yazıyorum. Sıfır arabalar 100 bin TL bandına düşsün 3-4 bin TL maaş ala nadam sıfır araba kuyruğuna girer bunlar real gerçekler.... Direk tüketimi arttırır.

NOT : Sorumun cevabını halen alamadım Parlamenter sisteme nasıl dönecekler ? Parlamenter sistemde otomatikman AKP olmasada SAĞ görüşlü partiler gene iktidar olacak bu şartlar altında bu söylenenler nasıl yapılacka ?

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Söylenenler kulağa hoş geliyor ama Real hayatta geçerliliği yok. Sen bir adama sen iş yap ben senden yüksek vergi alacam dersen adam neden ben uğraşıp birde yüksek vergi ödeyim ki der YATIRIM YAPMAZ gider verginin ve işçiliğin ucuz olduğu ülkelere. Veya gider parasını direk dolara faize yatırır ne uğraşacam bunların çenesiyle sürekli sen çok kazanıyon çok vergi ver derlerse....

Ayrıca bir mal ucuzlayınca otomatikman tüketimide artar bu gerçek bir şeydir. Şuan Iphone 12 pro 7 bin TL olsa asgari ücret alanların bile yüzde 80 i Iphone alır şuraya yazıyorum. Sıfır arabalar 100 bin TL bandına düşsün 3-4 bin TL maaş ala nadam sıfır araba kuyruğuna girer bunlar real gerçekler.... Direk tüketimi arttırır.

NOT : Sorumun cevabını halen alamadım Parlamenter sisteme nasıl dönecekler ? Parlamenter sistemde otomatikman AKP olmasada SAĞ görüşlü partiler gene iktidar olacak bu şartlar altında bu söylenenler nasıl yapılacka ?
Hükümet böyle halktan kopuk yaşamaya devam ederse o düzenlemeleri getirecek çoğunluğu yeni iktidar kazanır merak etme.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hükümet böyle halktan kopuk yaşamaya devam ederse o düzenlemeleri getirecek çoğunluğu yeni iktidar kazanır merak etme.

Aynı kapıya çıkıyorsun en sonunda gene. Halka anlatmadan ÇÖZÜM ÖNERİSİNİ NASIL YAPILACAĞINI GÖSTERMEDEN. Kaynağı nerden yaratacan söylemeden Bir bilinmeze oy ver demek oluyor bu... Bu arada İYİ partide gerek dünya görüşü gerekse ekonomi modeli olarak AKP'ye yakın düşünür bunuda belirteyim. Yüzde 20 oy ile çok değişik hayaller kuruyor CHP...

Bak bir fragmanının İstanbul'da gördük. Seçim öncesi Su ucuzluyordu ulaşım ucuzluyordu halk ekmek ucuzluyordu İsraf vardı hepsi kesiliyordu metro yol köprü projeleri havada uçuşuyordu yurtlar kreşler 100 er 100 er açılacaktı...
Sonuç ney ? 1.5 yılda Suya 3 kere ulaşıma 2 kere zam halk ekmeğe zam proje yok sadece demeçler ve showlar ile gündeme gelme çabası... Daha önce açılmış veya projelendirilmiş metroları kendin yapmış gibi sunmalar yada çok güzel borç aldım diye söylemler var..